Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

izmirden manisaya okula motorsikletle gidip gelmek sizce mantıklı mı, olası mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    merhabalar. 24 yaşındayım, manisada öğrenciyim,seneye izmirden ev bulup okula motosikletle gitmeyi düşünüyorum.
    bazı günler otobusle giderim ama yüzde 90-95 motosikletle gitme planım var. 15 yıldır trafiğe çıkıyorum ve 10 yıldır motosiklet kullanmaktayım.
    doğru düzgün ekipmanım olmamasına rağmen, antalyada dolu yağarken bile trafiğe çıktım, kışın dershaneye titreye titreye gittiğim günler oldu.

özel termal içlikler vs kask-eldiven-bot ve günlük kıyafetlerin üstüne motosiklet cekedi ile motosiklet için upper-pants almayı ve
    yağmurda sorun yaşarsam naylon yağmurluk alıp eski eziyetleri yaşamadan izmir-manisa arası 20-30 km yol yapmayı planlıyorum.

ama aklıma bunlara rağmen soğukta ciddi sıkıntı yaşar mıyım sorusu geliyor. manisada hava en soğuk dönemlerinde -10 dereceye iniyor.
    otomobili her türlü git-gelde trafiğe takılacağı ve park yeri aramam gerekeceği için istemiyorum, hem otomobil hem motor alacak bütçem muhtemelen olmayacak.
    5-7 bin tlye falan çalışan otomobil bulursam alabilirim de muhtemelen bulamam

soğukta ya da yağmurda motorla izmir-manisa arası gidip gelen var mı? bunu yapmak için nasıl bir ekipman uygun olur?
    bir de benim aklıma gelmeyen ne gibi dezavantajlar olabilir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda spacy alpha
    2000-2005 arası iş dolayısı ile izmirden Manisa'ya arabayla git gel yaptım. Yol rahat bir yol sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. 4 mevsim kullanılabilecek montlardan,uygun bir motorsiklet pantolonu ile , ve bazen bir içlik alıp çok soğuklarda ki izmir bölgesinde soğuk ve yağmur diğer bölgelerdeki kadar sık değil, motorsikleti çok rahat kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben o dönem Bornova'da oturuyordum. Hemen izmir Manisa yol çıkışı zaten. Ev-iş 17-18 km idi. Bu yüzden hele bornova-evka3 taraflarında oturursanız hiç trafiğe girmeden sıkıntısız gidersiniz bence.
    enlighteray bunu beğendi.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Yağmurda temiz kalmak için scooter düşünürsen gayet rahat edersin.

Ben istanbul içi hayvani trafikte iş– ev git gel 70km yapıyorum.

Motosikleti
    YAMAHA MT07 RACE BLUE
    Kuvvetli soguklarda sabuncubelinin buzlanma yaptiginida dikkate almani isterim
    GB79 ve enlighteray bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motor güçlü ve ABS'li değilse adamı gerer. Çok tehlikeli bir yol, özellikle İzmir'den Manisa'ya giderken keskin dönüşlerin olduğu bölge ıslakta korkutucu hale geliyor.
    enlighteray ve GB79 bunu beğendiler.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mart Ayı'nda Van'dan bir CBF150 almış ve Ardahan'a gitmiştim. Daha Van'ı çıkmadan, göğüs bölgem üşüdü. İçliğim yoktu, oraya karton gibi bir şeyler koydum. Gece hava ciddi soğudu. Horasan'dan sonra gidemedim ve konakladım. Bir kere de Pulsar ile Ardahan'dan Kars'a gittim. Hava sıcaklığı 0 derecenin altında idi. Bu sefer göğüs bölgemi korumaya almıştım ancak bu sefer de 1 saatten sonra ellrim donmaya başladı. Benim naçizane tavsiyem, soğuk havalarda içlik kullan. Ayrıca gidona elcik taktır. Bir başla tecrübem de yağmur yağınca sadece montun kollarından eldivenin içine akma neticesinde su girmesi ve ellerimin ıslanması olmuştu. Yağmurlu havalarda iyi giyinmeni tavsiye ederim. Ancak senin mesafe kısa, o yol taş çatlasa 20-25 dakika sürer. Gerekli kıyafet önlemlerini alırsan, sıkıntı yaşayacağını sanmam. Tekerin düz bassın
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    Hocam önce yazlık fileli bi mont alacaksın sıcak havalarda bunu giyeceksin kışın ise bu montunun üstüne kışlık dışarda giydiğin montu giyeceksin mis...örneğin benim kaz tüyü montum var onu giyiyorum...yağmurda ise alt üst yağmurluk giyeceksin...becaklarını yağmur ve soğuktan korumak için ebaydan iç tarafı yünlü sizden diz altına uzanan koruyucu getirteceksin çifti 8 dolar

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Arkadaşım Menderes - Çiğli arasında mekik dokuyor yaz kış her gün. Sıkıntı yok. Sadece kaliteli bir termal içlik ve balaklava al kış için. Yaz kış olması gereken korumalardan bahsetmiyorum bile...

Motosikleti
    tvs 150rta- x treme max
    yagmuru camuru ayri dert tabi ama neden izmir ve oturmak istediginiz semt neresi.
    Menemen var şehirmerkezine yaklaşik 50km heryere metroyla ulaşim olanaginiz olur. Menemenden manisaya yol var ve bornavadan cikan yoldan daha temiz ve mantikli (sabuncubeli virajlarindan yirtarsin) ama benim mantigim almadi bu işi manisada devlet yurdunda kalsan artirdigin parayla araba alir izmirde gelir istedigin otelde kalirsin. Km yakit olarak bakma onun dişinda lastikti bakımdi muayeneydi derken yakit hariç en az bi binlik çalişir. Ev kiralarinida dikkate al gel gez dene gör izmirdeyim bence bu iş seni yorar ve mal sahibide yapmaz

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Kışın sabuncubelinde git gel yapılmaz. Unut bence herkes olur demiş şaşırdım. Birsuru sebep sayabilirim oluru olmadığı konusunda.
    enlighteray, GB79 ve okican bunu beğendiler.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Radar yolu..
    Hem giderken hem dönerken toplam 3 kere yazmışlar..
    180 km/h ile giderken cezamı yazılır arkadaş..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Aralık ocak şubat biraz zor. Çok soğuk aylarda otobüsle idare edersin. Kalan aylarda sorun olacağını sanmıyorum. Mesafe sadece 40 km. Sabuncubeli'ne dikkat.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    yazın ve kuru havalarda git gel yapabilirsin ama bu işin yağmuru, çamuru, karı, donu var. Gizli buzlanması var... Benim cesaret edebileceğim bir şey değil.

Kış için ayrı ekipman alacaksın, öyle yazlık mont üstüne kaz tüyü ile olmaz o iş. En basitinden Revit 4 mevsim mont alacaksın altlı üstlü, yaz için ayrı kask, kış için ayrı kask alacaksın, yazlık/kışlık ayrı eldiven, yine ayrı bot alacaksın. gün geçtikçe aldığın bazı ekipmanların yetersiz veya eksik geldiğini göreceksin... 5.000 TL civarı ekipmana yatırım yapacaksın filan derken bence o iş zor. Tabi bu işin bir de lastiği var, yolda giderken başına bir şey gelirse diye taşıyacakların var...

Sen yine motor al ama önce bu mesafeyi geçmek için bir araba düşün. uygun yollu, az yakan, bakım masrafları seni üzmeyecek bir araba ile başla; yaza kadar motor bütçeni denkleştirmeye çalış. bahse konu şey canın...

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Aralık ayı sonunda İzmir'den İstanbul'a gelmiştim motorla.
    Kışın millet titrerken tişörtle dolaşan biri olmama rağmen İzmir Manisa arasında ellerimi hissetmedim.
    Manisa yokuşunda yol kenarları hep buz tutmuştu.
    Özetle o yolu her gün gidip gelmek eziyetten başka bir şey olmaz.
    Tehlikesi de cabası.

Not: 27 yaşındayım 29 yıldır trafiğe çıkıyorum
    ogzcngdk ve GB79 bunu beğendiler.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hangi bölümü okuyosunuz eğer muradiye kampsünde ise menemen'den gidip gelmeniz daha uygun olur.Kar yağmıyor ama sabuncubeli çok kaygan oluyor hergün gidip geldiğimden biliyorum(servisle),özellikle ocak ve şubat ayında koruma demirlerinin sürekli göçük halde olduğunu görebilirsiniz nerdeyse hergün kaza oluyo desem yalan olmaz.Kıyafet konusunda Gore-Tex, Thinsulate vb. gibi malzemeler kullanmak her zaman en iyisi. En üste suyu, altına rüzgarı geçirmeyen bir dış kıyafet, onun altına yünlü, altına-vücuda temas eden tabakaya, pamuklu giyerseniz süper olur.Decathlon gibi yerlerde bu tür ürünler mevcut sitesine bi göz atın derim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bu fikirden kesinlikle vazgeçin, ölürsünüz, tır ve kamyonların sürekli yoğun olduğu, manisa plakalı öküzlerin daha şeritlerinde bile gitmeyi bilmedikleri bir yol, 10 yıldır mekik dokuyorum bu yolda her gün, motosiklete kesinlikle uygun degil.

Gerekirse okula gitmeyin, o yolu motosiklet ile gitmemek icin o derece yani.
    enlighteray, okican, GB79 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ssates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V strom
    Yolda gece ve gündüz radar kontrolü olduğundan araçlar genelde 90 km civarı seyrediyor. Hız sınırına uymayanlar cezayı yiyor.

Sabuncu beli virajları kazalarıyla ünlüdür. Dikkat edilmesi gereken yerlerdendir. Sanırım yeterli tecrübeniz var. Kötü hava şartlarında motoru Bornova'da bırakıp otostop veya otobüsler ile ulaşım sağlanabilir. Otobüsler çok sık geçtiğinden sıkıntı olmaz.

Diğer zamanlarda da motorla gidip gelinebilir. Yol yaklaşık 25-30 dk. sürer. Normal kıyafetin üzerine sonbahar ve ilk baharda http://www.decathlon.com.tr/toundra-...d_8225432.html http://www.decathlon.com.tr/toundra-300-su-gecirmez-erkek-salopeti--id_8225432.html böyle bir kıyafet giyebilirsin.

Hava sıcaklığının 5 derecenin altına düştüğü zaman sabuncu belinde gizli buzlanma olasılığı çok fazla bu nedenle otobüs kullanmalısın..

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Alıntı hamzasimsek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yagmuru camuru ayri dert tabi ama neden izmir ve oturmak istediginiz semt neresi.
    Menemen var şehirmerkezine yaklaşik 50km heryere metroyla ulaşim olanaginiz olur. Menemenden manisaya yol var ve bornavadan cikan yoldan daha temiz ve mantikli (sabuncubeli virajlarindan yirtarsin)
    Aman dostum kamyon güzergahı o yol (:
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    kış şartları
    sabuncubeli geçişi
    kamyon ve otobüs trafiği

ölümcül bir senaryo olur, tavsiye edilmez.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Soğuk falan ekipmanla aşılabilir ama kış geldiği zaman Sabuncubeli denilen yer %80 buz tutuyor, hatta çoğu zaman da bu yüzden kilitleniyor. Menemen'den gelecekseniz olur belki ama tavsiye etmiyorum. Yol hızlı akıyor, adam akıllı bir motosiklet yoksa işkenceye döner. Birkaç kez gittim okula, bir defasında yağmur yağdı ama mevsim bahardı sorun yaşamadım. Rüzgar koruması + 110 km/h sabit giden bir motosiklet ve adam akıllı ekipman yoksa o iş yaş.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler