Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

motorculuğu bırakmak üzerine

Motovento
    REKLAM ALANI
    copycat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 mt-07 - 2016 xmax 250 abs
    evet değerli dostlarım. daha fazla direnemedim ve her ne kadar motordan aşırı keyif alsam da son motorum olan mt-07 yi gecen hafta satmamla motorculuğu en azından bir süreliğine bırakıyorum. 10 yıllık motorcuydum ve 2006'dan beri de bu siteye
    üyeyim. ancak gitgide işin çığrından çıkmaya başladığını düşünmemden bu kararı aldım.

şimdi kendimce gerekçeleri sıralayayım.

öncelikle şunu belirteyim bu gerekçelerimin çoğu istanbul'a ait durumlardır diğer illerde bu durumlar geçerli olmayabilir.

1- hırsızlık korkusunun paranoyaklığa dönüşmesi.

herhalde istanbul'da motora binenler ne dediğimi gayet iyi anlayacaktır. artık motoru açık havaya gece bırakmak bana göre imkansız. üstelik benim oturduğum yerin güvenliği ve kapalı garajı da vardı. ancak artık motor avm otoparkına bile bırakılamıyor. gönül rahatlığıyla caddeye çekip sinemaya giremiyorsunuz. arkadaşınızla yemeğe gitseniz motoru görmeyeceğiniz yerde oturamıyorsunuz. ciddi anlamda yaşam konforumu düşürmeye başlamıştı.

2- can güvenliğinin 0'a yakınsaması

kısa geçeceğim. istanbul trafiğinde normalleşen aşırı güvensiz ortamın yanısıra bilerek üste süremeler, kıskanıp kavga çıkarmalar, yanında kız arkadaşı varken arabasıyla sizi düşürmeye çalışanlar çok arttı. bir nevi saldırı durumu söz konusu.

3- istanbul'da keyif alacak sürüş yerinin kalamaması

gerek anormal kalabalık, gerek sürekli sürat yapan şirket araçları artık çıkıp keyifle yol alacak bölgte kaldıysa ben bilmiyorum. pazar sabahları karga bokunu yemeden yapılan riva, şile gezileri dışında ben viraj alacak, hafif performans yapabileceğim yol bulamaz oldum. evet gece 4 de bile yolar kalabalık.

4- motorcuların saygısızlaşması, kültürsüzleşmesi ve imajı yerle bir etmesi

maalesef eskiden motorcu denen adam belli kültür ve kaliteyi hayatına ve çevresine yansıtırdı. artık kaldırımlarda yayalara kan kusturan, yarış motorunun abartılı egzostuyla gece 3 de insanları ayağa dikenler motorculuğu ayağa düşürdü. eskisi gibi olumlu dönüş ve trafikte saygıyı görmek imkansız.

5- trafik sigortası maliyetlerinin kara mizah noktasına gitmesi

hiç uzatmaya gerek yok. 20.000 tl lik motorun trafik sigortası ile 150.000 tl lik arabanın aynı olması ağır geliyor. tamam trafik sigortası elbette aracın değerinden bağımsız trafikte oluşturulan riskle bağıntıldır ama sadece 5.000 tl lik bir motora binebilen adam nasıl 800 tl ödesin her yıl. ben masrafları teke düşürmek zorunda hissettim kendimi.

yukarıdaki gerekeleri daha da uzatabilirim ama bunlar yeterli. tek ricam var, "senin bırakmaya gönlün varmış bahane etme diyecek" 6 aylık yeni hevesli motorcular zahmet etmesin.
    Onurhan D, idmanyurdu, Mexico ve 21 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    İstanbul ... sadece adı var gerisi rezillik BENCE
    abeciMotoru, GB79, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Iron&Road - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arora Avantgarde 150 - Honey Badger
    maalesef haklısınız ama yine de insan vazgeçemiyor işte. Belki de sadece uzun yol yapmak amaçlı bir motosiklet alıp, keyfi kullanmalısınız...

ama şunu da unutmayın artık hayat sizin için trafiğin diğer kusurlarından ibaret olacak ve git gide daha sinirli bir insan olacaksınız bir araba içerisinde. Yine aynı yaşanmaz İstanbul yüzünden.
    GB79 bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 250R '13
    Keşke birinde de haksızsınız diyebilsek maalesef hepsinde haklısınız. Hele ki şu açık havada bırakıp bi yere gitmek işini halletmek. Belki işini hallediyorsun ama canından can gidiyor, malın biri geliğ devirdi mi çalındı mı diye düşünmekten.

Yukarda arkadaşın dediği gibi İstanbul sadece rezillik.
    GB79 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Tüm maddelere katılıyorum ve ekliyorum İstanbul'u terk etmek ve keyif aldığınız bir bölgeye yerleşmek gerekiyor. Burası yaşanacak bir yer değil artık. Bundan sonraki gelecek planlarımı İstanbul'u terk etmek üzerine yapmaya başladım. 5-6 yıl daha sabretmem lazım çocuklar üniversite yaşına gelince düğmeye basıp İstanbul'u shut down yapıcam kafaya koydum.
    mgora, GB79 ve espresso bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Siz istanbulu terk etmek istiyorsunuz ben ise istanbula yerleşmek. Para istanbulda var, başka yere gidin de sürünün sonra

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bütçeye uygun çantalı heybetli bir F650 GS yada 1150 GS alınır (ikiside evladiyeliktir), otoparkta bekletilir, varlığı bile yeterli sayılır, ayda bir iki kez şehirden dışarı kaçılır 200-300 km yapılır, gaz atılır, gelinir otoparka konur....

4 yıldır istanbul'dan uzağım. Allah bir daha düşürmesin.
    Konuya gelirsek, tüm maddelere bende katılıyorum.
    GB79, espresso ve GT250rAlanya bunu beğendiler.

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Alıntı copycat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet değerli dostlarım. daha fazla direnemedim ve her ne kadar motordan aşırı keyif alsam da son motorum olan mt-07 yi gecen hafta satmamla motorculuğu en azından bir süreliğine bırakıyorum. 10 yıllık motorcuydum ve 2006'dan beri de bu siteye
    üyeyim. ancak gitgide işin çığrından çıkmaya başladığını düşünmemden bu kararı aldım.

şimdi kendimce gerekçeleri sıralayayım.

öncelikle şunu belirteyim bu gerekçelerimin çoğu istanbul'a ait durumlardır diğer illerde bu durumlar geçerli olmayabilir.

herhalde istanbul'da motora binenler ne dediğimi gayet iyi anlayacaktır. artık motoru açık havaya gece bırakmak bana göre imkansız. üstelik benim oturduğum yerin güvenliği ve kapalı garajı da vardı. ancak artık motor avm otoparkına bile bırakılamıyor. gönül rahatlığıyla caddeye çekip sinemaya giremiyorsunuz. arkadaşınızla yemeğe gitseniz motoru görmeyeceğiniz yerde oturamıyorsunuz. ciddi anlamda yaşam konforumu düşürmeye başlamıştı.

kısa geçeceğim. istanbul trafiğinde normalleşen aşırı güvensiz ortamın yanısıra bilerek üste süremeler, kıskanıp kavga çıkarmalar, yanında kız arkadaşı varken arabasıyla sizi düşürmeye çalışanlar çok arttı. bir nevi saldırı durumu söz konusu.

gerek anormal kalabalık, gerek sürekli sürat yapan şirket araçları artık çıkıp keyifle yol alacak bölgte kaldıysa ben bilmiyorum. pazar sabahları karga bokunu yemeden yapılan riva, şile gezileri dışında ben viraj alacak, hafif performans yapabileceğim yol bulamaz oldum. evet gece 4 de bile yolar kalabalık.

maalesef eskiden motorcu denen adam belli kültür ve kaliteyi hayatına ve çevresine yansıtırdı. artık kaldırımlarda yayalara kan kusturan, yarış motorunun abartılı egzostuyla gece 3 de insanları ayağa dikenler motorculuğu ayağa düşürdü. eskisi gibi olumlu dönüş ve trafikte saygıyı görmek imkansız.

hiç uzatmaya gerek yok. 20.000 tl lik motorun trafik sigortası ile 150.000 tl lik arabanın aynı olması ağır geliyor. tamam trafik sigortası elbette aracın değerinden bağımsız trafikte oluşturulan riskle bağıntıldır ama sadece 5.000 tl lik bir motora binebilen adam nasıl 800 tl ödesin her yıl. ben masrafları teke düşürmek zorunda hissettim kendimi.

yukarıdaki gerekeleri daha da uzatabilirim ama bunlar yeterli. tek ricam var, "senin bırakmaya gönlün varmış bahane etme diyecek" 6 aylık yeni hevesli motorcular zahmet etmesin.
    İmzami atiyorum

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz istanbulu terk etmek istiyorsunuz ben ise istanbula yerleşmek. Para istanbulda var, başka yere gidin de sürünün sonra
    müdür sen para kaynağı görmemişsin. gel trakya ya ekmek burada
    Yavaş gitmeyi hızlı hale getirmeyi deneyin

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Para İstanbul'da var ben de geldim" diyenler yüzünden bu haldeyiz. Yaşınız genç herhalde daha, siz de gelin görün yaşayın. Sürünmek demeyelim de ben daha az para ile mütevazi bir hayatı tercih ederim, para var belki ama huzur yok İstanbul'da. (paradan kastınızın ne kadar miktar olduğuna bağlı olarak değişir.) Ayda 10-15binTL kazanıyorsan İstanbul'da yaşıyorum dersin. Yoksa burda da sürünürsün açık söyliim.
    yüksel66, CamelBiker, GB79 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    Olmuyor birader bırakılmıyor. Ara veriliyor sadece. Dediğimi hatırlıcaksın

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    2. Madde bırakmak için tek başına bile yeterli bir sebep..

Katılıyorum
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

copycat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 mt-07 - 2016 xmax 250 abs
    Alıntı Iron&Road adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maalesef haklısınız ama yine de insan vazgeçemiyor işte. Belki de sadece uzun yol yapmak amaçlı bir motosiklet alıp, keyfi kullanmalısınız...

ama şunu da unutmayın artık hayat sizin için trafiğin diğer kusurlarından ibaret olacak ve git gide daha sinirli bir insan olacaksınız bir araba içerisinde. Yine aynı yaşanmaz İstanbul yüzünden.
    otomobil karşıtı fanatik motorculardan değilim. sonuçta araçtır, amaç değil. yalnız trafik konusunda haklısınız ama ben toplu taşımayı da rahatça kullanabilen biriyim. metronun gittiği yere asla özel aracımla gitmem mesela.
    how can you know what the things are worth?
    ıf your hands won't move to do a days work.

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Bu bahsettiğin şeyler, motoru bırakman ile daha çekilmez hal alacak. Emin ol otomobil ve ya toplu taşıma ile gezmek istemezsin

Bence İstanbul da tek vazgeçilmeyecek araç; motosiklet sonra da keyif açısından vapurlar

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı yeknet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Para İstanbul'da var ben de geldim" diyenler yüzünden bu haldeyiz. Yaşınız genç herhalde daha, siz de gelin görün yaşayın. Sürünmek demeyelim de ben daha az para ile mütevazi bir hayatı tercih ederim, para var belki ama huzur yok İstanbul'da. (paradan kastınızın ne kadar miktar olduğuna bağlı olarak değişir.) Ayda 10-15binTL kazanıyorsan İstanbul'da yaşıyorum dersin. Yoksa burda da sürünürsün açık söyliim.
    Benim zaten aileden ev var avrupa yakasında merkezi bir yerde, şöyle 3000-3500 lira alabileceğim bir iş bulsam hiç durmam ankarada. Yoksa kira gelirinden gelen parayı kurtarmıyo. Eve para vermeyeceğim ama aileye giren toplam parayı düşürmemek lazım

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorculuğu az ama yaşı ve hayat tecrübesi fazla sayılabilecek biri olarak bu 5 maddeye önerilerim:

Çözüm: Kasko (Maliyetinin fazlalığını söylemeyin. Kafamı motora takacağıma, paraya takarım, motordan keyif alırım.)

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak,

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak,

Çözüm: a) Motoru sadece şehirler arası yolculuk için kullanmak ya da b) İstanbul'dan taşınmak, (En saygısız motorcuların İstanbul'da olduğunu düşünüyorum)

Çözüm: Motora binmek ayrıcalıktır. Bu merete biniyorsan, bunu da ödeyeceksin. Gülü seven, dikenine katlanır.
    GB79 ve avici bunu beğendiler.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Bir uygun fiyatlı uzun yol endurosu alıp ayda bir binmek dışında çare yok.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Hem yazdıklarınıza hem de Darkcity2000'nin yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.
    Benim motor 3 ay hiç çıkmaz otoparktan.
    3 ay ara sıra çıkar.
    Nisan'la Kasım aralığında güzel havalarda ve hafta sonlarında kullanırım motoru.
    Aslında böyle bakınca, çok masraflı oluyor ama keyif işte :(

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Çanakkale'de yaşıyorum (İstanbul'a göre cennet) yukarıdaki nedenlerin bazıları sebebiyle sık sık gittiğim İstanbul'a hiç motorla gitmeyi göze alamadım, İstanbul'da motor süren arkadaşların işi zor..
    GB79, yüksel66 ve A.Türker bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)