Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincirimdeki bu lekeler neyin nesi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Merhaba mt ailesi
    Bugun zincirimi temizlerken fark ettim motorum 10.000 kmde acaba zincirim bitmis olabilir mi? bu lekeler neyin belirtisidir, zarari olur mu?

[IMG][/IMG]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ibrahim61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    r 25-cb650f-z1000
    kardeşim bana pas lekeleri gibi geldi tavsiyem zincirini temizlerken wd 40 kullan güzelce wd 40 ı yedir sorun çözüleceltir.

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Alıntı ibrahim61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim bana pas lekeleri gibi geldi tavsiyem zincirini temizlerken wd 40 kullan güzelce wd 40 ı yedir sorun çözüleceltir.
    Tesekkur ederim, birdaha boyle olmamasi icin neyapabilirim?

ibrahim61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    r 25-cb650f-z1000
    zincir yağlıyacağın zaman zinciri temizlemek için hep wd 40 kullan ben öyle yapıyorum.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hocam zincirin kirli halde resmini koymuşsun. Motoru sehpa vb. birşeyle arkasını boşa al (kaldır), gazyağıyla ve fırça yardımıyla zincirini bir güzel baştan sona temizle.

Hala o lekeler duruyorsa pas lekesi diyebiliriz. Ancak bazen zincir yağı kum ve çamur parçacıklarını üzerinde tutup pas lekesi gibi görünebilirler.

Zincirini temizledikten sonra güzelce bir bezle kurula ve ardından da baştan sona zincir yağıyla yağla. ipone ve motul marka zincir yağı tavsiye ederim.

Bu işlemi de her 500km de bir tekrarla, zincirden yana hiçbir sorun yaşamazsın...
    oguzhan6161 bunu beğendi.

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pası silene kadar wd40 kullan. Sanırım motorunu yıkadıktan sonra zincire yağ sürmedin ve o su kalıntıları zincirine pas tutturdu. Wd-40 zincirine şimdilik kullan. Ve sonrasında temizledikten sonra yağla. Onun dışında wd-40 kullanma. Zincirin oringlerine zararlıdır.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Gazyağıyla güzelce telli fırça ile fırçala hepsi çıkmasa da çoğunun çıkacağına eminim.

pass onlar pass,

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Gazyağıyla güzelce telli fırça ile fırçala hepsi çıkmasa da çoğunun çıkacağına eminim.

pass onlar pass,
    Telli firca asla kullanmayin, kullandirmayin. Ringlere dusmanliginiz yoksa tabi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Telli firca asla kullanmayin, kullandirmayin. Ringlere dusmanliginiz yoksa tabi.
    Telli fırça derken, boya-badana fırçasını ifade etmek istedi, zaten telli fırçada gaz yağı durmaz.
    oluroyle bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Arkadaşların da dediği üzere onlar bariz pas. Ben bunu tatbikte oluşabilecek sorumluluğu kabul etmemekle birlikte (çünkü tel fırça zincirdeki oringlere zarar verebilir), bir başka model did'in olduğu eski motorumda yukarıda yazıldığı üzere tel fırça kullandığımı söyleyeyim. Temizleyici olarak da gaz yağını kullanabilirsin. Zincirin değişmesi gerekip gerekmediğini ise bir çok etken belirleyebilir; mesela bir tanesini arka maşanın zincir tarafında olan göstergesinden anlayabilirsin. Diğerleri hakkında da muhtelif kaynaklarda bilgi bulabilirsin. Bunun dışında zincir bakımını ihmal etmemeni tavsiye ederim. Kazasız sürüşler.

EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    Yüzeysel pas lekeleri gibi duruyo wd40 ile temizle geçmesi lazım

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Ek olarak yazayım ki, eğer boya fırçası ve gaz yağı ile geçirebilirsen zinciri en zararsız şekilde temizleyebilirsin. Ben tel fırçayı uygulamadan önce, bir kaç sefer gaz yağı uygulamama rağmen çıkaramadığım için son olarak yukarıda dediğim yöntemi kullandım. Yani ancak, defalarca denemene karşın hiç sonuç alamazsan düşün derim.

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Cevaplar icin tesekkur ederim.
    7-8 yere sordum 1 ay kadar once gazyagi bulamadim (anadolu yakasi)
    Zinciri temizleyecekken dikkat ettim bu kirli zaten.
    Balata temizleyici ve bezle temizliyorum balata temizleyicinin bir zarari olur mu?
    Motul alacaktim ama malum bugun heryer kapali 15 liraya aldim bitane ilk kez kendim yagladigim icin sanirim fazla kacti janta cok fazla sicradi ve elimle dokundugumda bal gibi suzuluyordu :D
    Zincir temizleyici aldim bugun mavi renkte bir alet telleri sert guzel birseye benziyor sabah onunla deneyecegim.
    Balata temizleyicinin bir zarari olur mu zincir-disliye?

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Olur ozellikler klorinli ise.. balata temizleyicisi cok abrazif bir kimyasaldir o ring lerin kaucuguna zarar verir.. hic birsey bulamassan mazot ile temizle. Wd40 in zincirine bir zarari olmaz hatta sadece wd40 ile zincirini yaglayan insanlar var sorun yasamadan

Motosikleti
    YZF r25
    Lekeleri gerçek gözle görmeden kesin kanıya varamam fakat uzun süre yağlanmamış aşınmışta olabilir, Yağlanmayıp çok su tutulmuşta olabilir. uzun süre motora binilmemektende olabilir. Zincir bi motosikletin hemen hemen en önemli parçasıdır. Değiştirmeni tavsiye ederim.

Motosikleti
    mondial mh 125 dirift
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesekkur ederim, birdaha boyle olmamasi icin neyapabilirim?
    suya girdikten sonra kurulayıp yağlaman lazım ama öncesinden zincir yağını zincirin her tarafına yedirmelisin.

10.000 km bana bu kadarcık pas olur gibi geldi

wd 40 zamanla uçar zincirde sadece temizlik amaçlı kullan pas çıkmazsa tel fırça ile hafiften gezdir

Motosikleti
    Mt 07
    İkinci cbr 250 kullanıyorum ilkini 12 bin km civarı vermiştim şimdiki de 11 bin km oldu. İkisinde de orijinal zinciri bu şekilde paslandı. Gaz yağı bir nebze temizliyor ama su değdiği an leş gibi oluyorlar. Özellikle 2014 kasanın zinciri daha fazla paslanıyor sanırım. wd 40 deneyeyim ben de.

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    cevaplar sayesinde bircok arkadasin bu konudan yararlanacagini dusunuyorum. Tek tek tesekkur ediyorum hepinize

Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Dun 20 tlye aldigim zincir temizleme aparatiyla bugun sabah zincire giristim simdilik wd-40 siz balata temizleyicisiyle temizledim ama birkac ustaya sordum bidaha yapma motul al dediler.
    Bu arada baska bir tanidigimin 2014 9000 kmde cbr250 nin zincirine baktim benimkinden beter paslanmis yani benlik bi sorun degilmis

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Canını sıkmak istemem ama forumdan Xcom isimli arkadaşın 26bin km.lik hiç değimemiş zincirini görseydin, zinciri temiz tutmayı beceremediğini anlardın

Fotoğraftaki mavi temizleme fırçası iş görür. Evet zahmetli oluyor ama mümkün oldukça temizle ;

Gazyağı sıkıp fırça ile kirini tozunu al, uçmasını bekledikten sonra bir bezle kurula, zincir kupkuru olduğunda çok az bir wd40 ile pas olan yerlere müdahele et ama tekrar kuruladığından zincirde hiç wd40 kalmadığından emin ol.

Sonra Motul veya Würth (neredeyse tüm zincir yağlarını denedim) ile fazla abartmadan yağla.

Motorun aktarma organı zincir, makine rahatlar, ses seda kalmaz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)