Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motorculuğu bırakmak üzerine

Motovento
    REKLAM ALANI
    karacabeg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bile isteye zarar vermek için üstüne sürmek nedir. ha silah almış adama sıkmışsın ha üstüne sürmüşsün. neyin kafasını yaşıyor bu maymunlar.
    Sigorta şirketlerinin insanları soymasının önüne nasıl geçilir bilmem ama artık birinin dur demesi lazım banka ve sigortalara
    GB79 ve yüksel66 bunu beğendiler.
    "Edeple gelen lütufla gider"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hardmusty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125>, Yamaha R25> Honda CBR650R
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorculuğu az ama yaşı ve hayat tecrübesi fazla sayılabilecek biri olarak bu 5 maddeye önerilerim:

1- hırsızlık korkusunun paranoyaklığa dönüşmesi.

Çözüm: Kasko (Maliyetinin fazlalığını söylemeyin. Kafamı motora takacağıma, paraya takarım, motordan keyif alırım.)

2- can güvenliğinin 0'a yakınsaması

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak,

3- istanbul'da keyif alacak sürüş yerinin kalamaması

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak,

4- motorcuların saygısızlaşması, kültürsüzleşmesi ve imajı yerle bir etmesi

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak, (En saygısız motorcuların İstanbul'da olduğunu düşünüyorum)

5- trafik sigortası maliyetlerinin kara mizah noktasına gitmesi

Çözüm: Motora binmek ayrıcalıktır. Bu merete biniyorsan, bunu da ödeyeceksin. Gülü seven, dikenine katlanır.
    abi kusura bakma da, çözüm diye sıraladığın saçma çözümlerinle bana birilerini hatırlattın. Damn it.
    GB79 ve copycat bunu beğendiler.
    Happy birthday to you gangsta. (sana gelmediğim gün öldüğüm gündür gülüm)

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Hocam yazdıklarında sonuna kadar haklısın. İstanbulda yaşayan biri olarak bende gözümün önünde bile disk kilidi takıyorum. Göz önündeyken korkuyor insan ki ben Hyosung kullanıyorum ve sürdüğüm model bir avuç insanda ya var ya yok. Çalıpta parça yapılacak bir olayı yok. Japon hayatta almam sahip olduğum çekince ile. Sakin ve güvenli semtimde bile Japon görüldü mü bir sene olmadan çalınıyor. Diğer olaylara hiç girmeyeceğim ülkeyi bu hale getirenler utansın başka bir şey demiyorum...
    GB79 ve copycat bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hornet 650
    aynı düşünceler bendede var bakalım ne zaman zurna zırt diyecek.
    copycat bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Haklısınız..
    Bende istanbuldayım ama zart diye hayatından cıkarılmıyor.Muhtemelen tekrar motosiklet kullanacaksındır. Ben yeni ve hevesli surucu sayilirim ama eşim 10 yıla yakındır Istanbulda kullaniyor hala motora "acaba" diye baktigini gormedim.
    En kötü ihtimal yalnızca arazide kullanacagımız motorlar alirdik. Ama tamamen motosiklet defterini kapatmak çok zor görünüyor.

afu35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana göre motosiklet sürmek kadar zevkli birşey varsa o da motosiklet sahibi olmaktır. "Motosikletim yok ve söylenen bu sıkıntıları çekmiyorum ohh be" demektense "Motosikletim var ama sürmüyorum garajda duruyor" demek bana daha çok mutluluk verir.
    (Tabi bu hiç kontağı çevirmemek değil)

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Alıntı Pisman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çanakkale'de yaşıyorum (İstanbul'a göre cennet) yukarıdaki nedenlerin bazıları sebebiyle sık sık gittiğim İstanbul'a hiç motorla gitmeyi göze alamadım, İstanbul'da motor süren arkadaşların işi zor..
    geçen hafta motorla çanakkale yaptım uzun zamandır motordan öyle bir zevk almamıştım
    Gerçekten istanbul'da motor sürmek ayrı bir dert oldu arkadaş viraj yapacaz diye yüzlerce km yol yapıyoruz arkadaşlarla sabah işe giderken saat 6da çıkıyorumki yol benim olsuntrafik dert yollar bozuk ayrı dert Allah sonumuzu hayır eylesin.
    copycat bunu beğendi.

Trafikte motosiklet dışında bir şey kullanınca sinir hastası oluyorum beklemek bana göre değil.
    O yüzden her zaman motosiklet.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    en büyük risk risk almamaktır

hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    İnadına özgürlük diyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Yazdıklarının hepsi doğru olmakla birlikte bazılarında aşırılık-abartı var. Yine de kararına saygı duyuyorum . Kendi adıma, motor kullanmaya mecburum. İstanbul'da başka türlü trafikte aklımı oynatmadan yaşamam mümkün değil. Arabayı eşime bıraktım. Yılın 9 ayı motosiklet, kalan yağışlı geçen 3 ay da metrobüs kullanıyorum.
    GB79 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Hayırlı olsun.
    copycat bunu beğendi.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz istanbulu terk etmek istiyorsunuz ben ise istanbula yerleşmek. Para istanbulda var, başka yere gidin de sürünün sonra
    İstanbul hem çok para verir, diğer taraftan da çok para alır, yanında elde ettiğiniz kalitesiz, boşa gitmiş yaşam da cabası.
    Sokollu bunu beğendi.

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Alıntı copycat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet değerli dostlarım. daha fazla direnemedim ve her ne kadar motordan aşırı keyif alsam da son motorum olan mt-07 yi gecen hafta satmamla motorculuğu en azından bir süreliğine bırakıyorum. 10 yıllık motorcuydum ve 2006'dan beri de bu siteye
    üyeyim. ancak gitgide işin çığrından çıkmaya başladığını düşünmemden bu kararı aldım.

şimdi kendimce gerekçeleri sıralayayım.

öncelikle şunu belirteyim bu gerekçelerimin çoğu istanbul'a ait durumlardır diğer illerde bu durumlar geçerli olmayabilir.

1- hırsızlık korkusunun paranoyaklığa dönüşmesi.

herhalde istanbul'da motora binenler ne dediğimi gayet iyi anlayacaktır. artık motoru açık havaya gece bırakmak bana göre imkansız. üstelik benim oturduğum yerin güvenliği ve kapalı garajı da vardı. ancak artık motor avm otoparkına bile bırakılamıyor. gönül rahatlığıyla caddeye çekip sinemaya giremiyorsunuz. arkadaşınızla yemeğe gitseniz motoru görmeyeceğiniz yerde oturamıyorsunuz. ciddi anlamda yaşam konforumu düşürmeye başlamıştı.

2- can güvenliğinin 0'a yakınsaması

kısa geçeceğim. istanbul trafiğinde normalleşen aşırı güvensiz ortamın yanısıra bilerek üste süremeler, kıskanıp kavga çıkarmalar, yanında kız arkadaşı varken arabasıyla sizi düşürmeye çalışanlar çok arttı. bir nevi saldırı durumu söz konusu.

3- istanbul'da keyif alacak sürüş yerinin kalamaması

gerek anormal kalabalık, gerek sürekli sürat yapan şirket araçları artık çıkıp keyifle yol alacak bölgte kaldıysa ben bilmiyorum. pazar sabahları karga bokunu yemeden yapılan riva, şile gezileri dışında ben viraj alacak, hafif performans yapabileceğim yol bulamaz oldum. evet gece 4 de bile yolar kalabalık.

4- motorcuların saygısızlaşması, kültürsüzleşmesi ve imajı yerle bir etmesi

maalesef eskiden motorcu denen adam belli kültür ve kaliteyi hayatına ve çevresine yansıtırdı. artık kaldırımlarda yayalara kan kusturan, yarış motorunun abartılı egzostuyla gece 3 de insanları ayağa dikenler motorculuğu ayağa düşürdü. eskisi gibi olumlu dönüş ve trafikte saygıyı görmek imkansız.

5- trafik sigortası maliyetlerinin kara mizah noktasına gitmesi

hiç uzatmaya gerek yok. 20.000 tl lik motorun trafik sigortası ile 150.000 tl lik arabanın aynı olması ağır geliyor. tamam trafik sigortası elbette aracın değerinden bağımsız trafikte oluşturulan riskle bağıntıldır ama sadece 5.000 tl lik bir motora binebilen adam nasıl 800 tl ödesin her yıl. ben masrafları teke düşürmek zorunda hissettim kendimi.

yukarıdaki gerekeleri daha da uzatabilirim ama bunlar yeterli. tek ricam var, "senin bırakmaya gönlün varmış bahane etme diyecek" 6 aylık yeni hevesli motorcular zahmet etmesin.
    Dostum buyur gel İzmir'e. En azından insanca yaşıyoruz biz burada (:
    copycat ve nines bunu beğendiler.
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    İstanbul'da hem araba hem motosiklet kullanırım. İkisinde de lanet olsun dediğim zamanlar oluyor. Trafik rezalet, insanlar saygısız, kalabalık vs.vs....

Eee? Naapalım şimdi? Sırf çalınacak diye binmeyelim, trafik sığır dolu diye binmeyelim, yollar tırt binmeyelim, vergi pahalı binmeyelim...

Bunlar tamamen bahane. Siz bence motosikletten biraz sıkılmışsınız. Belli bir süre geçsin tekrar geri dönersiniz. Bunda bir sıkıntı yok. Yok da bu lafa geldiğinde "istanbulluyum, doğma büyüme buralıyım" diye ahkam kesip, en ufak zorlukta küfürü basanlar ne ayak onu anlayamıyorum...

Ben İstanbulu herşeyiyle seviyorum aga. Evet bence ülkemin en büyük köyü şu anda. Ama olsun. Çok mecbur kalmadıkça, tayin ıvır zıvır olmadıkça asla terketmem. Hele hele bu sebeplerden motorumu arabamı falan hayatta bırakmam...

Kimse kusura bakmasın. Buralarda yaşamak biraz zordur, cesaret ister, güçlü olmayı, sağlam sinirlere sahip olmayı gerektirir. Yoldaki o dallama kamyon şöförüne mi terk edicem İstanbulu? Yoksa hırsıza, puşta mı?

Saygılar.
    copycat ve mehmetenis bunu beğendiler.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hardmusty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi kusura bakma da, çözüm diye sıraladığın saçma çözümlerinle bana birilerini hatırlattın. Damn it.
    Ben gayet ciddi yazdım. Hangi sebeplerden saçma buldun, öğrenebilir miyim?
    Not: Sana kimi hatırlattığımı hiç merak etmiyorum, çünkü her kişi kendine özeldir.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

yazdıklarının hepsi doğru ne denilebilirki. istanbulda motor sürüyorum. trafikte artık motorlar bile ilerleyemiyor emniyet seridi olmasa. gidecek yer bulamayınca bekliyosun mecbur. artık araç şoförleri bile dalga geçiyo. geçen beklerken adamın biri arabadan abi hadi biz neysede sen niye bekliyosun deyip güldü düşünün artık.
    GB79, yüksel66 ve copycat bunu beğendiler.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet mantık işi değil sevgi işi olduğundan bu maddeler yuzunden motor bırıakılırmı derseniz?

Ekonomik açıdanda sıkıntı külfet olmaya başladıysa zaten yazdığınız maddelerde birebir doğru olduğundan 10 verip 1 veya iki aldığımızı düşünmeye başlıyoruz ve kafamızın içindeki terazi error veriyor fena halde. ölmeyi sakat kalmayı göze aldım, bari 10 kere çıktığımın birkaçında zevk alıyım diyorsun olmuyor...

Bu tarz benzetmeleri sevmem ama motor artık parayla tutulmuş pahalı bir metres gibi İstanbulda.

Bedelini rahat karşılayabilen için bu aşka değer ama çalınma, trafikteki saygısızlık ve hergun sıkıştırılmak, rahat sürüebilmek için size temas edilemeyecek tenhalıktaki noktalara ulaşmak için 70-80 km 1.5 saat trafikte fazladan sürüş yapmak falan da çok zorluyor insanı...

İstanbulda hadi çıkıyım deyince gidilecek yer kalmadı, o gidilecek yerlerde otomobil ve kalabalıgın istilasında
    ilker a. bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    konu motorculuğu bırakmak değil de İstanbul'u bırakmak olsa daha doğru olacak belki de. 1. madde hırsızlık hariç motosikleti bırakınca diğer maddelerden kurtulmuş olmuyorsunuz.

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    istanbulu seviyorum diyenler sanki ortaköy, bebek, emirgânda oturuyor . bahçelievler, bağcılar, avcılarda oturup 1-2 saatte işe gidiyoruz bütün günümüzü öldürüp akşam yine rezillik içinde eve geliyoruz. haftasonu trafikten çıkılmıyor. hava kirli. yeşil alan yok. doğal güzellik yok. gittiğin yerde park yeri yok. ama taşı toprağı altındı dmi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Alıntı hakanens adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnadına özgürlük diyorum.
    hı hı öyle
    hakanens, copycat ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)