Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Stop halindeki motosıklete 1406 TL CEZA

Motovento
    REKLAM ALANI
    A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Özgür bey kaç senedir ittirmenin dışında motoru ehliyetsiz kullanıyorsunuz yada hiç ehliyetsiz motor kullandınız mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    srkn.ks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ehliyet motor kullanmadığı için
    gerek yok diye düşünmüş heralde arkadaş
    Peder bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Sene 1996, MZ 251'im var.

Eminönü, Unkapanı civarında sahil yolunda motorlu polis çevirdi. Artçımda kask yoktu (o zamanlar arkada oturana artçı denildiğini bile bilmezdik), motor sürücüleri de zor takardı ya kask neyse.

Kask olmadığı için çevrildik ama ehliyetim de yoktu, yalvardım yakardım dinletemedim. Ceza yazdı ve motoru bağladı, ruhsat sahibi de başkası. Beraber mahkemeye gittik, ceza ödedik, otoparka gittik motoru çıkarttık.

Dünya masraf ve zaman kaybettik, ceza yediğim gün ve sonraki uğraştığımız günler o polise çok küfrettim, çok bela okudum. Allah affetsin, hakkını da helal etsin.

O polisin sayesinde A2 ehliyet aldım ben, neredeyse 20 yıl oldu. Keşke ceza yemeden önce bir büyüğüm deseydi ehliyet al diye ama o zamanlar motor kültürü yoktu.

Sende bundan kendine bir ders çıkar ve git ehliyetini al.
    cenkito, dental_land, Peder ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Sene olmuş 2015 hala oyunu kurallarına göre oynamayı öğrenemeyenler var. Polisle, türk mahkemesiyle , bürokrasiyle uğraşmayı seviyorsanız o da sizin zevkiniz.

20-30 yıl daha motora binmeyi düşünüyorsanız, ehliyeti ertelemek enayiliktir bu cezalar da sonucudur. Sürünün
    MimTolga bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ben itiraz konusunu anlamadım ? Ehliyetsiz motor sürmek yasak değil mi ? Polis yakalamış olsun veya olmasın farketmez. Ayrıca motorun üzerinde trafikte ilerliyorsan sürüyorsun demektir, motor ister çalışsın ister çalışmasın. Sen kenarda duruyorsundur, motorun üzerindesindir o zaman ceza kesemez çünkü ispatı yok. Diğer türlü adam bir şey ispatlamak zorunda değil. Öyle olsa her çevrilen araç sürücüsü aracını sürmediğini iddia edebilirdi.

Ayrıca, ehliyeti olmayan henüz ehliyet kursuna gitmemiş arkadaşlar, siz kuralları bildiğinizi zannediyorsunuz ama bir halt bildiğiniz yok. Bir çoğunuz park edilmez tabelasını bile tanıyabilecek durumda değilsiniz. Taşıt giremez'i tanımıyorsunuz, döner kavşakta kim geçer kim geçmez bilmiyorsunuz. Ehliyeti olmasına rağmen kuralları hiçe sayan etrafınızdaki cahil insanların yaptıklarını taklit etmeye çalışıyorsunuz o kadar. Bir kazaya karışsanız ve ehliyetsiz gezmek suç olmasa yine de kendini savunamazsınız çünkü haklı veya haksız olduğunuzu bilmiyorsunuz. Trafik tabelası algınız yok, yaya geçidi algınız yok, boş boş körlemesine gidiyorsunuz. Bu konuda 1400 TL ceza bile caydırıcı olmuyorsa o zaman ehliyeti olmayanlar (taşımayanlar demiyorum) kısa süre hapse atılmalı. Bu işin başka çözümü yok anlaşılan.
    The-Rock, MimTolga ve ellaksakir bunu beğendiler.

The-Rock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 200
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben itiraz konusunu anlamadım ? Ehliyetsiz motor sürmek yasak değil mi ? Polis yakalamış olsun veya olmasın farketmez. Ayrıca motorun üzerinde trafikte ilerliyorsan sürüyorsun demektir, motor ister çalışsın ister çalışmasın. Sen kenarda duruyorsundur, motorun üzerindesindir o zaman ceza kesemez çünkü ispatı yok. Diğer türlü adam bir şey ispatlamak zorunda değil. Öyle olsa her çevrilen araç sürücüsü aracını sürmediğini iddia edebilirdi.

Ayrıca, ehliyeti olmayan henüz ehliyet kursuna gitmemiş arkadaşlar, siz kuralları bildiğinizi zannediyorsunuz ama bir halt bildiğiniz yok. Bir çoğunuz park edilmez tabelasını bile tanıyabilecek durumda değilsiniz. Taşıt giremez'i tanımıyorsunuz, döner kavşakta kim geçer kim geçmez bilmiyorsunuz. Ehliyeti olmasına rağmen kuralları hiçe sayan etrafınızdaki cahil insanların yaptıklarını taklit etmeye çalışıyorsunuz o kadar. Bir kazaya karışsanız ve ehliyetsiz gezmek suç olmasa yine de kendini savunamazsınız çünkü haklı veya haksız olduğunuzu bilmiyorsunuz. Trafik tabelası algınız yok, yaya geçidi algınız yok, boş boş körlemesine gidiyorsunuz. Bu konuda 1400 TL ceza bile caydırıcı olmuyorsa o zaman ehliyeti olmayanlar (taşımayanlar demiyorum) kısa süre hapse atılmalı. Bu işin başka çözümü yok anlaşılan.
    Yüzde yüz katılıyorum.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O motoru sürdüğünü mobeselerden öyle bi kanıtlarlar ki şaşar kalırsın.

Sanmıyorum ama o ceza iptal olursa ben böyle adaletin ...... derim yani.
    Peder bunu beğendi.

Motosikleti
    Forza 250
    Bence motosikleti de bağlamalılar, ehliyetsiz ikinci üçüncü şahıslara vereceğin zararı kim karşılayacak ? Sen iki kuruşluk motosiklet keyfi yapacaksın diye başkası neden bundan zarar görsün ? Ve hatta yaralamalı, ölümlü kazadan hiç bahsetmiyorum bile. Motosiklet işi bir bilinç işidir, şakaya gelmez! Git paşa paşa öde cezanı, bir de git ehliyete yazıl ona da paşa paşa ödemeni yap.

Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    Ozaman her ehliyeti olmayan polisi görünce kontağı kapatıp boşta giysin polis haklı

Motosikleti
    BMW 1200 gs ADV
    Hiçbir haklı yönün yok trafiğe açık yolda istersen kontak kapa yola cıkmışsın bir kere ceza haklı boşa itiraz etme bir şey çıkmaz ondan

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Arkadaş 1600 lira ile adam gibi eğitimli ehliyet kursundan ehliyet alınır ve üstüne 2 kere de eğitime gidilir. Bizim bu insanlardaki kafayı ve zekayı kuşa taksan ters uçar.
    oyunageldim bunu beğendi.

k_ayhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 abs
    Ehliyetsiz kullanmayın arkadaşlar.hatta geçen bunun için konu bile açmıştım yazık günah.

hukukçu değilim ama tanımlar sanırım önem arz eder, bir motorlu taşıtı "sevk ve idare" etmeye ehil olana ehliyet verirler.
    çalışıyor olsun yada olmasın sen onu idare edecek konumda oturup onu sevk ederken bu işi yapmak için ehil olduğunu ehliyetin ile icabında ıspatlamalısın diye düşünüyorum. Yani üzerinde oturup boşta motoru salmakta tanımlara göre onu kullanmaktır (heralde)

dolayısı ile ehliyetsiz kullanmış oluyorsun ve cezai işlem uygun düşmüş oluyor

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Cok iyi olmuş eline sağlık yazan polisin.
    Bana küfredebilirsin , böyle ahmakça bir düzen var bu ülkede
    Benim götümden akan terle kazandığım parayı ben gidip ehliyete verdiysem sende vereceksin.
    Herkez ahmak bir siz zekisiniz bide gelip konu açıyorsunuz.

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    bence 1400 TL ceza bu gibi durumlarda çok az. Düşünün ehliyetsiz bir araba şöförü size çarpsa nasıl tepki verirsiniz.

Ama bence sen sonuna kadar haklısın muhakkak dava açmalısın ki şu 1400 TL lik ceza diğer dosya ve dava masrafları ile biraz daha yükselsin de tam aklın başına gelsin

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Tezgaha bak daha öncede ehliyetsizlikten ceza yememişmiydin ottan foktan şeylerle uğraşma ehliyetini al rahat rahat bin

Motosikleti
    kuba cg-100
    Böyle arkadaslarin olduguda iyi devlet para kazaniyor

sahin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm250-2006 skyjet-sj100-7 yuki gy200
    artçı koltuğuna geçip el bıraksaydın inanabilirdi ..... ehliyetsiz iken kaza yaparsan karşı tarafın sigortası senin zararını karşılamadığı gibi senin karşı tarafa verdiğin zararı talep edebilir yeni model birçok aracın sadece aynasının 500 liradan pahalı olduğunu hesaba katarsak ehliyet alman seni birçok sıkıntıdan kurtaracaktır

Trafik kurallarına göre hatalı olduğunu bildiğin için motosikletten inip itmişsin. Haliyle burada kızdığın şey seyir halindeki motosiklete yazılan ceza değil, yakalanmış olman. Yani evet ehliyetsiz sürücüler var ama yakalanmıyorlar, sen ekstra bir gayret gösterip yakalandığın için kızgınsın.

Şöyle düşün: sen polise ''Ben motosikleti kullanmıyordum'' dedin ve mobese kayıtlarında çıktı. Hadi diyelim binmediğin motosikleti ittirerek götürmeni de açıkladın. Aynı polis senin motosikleti kullandığını kanıtlayan görüntüleri izletse ne yapardın? Bunu sorma sebebim senin yakalanma hikayende tepki verdiğin mevzu. Çünkü bu mantıkta bütün ehliyetsizler polis görünce motosikletten inip ittirerek götürebilir.

Geçmiş olsun, umarım ceza işini halledersin.

Dipnot: Bu arada bu kadar manasızca verilen ehliyetlere de mantıklı bakmıyorum. Eminim ehliyeti olan çoğu insandan iyi kullanıyorsundur ama mevcut sistemde ehliyet almadan (o parayı vermeden) araç kullanmak yasak. Ehliyeti alanlar çok iyi araç kullanıyormuş gibi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)