Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Maddi Hasarlı Trafik Kazası - Gerekli İşlemler için Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arhadaşlar merhaba, hepinize iyi bayramlar.

1 saat kadar önce maddi hasarlı trafik kazasına karıştım. Her 2 tarafta da yaralanma yok çok şükür.

Öncelikle karşı tarafın isteği üzerine anlaşma yoluna gidecektik ancak kaza yerine gelen yakınları farklı fikirler üretmeye başlayınca anlaşmadan vazgeçtik. Karşı tarafın 200 lira civarında hasarı var, benim aracımda 3-4 bin liraya yakın hasar çıkacaktır diye umuyorum.

Sonuç üzere polis tutanak tuttu, ölçüm falan yaptılar, evrakları aldılar ve ayrıldık olay yerinden. Şimdi daha önce de kaza yapmış birisi olarak polis olaya karışınca kafam karıştı.

Takip etmem gereken bir prosedür var mıdır? ve bunlar nelerdir? Aracımda kasko var ancak ben haklı olduğumu umduğum için öncelikle sigortadan almaya çalışacağım.

Kırmızı olan araç benim, mavi olan diğeri. Ben ana yol üzerinden gelip sola doğru dönüşümü tamamlamak üzere iken diğer araç bana ortadan çarptı, burnundan değil.

İtiraz etme, vs gibi prosedürler hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vsvr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 650 MT
    Sanırım önce polisten kaza raporunu almanız gerekiyor. Oradaki duruma göre süreç işler.

Alıntı vsvr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım önce polisten kaza raporunu almanız gerekiyor. Oradaki duruma göre süreç işler.
    Teşekkür ederim.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Eger haddinden fazla hizliysa o suclu.
    Ama normal sartlarda sen suclu gozukuyorsun adam dumduz devam ediyor sen onune atlamissin gibime geldi

Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger haddinden fazla hizliysa o suclu.
    Ama normal sartlarda sen suclu gozukuyorsun adam dumduz devam ediyor sen onune atlamissin gibime geldi
    Fren izi falan ölçülmedi gibi duruyor. Ne ben ne de o arkadaş aslında düz gitmiyor, o kavşakta hafif sağ yapıp ana yola bağlanacaktı. Bende dönüşü tamamlamak üzereydim. O bana ortadan vurdu.

Buradaki arkadaşlar arabayı kaskodan yaptır, o suçlu ise kasko parasını ondan alır, sen suçlu isen kasko senin arabanı yaptırır, onun arabayı da sigorta yaptırır dediler. Yani ben kim suçlu veya değil diye bakmadan arabayı kaskodan yaptırtıp geçeceğim ? Bu prosedür doğru mudur?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Aynen kaskodan hallet. Ama gideceğin servise dikkat et, tanıdık falan olursa işin kolaylaşır. Kasko'ya veya sigortaya hemen bildirmelisiniz geç kalmayın.

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren izi falan ölçülmedi gibi duruyor. Ne ben ne de o arkadaş aslında düz gitmiyor, o kavşakta hafif sağ yapıp ana yola bağlanacaktı. Bende dönüşü tamamlamak üzereydim. O bana ortadan vurdu.

Buradaki arkadaşlar arabayı kaskodan yaptır, o suçlu ise kasko parasını ondan alır, sen suçlu isen kasko senin arabanı yaptırır, onun arabayı da sigorta yaptırır dediler. Yani ben kim suçlu veya değil diye bakmadan arabayı kaskodan yaptırtıp geçeceğim ? Bu prosedür doğru mudur?
    Bildigim kadariyla, kasko sadece senin aracinin zararini karsilar suclu olsanda olmasanda, trafik sigortasi ise sen sucluysan karsi tarafin hasarini karsilar sen sucsuz isen karsi tarafin trafik sigortasi senin zararini karsilar. Kaza yaptigini gec kalmadan bildir.
    Allah daha beterinden korusun

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Sen kaskondan yaptırırsan, sonraki yıllar için kasko ücretin şişer; yanlış mıyım?

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen kaskondan yaptırırsan, sonraki yıllar için kasko ücretin şişer; yanlış mıyım?
    Dogru, arkadas haksiz bulunursa sigortasi karsiladiginda sigorta ucretide siser

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    dostum kırmızı çizgideki arac sen isen yolun yapısını düşünerek sola dönüş olduğunu pek sanmıyorum...ama oraya gidip bir kaç foto atarmısın..trafik işareti illaki vardır...

mk10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 ay önce arkadaşımın başına bu tarz bir olay geldi. Taraflar anlaşarak belgeleri doldurdular. Arkadaşım kendi servisine gidip durumu anlattı karşı taraf %100 suçlu olduğu için onun sigortası karşılayacaktı işlemleri. Hızlı halletmek için kaskodan yaptırdılar (eksper gelmedi yanlış hatırlamıyorsam) kaskoda sigortadan parayı alacak şekilde anlaşıldı. Yani sizin bir suçunuz yoksa kaskonuzdan aracınızı hızlı bir şekilde yaptırıp bedelini kasko şirketi sigorta şirketinde alıyor size bir zararı olmuyor.
    Zuzuuw bunu beğendi.

Geçmiş olsun.Sanırım böyle durumda ana yol hangisi olduğu ve yol işaretleri önemli.Var mı herhangi bir tarafta dur işareti filan?

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum kırmızı çizgideki arac sen isen yolun yapısını düşünerek sola dönüş olduğunu pek sanmıyorum...ama oraya gidip bir kaç foto atarmısın..trafik işareti illaki vardır...
    Alıntı dejavoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.Sanırım böyle durumda ana yol hangisi olduğu ve yol işaretleri önemli.Var mı herhangi bir tarafta dur işareti filan?
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Olay mahalinde tabela, işaret vs yok. Kırmızı çizgi üzerinde olan yol anayol. Mavi çizgi arayoldan gelip anayola çapraz bir biçimde bağlanıyor. Polis raporunda her 2 tarafında dönüş kurallarını ihlal ettiği yazıyor. O aracın sol ön kısmının benim aracımın sol ön kapısına çarptığını yazıyor.

Olay mahalini gözünüzde canlandırırsanız ben neredeyse dönme işlemini bitirmek üzere iken gelip ortadan vurdu. Poliste alelade bir rapor hazırlamış, herkesin gönlü olsun diye her iki tarafta kusurlu yazmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:07 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:12 ----------

Doblo yaklaşık 3 metre geri kaymış durumda ,soldaki insanların dikili olduğu yerdeyken kartal çarptı ama geri kaydı.

kartal tali yolda, doblo anayoldan tali yola dönüyor. Olay yerinde tabela vs yok.

Polis raporu elimizde, şu saatten sonra yapmam gerekenler nedir acaba? Direk yarın servise bırakayım, kasko yapsın, daha sonra duruma göre parasını karşı tarafın sigortasından alabiliyorsa alsın diye düşünüyorum.

Kimileri serviste yaptırma masraf çok gözükür diyor, ben ise hasar kaydını önemsemiyorum, en iyi şekilde yapılsın istiyorum. Bu hususta da yardımlarınıza ihtiyacım var.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    suçlu büyük oranda sen çıkacaksın tahminimce. sonuçta sola dönerken o yoldan araç geliyormu diye kontrol etmen gerekiyordu.

Kartalın her durumda kontrollü çıkması lazımdı çünkü çıktığı yol çift yön ve anayol, sen anayoldan girdiğin için sana yol vermesi lazımdı diye düşünüyorum.(İki yolda çift yön galiba, buda biraz sıkıntı)

İki kere arabasına çarpılan ve bir kerede motorla kaza yapan biri olarak. Konu oldukça basit. Kaza raporunu trafikten al. Raporda kimin kusurlu olduğu yazar. Karşı taraf kusurluysa onun trafik sigortasının anlaşması olduğu servisde arabanı yaptır. Kendi kaskondanda dosya açtırabilirsin. Kusur karşıdaysa senin kaskon onun trafik sigortasına parayı rücu eder böylelikle senin kaskon delinmez. Kusuru sana verdilerse senin masrafını ya kendin ödicen yada kaskondan yaptırcan. Bu sefer karşı taraf senin sigortandan arabasını yaptırcak. Bu kadar.

Alıntı gargi amca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki kere arabasına çarpılan ve bir kerede motorla kaza yapan biri olarak. Konu oldukça basit. Kaza raporunu trafikten al. Raporda kimin kusurlu olduğu yazar. Karşı taraf kusurluysa onun trafik sigortasının anlaşması olduğu servisde arabanı yaptır. Kendi kaskondanda dosya açtırabilirsin. Kusur karşıdaysa senin kaskon onun trafik sigortasına parayı rücu eder böylelikle senin kaskon delinmez. Kusuru sana verdilerse senin masrafını ya kendin ödicen yada kaskondan yaptırcan. Bu sefer karşı taraf senin sigortandan arabasını yaptırcak. Bu kadar.
    teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)