Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ramazanda motor sürmek hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

kimsenin ibadetine bir şey demek istemem ne haddim ne hakkımdır ama oruç tuttuğu için çevresine tehlike saçan adamların sayısı epeyi arttı.
    ülkede zaten olmayan trafik kültürü açlığında etkisiyle tamamen berbat halde. bu gün oruçlu olduğnu söyleyen birinin ağzını yüzünü kırıyordum
    bir çok şöförün zaten fındık kadar olan beyini açlıktan daha da küçülmüş durumda.motorcu kardeşlerim ramazan ayında daha dikkatli olun mümkünse iftara yakın motor sürmeyin.
    ilkerabi ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Dun aksam isten ciktim eve gidiyorum. millet evine yetismek icin makaslara giriyor trafikte kalmamak icin bin turlu yol deniyorlar birbirlerinin ustune cikacaklar nerdeyse. Simdi bide oruc bahane ederler
    cruiser_55 bunu beğendi.

ceydamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero pleasure
    yemin ederim konuyu açarken "oruçluyken motor kullanmak caiz değildir" sözüne kendimi alıştırarak tıkladım, sonra baktım bambaşka bişi utandım Cehalet öyle bir ortada geziyor ki, hele de ramazan vakti öyle komik şeyler çıkıyor ki ben napım

Dip not: tecavüz oruç bozmazmış, gönül rahatlığı ile tecavüze uğrayabilirsiniz

2. Dip not: Cuma sendromu yaşıyorum, çenem düştü parmağıma vurdu marüzatım var ama yine de konuyu çok farklı yerlere çektiğim için özür konu açan
    hakikiteker, JPhoenix ve cruiser_55 bunu beğendiler.

basto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Diğer sürücüleri biliyoruz zaten. Bazıları işte maalesef böyle yapıyorlar, işin özünü kavramakla ilgili sorunlarından dolayıdır diye düşünüyorum.

Peki, oruçlu iken motor sürmek nasıl oluyor diye merak ettim. Geçen senelerden tecrübesi olan var mıdır? Olumsuz etkilendiler mi? Tüm gün motor sürmeyi planlıyorum, oruçlu olsam idare edebilir miyim sizce?

Alıntı basto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm gün motor sürmeyi planlıyorum, oruçlu olsam idare edebilir miyim sizce?
    Bir grup var. Hafta sonları günübirlik turlar yapıyorlar. Ramazan süresince bu günübirlik turları yapmıyorlar. Susuzluk sıkıntı yaratıyormuş.

performansını çok düşürür kaza riskini artırır, helede sıcak iklimdeysen.
    önemli olan açlık değil ama yaz günü su kaybı hareketlerini çok etkiler.
    samsunda olup yakın çevreyi gezmek isteyen varsa haberleşelim.

Jrspawn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Calibre 250rr - CRF250L - Duke 390
    Diğer sürücüleri biliyoruz zaten. Bazıları işte maalesef böyle yapıyorlar, işin özünü kavramakla ilgili sorunlarından dolayıdır diye düşünüyorum.

Peki, oruçlu iken motor sürmek nasıl oluyor diye merak ettim. Geçen senelerden tecrübesi olan var mıdır? Olumsuz etkilendiler mi? Tüm gün motor sürmeyi planlıyorum, oruçlu olsam idare edebilir miyim sizce?

Hemde tüm gün
    Hocam Allah sabrını veriyor illaki ama sınırları zorlamaya da gerek yok bence. İnsan vücudunun da dayanabileceği son bir nokta var nihayetinde. Biliyorsunuz ki motor kullanmak bir spordur ve bu spor esnasında vücut enerji harcayacaktır. Siz vücudunuzun kullandığı enerjiyi yerine koymadığınız taktirde, vücudunuzun harcadığı suyu takviye yapmadığınız taktirde öncelikle siz farkında olmadan reflekslerinizde yavaşlama olacak ve bu artarak devam edecektir. Bir süre sonra bitkin düştüğünüzü hissedersiniz. Daha sonra siz farkında olmadan mikro uyuklama moduna geçersiniz gözleriniz fiziksel olarak açık olur ama siz uyumaya başlarsınız. Sonunda da bir yere patlarsınız ne yazık ki.
    Bu güzel ve mübarek ayda her zamankinden daha da çok dikkat edelim. Trafikteki insanların evet hataları var ama bunları daha çok tölere etmeye çalışalım onların en ufak hatası bizim hayatımıza mâl olabiliyor.
    Saygılarımla

asde06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    ben dün subab ayarından sonra deneme turu atarken kaza yaptım..oruçlu olmanın etkisi var mı bilmiyorum..

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    "Oruç Kafa" diye bir kavram vardır bu ülkede, hiç anlayamadım bu güne kadar. Oruç tutmak aç kalmak demek değildir ki, nefsine hakim olmaktır, kişi oruçluyum diye kendine hakim olamayıp hırsını milletten alıyorsa tutma o zaman oruç. 1 ay boyunca trafikte daha dikkatli olalım. Oruçluyken sıcak iklimde uzun yol yapmayın bu arada. Dehidrasyon yani su kaybını tamamlayamamak ciddi dikkat eksikliği ve farklı problemlere de yol açmakta...
    Marcellous, burakcvck, Mengu16 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Normal hayatta 4 tekerleklilerin beni adamdan saymaması sinir eder ve genelde doğrusu asabiyimdir(AMA HAK EDENE).
    Yakın tarihte ehliyet alıcam fakat ramazanda oruçluyken trafiğe çıkmayı düşünmüyorum.

Oruç tutmak aç kalmak demek değildir ki, nefsine hakim olmaktır
    çok haklısınız sl 200 e bayılıyorum yakın zamanda alacağım.
    samsunda olup yakın çevreyi gezmek isteyen varsa haberleşelim.

segreto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 200
    Ramazan aç yada susus kalmak değildir. Kendini kontrol altında tutabilmektir. Kendine kontrol edemiyorsa trafiğe çıkmaması gerekir illa çıkıcaksa eğer oruç tutmasın. Kimsenin kimseyi zor durumda bırakma hakkı yok.

Gin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R
    oruç en başta bir sabır ve nefis ibadetidir.agresifliğini utanmadan oruç bahanesiyle örtmenin zaten dinle ibadetle falan alakası yoktur

ha burada da üstü kapalı dine ve kafasına göre sınıflandırdığı kesimlere cahil diyen değişik adamlar var,boş boş çene yapmasınlar

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Sürmeyin.. Büyük şehirlerde acele etmeye çalışırken ezerler, küçük şehirde görmezler ezerler.. Motosiklet sürmek isteyen arkadaşlar pasaport vizeyi halledip yunanistanda sürüp gelsin
    RAMİREZ bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Din hoşgörü dini, dindar geçinenler hoşgörünün anlamını bilmiyor daha...
    Oruç bireyin nefsine hakim olması için yapması gereken bir ibadetken, tam tersine oruç tutan insanlar nasıl saldırganlaşıyor, aklım almıyor, ben anlamıyorum bu işi...

Bence cahilin dindarı, dinsizi olmaz. Dini de yanlış anlar kıt beyniyle, oruçluyken nefsine hakim olması gerekirken afedersiniz "kudurmuş aç hayvanlara" dönüyorsa bir insan, oruçlu halde diğer insanların canına ve malına kast ediyorsa, o kişi İslamiyeti çok yanlış anlamış demektir.

Bu nedenle ramazanda mümkün mertebe özellikle iftara yakın saatlerde motosiklet kullanmayın, kullanmak zorundaysanız da çok ama çok dikkat edin.

Eğer oruçlu halde motosiklet kullanıyorsanız; yorulduğunuzu yada algınızın azaldığını hissederseniz anında mola verin. Yolculuğunuzu sık sık mola vererek tamamlayın.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Oruçlu olanların asabiyet raporu var sanki. Milletçe bağırıp çağırıp iş yaptırmayı çok severiz zaten, ramazanda bu asabiyet 2-3 ile çarpılıyor. Sabır testinden geçiyoruz ülkece.

bravetaxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daystar 250
    dün eve gelirken istanbul için 1 saat kalmıştı iftara belki 5 araba gördüm kavga ediyorlar o niye ilerlemedi sen niye yol vermedin diye heralde biz motorcuları aracı olan sürücüler ramazan günleri hiç sevmiyorlar yolda vermiyorlar geçiceğimiz ara yoluda kapatıyorlar sağlık olsun ramazan ayı boyunca eve 10 20 dk geç girerim etliye sütlüyede karışmam

Motosikleti
    Yamaha Ybr esd 125
    mesele oruç meselesi değil eğitim ve insanlık meselesi. Ramazan toplumun büyük bir kesiminin maskesinin düşmesine vesile oluyor.
    İnançlı,hoşgörülü,sabırlı insanları tenzih ederim.

Doçkinderi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Loading....

Merak etmeyin idare edersiniz. Dün bir bugün iki, sabahtan iftara kadar motor sürüyorum.Hiçbir olumsuzluk olmadı.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Bugün montumu falan yeni yıkadığım için yağmuru görünce okula bizimkilerden araba alıp gittim ve abartısız 4 kez benim önlemem sonucu kazadan kurtuldum. Arabanın sağına soluna pislik olsun diye girenler mi dersin, duble yola kavşaktan gözüme baka baka atlarken korna çaldığımda kayarak duran mı dersin, benzinlikten yeni çıkmasına rağmen sola hiç bakmadan ufak ufak gelirken kornayla yarım şerit uçan mı dersin... Var oğlu var, bilmem şans mıdır ama bugün Ramazan'ın ikinci günü ve benim yaşadıklarımda inanılmaz bir artış oldu. Sıkıntılı olacak gibi, 1 ay boyunca kendimize en az 2 kat dikkat edelim. Takip mesafesini ve sabrımızı korursak çoğu tehlikeden korunabiliyoruz.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler