Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Subap Sesi...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba 150-25
    Merhaba arkadaşlar kuba 150-25 motosikletim yaklaşık 1 yıldır fazla derecede subap sesi yapıyor şıkırtı şeklinde.Isınınca yapar diyenleri duyar gibiyim fakat karlı kış gününde ilk marşdada yapıyor yani sıcak soğuk farketmiyor.Şöyle farkediyor ısınınca tahammül edilemeyecek hal alıyor.Motor sesini neredeyse bastırıyor.Ayrıyeten çok titriyor artık devir yükselince zırıltı yapıyor ve yakıtım arttı ilk zamanlara göre 18 kuruş falan yakıyor şu aralar. Defalarca yetkili servise götürdüm en son tartıştım adamla adama diyorum parası neyse değiştir şu subapları yok gerek yok falan ikna ediyor 20 tl ye ayar yapıyor sözde onuda eliyle yapıyor sesini dinleyerek.. Hakkını yemeyeyim ayarladıktan sonra geçiyor subap sesi ama maximum 10 dk sonra yeniden başlıyor ve kalıyor öyle.Adam sanırım bilerek değiştirmiyor çünkü her defasında 20 tl almak daha tatlı geliyor diye düşünüyorum. Yetkili servis olduğu için başka yerede götürmek istemiyorum iki arada bir derede kalmış durumdayım. Size 4 gün yattıktan sonra ilk marşını atıyorum ısınmış hali değil buz gibi haliyle çalıştırdım video çektim buyrun..

https://youtu.be/a3OiSBnLkaQ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı kb15025 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar kuba 150-25 motosikletim yaklaşık 1 yıldır fazla derecede subap sesi yapıyor şıkırtı şeklinde.Isınınca yapar diyenleri duyar gibiyim fakat karlı kış gününde ilk marşdada yapıyor yani sıcak soğuk farketmiyor.Şöyle farkediyor ısınınca tahammül edilemeyecek hal alıyor.Motor sesini neredeyse bastırıyor.Ayrıyeten çok titriyor artık devir yükselince zırıltı yapıyor ve yakıtım arttı ilk zamanlara göre 18 kuruş falan yakıyor şu aralar. Defalarca yetkili servise götürdüm en son tartıştım adamla adama diyorum parası neyse değiştir şu subapları yok gerek yok falan ikna ediyor 20 tl ye ayar yapıyor sözde onuda eliyle yapıyor sesini dinleyerek.. Hakkını yemeyeyim ayarladıktan sonra geçiyor subap sesi ama maximum 10 dk sonra yeniden başlıyor ve kalıyor öyle.Adam sanırım bilerek değiştirmiyor çünkü her defasında 20 tl almak daha tatlı geliyor diye düşünüyorum. Yetkili servis olduğu için başka yerede götürmek istemiyorum iki arada bir derede kalmış durumdayım. Size 4 gün yattıktan sonra ilk marşını atıyorum ısınmış hali değil buz gibi haliyle çalıştırdım video çektim buyrun..

https://youtu.be/a3OiSBnLkaQ
    Benim kuba çita marka motorumdada vardı. Yerinizde olsam motora binmeden iterek servise götürürüm. Yanlış subap ayari motorun yakıtı, çekişini, sağlığını bozar. Eğer sente ile ayarladıktan sonra geri bozuluyorsa subaplariniz ayar tutmaz olmuş demek ki. 2 adet subap 20 TL ye satılıyor parçacilarda. Subaplari degistirdikten sonra gene ayni sikinti varsa 120 130 lira civari ust kapagin fiyati.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Ben sente, sentil vs. olmadan elimle göz kararı ayar çektim mi subaplara, 1500-2000km sorunsuz götürüyo o ayar motoru. Demekki ustada iş yok.
    oguzhan6161 ve mterayes26 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kuba 150-25
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben sente, sentil vs. olmadan elimle göz kararı ayar çektim mi subaplara, 1500-2000km sorunsuz götürüyo o ayar motoru. Demekki ustada iş yok.
    Dostum doğrudur fakat mesele motorun ayar tutmaması sen yaparsın eyvallah ona sözüm yok ama yapsan dahi emin ol 30 dk içinde bozulur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:09 ----------

Usta sente falan kullanmıyor sesine göre zaten 1-2 dk uğraşıyor tamam diyor kapatıyor.Subaplarında birşey yok diyor ben üst kapaktan şüphelenmeye başladım.Motor 10.000 de ama agresif kullanırım yani çok defa sınırlarını zorladım motorumun. Bide küba yani çinli

ÖzLeMKaYrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki An 125 HK, RKS Titanik, RTR TVS Apache
    Sentesiz subap ayarı tamamen şansa bağlı bir ayar olur, siz muhakkak başka bir yetkili servise götürün ve muhakkak üst kapağı açtırtıp subaplara baktırtın, eğer subaplarda sorun varsa motorda daha büyük yaralar açılır ve masrafınız dahada artar...

Motosikleti
    Kuba 150-25
    1 yılı geckin böyle biniyorum motora henüz bi sıkıntı vermedi gerçi cekiste hizlanmada falan bir sorun yok ancak ses beni sinir eden.. Subap ayarını bugün rica minnet honda servisine yaptırdım adamlar bir kac alet edevat kullandi ve 30 dk uğraştılar ayar zor tutuyor dedi adam değişmesine gerek varmi dedim subaplarda bir sorun göremiyorum ama üst kapak düşündürüyor beni dedi ses sifir gerçekten tamamen gitti ses daha yeni çalıştırdım yine baslamis subap sesi ayar yapıldığı an gidiyor sonra geri başlıyor yani..

Motosikleti
    Silindir saplamaları ve külbütör saplamaları gevşemiş olabilir. Subaplara basan şey külbütördür onu bi çıkarın lokta takımı ile silindir saplamalarını iyice sıkın. Sonra külbütörü geri takın ve iyice sıkın. Külbütörü söküp takarken motorun subap ayarı yapılan üst ölü noktada olması gerekir(volandaki T işareti motor sol kapağının üzerindeki çentik ile hizalı olacak). Egzantriğin üst ölü noktalarda iki farkı durumu vardır, bir turda subapları daha gevşek bırakır. O turda subap ayarı veya sökme takma işlemleri yapılır. Bir de daha sağlıklı bir subap ayarı için subap ayar vidalarını değiştirin ancak kaliteli mal olsun, bazıları 2 günde ufalanıp gidiyo.

ÖzLeMKaYrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki An 125 HK, RKS Titanik, RTR TVS Apache
    Servistekiler bunu yapmıyorlarsa zaten herkesin tamirci olması lazım... Bunların dışında üst kapaktaki subap yuvaları bozulmuş olmasın. Zaten üst kapak sorunlu gibi konuşmuşlar...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ayar yaptığınız halde kısa sürede ses üretmeye başlıyorsa supaplara basan piyanolar bozuktur..

ya ağız kısmı geometrisi değişmiş yada yataklama gövdesi boşluk yapmıştır..

bana subap sesi gibi gelmedi

Motosikleti
    Kuba 150-25
    Peki videoyu izledinizmi subap sesimi ?

Motosikleti
    Subap sesi geliyor evet. Krank'tan egzantrikten falan gelen bir ses değil.

Motosikleti
    Kuba 150-25
    subap degisimi iscilik falan ne kadar tutarki tahmini?

Adanada iki subap 15 lira 10 lirada el emegi aliyorlar 25 lira servis kaca yapar bilemem

Motosikleti
    Kuba 150-25
    peki subap değiştirtsem sorun tamamen düzelirmiki ?

hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Başkan bir sıkıntı yok gibi. Hani soğukken bu tıkır tıkır sesi duyarsın ama ısınınca kesilir zaten. Yinede için rahat etmiyorsa bir servise götür dinlet

Motosikleti
    Kuba 150-25
    Yetkili servisteki adam her götürüşümde beni değiştirmemek üzere ikna edip 10 tl ye ayar yaptı zaten yaptığı an tamamen kesiliyor fakat motorla 4 5 km gideyim servisten çıktıktan sonra yine başlıyor ve birdaha kesilmiyor. Tam tersi sogukken az var ısınınca çok artıyor

Motosikleti
    2003 Kanuni Seyhan 125
    Arkadaşlar, motorum 2003 Kanuni Seyhan 125 Klasik.

Bugün marş motorunu motora bağlayan civatalardan birinin iyice gevşemiş olduğunu gördüm ve sıktım. "Çin motorlarının tüm vidalarını arada sırada kontrol edip sıkmak lazım" diye bir uyarı kalmış forumdan aklımda, gevşemiş civatayı sıkarken bu uyarı geldi aklıma ve gördüğüm bütün civataları kontrol ettim (çok abartmadan sıkmaya çalıştım). Çoğu iyi durumdaydı, sıkılacak bir durum yoktu. Fakat bazılarının nispeten kuvvetle çevirilebildiğini hissettim ve çok abartmadan sıktım. Sonrasında motoru rölantide çalıştırınca bir şıkırtı sesi fark ettim. Daha önce duymadığım bir sesti. Fardan kornadan falan mı diye bakınırken, sesin motordan ve hatta silindirin oradan geldiğini gördüm. Bu ses sanıyorum sübap sesi. Silindir kapağındaki civataları da biraz sıkmıştım, ondan olabilir mi? Eğer ondansa, silindir kapak civatalarını çok hafif açayım mı tekrar?

Cevaplarınıza çok teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:27 ----------

Arkadaşlar, kimseden cevap gelmeyince forumu iyice bir araştırdım, meğer özellikle silindir kapak civataları çok hassasmış ve tork anahtarıyla çok dikkatli sıkılmalıymış. İçim rahat etmediği için bu civataları biraz gevşettim ve eski haline getirmeye çalıştım. Sübap sesi şıkırtısı bayağı azaldı, fakat tam kaybolmadı. Benim gibi acemi arkadaşlara tavsiyem, civatalar kontrol edilirken çok bariz gevşeme haricinde özellikle motorun üstündeki civataları ellememek lazım sanırım.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı kb15025 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetkili servisteki adam her götürüşümde beni değiştirmemek üzere ikna edip 10 tl ye ayar yaptı zaten yaptığı an tamamen kesiliyor fakat motorla 4 5 km gideyim servisten çıktıktan sonra yine başlıyor ve birdaha kesilmiyor. Tam tersi sogukken az var ısınınca çok artıyor
    Bu sorun sanırsam piyanoların oldugu tabla aşınınca oluyor, ayarı ne yaparsanız yapın ses sürekli geliyor.

Motosikleti
    2003 Kanuni Seyhan 125
    Arkadaşlar, bu civata sübap ayar civatası mıdır, yoksa normal silindir sabitleme civatalarından biri midir? Gevşemişse sıkmak mı gerekir?

Bir de, kırmızı ok işaretinin altında görünen yağlı parlak siyah kısımlar yağ sızıntısı mıdır? Müdahale etmek gerekir mi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)