Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Merhaba abilerim ablalarım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    660 Tenere
    Ben çok araştırdım herkese sordum 1000 lik olmazda 600 lük olur dediler ben yarın gidip alıyorum bi 600rr

Neyse neyse siz bana saydırmadan asıl muhabbete geçeyim.

Sanıyorum 6 yaşındaydım o zaman, sokakta oyun oynarken chopper bi motor sokağa girdi yanıma kadar geldi kaldırım kenarına park etti. O makinayı gördüğümden beri harley davidson istiyorum. Aşık oldum resmen. Benim en son varacağım nokta harley davidson marka bi motor.

Ehliyet kursuna başvurdum bi iki aya alıcam ehliyetimi hayırlısıyla. Araba tecrübem var vites nedir ne değildir çok iyi biliyorum ama yinede araba 4 tekerlekli motor 2 tekerlekli olduğu için biraz tırsıyorum. Trafiğe mi bakıcam debriyajı mı sıkıcam vitesi mi takıcam diye düşünmek istemiyorum. Hoş zaten araba kullanırken bunu düşünmüyorum otomatiğe bağlanıyor biraz tecrübeden sonra ama yinede motor tecrübem olmadığı için korkuyorum.

Şimdi benim aklımda olan bi motorsiklet iki scooter var. Hepsi bilinen marka modeller.

Birincisi cbr 125. Başlangıç için, acemilik atmak için bu motoru istiyorum ama zorlanırmıyım diye düşünmüyor değilim. Chopper dedim ama malumunuz küçük hacim harley davidson yok.

İkincisi pcx 125 - 150 gaz var fren var şekil güzel kolu çevir gidiyor trafiğe daha çok dikkatimi verebilirim bu yüzden bu scooter beni kendine baya çekiyor.

Üçüncüsü ise nmax 125 yeni çıktı birden pcx ile arama girdi kendileri. Scooter alırsam sanırım bu daha ağır basacak gibi.

Ybr al üstüyle ekipman alırsın diyen arkadaşlar ne olur yazmasın ben cbrda alacak olsam motoru almadan gidip ekipmanları alıcam zaten.

Şimdi abiler ablalar ben scooter mı alayım motorsiklet mi sonuçta en sonunda varacağım nokta vitesli bir motorsiklet olacak. Yoksa scooter alıp motor dengesini öğrendikten sonra mı vitesli bir motorsiklete geçeyim.

Şimdi git eğitim al diyenlerde çıkacak, varsa bursada eğitim veren kurum hemen gideyim eğitim alayım. Bildiğiniz eğitim veren yerleri söylerseniz sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.
    Iron&Road ve Mehmetalickr bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Her turlu arabayla trafik tecrubem olmasina ragmen( ferrariden tofasa kadar)motor tecrubem sifir ancak ben gozumu karartip ehliyet ve ekipmanlari tamamladiktan sonra cbr ile baslayacagim.bunda oturdugum yerin trafiginin sakin olmasinin ve daha once bisiklet uzerinde akrobasiye kadar varan dengeme guveniyor olmamin da etkisi var.kendine guveniyorsan cbr derim

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Otomatik vitesli alma çok çabuk sıkılırsın eğer motoru değiştirebilirim diyorsan 150 cc bir motor ile başla yok değiştiremem diyorsan hyosung gv250 chopper al bütçeni bilmiyorum ama bu motorun sıfırı 12 bin tl civarında ve biraz ağır motordur

Motosikleti
    Yamaha Mt-25
    Ben başlangıç için scooter aldimda iki hafta oldu sıkıldım açıkçası bacaklarımda boşta kalıyor vitesli kullandıktan sonra hiç tatmin etmiyor..

Motosikleti
    arayışta
    http://www.caneratagun.com/cbt-e-itim.html
    Gene forumdan zeferce arkadaşımızın önerisinin. Bende araştırdım ve kanaat getirdim bursa için çok iyi bir tercih olabilir.

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Bende enduro tarzı motosikletlere hastayım, ikinci motosiklet olarak 390 duke kullanıyorum.

125 cc ile başladım, hiç skuter kullanmadım. İlgimi çekmedi.

Eğitim mecburen İstanbul. Bazen Bursa ya geliyor GİS akademi, ben Honda dan GS2 aldım tavsiye ederim.

Vites işine o kadar takılma, bir süre sonra alışırsın. Ama bende alışkanlık yaptı arada vitese göz atıyorum.

Asıl can alıcı kısım frenleme yeteneğin ve reflekslerin olacak. Bol bol pratik yapman gerekecek.

Tekerin düz bassın.

Scooter alıp sıkılanların neden böyle hissettiklerini merak ediyorum. Vitesli motorla trafikte dur kalk, yana yat, öne git, bekle, trafiği kontrol et, ayak freni, el debriyajda gibi adımlar keyif mi veriyor? Ayrıca 125cc bir vitesli ile 400cc bir scooter arasında sırf vitesli diye güçsüz bir motordan nasıl keyif alınabilir onu da anlamış değilim.

Senin soruna gelince: bu konuda hemen herkesin farklı bir görüşü var. Kimisi ileride vitesli motora geçmeyi düşünüyorsan viteslitle başla der, kimisi acemiliğini scooter gibi basit kullanımı olan cihazlarla at der. Şahsen motora başlamasına teşvik ettiğim, yaşça benden küçük bir arkadaşıma scooter tavsiye ettim. İstanbul'da en tecrübeli ve eğitimli motosikletli bile risk altındayken acemi bir sürücünün, üstelik vitesli bir motosikletle -hele 250cc ve üzeri olacaksa- işi çok zor. Bursa'yı çok iyi bilmiyorum ama motosiklet için yeterli riski oluşturacak bir trafiği olduğunu biliyorum. Benim tavsiyem motosikletle trafiğe alışmak ve prtaik kazanmak için scooterla başlamak bu konuya daha iyi kanalize olmanı sağlayacaktır. Yine de vitesli motorla başlarsan hata olur diyemem.

Arasında kaldığın modellerden PCX'i kullanıyorum. Rahat, türüne göre daha performanslı ve güvenli bir motor ama neticede 14 inç lastikleri ve 130 kg civarı ağırlığıyla çok da güvenli değil. Nmax'in ABS ve ön arka disk fren olayı çok başarılı ama o motosiklette en beğenmediğim konu 13 inç lastikler. Küçük lastik yol tutuşu ve konforu için en büyük dezavantaj. Çukurda, tümsekte falan hep problem.

Bayilerde maalesef deneme imkanı olmuyor -seleye bile oturamıyoruz- ama kullanan arkadaşların varsa beğendiğin modelleri denemeni tavsiye ederim. Belki de beklediğinden çok daha iyi ya da kötü bir hissiyat verecek, sonradan pişmanlık yaşama.

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Araba kullanmayı biliyorsan debriyaj vites nedir biliyorsundur. Bilmesen bile zaten çok kısa sürede alışırsın vitese takılma al aklında kalmasın. Cbr 125 iyidir. Aklında olsun boyun 1.65in altındaysa sorun olur .

Motosikleti
    660 Tenere
    Alıntı yüksel66 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.caneratagun.com/cbt-e-itim.html
    Gene forumdan zeferce arkadaşımızın önerisinin. Bende araştırdım ve kanaat getirdim bursa için çok iyi bir tercih olabilir.
    Hocam bu iyi oldu teşekkür ederim, gidip bakıcam muhtemelen alırım burdan eğitimimi sağol.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:11 ----------

Alıntı ahmetkorkmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende enduro tarzı motosikletlere hastayım, ikinci motosiklet olarak 390 duke kullanıyorum.

125 cc ile başladım, hiç skuter kullanmadım. İlgimi çekmedi.

Eğitim mecburen İstanbul. Bazen Bursa ya geliyor GİS akademi, ben Honda dan GS2 aldım tavsiye ederim.

Vites işine o kadar takılma, bir süre sonra alışırsın. Ama bende alışkanlık yaptı arada vitese göz atıyorum.

Asıl can alıcı kısım frenleme yeteneğin ve reflekslerin olacak. Bol bol pratik yapman gerekecek.

Tekerin düz bassın.
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim muhtemelen eğitimi aldıktan sonra bi korkum olmayacak ve vitesli motorsiklet alıcam sanırım.

Hepinize cevaplarınız için çok teşekkürler iyi forumlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)