Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cb 125e vites değiştirirken gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    15 gündür motor kullanıyorum. Şu ara 2den 1e veya 1den 2ye vites atınca tak diye ses geliyor. Tabi bu ses 2den 1e düşürünce daha belirgin. 2 3 4 5 arası pek ses yok.

Kontrol için hafif rampa aşağı 15-20 hızla inerken 2den 1e aldım tak sesi yaptı. Sonra daha yavaşladım yani 15-10 civarı tekrar 2den 1e aldım ses bayağı azaldı. Acaba gittiğim hızla düşürebileceğim vites arasında bir yanlış yapıyorum ses bunda mı yoksa bi arıza olabilir mi?

Belki yeni yapmaya başladı belki ilk zamandan beri vardı ve ben yeni olduğum için farketmedim bilemiyorum. Yağını yeni değiştirdim castrol power1 10/40..

Netten aradım cbr ve cblerde bu tip seslerin normal olduğunu yazmışlar, ne kadar doğru?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Hareket halinde 2. vitesten 1. vitese attığın için tak sesi yapması normal. Muhtemelen motor rölantideyken vitesi küçültüyosun, devri 4-5 bin devir gibi yükseltsen daha az ses yapar, ayrıca dişliler için daha sağlıklı olur.

Motosikleti
    ybr esd
    1 le 2 arasında boş olduğu için bütün motorlarda ses olabilir 3 4 5 te silinti yoksa bi sorunda yoktur diye düşünüyorum .. Özellikle vites düşürürken ara gaz yaparsan vites ideal devirde gececeğinden vites gecişleri daha sağlikli olur

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hareket halinde 2. vitesten 1. vitese attığın için tak sesi yapması normal. Muhtemelen motor rölantideyken vitesi küçültüyosun, devri 4-5 bin devir gibi yükseltsen daha az ses yapar, ayrıca dişliler için daha sağlıklı olur.
    Evet motor rolantide gaz vermeden fakat yavaş giderken 1e düşürüyorum. Devir saati maalesef yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:59 ----------

Alıntı black_rtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 le 2 arasında boş olduğu için bütün motorlarda ses olabilir 3 4 5 te silinti yoksa bi sorunda yoktur diye düşünüyorum .. Özellikle vites düşürürken ara gaz yaparsan vites ideal devirde gececeğinden vites gecişleri daha sağlikli olur
    Yanlış biliyorum belki, vitesi bir üste atmaya hazırlanırken ara gaz veriyorum. Aşağı düşüreceğim zaman ara gaz vermek devri yükseltmek zaten alt vitese / devire ineceğim için uygun olur mu?

Motosikleti
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet motor rolantide gaz vermeden fakat yavaş giderken 1e düşürüyorum. Devir saati maalesef yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:59 ----------

Yanlış biliyorum belki, vitesi bir üste atmaya hazırlanırken ara gaz veriyorum. Aşağı düşüreceğim zaman ara gaz vermek devri yükseltmek zaten alt vitese / devire ineceğim için uygun olur mu?
    Aynı hızda bir küçük vitese geçtiğin zaman motor devri yükselir, bu nedenle vites küçültürken de aragaz ile deviri yükseltmen şanzıman için sağlıklı olur. Devir saati yoksa bile motoru dinleyerek yaklaşık bişeyler yapabilirsin.

Motosikleti
    Kuba Razore 100, Mobylette 52,
    1 ile 2 arası boş vites olduğu için, küçültürken değil de boş vitesten kalkış harici 1 veya 2'ye geçtiğimde bende vites pedalı koparmışım gibi ses geliyor. Hiç sorun olmadı, bakalım umarım olmaz.

Bozüyüksporl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Aynı sorunu vulturela bende yaşıyorum 2'den 1'e geçerken yani çok yavaşlıyorum devir 0 da oluyo gaz kesiyorum zaten hadi 2 de gitmeyeyim diyorum ama bu seferde atıncada tak ediyo.Heralde değiştirmede yanlış yapıyorum diyip geçiyorum

Motosikleti
    ybr esd
    Kardeşim vites düşürürken ara gazin mantiği. Mesela sen 5 bin devir le 4 le giderken yaklaşık 60 km süratle gidersin.. Vites düşürmek istediğinde yani 3 aldiğinda senin hizin yine 60 olduğunda devrin 5 bin değil 8 bin 9 bin civari olur ayni hizla giderken vites küçüldüğü için devir artmasından dolayi.. tam vites geçirirken deviri yükseltirsen rahatça vites geçişi olur

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı black_rtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim vites düşürürken ara gazin mantiği. Mesela sen 5 bin devir le 4 le giderken yaklaşık 60 km süratle gidersin.. Vites düşürmek istediğinde yani 3 aldiğinda senin hizin yine 60 olduğunda devrin 5 bin değil 8 bin 9 bin civari olur ayni hizla giderken vites küçüldüğü için devir artmasından dolayi.. tam vites geçirirken deviri yükseltirsen rahatça vites geçişi olur
    Üstad söylediklerin genel olarak vites düşürmenin mantığı 5-4-3-2 alırken hiç bir sorun yok dediğin gibi hafif ara gaz sonra vitei düşür fakat benim mesele 2den 1 e alırken. Diyeceksinki oda vites düşürme ama ben orada ince birşey olduğunu sanıyorum ve onu arıyorum.

Dün denedim 2 deyken hafif gaz verdim ve 1e geçmeye çalıştım sanki dişliler birbirine geçemiyor gibi takır takır ses geldi ve 1e geçti fakat iyice yavaşladım (5-10km arası) ve 1e aldım gayet normal geçti. Şu sonuca vardım iyice yavaşlamadan 1e alınca ses artıyor ve dişliler geçmekte zorlanıyor.

Tabi işten anlayanlardan fikir almak daha güzel.

Motosikleti
    lifan200 shalter
    Zincir bollugundan yapabılır

Motosikleti
    Arabalarda da iyice yavaşlamadan birinci vitese zor geçirirsin. 1 ve 2. vites aras dişli oranı farkının büyük olmasından kaynaklanıyor muhtemelen.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı lazkopat17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir bollugundan yapabılır
    Bu gün kontrol edeceğim, geçen hafta temizleyip yağlamıştım belki biraz bırakmıştır kendini.

Arabalarda da iyice yavaşlamadan birinci vitese zor geçirirsin. 1 ve 2. vites aras dişli oranı farkının büyük olmasından kaynaklanıyor muhtemelen.
    Bu gün araba kullanan birine sordum oda çok net birşey söyleyemedi. Muhtemelen dediğin gibi.
    Dişlilerde sorun olmasında sorun benim bilgisizliğim olsun..

Motosikleti
    Dişlilerde sorun olsa motor harul hurul ses yapar ve feci titreşim yapar. Öyle bişey yoksa sorun yok demektir.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Dişlilerde sorun olsa motor harul hurul ses yapar ve feci titreşim yapar. Öyle bişey yoksa sorun yok demektir.
    Titreşim 80 ve üzeri hızda var ama anormal ses yok, belli ritimdeki müzik gibi

Motosikleti
    O dediğin motor titreşimi, krank ve pistonun yaptığı. Şanzımanda sorun olsa takır tukur sallanır motor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)