Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

SİGORTASIZ MOTOSİKLET SATIŞI

Motovento
    REKLAM ALANI
    pipisipis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba arkadaşlar, 4 ay önce aldığım motosikleti satmak istiyorum, öncelikle sorum şu ben bu makinenin zorunlu trafik sigortasını maddi durumlardan ötürü yaptıramadım ve 4 aydır kullanıyorum, şimdi ise kısmetse satıcam ancak bir takım kaygılarım var, motosikletin zorunlu trafik sigortası yok, dolayısıyla elimde sadece geçici ruhsat var bir sorun olur mu? yardımlarınız için şimdide teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    13yolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 600F
    Satamazsın malesef. Benim motorun sigortası bitmişti, satmadan 1 gün önce sigorta yaptırdım. Sattıktan sonrada gidip sigortadan paramı geri aldım. 150 TL ye yaptırmıştım 140 TL geri yatırdılar kartıma. 10TL karttan komisyon gitti sanırım.
    pipisipis bunu beğendi.

elindeki noterin verdiği geçici ruhsat belgesi 1 ay süreyle geçerlidir. yani 1 ay içinde motora ait bütün işlemleri tamamlanıp ruhsatını çıkarman gerekirdi. 1 ay içinde o belgeyle satışı yapabilirdin. ama 1 ay geçtiği için artık noter satışı gerçekleştirmek için senden emniyetten çıkarılmış ruhsatı isteyecek. satışı yapabilmek için sigortasını yaptırıp ruhsatı emniyetten çıkarmak zorundasın. birde sigortan geciktiği için gecikme faizi çıkacak. birde ruhsatı emniyetten alabilmen için mauayenenin bitmemiş olması lazım bittiyse muayene yaptırıcaksın bitmediyse sorun yok.

motoru alacak kişiyle konuşup paranın birazını alıcaksın.
    sonra aldığın parayla sigortaya gidip sigorta yaptırıcaksın.
    daha sonra emniyete gidip ruhsatı alacaksın.
    aldığın ruhsatla hemen notere gidip satışı vereceksin.
    paranın geri kalanını alıcıdan aldıktan sonra sigortaya gidiceksin.
    noter satış belgesini verip parayı ufak bi kesintiyle geri alıcaksın.
    sonra keyfine bakıcaksın.
    pipisipis bunu beğendi.

anladım teşekkür ederim cevaplarınız için, peki ya bu gecikme faizi olayı ? ne kadar tutar açıkcası biraz korkutuyor beni ?

sen zaten satışı yaptıktan sonra araç satıldığı için poliçeyi iptal ettirip sigortaya verdiğin parayı geri alıcaksın
    pipisipis bunu beğendi.

nasıl yani misal ben 400tl ödemem gerekiyordu cezası olduğu için 550tl ödeyeceğim, poliçe iptalinden sonra cezasıyla birlikte mi iade alıcam yoksa 300tl üzerinden mi iadesini alıcam

hepsini alıyosun herhalde tam emin değilim bilmiyorum bi sor istersen

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Alıntı pcmnyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elindeki noterin verdiği geçici ruhsat belgesi 1 ay süreyle geçerlidir. yani 1 ay içinde motora ait bütün işlemleri tamamlanıp ruhsatını çıkarman gerekirdi. 1 ay içinde o belgeyle satışı yapabilirdin. ama 1 ay geçtiği için artık noter satışı gerçekleştirmek için senden emniyetten çıkarılmış ruhsatı isteyecek. satışı yapabilmek için sigortasını yaptırıp ruhsatı emniyetten çıkarmak zorundasın. birde sigortan geciktiği için gecikme faizi çıkacak. birde ruhsatı emniyetten alabilmen için mauayenenin bitmemiş olması lazım bittiyse muayene yaptırıcaksın bitmediyse sorun yok.

motoru alacak kişiyle konuşup paranın birazını alıcaksın.
    sonra aldığın parayla sigortaya gidip sigorta yaptırıcaksın.
    daha sonra emniyete gidip ruhsatı alacaksın.
    aldığın ruhsatla hemen notere gidip satışı vereceksin.
    paranın geri kalanını alıcıdan aldıktan sonra sigortaya gidiceksin.
    noter satış belgesini verip parayı ufak bi kesintiyle geri alıcaksın.
    sonra keyfine bakıcaksın.
    Ben noter personeliyim pcmnyk arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum sadece şunu eklemek istiyorum, temmuz bandrolünü satıştan önce yatırmak zorundasın yoksa satış yapılamaz sistem izin vermez, motorun sistemine işlemiş bir trafik cezası varsa onları da ödeyeceksin ödemezsen sistem yine izin vermez, üzerinde herhangi bir haciz kaydı rehin vb. hak mahrumiyeti bulunmayacak varsa kaldırman gerekir sistem bu şekilde satışa da izin vermez, bütün bunları altta link verdim ordan kontrol edebilirsin, bir de sigortan satış anında iptal olur ve satış sözleşmesini sigorta şirketine götürdüğünde kalan süre kadar parayı sana iade ederler, bu ara da eğer evrakların tam olmuş olsaydı sigortanın olup olmaması zaten satış esnasında iptal olacağı için satışa engel bir durum teşkil etmezdi, kolay gelsin

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/...e=IVD_MENU_MTV
    pipisipis bunu beğendi.

serdar37100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    Sigorta poliçenizin bitmiş olması satışa yada devir işlemlerine engel değildir Motosikletinizin muayenesi bitmişse yafa trafik cezası mevcutsa motorlu taşıt vergisinin taksidi görünüyor ise satış yada devir edemezsiniz

hocam sigorta poliçem bitmiş değil hiç başlamadı dolayısıyla elimde sadece geçici ruhsat var, bu durumda diğer cevaplarla hayli çelişiyor

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Sigorta kestirip ruhsat ı emniyetten alacaksın
    Sonra satış vereceksin
    Nasıl yaparsan elinde ruhsatın yoksa satış olmaz
    Be satış olmadan. Motoru verme
    pipisipis bunu beğendi.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Konuyu toparlamk gerekirse. Emniyet, sigorta yapılana kadar ruhsatını göndermiyor/vermiyor.

Sigortanı yaptırıp emniyete gideceksin.

Acelen yoksa bekle 2 hafta içinde ruhsat eline ulaşır.

Buraya kadar anladıysan gerekeni yap ve gel burda neticeyi bizle paylaş ki bu durumda kalan diğer arkadaşlar ve konuyu öğrenmek isteyen forumdaşlar bilgi sahibi olalım.

( Trafik sigortanızı geciktirmeniz, yenilememeniz halinde ise hem kademe düşer hem de geciktirdiğiniz her otuz gün içerisinde % 5 oranında gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı %50 ile sınırlanmıştır.)

Yukarıdaki açıklamaya göre 100 tl tutarındaki poliçeyi 4 ay geciktirdiğin için 120 tl ye yaptıracaksın. İade alırken de bu 20 tl yi ödemeyeceklerini düşünüyorum.
    pipisipis bunu beğendi.

beyler teşekkürler motoru sattım, sigortayı yaptırdım ruhsatı çıkartttırdım tüm vergi borcunu ödedim önümüzdeki 6 ay dahil, şuan sigortadan iade bekliyorum bakalım 600tlye yaptılar ne kadar iade edecekler

obarey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda CBR 250R (10k), 2015 Yamaha R25
    ceza hariç kalan tutarı gün üzerinden düşerek ödeyecekler 360 tl ise misal günlüğü 1 lira düşecek.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler