Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor yağı ve Motordaki titreşim sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    byossi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r
    Merhaba abilerim,kardeşlerim.

sizde küçük bir şey danışmak istiyorum. motorum cbr 125 13 şuan 20 bine geldi ilk motorum dur kendisi motorumun kmsi arttıkça motorda titreşim artıyor gibi ilk aldığımda 13 binde çok az yok denecek kadar titreşim vardı ama şuan 7000rpm de baya hissedilir derecede titreşim var. Ama alt ve üst devirlerde bu titreşim yok motor yağı ise motul 5100 10w40 kullanıyorum. şuan değiştirelik 1700 km felan oldu yağı değiştirdiğimde bukadar hissedilir bir titreşim yoktu ama şuan baya hissedilir bir şekilde var titreşim ve özellikle 7000rpm de vede motorun sesi daha fazla çıkmakta eskisine nazaran 13bin olduğu zamanla şimdiki zamanda baya fark var. Sorun sizce nedendir yardım ederseniz çok memnun olurum gerçekten.

not: motorum 2013 modeldir

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba

Karburator ayarlarini gozden gecirmekte yarar var.
    Ayrica atesleme ile ilgili bi sikinti oldugundada motor titresim yapabiliyor.motorun gidisinde ve gucunde bi degisiklik yokda cok takma kafana

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Yağ değişince bazı ufak değişiklikler olması normal diye düşünüyorum. Bence ilk motorunuz olduğu için titreşim artmış gibi algılıyor olabilirsiniz. Benim de ilk motorum ve ilk zamanlar kaymak gibi gelirken şu aralar: "aa bak titreşim varmış biraz" diyorum. Olaya biraz hakim olmaya başlayınca bazı şeyleri sonradan fark ediyor insan, CBR'nin de bazı devirlerinde titreşim olduğunu duymuştum. Belki anormal bir durum yoktur ortada.
    emre xt125 bunu beğendi.

HockerFz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    2013 modelde karbüratör yok diye biliyorum.
    Fakat problem Ateşleme sisteminde olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:01 ----------

Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ değişince bazı ufak değişiklikler olması normal diye düşünüyorum. Bence ilk motorunuz olduğu için titreşim artmış gibi algılıyor olabilirsiniz. Benim de ilk motorum ve ilk zamanlar kaymak gibi gelirken şu aralar: "aa bak titreşim varmış biraz" diyorum. Olaya biraz hakim olmaya başlayınca bazı şeyleri sonradan fark ediyor insan, CBR'nin de bazı devirlerinde titreşim olduğunu duymuştum. Belki anormal bir durum yoktur ortada.
    Bu da çok doğru bi yaklaşım tabi

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster

haklı olabilirsin motorun dilinden anlamaya başladıkça insanın gözüne çoğu şey batıyor. Belkide öyle olabilir ama bu bariz bir sorun olduğunu gösteriyor. Çünkü yeni bir şey bu önceden olmayan 2 aydır bende motor v 7 bin km yol yaptım bu sorun yeni yeni çıkıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Alıntı HockerFz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2013 modelde karbüratör yok diye biliyorum.
    Fakat problem Ateşleme sisteminde olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:01 ----------

Bu da çok doğru bi yaklaşım tabi
    motorun gidişinde bir sıkıntı yok ama ateşleme sisteminde bir sorun olma ihtimali olabilir çünkü bazen marş 2 snde alırken bazen marşa biraz daha uzun süre tutmak gerekiyor olabiliyor uzundan kastım 1 1.5 saniyede daha fazla

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:08 ----------

Arkadaşlar başka fikri önerisi olan abilerimiz kardeşlerimiz yok mudur ?

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    iphone yağı denemelisin

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iphone yağı denemelisin
    ipone yağı benimde aklımda var motulden sonra denemek istiyorum açıkçası ama ses artması ve titreşimin motorun km artmasından mı yoksa gerçekten bir problem mi var öğrenmem gerek.
    Cbr 125 Satışta.
    http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-ilanlari/151532-2-el-honda-cbr-125r.ht
    ml

hfz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    motoru ısıtmadan binince çok bağırıyo ve titreşim oluyor bende de. isterseniz ısınma süresini uzatıp deneyin.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Alıntı byossi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ipone yağı benimde aklımda var motulden sonra denemek istiyorum açıkçası ama ses artması ve titreşimin motorun km artmasından mı yoksa gerçekten bir problem mi var öğrenmem gerek.
    iphone kullanıyordum daha önce motü şöyle böyle dediler girdim motülün sitesine motosikletin model ve markasına göre 7100 10/40 yağı tavsiye etti peglerde gazı açtığımda titreşim bşladı ömrü kısa geldi bana 5000km dayanmadı bile bende kendi kendime dedim heralde iphone'de 10/50 koyuyordum diye titreşim olmuyordu galiba diye düşündüm 20bin bakımında iphone'nun 10/40 yağını denedim motor rahatladı desem yeridir.benim motorda durum bu.

Motosikleti
    Kuba Razore 100, Mobylette 52,
    Açıkçası CBR'ı, bu sorunu yapacak en son motor olarak görürdüm. :D
    Motor 20.000 kilometrede diyorsunuz. Yavaştan bir kaç ayar yapmak gerekebilir diye düşünüyorum.

Civataların hepsini kontrol edip sıkın bence. Özellikle motor bloğu kısmındakileri.

yzf r125imde motul 7100 kullanıyorum 10 40, değiştirmeyi düşünüyorum ne önerirsiniz

Motosikleti
    Cbr 250r
    motoru isınma suresi olarak ben 1 2 dk bekliyorum en fazla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:48 ----------

motorda sorun yok aslında ama vida kısmında haklı olabilirsin daha bu sabah arka maşa vidaları gevşemişti içime doğdu bir kontrol edeyim lan şunları ne alemde dedim ve etmesem belki şuan helva dağıtıyorlardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:50 ----------

iponu deneyeceğim dostum zaten aklımda vardı değiştirmek bakalım sonuç ne olacak ve ayak peglerinde özellikle motorun sol tarafı çok titriyor korkuyorum açıkçası bir şey olacak diye
    Cbr 125 Satışta.
    http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-ilanlari/151532-2-el-honda-cbr-125r.ht
    ml

Motosikleti
    Motor bloğu civataları gevşiyor, hele titreşim varsa kesin gevşemişlerdir bence.

Hepsinin arkasında somunları olacak. Civatayı anahtar ile tutup yine somunu anahtar ile sıkabilirsiniz. Bütün civataları...

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı muAff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor bloğu civataları gevşiyor, hele titreşim varsa kesin gevşemişlerdir bence.

Hepsinin arkasında somunları olacak. Civatayı anahtar ile tutup yine somunu anahtar ile sıkabilirsiniz. Bütün civataları...
    motor bloğundaki civataları nasıl sıkacağımı bilmiyorum ama tanıdık ustam var onunla bir konuşup durumla ilgilenip buraya tekrar bilgi aktaracağım en azından ben sorunu çözersem ileride sorunu yaşayan arkadaşlara sorun çözümü ile ilgili bilgi olarak kalır.
    Cbr 125 Satışta.
    ml

Motosikleti
    Ustaya ya da kendine göre "Anlayan" birine gitmenize hiç gerek yok... Ustalara bağımlılığımız çok fazla.

Tek yapmanız gereken motorunuzu bir Nalbur dükkanın önüne çekmek. Tanıdık filan ise satın almanıza bile gerek yok. Motor bloğundaki civataları tek tek belirleyin. Nerede, ne var falan... Sonra uygun anahtar/ları bulup (genellikle 8-10 ve 14'e kadar yolu var) civataları sıkmak...

Motor bloğu civataları her yağ değişiminde kontrol edilmeli ve sıkılmalı. Honda gibi bir marka buna ihtiyaç bile duymayabilir ama diz alışkanlık haline getirin.

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı muAff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustaya ya da kendine göre "Anlayan" birine gitmenize hiç gerek yok... Ustalara bağımlılığımız çok fazla.

Tek yapmanız gereken motorunuzu bir Nalbur dükkanın önüne çekmek. Tanıdık filan ise satın almanıza bile gerek yok. Motor bloğundaki civataları tek tek belirleyin. Nerede, ne var falan... Sonra uygun anahtar/ları bulup (genellikle 8-10 ve 14'e kadar yolu var) civataları sıkmak...

Motor bloğu civataları her yağ değişiminde kontrol edilmeli ve sıkılmalı. Honda gibi bir marka buna ihtiyaç bile duymayabilir ama diz alışkanlık haline getirin.
    dostum aslında kendimde yapabilirim sorun değil ama usta tanıdık olduğu için bu tarz işlemler için herhangi bir ücret talep etmiyor ben veyahutta başkası için hem gidip çayını içip hemde sohbet ediyorum bana bahane oluyor zaten oraya gittim mi yine ben sıkıyorum vidalarımı ayrıca motor için verilen alet çantamda motor için lazım olacak her anahtar var. teşekkür ederim yardımların için.
    Cbr 125 Satışta.
    ml

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Titreşimin yağ ile alakası yok eğer vites geçişleri sert ise kullandığın yağ işlevini yitirmiş yenisi ile değiştir
    Birde 150 cc ve altı motor için motul 7100 yağ koymak gereksiz çünkü 7100 yüksek cc motorlar içindir koyma demiyorum eğer paran çok ise koy
    Topu topu motorun aldığı yağ 1 litre yağa o kadar para vermeye gerek yok git castrol al tüm api sj ma falan tüm özellikleri destekliyor eğer motorun yüksek hacimli ise o zaman motora git en pahalısından al çünkü o yağ ile 10.000 km yapıyorsun

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Titreşimin yağ ile alakası yok eğer vites geçişleri sert ise kullandığın yağ işlevini yitirmiş yenisi ile değiştir
    Birde 150 cc ve altı motor için motul 7100 yağ koymak gereksiz çünkü 7100 yüksek cc motorlar içindir koyma demiyorum eğer paran çok ise koy
    Topu topu motorun aldığı yağ 1 litre yağa o kadar para vermeye gerek yok git castrol al tüm api sj ma falan tüm özellikleri destekliyor eğer motorun yüksek hacimli ise o zaman motora git en pahalısından al çünkü o yağ ile 10.000 km yapıyorsun
    haklısın dostum şuan motoruma koyacağım IPONE Full Power Katana (10W40) 4T Esterli %100 Sentetik Motor Yağı koymayı düşünüyorum eğer titreşim ve diğer şikayetci olduğum şeyler giderse devam ederim. motulden herhangi bir şikayetim yoktu ilk zamanlarda ama işlevinide yitirmiş olabilir dediğiniz gibi ama titreşim gerçekten çok sinir bozucu derecede.
    Cbr 125 Satışta.
    ml

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı byossi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın dostum şuan motoruma koyacağım IPONE Full Power Katana (10W40) 4T Esterli %100 Sentetik Motor Yağı koymayı düşünüyorum eğer titreşim ve diğer şikayetci olduğum şeyler giderse devam ederim. motulden herhangi bir şikayetim yoktu ilk zamanlarda ama işlevinide yitirmiş olabilir dediğiniz gibi ama titreşim gerçekten çok sinir bozucu derecede.
    Titreşim sorunu var ise vidaları kontrol et ayrıca subap ayarı bozulmuş olabilir

Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Titreşim sorunu var ise vidaları kontrol et ayrıca subap ayarı bozulmuş olabilir
    dostum subap ayarı banada mantıklı geliyor ama subap ayarı bozuldugunda motorun gaz yememesi lazım güçten dusmesi lazım benzını fazla yemesı lazım bunlar olmuyor bende. yanlış biliyorsam affola düzeltin.
    Cbr 125 Satışta.
    ml

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)