Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yağmurlu havada motorun kayması

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha rx 115 , MZ 251 , MZ 301
    arkadaşlar merhaba,

dün akşam saatlerinde hava yağmurluyken motosikletimle yol alıyordum , yokuş aşağı iniyordum ağırlık motorla beraber toplamda 210 kg civarında motorun markası mz 301 olay şöyle oldu;

1- aşağı doğru asfaltta inerken sağa doğru bir u dönüşü vardı her zamanki gbi sağ şeridin soluna geçtim hızımı önceden ayarladım hızım iyice düştü , arka freni biraz saldım motor dönüşün içinde tekrar hızlandı freni sabit tuttum yüklenmedim arka teker dönüşün içine doğru kaymaya başladı zemin çok ıslaktı baktım motorun arkası virajın içine kayıyor!! freni hemen bıraktım arka teker kendini topladı ve dönüşü kazasız belasız atlattım.

2- bu olayda yine aynı şekilde, sola viraj vardı zemin yine asfalt yine ıslak sola viraj oldğu için virajın sağına yanaştım hızımı düştüm freni bırakmadım ama çok az tutuyordu tekeri virajın içindeyken teker yine kaymaya başladı resmen drift yapıyordum ama ön tker düz bakıyordu bir nevi kontra gibi oldu hiç paniklemedim ama motor virajın dışına doğru gidiyordu kurtarmak için baktım lastik zemini tutmuyor freni tekrar tamanen bıraktım teker yine kendini topladı sonra ardından hemen sağa viraj vardı hiç frene basmadım açıkçası biraz korktum freni boşalmış kamyon gbi döndüm o virajı hiç de teker kaymadı ama yinede korktum çünkü frene bassanda basmasanda hep kayacak düşüncesi var hele de ıslak bir zeminde mz gbi bir motorla. fakat anladmki basmamak daha iyi ama beyniniz diyorki frene bas frene bas basmayınız arkadaşlar

bu olayı yaşadım bana bir tecrübe oldu okuyan arkadaşlara da bir nevi tecrübe olur. benim asıl konum benim gibi bu olayı yaşayan arkadaşların bu durumda neler yaptıkları

diyelim ki virajın içinde teker kaydı karşı şeritten bir vasıta geliyor ve virajın içine doğru kaydınız acil kurtarmanız gerek yoksa çarpacaksınız o anda sizin tepkiniz ne olurdu ?;

a) frene basmaya devam etmek
    b) freni bırakarak ve low slide olmayı göze alarak virajı dönmek
    c) kontra tekniği verip virajdan çıkmak
    d) imana gelmek )
    e) diğer

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TutkuluAcemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gerçekçi olup çarpardım :D

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Abicim viraj icinde elinin ayaginin frende ne isi var? viraj icinde fren yapilmaz hemde islak zeminde...motor dikken iyice yavasla viraj girisinde birak frenleri bu arada motorun bagirsin devire binsin ve hafif gaz ac ki kaymasin yokus asagi olsa bile..
    zaferce, schizo, buraxdj ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim viraj icinde elinin ayaginin frende ne isi var? viraj icinde fren yapilmaz hemde islak zeminde...motor dikken iyice yavasla viraj girisinde birak frenleri bu arada motorun bagirsin devire binsin ve hafif gaz ac ki kaymasin yokus asagi olsa bile..
    dediklerini uyguladığım için düşmedim zaten. sadece yaşadığım tecrübeyi anlatıyorum dediklerine harfiyen de katılıyorum ama sen bana ders verir gbi konuşuyorsun.

çağın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dediğine benzer bir olayı Şile - Ağva arasında yaşadım. Motor KTM 200, lastikleri sertleşmiş bir motordu. Hava yağmurluydu ve arkadaşımla beraber Ağva ya doğru sakin sakin gidiyorduk. Bir ara düz bir yola geldik ve biraz gazladık. Ben o yolu çok iyi bilmiyordum ve arkadaşım her gün o yolu kullandığından nerede viraj nerede çukur var biliyordu. Yan yana gazlarken bir anda o gazı kesince bende salak gibi hehehe korktu diyip gaz kesmeden (bu sırada ona bakıyordum) devam ettim. Ama kafamı yola çevirince viraja girmeme çok az kaldığını gördüm. Hızım en son 120 km civarı idi. O anda gaz kolunu bırakıp hafif hafif ön arka fren yapmaya başladım ama hem yer ıslak hem lastik sert hemde vücutta ki adrenalin seviyesi fazla olunca bu kombinasyonu beceremedim. Ön freni korkudan sıkamadığım için arkaya ağırlık verince motor bir anda arkayı kitleyip bıraktı. Tabi bu arada virajın başındaydım viraj çizgimin çok dışında kalmıştım. Geliş gidiş bir yol düşünün ben sağ viraja girerken yolu ayıran şeridin hemen yanındaydım ve karşı tarafa doğru gidiyordum. Hızım herhalde 40 50 km olması gerek. O durumda istemsiz bir şekilde motoru dikleştirdim(virajdayım bu arada) ve karşımda MAVİ renkli (çok net hatırlıyorum) bir kamyonun geldiğini gördüm ve en son hatırladığım dorsesine çaktırmadan baktığımı(tırsma bakışı ) hatırlıyorum. Kamyon beni geçer geçmez kornasına abandı (herhalde o da gördüğünden korkmuş olsa gerek)sonrasında bende şeridin dışarısına taşıp tekrardan kendi şeridime geri döndüm.
    Aslında geçmiş zamanda yayınlanan bir MT -07 kazası vardı ABD 'de. Hani kamyona kafadan çarpan bir motorcunun, ona çok benzer bir olaydı.
    Konu gitti başka yerlere neyse, ben gaz kesip motoru dikleştirip kaderimi bekledim resmen. Senin soruna bir cevap vermek zor. O anlar çok hızlı gelişir. Düşünerek hareket etmek neredeyse imkansızdır. Bu biraz tecrübe işi galiba. Benim tecrübem yok ama şansım yaver gitti.
    Şöyle toparlamak gerekirse eğer 1.Tecrübe 2.Şans... Siz siz olun GAZA gelmeyin.
    mzhastası bunu beğendi.

Motosikleti
    seninki resmen korku filmi gibi

ucuz yırtmışsın hocam şanstan
    çağın bunu beğendi.

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    surus becerileri adli kitaptan cektigim fotograf aklkma direk o geldj faydasi olur belki diye paylasiim dedim konuyu takip ediyorum bu arada

çağın, mzhastası ve feti_can bunu beğendiler.

Motosikleti
    mondial mct 250 2006 mondial mc honda 125 titan
    geçmiş olsun kardeşim kazaya ramak kalmış bazılarimız bazı arkadaşlarımızdan ders almamız lazım çünkü ders almazsak kaza yaparız o yüzden iki teker işinde gurura yer vermemek lazım beni yanlış anlamanı istemem hayırlı akşamlar

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Yağmurlu havada belenden aşağı inmişsin zannedersem
    yol islakken çok motorcuyu imana getirmistir orası hele ki arabalar kaymasın diye yaptıkları o saçma uygulama motorun tekerini kapmaya başlıyorsa..
    Geçmiş olsun.

turbocharge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 200 (2014)
    Alıntı gokberk6426 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    surus becerileri adli kitaptan cektigim fotograf aklkma direk o geldj faydasi olur belki diye paylasiim dedim konuyu takip ediyorum bu arada
    Kardeş maşaallah dersine iyi çalışıyorsun. Az kaldı hadi KTM dük ü hakediceksin

Motosikleti
    cbr 650f
    geçtiğimiz cuma günü çanakkale bursa arasında, bigaya gelmeden bozuk satıhlı bir yolda ve yağış varken başıma hydroplaning denen olay geldi, kısaca yoldaki su birikintisi yüzünden arka lastiğin asfalt ile teması kesildi, zor toparladım allah kimsenin başına getirmesin, adrenalin patlaması yaşadım resmen, sanırım lastiğimin yoldaki suyu tahliye kapasitesi yetersiz geldi yavaş yavaş kış geldiğinden bu konuya dikkat çekmek istedim... özellikle bozuk satıhta yağış varsa hızdan uzak durun

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Yağmurda normal hızımın yarısını geçince tırsma geliyor tin tin gidiyorum

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    Alıntı turbocharge adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş maşaallah dersine iyi çalışıyorsun. Az kaldı hadi KTM dük ü hakediceksin
    ahahaha saolasin o kitabi 2 kez bitirdim simdi motorsiklet teorisine basladim insallah ��

Motosikleti
    Suzuki DL 650 Vstorm (2004)
    resmen sen motoru yatırmaya, motor da yatmamaya yemin etmiş gibisiniz :D ıslak viraj ve fren bu 3 ü bi cümlede olduğunda kesin bi yanlışlık vardır.

manofsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Bi anda aklıma geldi dikkat etmek lazım ıslak zeminin şakası olmaz,hele ki nylon lastik sahibi iseniz.
    https://youtu.be/8IJRUWZOHOg
    feti_can bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)