Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kappa K35'e LED Stop ve Park Lambası Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Bayağıdır aklımdaydı topcase'ime LED ışık yapıp hem güzelleştirmek/özelleştirmek hem de gece görünürlüğünü artırmak. Bunun için önce nasıl bir ışık görüntüsü istediğime karar verip tasarımını yaptım, AUDI vs. güncel tasarımlarda kullanılan L formlu stop şekline karar verip ona göre ölçtüm ve neye ihtiyacım olduğunu belirledim. Yaklaşık 3 aydır birer birer, ağırdan alarak malzemeleri topladım ve dün çantayı kesip hazırladım, bugün de LED'leri döşeyip motosiklete montajını yaptım.

Kullandığım malzemeler ve fiyatları;

- Su geçirmez şerit LED (dış mekan LED'i diye geçer, -3 LED'lik bölümlere ayrılabiliyor, bana bu bölümlerden 26 tane lazımdı ama makara şeklinde satıldığı için yedekli almak zorunda kaldım ) 60TL
    - Su geçirmez soket(ben hem park hem de stop bağlamak istediğim için ikisi + biri - olmak üzere üçlü olmalıydı,dikkat pahalı )25TL
    - Çantayı kesmek için el aleti (ben daha sonra da kullanacağımdan, masraf edip Dremel 3000 ve gerekli parçalarını temin ettim) 150TL
    - Şeffaf masa örtüsü (çantanın kestiğimiz bölümünün altına taban olup, LED lerin reflektörü havada bırakmasını engellemek için) 5TL
    - Sıvı conta (yaptığım bağlantılar zaten bir nebze su geçirmezliğe sahipti ama hem ışığın taşmasını engellemek hem de daha çok geçirmezlik için kullandım) 3TL
    - Lehim ekipmanları Babadan ve bedava
    - Elektrik izolasyon bandı Babadan ve bedava
    - Kağıt bant 2TL
    - Renkli marker kalem 3TL
    - Üçgen törpü Babadan ve bedava
    - Güçlü yapıştırıcı (ben, elimde olduğundan endüstriyel reçine kullandım) 4TL
    - Yeterli miktarda makaron ve kablo bağlantıları 10TL

Öncelikle çantayı kesmem gerekti ama bir zorluk var ki işe tövbe ettirebilir; LED leri, hem parabolik hem de daralarak ilerleyen reflektör çizgilerinin tam ortasına getirme işi Bunu başarmak için reflektörün altındaki yansıtıcı kağıdı çıkarıp kağıt bantla tahmini bir iz yapıp, daha sonra reflektörü üzerine oturtmak ve mükemmeli bulana kadar düzeltmeler yapıp emin olduğunuzda renkli marker kalemle kesilecek yerleri çizmek gerekiyor -ki bu iş, 3 saat süren işlemin 2.5 saatinden biraz daha fazlası ediyor. Bak yine aklıma geldi, nalet -

Daha sonra bu izler üzerinden çanta kesiliyor ve reflektör ara sıra üzerine oturtulup denenerek ufak düzeltmeler yapılıyor. Kesme işlemini tamamladıktan sonra reflektörün altından çıkarmış olduğumuz yansıtıcı kağıtlarla aynı ölçüde şeffaf masa örtüsünden kesip, reflektörlerin altından kestiğimiz bölümün iç yüzeyine yapıştırıcı sürüp kurumaya bırakıyoruz (benim reçine 10 dk kadar sonra stabil hale geçiyor, 10 saat de tam kuruma süresi)

Bu, kesilmiş ve şeffaf masa örtüsünün reçineyle taban olarak tutturulmuş hali:
    [IMG][/IMG]

Daha sonra LED'lerimizi yapıştırıp kablolarını -her aşamada kontrol ederek- teker teker stop ve park devresi olacak şekilde birleştirip, makaronla izole ediyoruz. Bu kabloların geçeceği yer size kalmış ama ben çantanın isminin yazılı olduğu plakanın içindeki boşlukta kabloları toparlayıp, oranın altından ve çantanın tablaya en yakın sağ alt köşesinden delip makaronladığım kabloları geçirdim. Açtığım delikleri küçük matkap ucuyla açtım ve aşama aşama genişlettim. Bu sayede kablolar, mayaların kentindeki taşlar kadar sıkı oturdu . Öyle ki suyun içine düşmediği sürece su almaz

Sona yaklaşıyoruz; motosikletin içinde fren ve park lambasının olduğu bir soket vardır. Bu sokete kesici aletlerle müdahale etmemek, daha sonra sorun çıkmaması açısından önemlidir. Bu yüzden sokete kabloların ucunu dışarıdan sokup, sıkı bir şekilde oturtarak elektrik izolasyon bandıyla iyice sardım. Hangi kablonun fren hangi kablonun park lambası olduğunu deneyip, su geçirmez soketlere ona göre bağlantı yapın. Ben bu kabloları makaronlamayı unuttuğum için iki kez söktüm

En son olarak su geçirmez soketlerimizi birbirine oturtup deniyoruz ve sonuç;

Bağlantı neredeyse fark edilmiyor, uğraştığıma değdi
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

İçinin görünümü(belki kabloyu sabitlerim daha sonra,şimdilik böyle bırakmak daha mantıklı geldi):
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Sonuç tam hayal ettiğim gibi oldu:
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Bu da evde çektiğim videosu:
    potasyum, ENİGMA, mehmetenis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ege Anıl EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696, Triumph street triple, Xmax 25
    Çok kaliteli babuş ellerine sağlık, başarılı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)