Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yakıt tüketimi karmaşası

Motovento
    REKLAM ALANI
    beyefendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Arkadaşlar şimdi düşük devir yüksek vites kullanınca az yakıyoruz peki ama vites arttıkça çevirmek için daha fazla güç dolayısıyla da daha fazla yakıt gerekmiyor mu? Yanlış mı anlıyorum ben bu tekniği
    .
    Rüzgar ve yol

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Bu kullanım her zaman ekonomiye dönük olmaz,bazen düşük devir az yakıt demek değildir,motorun zorlandığı yollarda gereken kuvveti karşılaması için yakıtı fazla kullanır

Şöyle düşünürsek motor düşük devirde su gibi akan bir yolda gidiyorsan bu ekonomi olabilir fakat ayni durum bir yokuş çıkarken söz konusu ise bu mümkün olmaz

Bunu kavrayabilmek için anlık yakıt sarfiyatını gösteren bir araç kullanmalısın

Motor ivmelendiği sürece ekonomi sağlanamaz,sadece azaltılabilir
    ogzcngdk bunu beğendi.

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    Bi inceleme vardı. Pistte yüksek devirle daha az yaktıklarını söylediler sonuç olarak. Yüksek devirde az gazla motorun daha çok yol aldığı vs..

Motosikleti
    kuba cg-100
    Benim 100 cc motor dusuk devirdede 9bin devirde tip gaz ilede ayni yakiyor

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Kalkışı düşün, motor daha devirlenemeden ikinci hatta üçüncü vitese attın pat pat pat etmeye başladı işte o an daha fazla yakıyor çünkü motorun hareket edebilmesi ve durmaması için sen gaz koluna asılıyorsun, gaz koluna ne kadar asılırsan o kadar yakar alet, kendine bi sınır belirle gaz kolunu çevirirken aynısını devir içinde yap mesela benim motorum 15 bin devir çeviriyor, 7 binden sonra daha fazla yakıyor bu yüzden 4-5 bin civarı vites attırdığımda daha ekonomik gidiyorum ama yokuş çıkarken yeteri kadar hızımı almamışsam bu defa devir düşüyor ben tekrar o devri alsın diye gaz koluna asıldıkça anlık yakıt tüketimi daha da artıyor o yüzden yokuş ortasında bazı zamanlar 4' ten 3' e indiğimde yakıt tüketimim daha da azalıyor.

Çok karışık olmadı umarım.
    ogzcngdk bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Düşük devirlerde motor içi sürtünme ve ısı kayıplarının az olmasının yanısıra, motordaki yanma verimi daha yüksektir. Düşük devirde benzin yanmak için daha çok zamana sahiptir bu nedenle egzozdan atılan çiğ benzin miktarı azalır. Sonuçta 60km hızda 5. viteste gitmek 3. viteste gitmekden en az yüzde 20 daha ekonomiktir. Şehiriçinde motoru olabildiğince yüksek viteste sürmek her zaman yakıt tasarrufu sağlar.

beyefendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    teşekkürler cevaplar için

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yakıt tüketimi tamamen gaz kolunu nekadar çevirdiğin ile alakalı, devir göstergesi olan bi motorda 'motor devri-yakıt verimliliği' meselesini daha iyi anlarsın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)