Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2 Zamanlı Efsane MZ Hakkında Bilgi Sahibi Olan Arkadaşlar İçeri

Motovento
    REKLAM ALANI
    kinqdai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KUBA CİTA
    Merhaba arkadaşlar.

Sizlere bir kaç şey danışmak istiyorum. Şuan bildiğimiz köylü dediğiniz bir CG sahibiyim. Beklentilerimi karşılayan güzel motorum var çok şükür. Ama içimde her zaman 2 zamanlı motorun yeri ayrıdır. Ve bende RX olsun MZ olsun 2 zamanlı cross lar olsun çok ilgi sardım ve almayı kafama koydum. Motor çok aşırı temiz görünüme sahip. Motorun sahibi oto yıkamacı zaten bakımları, 2 zamanlı yağları filan eksiksiz ve zamanında kullanılmış. Ve motora baştan aşağı yenilik yapılmış atan boyalardır,koltuk filan, boya koruma falan filan işte . Kazası yokmuş, borcu harcı yok ayrıca herşeyi tam plaka evrak. Ve söylediğine göre de bütün faturaları varmış harcamaların. Yani motorun albenisi gerçekten çok canlı Ama alırsam yüksek güce sahip olanını almak istediğimden MZ 301 buldum bi tane tanıdık arkadaş vasıtasıyla. Motor MAŞALLAH çok temiz. 99 yada 2000 model olduğu söylendi. Ruhsata daha bakamadım. Daha yakından göremedim ama bir kaç fotosunu aldım. Çokda uzatmadan, şimdi bu makineyi aldıktan sonra veya almadan önce neyine dikkat etmem lazım. Alırken bir bakışta sonuçta herşeyini çözemicem ama en dikkat etmem gereken şey nedir, özellikle şurasına bak burasını dinle bak burası olmazsa olmaz dediğiniz CİDDİ tavsiyelerinizi bekliyorum hepinizden. Ve birde bu model MZ ler kanuni mi oluyor ? Kanuni olsada bi sıkıntısı olurmu ?

Sonuçta benim zevkim o tatlı duman ve o tın tın tın çalışma sesinin yanında verdiği müthiş sürüş keyfi Uzun olduysa kusura bakmayın, ciddi önerileriniz gerçekten şuan benim için çok önemli. Yakıt konusunu çok düşünüyorum ama aslan besleyen sütünü esirgemicek o zevki tatmak istiyorum sadece
    İnş kısmet olurda alabilirim. Resmini de atim MAŞALLAH ınızı esirgemeyin arkadaşlar

DipNOT: MZ Kullanıcıları sayfasına yazdım, ama online kullanıcı kitlesi olmadığından cevap alamadım buraya yazmak zorunda kaldım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Bende boşuna konu acmayayim. Bizdede birtane 97 model sanirim minks mi ney boyle bir motor var sanirim bu motorda 2 zamanli. Toplamda 5 bin km bile yapmamistir. Karburator temizligi yapilinca saat gibi calisiyor motor. Sesine ve dumanina bende hastayim. Toplasam mi toplamasam mi diye dusunuyorum acikcasi

Motosikleti
    KUBA CİTA
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende boşuna konu acmayayim. Bizdede birtane 97 model sanirim minks mi ney boyle bir motor var sanirim bu motorda 2 zamanli. Toplamda 5 bin km bile yapmamistir. Karburator temizligi yapilinca saat gibi calisiyor motor. Sesine ve dumanina bende hastayim. Toplasam mi toplamasam mi diye dusunuyorum acikcasi
    Vallahi kardeşim neden dir bilmiyorum ama şu piyasada 0 olan 2 zamanlı motor olsa diğerlerinin yüzüne bakmam. 2 Zamanlı motorlar çok aşırı farklı ya gerçekten anlatılcak durum değil Bana detaylı bilgi ve yardım da bulunabilcek varsa bekliyorum. Resmen ilk motorum olcakmış gibi seviniyorum inş kısmet olurda alabilirim Ve bence sende elinde bi fırsat varken değerlendir. Tek karbüratörü temizleyince çalışıyorsa ufak tefek toparla kullan zevki bam başka

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    çok tatlı valla ama yakıtı baya çok bunların

eroceto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gas Gas 250 EC
    Yakıt: Benzin + %2 yağ olarak hesaplamak lazım sanırım.. Birde kaliteli yakıt kullanırsan sürekli kullanımlarda tuzlu olur gibime geliyor. Tabi bu konuda tecrübeli arkadaşlar vardır.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Bizim arkadaşta var ama emniyet hangarında yatıyor çıkarmaya çalışıyor kendisi motosiklet tamircisi ama hiç bir motoru ona değişmem diyor. Demekki cidden gidiyor ve sonuc olarak ALMAN kalite yani

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Mzler kanuni adı altında (kuralkan) bir süre satılmıştır seyhan olarak geçerler

Mz doğu almanya malıdır üretiminde kanuninin katkısı yoktur

Kanuni bazı modellerde üretime katılmıştır

Alman olanını almak en iyisi

hsn01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Merak ettiğin her şeyi sor söyleyelim.. 1991 model MZ 251 sahibiyim.. 2. sahibiyiz ilk sahibi neredeyse hiç kullanmamıştı.. Babam almış zamanında düşün hatırlamıyorum bile.. O kadar eski şimdi ki çinlileri filan mezara sürüsüyle gömer sağlamlığıyla.. Lastik patlaması dışında 1 defa motor kitledi o da şanssızlık.. Evet 100 km de ortalama 5 - 5.5 litre tüketiyor tabii seninde kullanımına bağlı..1991 ve altı Alman malı üstü kanuni yani Türk malı.. Parça sıkıntısı yaşamıyoruz Adana gibi bir yerde.. Usta desen onda da sıkıntı yok.. Kanuni olması bir sıkıntı mı değil ama Almanların yeri ayrı parça kalitesi, sağlamlığı..

Listen to Your Heart

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İkinci motor olarak ve ara sıra keyif için turlamak üzere alınabilir. Ancak artık 2 zamanlının devri bitti. Düşük verim,gürültü, en az iki kat yakıt sarfiyatı, kısa motor ömrü gibi sıkıntıları vardır. Artık sadece motorlu testerelerde ve tırpanlarda kullanılan bir teknoloji.

Bu arada hsn01 in motoru çok güzel

TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    15 yıl 1991 mz-251 yaklaşık 150.000 km kullandım.Kulandığım en atak en zevkli motorlardandır.Sinirli,agresif bir motordur.Tecrübesizlere gelmez.Devamlı tekere gelir.

+ yönleri

Çok atak,çok seri
    sesi cezbedici
    parçaları ve işçiliği ucuz
    Sorunsuz mekaniği,
    Sağlamlığı,
    Güçlü çekişi
    Sürüş dinamiği ve yol tutuş

Eksileri -

Fazla yakıt tüketimi (4-4,5 lt 100 km de)
    Arka fren kötü,zor duruyor
    Bozuk yollarda(Stabilize) çok tehlikeli
    Soğuk havalarda ayak marşı ile zor çalışıyor.Ayak marşı tehlikeli şekilde geri tepiyor
    110 km üstü hızlarda arka taraf sallıyor(Artçısız)
    Kaygan yolarda aman dikkat
    Vitesler sert zor geçiyor.Vites ayağın üstü yara olabilir

MZ781 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 251/1993 , Bajaj Boxer 150
    Mz de vitesler asla zor geçmez.Yakıt fazlacana olabilir. Tepmeside doğru 2 zamanlı sistemden dolayı. Oda ateşleme zamanı doğru vede tereddütlü basmadıktan sonra olmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:20 ----------

Alırken motorun dış görüntüsünü beğendiysen bin ve 3.4. viteslerde tam gazla. bir numara varsa o sana söyler.

Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2001 2004 arası babam almıştı,benzinin 1.5 2 milyon olduğu zamanlar... Kardeşimle köye giderdik hep,toprak yolda da sürdüm dağ bayır da sürdüm,asvalt yolda da sürdüm. çok güzel tecrübe kazandırdı bana,onun sayesinde şimdi gs 1200 olsa zorlanmadan dağ bayır sürerim

sinan151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Activa S
    Dedemde Izh planet var . Bu motorların ayak marşı neden geri tepiyor ? Baya tepiyor hemde sakatlayıcı bile olabilir ters bi hareket olursa . Konu ile alakasız olabilir ama merak ettim

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Alıntı sinan151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dedemde Izh planet var . Bu motorların ayak marşı neden geri tepiyor ? Baya tepiyor hemde sakatlayıcı bile olabilir ters bi hareket olursa . Konu ile alakasız olabilir ama merak ettim
    Kompresyon çok fazladır. Meksefe ayarı sürekli kaçar zamansız ateşleme sonucu oluşan kompresyon kolu geri iter. Ayağını bile kırabilir bu güç.
    Hatta planetlerde boğulmayı önlemek için yanma odasında tahliye müşiri mevcut.
    Çalıştırmadan önce 2 -3 kere tahliye açıkken oda temizlenip sonrasında sertçe (ben üzerine çıkıp vücut ağırlığımla yükleniyordum) basılırsa sorun olmuyor. Korna niyetine kullanırdım bunu tahliyeyi hey gidi günler..
    Bazen bu güçlü dekompresyon yüzünden ters çalışırdı motor. :D
    Şarj lambası sönmeyince anlardım ters çalıştığını. Anlamadığım zamanda ise debriyajı bırakırken motor geri gitmek isterdi yinemi diye stop.. Tekrar marş..

sinan151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Activa S
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kompresyon çok fazladır. Meksefe ayarı sürekli kaçar zamansız ateşleme sonucu oluşan kompresyon kolu geri iter. Ayağını bile kırabilir bu güç.
    Hatta planetlerde boğulmayı önlemek için yanma odasında tahliye müşiri mevcut.
    Çalıştırmadan önce 2 -3 kere tahliye açıkken oda temizlenip sonrasında sertçe (ben üzerine çıkıp vücut ağırlığımla yükleniyordum) basılırsa sorun olmuyor. Korna niyetine kullanırdım bunu tahliyeyi hey gidi günler..
    Bazen bu güçlü dekompresyon yüzünden ters çalışırdı motor. :D
    Şarj lambası sönmeyince anlardım ters çalıştığını. Anlamadığım zamanda ise debriyajı bırakırken motor geri gitmek isterdi yinemi diye stop.. Tekrar marş..
    Hocam anlattıklarınız gözümde canlandı . O tahliye müşiri dediğiniz çok güzel bi ses çıkarıyodu bence .Hatırladığım kadarıyla o müşir ile 1 -2 kere ayak marşını yumuşatıp bi anda yükleniyodu dedem . Sırf ayak marşı olayı yüzünden o motora binmek istemezdim hala duruyor motoru sepetli bide . Teşekkürler bilgi için

Edit : Tahliye müşirine fış fış da deniliyordu
    .......

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure

Motosikleti
    KUBA CİTA
    Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Bugün yakından gördüm. Makineye denilecek bir tek kelime yok. Ama bir kaç şey gözüme battı. Birincisi motorn devri bir başkasındaymış. Eski zamanda alındığı için sadece satış mukavelesimidir nedir öyle bir kağıt var ortada. Şahit te dağil olarak. Ama satan kişi sorun olmaz ben devir içinde bulurum dedi motorun ruhsat sahibini sıkıntı etme sen dedi. Bir diğer önemli konu ise, motorun sigorta muayene hiç bişeyi yok. Motor iyi ama sigorta muayene hiç bişeyi yok yani. 5 yıldır bu böyleymiş. Şimdi ben bunu ne kadara yaptırabilirim 5 yıllık muayenesi ne kdar olur bu motorun bana net bilgi verebilcek varmı ? bide sigortaya ne kadar gider tahminince ve ayrıca vergi olarak acaba ne kadardır bunun vergisi hacim olarak büyük ama bir o kadarda yaş olarak büyük ? Sizce napmalıyım arkadaşlar bu sigorta muaynee işlerine ne kadar para gider acaba ? Bu sorunlar hariç motor 10 numara 5 yıldız daha hiç bir sıkıntısı yok. Sizden geniş kapsamlı yanıtlar bekliyorum teşekkürler şimdiden

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Satış olmadan bedava motor bile alınmaz....
    Arkanı dön ve kaç.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    motoru alırken ısındırıp herhangi bir uğultusu varmı ona bakmalısın.. 97 den sonrası komple elektironik oldu.. yani motorda aküde olmasa ayakmarşı ile çalışabiliyor.. güç kuvvet sağlamlık var... 2 zamanlı olduğundan çoğunun eğzost tıkanmış oluyor ona dikkat etmelisimn.. gerisi boş zaten..
    hsn 01 seniin motorun alman mz dir.. tam bir efsane . bende 3 adet mz vardı.. ilk olanı 1991 ikinci olanı 95 üçüncü olanı ise 97 idi.. 91 deki sağlamlık hiç birinde yoktur... sadece kontak anahtarı yok denile bilir...
    hsn01 bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    KUBA CİTA
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satış olmadan bedava motor bile alınmaz....
    Arkanı dön ve kaç.
    Bende öyle dedim zaten. Devrini alamıcaksam hiç ciddiyete dökülmesin diye. Sıkıntı olmaz dedi. Zamanında devir işlemlerine fazla para gittiğinden öyle bir çözüm bulmuşlar aralarında, şimdi sıkıntı olmaz dedi. Sorunsuz alabilcem yani devrini. Yoksa devrini alamadığım şeyi kullanmam.

Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru alırken ısındırıp herhangi bir uğultusu varmı ona bakmalısın.. 97 den sonrası komple elektironik oldu.. yani motorda aküde olmasa ayakmarşı ile çalışabiliyor.. güç kuvvet sağlamlık var... 2 zamanlı olduğundan çoğunun eğzost tıkanmış oluyor ona dikkat etmelisimn.. gerisi boş zaten..
    hsn 01 seniin motorun alman mz dir.. tam bir efsane . bende 3 adet mz vardı.. ilk olanı 1991 ikinci olanı 95 üçüncü olanı ise 97 idi.. 91 deki sağlamlık hiç birinde yoktur... sadece kontak anahtarı yok denile bilir...
    Valla hocam gittiğim gün rica da bulundum, dedim bi çalıştırda dayı kulağımızın pası silinsin diye. Fakat abi 2 aydır motor yatıyor çalışmıyor, aküsü şuan boş, en kısa sürede dolduracam ondan sonra çalıştırayım dedi. Bende motor da kitleme şanzımanda kitleme filan yok dimi dedim öyle deyince. Yok dedi 2 aylık yatmayla şanzıman filan kitlemezmiş neyse kısmet olursa aküsü dolsun öyle dinlicez inş sesini soluğunu Uğultu derken nasıl birşeyi kastediyorsunki acaba hocam. Hiç MZ in rolanti sesini bile kulağımda kalıcak derece de dinleyemedim

Hsn01 hocam yorumların için teşekkürler. İnş bir gün konu ciddiyete binerse bu motoru seninde görmeni isterim. İşin erbabı olan bir insan dan bilgi almak onun sözü doğrultusunda gitmek benim için daha iyi olur. Ben de ADANA da yaşıyorum zaten

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)