Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Manet Kilidi

Motovento
    REKLAM ALANI
    oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba abilerim, ablalarım, kardeşlerim. Öncelikle hayırlı pazarlar diliyorum

Motosikletimizi herhangi bir yere park ettiğimizde aklımız genelde motosikletimizde kalıyor. Benim korkum ; motosikletin manetlerinin ne işe yaradığını bilmeyen , sağdaki gibi soldaki maneti de fren zannedenler oluyor. Biz motosikletin başında değilken bunları kurcalamaya kalkanlar olabiliyor..

Şimdi düşünelim ; motosikletimiz bayırda ve önü aşağı ya da yukarı bakıyor. Motorumuzu 1.viteste bırakmışız... Biri gelip (bu çocukta olabiliyor , yetişkin de..) debriyaj manetini sıktığında (bilinçsizce) motor kaymaya başlar.. Her şeyden önemlisi küçük bir çocuk olabilir ve motor üzerine devrilebilir.

Bunu önlemek adına manet kilitleri var. Hırsızlığı önler diyemeyeceğim , o şeref yoksunlarına çözüm yok çünkü. Ancak yukarıda belirttiğim problemleri ortadan kaldırır.

Bu üründen en kısa sürede sipariş vereceğim. Sizlerin de ihtiyaç duyabileceğini düşünerek paylamak istedim. Hepinize hayırlı pazarlar diliyorum güzel insanlar. Allah'a emanetsiniz , tekeriniz düz bassın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Bu ürün hırsızlar için gibi geldi bana.
    Freni biraz sıkıyor. Böylece iterek götürmek çook zorlaşır.

Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ürün hırsızlar için gibi geldi bana.
    Freni biraz sıkıyor. Böylece iterek götürmek çook zorlaşır.
    2 - 3 kişi kaldırıp minibüse koyuyorlar . Mahallemizdeki çocuklar ybr 125 i devirmişti oradan esintilendim. Bayır yukarı park etmiş vatandaş. Çocuklar debriyajı sıkmış motor devrilmiş. Depoda ezik vardı. Tabi çocuklar toz olmuş ama motora gelen zarardan ziyade çocuklar altında kalabilirdi. Ben mahalledeki çocuklara çikolata falan alıyorum , motora göz kulak olun aslan parçaları diyorum tamam abi biz bakarız diyolar gerçekten de işe yarıyor

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Madem böyle bi düşüncen var zihni sinir procesi ile elindekini kullanıcan :-D
    Disk kilidini dönme yönünde ön çatalın hemen arkasına tak. Debriyajı sıksan bile tekerlek dönemez :-D
    Laz olduğunu belli et ;-)

Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem böyle bi düşüncen var zihni sinir procesi ile elindekini kullanıcan :-D
    Disk kilidini dönme yönünde ön çatalın hemen arkasına tak. Debriyajı sıksan bile tekerlek dönemez :-D
    Laz olduğunu belli et ;-)
    laz olduğumu nasıl beli edebilirim tüyolar ver disk kilidinin diske ve kalipere zarar verdiğini okumuştum ne derece doğru bilmiyorum ama en emin yol bu diye düşündüm.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    UNdocab hakli, disk kilidini catal ya da amortisor borusuna yakin takarsan (kayma yönünde) bu tur dusmelere engel olabilirsin.

fakat kitlemeye gerek olmayan kisa sureli ve guvenli birakmalarda fren manetini kitleyen daha basit bir sistem olmalı.

eski activalarda filan vardi sanirim, maneti sikip arkasindaki küçük parcayi araya sokarak manetin geri kapanmasi engel olunuyordu.

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    Bence 2 adet alarmlı disk kilidi yeterli olur
    firen mekanizmasını hem ön hem arka kısmamına takarsanız hem motor haraket etmez hemde elleyen oldugunda ötmeye başlar=)
    oguzhan6161 bunu beğendi.
    Kendilerine, “Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın“ denildiğinde
    “Bizler sadece düzeltenleriz“ derler.
    Oysa onlardır asıl bozguncu; farkında bile değiller. 2.12

Alıntı fatih. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence 2 adet alarmlı disk kilidi yeterli olur
    firen mekanizmasını hem ön hem arka kısmamına takarsanız hem motor haraket etmez hemde elleyen oldugunda ötmeye başlar=)
    Peki ne kadar süre ötüyor ? Misal çarşıda motoru bıraktık ve biri bakarken başladı ötmeye ben de uzaktayım duymuyorum. Belli bir süresi var mı ? Daha emniyetliyse ondan almak daha doğru olacak.

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    test etmedim ama sanırım 1 dakika civarı ötüyor
    ama sürekli sallarsalar motoru hiç susmuyor
    Kendilerine, “Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın“ denildiğinde
    “Bizler sadece düzeltenleriz“ derler.
    Oysa onlardır asıl bozguncu; farkında bile değiller. 2.12

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Teşekkürler bu yararlı paylaşımın için abi. Kendi disk kilidimin ötmesi 1 dk sürmüyor ama dokundukça ötüyor. Uzaktayken çok güvenli değil 2 tane kullanmak lazım bencede.

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    UNdocab hakli, disk kilidini catal ya da amortisor borusuna yakin takarsan (kayma yönünde) bu tur dusmelere engel olabilirsin.

fakat kitlemeye gerek olmayan kisa sureli ve guvenli birakmalarda fren manetini kitleyen daha basit bir sistem olmalı.

eski activalarda filan vardi sanirim, maneti sikip arkasindaki küçük parcayi araya sokarak manetin geri kapanmasi engel olunuyordu.
    Kısa süre dediğin zamanda manet kilidini nerede tutuyorsan çıkarıcan gidona ve manete geçiricen ve anahtarı kilitli konuma alıcan.
    Bence zaman alma olarak disk kilidi ile bir fark yok. İki kilit biraz gereksiz gibi geldi
    ver gazı... ver çoşkuyu

Ahmtmngrsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-one-S 180
    Arkadaslar guzel bi alet bu ama resimde ki motorlarin elciklerinin dış kisminta topuz yok bizim motorların elciklerinde topuz var o nasil olacak ?

Alıntı Ahmtmngrsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar guzel bi alet bu ama resimde ki motorlarin elciklerinin dış kisminta topuz yok bizim motorların elciklerinde topuz var o nasil olacak ?
    Topuz zarar vermez bence açılabilir bir sistem bu, yani geçirmeli değil. Mandal gibi düşün. Elciği kitleyecek olan kısım sanırım açılıyor. Ben bundan alacağım çarşı içinde vs çok işe yarar. Yada bilediğim biyerde motoru park ettiğimde gelen geçen oynamasın diye. Çünkü genelde motorun yanında birilerini yakalıyorum , ya kızlar fotoğraf çektiriyor , ya da gençler çocuklar oluyor etrafında.

Alıntı A.Türker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler bu yararlı paylaşımın için abi. Kendi disk kilidimin ötmesi 1 dk sürmüyor ama dokundukça ötüyor. Uzaktayken çok güvenli değil 2 tane kullanmak lazım bencede.
    Rica ederim kardeşim disk kilidinden daha pratik geldi bu bana

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)