Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yıne gereksız bır 2.el fıyat tartısması...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    yıne 2.el fıyat tartısması...
    bılmem ne zaman bıter bu gereksız mevzuu!!!

para kazanıp para harcayan, ama hala basıt gunluk ekonomık kuralları, gerceklerı anlamak ıstemeyen bır guruh var bu memlekette!!!

===========================================

xxx kardesım
    merhaba

" Bi kere motordaki ekstralar için para alınmaz" ;
    ben boyle bır kural bılmıyordum. sımdı ogrendım. ama kabul etmıyorum.
    bu senın kendıne has kuralın, senı baglar benı ılgılendımez.
    ben yıne de uzerınde para, zaman, emek harcadıgım aksesuarlar ıcın ekstra(?) para degıl amortıse edılmıs fıyatını ıstıyorum.

ben motoru aralık 2014de 20.900TLye aldım.
    MT07nın 2014un bası ıle 2014sonundakı fıyatları bırbırıne karıstırmamak lazım.
    aksesuarlara da yazıdıgım gıbı $2000 uzerınde para harcadım. herseyın faturası, belgesı duruyor. daha da onemlısı zaman ve emek harcadım.

sımdı tum bu ayrıntılardan daha da onemlısı; "serbest pıyasa" var!
    ben ıstedıgım malım, motorum ıcın ıstedıgım fıyatı koyarım.
    senın fıkrınce, sana "mantıklı" gelen fıyat benı ılgılendırmez.
    benım ıstedıgım fıyat sana "mantıksız" gelıyorsa bu konu uzerınde zaman harcaman senın ıcın akıllıca olmaz.
    satıcı bensem, mal benımse ve kanunen herhangı bır engel yoksa,
    ben malıma ıstedıgım fıyatı ısterım.
    nıhaı alım-satım fıyatı da sadece satıcı(benı) ıle muhtemel alıcıyı ılgılendırır.

yıne de uyarın, elestırın ıcın tesekkur ederım

selamlarımla

(yazım hataları ıcın kusura bakma, baskasının bılgısayarında yazdım)

kakare bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Keşke satışa çıkardığınız fiyatıda yazsaydınız 20.900 e alıp 23-24 istiyorsanız ekstraları eklesem bile fiyat yüksek kalıyor.Hayırlı satışlar
    TEKNECI bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    bu motor üzerindeki aksesuar için para isteyemezsin tayfasına pek aldırış etmemek gerekiyor. isteniyor! değerini bilende ödüyor...

daha yeni R25 imi 16500 TL ye sattım. Bu arkadaşlara bakılacak olursa 1400 KM de ki motoru 14000 e vermem gerekiyordu ki kaldı ki bir çok arkadaşım ucuza verdiğimi 17.000 istese idim yine de satılacağını söylüyorlardı. üzerinde ki egzoz,lastik, yedek sağ krenaj, koruma takozu, 3-4 kere giyilmiş nolan kaskı, ekstra 2 yıl garantiyi vs hediye olarak vermem gerektiğini düşünenler var.

bu vatandaşlar bizim ölücü diye tabir ettiğimiz, aldıktan sonra satarken bunları motora ekleyecek vatandaşlar. o yüzden bu arkadaşlara pek takılma. hakkı olduğunu düşündüğün rakamı sen isteyeceksin, değerini bilende alacak. bu kadar basit... bu arada r25in satışı 24 saatten kısa sürdü... haftalardır daha uyguna yazılmış bekleyen motorlar var sitede...

farklı bir örnek vereyim. 250SL i 12300e çıkmayı düşündüm. ilanı çıktım, 1 hafta boyunca bir sıkıntı mı var niye ucuza yazdın dendi. 12700 den çıktım 2 gün içinde satıldı... şimdi motor kıymete bindi. satıldığından beri en az 8 kişi satıldı mı alacaktık biz onu diye aradılar...
    TEKNECI bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Aksesuar ın birebir fiyatını yazmak bana göre saçmadır. Çünkü o da ikinci el
    "Cam taktırdım PUIG, buda faturası 350TL". İyi de o cam kullanılmış şuanki değeri 250TL.

Dolayısıyla tüm aksesuar 2.000TL ediyorsa ikinci el değeri 1.000TL anca olur. Genelde aksesuar kişiye göre değişir ve bazılarını istemez.

Bu tür manasız ilanların %90 'ın iptal olur. Yada bi süre sonra çok daha düşük fiyattan ilana konur ve gider.
    bulut59 ve TEKNECI bunu beğendiler.

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    bir ara 10 bin liralık ekstrası var diye 25bin kmde verysis i 40bin isteyen arkadaş vardı kaça sattı acaba merak ettim onu şimdi

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    İyi de ne gerek varmış bu kadar açıklama yapmaya. Ben bunu istiyorum bilader. Diyip kestirip atsaydınız keşke. Hem adama cevap ver, hem gel foruma konu aç falan. Sabırlıymışsınız.
    TEKNECI bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Çok basit bir örnek, dışarıdan baktığınızda BMW R1200GS 90.000 TL boş satış fiyatı. Bir de dolusu var meretin, 110.000 TL.(Motor korumasından,far korumasına, sis korumasından,ıvırına zıvırına,tur camına,çantasına bla bla bla) Şimdi 110 bin vermiş adama motorunu satarken, Eleman kalkıp ama bunun sıfırı 90 bin diyor ise zaten o malı o adama satma. Malı da mındar eder, parasından da hayır gelmez bu tiplerin... Boşverin.
    TEKNECI bunu beğendi.

Bir malın değeri vardır, ekstrası varsa, onlar da ikinci el fiyatı üzerinden değerlendirilip ilave edilir. Acil satayım dersen aksesuarları araç fiyatına dahil edersin, yada ilave etmeden satarsın. Bu işin raconu budur. Gayri tartışmaya gerek yoktur.!

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alicinin isterik durumuna, saticinin paraya sikisikligina gore fiyat degisir aksesuar fiyatta aksesuardir..
    TEKNECI bunu beğendi.

Sanırım senin bu dediğini mağazalar çok yapıyor elinde boşta kalan akrapoviç egzozu takıp motora egzozun fiyatınıda ekleyip sonrada SIFIR AYARINDA AKRAPOVİÇLİ 600RR
    TEKNECI ve Uykusuzcorap bunu beğendiler.

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Adamlar ekstra takmışlarsa,elbette fark eder ama bunu direk yansıtmak olmaz.Birde ikinci el otomobil işine ne demeli 2004 iki araç donanım aynı ama kmdi düşük diye 10 bin lira fark eder mi ?

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    22500den satışa çıkardım
    ama tam da anlatmak ıstedıgım asıl konu bu degıldı.
    50000de yazabılırdım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:44 ----------

katılıyorum.
    zaten ben de tek tek aksesuarları aldığım fıyatlarını yazmadım ve odedıgım fıyatları da ıstemedım zaten.
    benım odedıgım fıyatları amortıse ettım.
    "...aksesuarlar ıcın ekstra(?) para degıl amortıse edılmıs fıyatını ıstıyorum."
    hee nasıl amortıse ettın dersenız...onu da yaklaşık kafama gore yaptım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:47 ----------

aynen katılıyorum...
    zaten baslıkta da belırtmek ıstedıgım gıbı "yıne gereksız bır 2.el fıyat tartısması..."

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    Özal döneminde tam manası ile serbest piyasa ekonomisine geçildiği söylenebilir..Bir ürün tekel değil ise , Arz eden istediği fiyatdan arz edebilir, Talep edende istediği fiyatdan talep edebilir aynı noktada kesişiyorlar ise ticaret gerçekleşir yoksa gerçekleşmez..Bazan bir kot almaya gidiyorsunuz ihtiyacınız bir kot satıcı da ikincisi yarı fiyatına deyince iki tane alıyorsunuz veya benim gibi kıl iseniz bir tane alıp çıkıyorsunuz (""yani bazıları için ekstralar mana ederken bazıları için etmeye bilir"") Ama burda temel mesel şu ki , insanın zekası ile dalga geçen alıcı ve satıcı arkadaşlar ,

** 42 Bin tl lik arabaya arayıp 30 bin tl vereyim diyor verirsen hemen alırım parada peşin kredi ile ugraşmazsın ne demek istediğini hala idrak edemedim ben niye kredi ile ugraşacak isem alıcı sensin ...

Veya satıcı ile ilgili sıkıntı adam sıfırı(TVS idi galiba) 5500 olan mala 5000Km kulanmış 6500 istiyor, fotolarda hiç bir ekstra gözükmüyor lastik, çanta vs fabrikadan çıktıgı gibi acaba dedim 180 lik mi yaptı iki durumda alacak değilim ama böyle emek veren kafası çalışan insanları severim aradım sordum , Motorda fotolarda hiç bir extra göremedim 180 lik mi yaptınız acaba dedim yok hiç bir şey takmadım dedi orjinal hali.. Hımm dedim galiba sıfırına 5500 diyorlar dedim ,,Bende hastasına satatırım alıcıysan ufak bir indirim yapayım sana dedi..Tşekkür edip hayırlı satışlar diledim teli kapadım. Bir pulsar satıcısında daha komiğini de gördüm adam 5000km yapmış benzin masrafları dahil bütün şeyleri eklemiş üzerine 250 TL de harçlık istiyor )

Burda ki temel sıkıntı ;
    **Biz türkler ticareti (alıcı/satıcı) içinde İNSANI KAZIKLAMAK OLARAK ALGILIYOR olmamız..Ticaret tabiki kazanç için yapılır ama iki tarafda bundan fayda sağlamalıdır..
    **öyle abuk fiyatlar ile(alıcı/satıcı) ikisi içinde karşı tarafın AKLINA/ZEKASINA hakaret etmek problem yoksa isteyen istediğine satsın alan razı satan razı kime ne...
    TEKNECI bunu beğendi.

Motosikleti
    2015 Yamaha MT-07
    Alıntı TEKNECI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yıne 2.el fıyat tartısması...
    bılmem ne zaman bıter bu gereksız mevzuu!!!

para kazanıp para harcayan, ama hala basıt gunluk ekonomık kuralları, gerceklerı anlamak ıstemeyen bır guruh var bu memlekette!!!

xxx kardesım
    merhaba

" Bi kere motordaki ekstralar için para alınmaz" ;
    ben boyle bır kural bılmıyordum. sımdı ogrendım. ama kabul etmıyorum.
    bu senın kendıne has kuralın, senı baglar benı ılgılendımez.
    ben yıne de uzerınde para, zaman, emek harcadıgım aksesuarlar ıcın ekstra(?) para degıl amortıse edılmıs fıyatını ıstıyorum.

ben motoru aralık 2014de 20.900TLye aldım.
    MT07nın 2014un bası ıle 2014sonundakı fıyatları bırbırıne karıstırmamak lazım.
    aksesuarlara da yazıdıgım gıbı $2000 uzerınde para harcadım. herseyın faturası, belgesı duruyor. daha da onemlısı zaman ve emek harcadım.

sımdı tum bu ayrıntılardan daha da onemlısı; "serbest pıyasa" var!
    ben ıstedıgım malım, motorum ıcın ıstedıgım fıyatı koyarım.
    senın fıkrınce, sana "mantıklı" gelen fıyat benı ılgılendırmez.
    benım ıstedıgım fıyat sana "mantıksız" gelıyorsa bu konu uzerınde zaman harcaman senın ıcın akıllıca olmaz.
    satıcı bensem, mal benımse ve kanunen herhangı bır engel yoksa,
    ben malıma ıstedıgım fıyatı ısterım.
    nıhaı alım-satım fıyatı da sadece satıcı(benı) ıle muhtemel alıcıyı ılgılendırır.

yıne de uyarın, elestırın ıcın tesekkur ederım

selamlarımla

(yazım hataları ıcın kusura bakma, baskasının bılgısayarında yazdım)

Dostum biz bu adamlara kısaca "ÖLÜCÜ1 diyoruz. Bende de MT-07 var Haziran 11'de aldım 19900 dü fiyatı.

Üzerindeki Ekstralar :
    Yoshimura R-77 Komple Egzoz
    Puig Cam
    Orjinal Stomp Grip
    Mavi Manetler
    Radyatör Koruma
    Xenon etkili beyaz Philips Ampul
    K&N Hava Filtresi
    Koruma Takozları
    M-Factory Ayna Uzatıcı
    Müühürlü App Plaka ve plakalık

Üzerinde bu aksesuarlar varken malum sitedeki çok bilmişlerden bi tanesi motora 14.400 TL teklif etti.Motorun sağ kuyrukta ve yamaha logosunun biraz üstünde ufak sürtme (ki belli bile olmuyor) var diye adam efendim kazalı motora kim bu kadar para verirmiş diye ukalalık taslıyor.Onlara göre "AKSESUAR PARA ETMEZ" .Tabi çünkü biz bunları öpücükle alıyoruz. Aynı mal adamın olsa sen 14.400 TL teklif yapsan sana küfür eder. Ama iş motoru almaya gelince bu "ÖLÜCÜLER" işten çok anlıyormuş, sanki piyasayı onlar belirliyormuş gibi ukalalık yapmaktan da geri kalmazlar.

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Benim şahsi görüşüm eğer biniciysem bir motorun sıfır fiyatından fazla ikinci el katiyen almam.Nedenim çok basit aksesurları kendi zevkime göre alırım, başkasının zevkine para vermem, madem zevk işi.Rodajını kendim yaparım ona güvenirim başkasına güvenmem.Söylenmeyen kusurları olabilir aldıktan sonra ufak tefek aa burası çizikmiş ya demek, helede sıfırdan pahalıya aldığım motorda beni rahatsız eder.Ya da aldıktan sonra servise gittiğinde sahibi hakkında kötü yorumlar almak farı değişti çok sıkıştırıyodu şu bakımında yağ fitresini değiştirmedi gibi. Plaka-ruhsat parası 0 alan kişiye aitse 2. sahibi devir parası verir hem devir parasını ödesin hemde plaka-ruhsat parasını koy hey yavrum hey.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)