Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motordan bu kadar korkmam abartılı bir durum mu? yoksa iyi mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    uur52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Motosiklet sürmeye ilk başladığım zamanlarda eve varınca "çok şükür bugün de geldik" deyip ertesi gün işe gidene kadar bir daha binmiyordum. Hani böyle çıkayım dolaşayım yoktu yani ama çokta seviyodum motorumu süngerimi köpüğümü alıp günaşırı yıkamalar falan sonra iyice alıştık birbirimize dedim ki ben motorsuz yapamam o gün bu gündür her gün üzerindeyim. Uzun zaman ufak scooter kullandım sonra maxiye geçtim. Boy da biraz kısa korkar gibi oldum önce dedim nasıl sürücem ben bunu Sonra o ilk zamanlar geldi aklıma dedim Uğur sen sürersin. Halen de sürüyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ceydamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorcu olmak heran refleks sahibi olmak demek..11 senede öğrendiğim bu..
    ✓Sağdan sollama olmaz
    ✓Sol viraja sağ gibi dar girilmez..
    ✓sağda veya solda yol dönüş var ve o hizada araba varsa 90% sinyalsiz dönecektir..
    ✓Bozuk taşlı yollarda ani fren yapılmaz
    ✓Yapmur ilk yağdığında yerler kaygan olur
    Benim tecrübelerim bunlar
    #2 sene geçmiş kendi konunuzu hortlatmışsınız :-)
    Şimdiye 200-250c Enjeksiyonlu su soğutmalı biraz daha büyük tekerlekli scooter a göçmen gerekirdi :-)
    Daha büyük bir aşk, bu motorsiklet aşkına daha fazla yatırım yapmamı engelletmekle meşgül efenim. Değişim için söz konusu olan mali birikimler, evlenmek için gereken masraf hanesine akmakla meşgüller. Neyse zaten motorumdan da memnunum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Besmele çek, Ayetel Kürsi oku ekipmanlarının giy bin motoruna
    Hiç bir zaman motor kullanırken bir tehlike anında korkun paniğe dönüşmesin

Önlemini al ekipmanların
    Besmeleyi çek Ayetel Kürsi yi oku

Cenabet iken motora binme

Tedbir kuldan, taktir Allah'dan

Alıntı ceydamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acemiyim daha yeni sürüşlere başladım..
    Özellikle bu forumda bir abimizin (ki okuyup da sözlerinden etkilenmeyen yoktur) motor kazası sonucunda omuriliği zedelenmesi yaşayıp, kötürüm kaldığını okuduktan sonra motor gözümde inatla sarıldığım çirkin bir canavar oldu.

Öncelikle duygusal olarak kesinlikle narin bir kız değilim, aksine içimde odundan yapılma bir öküz var. Ama gece zor uyumaya başladım ve sık sık uyanıyorum, motora bineceğim zaman karnım karıncalanıyor, stresten göğüs kafesim sık sık sıkışıyor, kalbim ağrıyor ve midem bulanıyor ki ilk defa vücudum strese fiziksel tepki verdi.

Ha! ama motora binince elim ayağımın pek birbirine girdiği söylenemez, full konsantrasyonla, özgüvenli bir şekilde sürebiliyorum (tabi birisi pat diye dat dat kornaya abanıp ya da ani bir hareket yapıp beni ürkütmez ise -ki buda bir haftalık bebe sürücü olduğum için normal galiba...

(aslında bu sorudan öte paylaşmak istediğim bir durum :/ )

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Besmele çek, Ayetel Kürsi oku ekipmanlarının giy bin motoruna
    Hiç bir zaman motor kullanırken bir tehlike anında korkun paniğe dönüşmesin

Önlemini al ekipmanların
    Besmeleyi çek Ayetel Kürsi yi oku

Cenabet iken motora binme

Tedbir kuldan, taktir Allah'dan
    Namaz kılıyordum o zamanlar korkudan "bak Allah'ım sakat bırakma beni" diye tabi o iki yıl önce idi.
    o zamanlar Bismillah diye bindiğim zamanlardı, şimdi Allah Allah diye bindiğim dönemdeyim.

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Şimdi ne kullanıyorsun?

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi ne kullanıyorsun?
    Hero pleasure

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Hero pleasure
    Aynı korku o yazıyı okuduktan sonra bende de olmuştu.Hatta r25'i sabah almaya gidecektim.Dönerken tırıs tırıs gelmiş 750 km'de iken satmıştım.Şimdi tekrar döndüm motora.

Demem o ki seni çok iyi anlayabiliyorum.

C.Q.Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR NS 200
    Ne zaman ki motosikletten korkmayı bırakıp ben artık '' OLDUM '' dersin işte asıl ondan sonra kork. Motosikletin evet kaportası yoktur gelecek tüm zarar bedeninize gelecektir ama ekipman giyilmesi,dikkatli kullanılması,trafik öngörüsü yapılması,haddini bilerek kullanılması sonucu korkulacak bir araç değildir. Tabi ki bizim elimizde olmayan sebeplerle kaza olabilir buda kader kısmettir. Tıpkı yolda yürürken başınıza bi saksı düşüp yaralanacağınız gibi. Motordan korkmayı değil motoru adabıyla kullanmayı kafamıza sokmalıyız gerisi Takdir-i İlahi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı korku o yazıyı okuduktan sonra bende de olmuştu.Hatta r25'i sabah almaya gidecektim.Dönerken tırıs tırıs gelmiş 750 km'de iken satmıştım.Şimdi tekrar döndüm motora.

Demem o ki seni çok iyi anlayabiliyorum.
    En ufak gereksiz yere sırf ego tatmini olsun diye risk teşkil edebilecek bir duruma kendimi soksam,
    Ya da yeterli konsatrasyon göstermeyip başka alemlere dalar gibi olsam, hala hemen o yazı gelir aklıma. Yümsük sille girişir bana, yoluma bakarım, adam akıllı hanım hatun insan gibi sürme moduna geçiş yaparım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Eğer bir gün motoru bırakırsam Tırcı ve kamyoncular ve virajda motoru sıkıştıran sallayanlar yüzünden bırakıcam

C.Q.Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR NS 200
    En ufak gereksiz yere sırf ego tatmini olsun diye risk teşkil edebilecek bir duruma kendimi soksam,
    Ya da yeterli konsatrasyon göstermeyip başka alemlere dalar gibi olsam, hala hemen o yazı gelir aklıma. Yümsük sille girişir bana, yoluma bakarım, adam akıllı hanım hatun insan gibi sürme moduna geçiş yaparım.
    Geriye doğru pek gidemedim kusura bakmayın. Nedir bahsettiğiniz söz ?

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    O kötürüm olayını bende okudum. Hatta gidip sırtlık aldım ama fazla kullanmadım.
    Barkının ölümü beni çok fena etkiledi. Motosikletin ne kadar tehlikeli olduğunu yüzüme küt diye vurdu.O günden beri çok temkinliyim.Şuan motosiklet çok tehlikeli diyorum ama kontağı açtığımda bütün olumsuz düşünceler uçup gidiyor.
    Çok kötü durumdaysanız bir süre ara verin.çünkü bu süre zarfında Allâh korusun bir kaza yaşarsanız motosikletten ömür boyu soğursunuz.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı C.Q.Legend adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geriye doğru pek gidemedim kusura bakmayın. Nedir bahsettiğiniz söz ?
    Burada bir abimiz yolda giderken otobanda yola fırlayan köpeğe çarpmış, omiriliği hasar görmüş ve belden aşağısı felç durumundaydı ama neyseki mutlu.
    Bu olayıda tam motoru elime aldığım an okuduğum için beni fazlasıyla etkilemişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:12 ----------

Alıntı emrb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kötürüm olayını bende okudum. Hatta gidip sırtlık aldım ama fazla kullanmadım.
    Barkının ölümü beni çok fena etkiledi. Motosikletin ne kadar tehlikeli olduğunu yüzüme küt diye vurdu.O günden beri çok temkinliyim.Şuan motosiklet çok tehlikeli diyorum ama kontağı açtığımda bütün olumsuz düşünceler uçup gidiyor.
    Çok kötü durumdaysanız bir süre ara verin.çünkü bu süre zarfında Allâh korusun bir kaza yaşarsanız motosikletten ömür boyu soğursunuz.
    O adama resmen aşıktım ben ya :( O kadar ki, vefat haberini işten eve döndüğümde, motorlarla hiç alakası olmayan annemden öğrendim. Onkoloji doktorunun kanserden ölmesi gibi bir şey. İnsanın güveni kalmıyor, usta motorcu bile kaza geçirdiyse biz ne yapalım diye... Ama bir röportajı vardı, "bu benim işim, işimi yakarken ölmem kadar normal bir şey olamaz, bu bu kadar büyütülecek bir olay değil" diye.

Kötü durumunda değilim, hatta alakam bile yok kötü olmakla, tam tersi risk analizi yapabilme, öngörü ve refleks açısından sürüşüme güveniyorum. O korku motoru elime ilk aldığım zamanlardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:15 ----------

Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer bir gün motoru bırakırsam Tırcı ve kamyoncular ve virajda motoru sıkıştıran sallayanlar yüzünden bırakıcam
    Herkes aynı şeyden dem vuruyor ama ben nedense çok sıkıştırıldığım bir durumla pek karşılaşmadım. Üstelik hergün bi fiil motorsiklet üzerinde aktif sürücüyüm.
    C.Q.Legend bunu beğendi.

selsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vstrom 800DE
    Ama gece zor uyumaya başladım ve sık sık uyanıyorum, motora bineceğim zaman karnım karıncalanıyor, stresten göğüs kafesim sık sık sıkışıyor, kalbim ağrıyor ve midem bulanıyor ki ilk defa vücudum strese fiziksel tepki verdi.
    Şu yazdıklarını ben de birebir yaşadım. Bu işi beceremeyecek miyim?, neden bu kadar korkuyorum vs. Hatta birkaç kez motor başına gelip vazgeçip toplutaşıma kullandığım da oldu. İlk zamanalr arkadaşlarımla ufak turlara çıkıyordum. Ama tek çıktığımda yine aynı korku bastırıyordu. Benim çözümün eğitim oldu. Hakimiyet eğitimi aldıktan sonra çok daha rahat hissetmeye başladım. Şuan da da ufak karıncalanmalar oluyor ama mesela bilmediğim bir güzergaha gideceksem. Motora binmeyecek kadar tedirgin etmiyor.
    ceydamer bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Namaz kılıyordum o zamanlar korkudan "bak Allah'ım sakat bırakma beni" diye tabi o iki yıl önce idi.
    o zamanlar Bismillah diye bindiğim zamanlardı, şimdi Allah Allah diye bindiğim dönemdeyim.
    Allah affetsin çok güldüm, çarpılıp kaza yaparsam sorumlusunuz
    Önlemini alın en üst seviyede imkanınız neye ek veriyorsa, korkmayin.
    En azından korkmuyormuş gibi motive edin kendinizi, insan neden korkarsa O şey döner dolaşır kişiyi bulur
    Siz ölmekten değil, insanlar sizi öldürmekten korksun.
    Birde trafikte açık sözlü olmaktan yanayım, bir araç kicima yaklaşırsa döner "Beni öldürürsün yaklaşma" derim.
    Olmadı "acemiyim daha bu gün binmeye başladım, az daha yaklaşırsan senin ön camdan içeri girebilirim" diyorum, dehşetle bakıyorlar gözümün içine.
    Ön camdan içeri girmeyi normal bir şekilde karşılayan motorcu bana neler yapmaz diye düşünüp benden uzak duruyor çoğu...
    Eğer oda olmazsa en kötü ihtimal, bir iki arka lastiğe patinaj yapıyorum, ani dur kalk felan, canlı bombaymışım gibi kaçıyorlar
    İşin özeti trafikte biraz salağa yatın
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Trafikte en rahat gitmenin yolu;
    Arkamızdan araç geliyorsa ..
    ✓Ya o araçtan hızlı gidecek veya
    ✓O aracın önünden çekilmeniz gerek
    Kamyon dolu yüklü halde 90km hızla kaptırıp geliyor ne yapacaksınız?

Ayrıca söylenilen aksine aracın sağ arka tekeri takip edin (sağ şeridin en sağı) gidin acelesi olan zaten defolup gider sizle yarışmaz..

✓sizde aradan deli gidip makas atmazsınız....
    ✓Araçların Asla Sağından sollama yapmayın
    ✓Mutlaka sinyal verin

Motosikleti
    Yamaha YZF - R25
    Korkmak iyidir
    Paniklemek ise felakete götürebilir

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En azından korkmuyormuş gibi motive edin kendinizi, insan neden korkarsa O şey döner dolaşır kişiyi bulur
    Birde trafikte açık sözlü olmaktan yanayım, bir araç kicima yaklaşırsa döner "Beni öldürürsün yaklaşma" derim.
    Olmadı "acemiyim daha bu gün binmeye başladım, az daha yaklaşırsan senin ön camdan içeri girebilirim" diyorum, dehşetle bakıyorlar gözümün içine.
    Ön camdan içeri girmeyi normal bir şekilde karşılayan motorcu bana neler yapmaz diye düşünüp benden uzak duruyor çoğu...
    Eğer oda olmazsa en kötü ihtimal, bir iki arka lastiğe patinaj yapıyorum, ani dur kalk felan, canlı bombaymışım gibi kaçıyorlar
    Yaratıcılıkta level atlamış vatandaşlarımızın trafikte uygulayıp olumlu sonuç aldıkları çeşit çeşit taktik var.
    Fakat o taktikler bin defa çalışıp bin birincide çalışmadı mı olan oluyor zaten. bin ikinciye fırsat kalmıyor.
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İLetişim kurabilecek kadar yavaş olduğum durumlarda zaten sürücüler istisnasız yol veriyor. Neden; çünkü bayanım, sanırım ya bayanım diye saygı duyuyorlar ya da "aman Karıymış la bu!, hatun kısmı kötü sürer, en iyisimi geçsin gitsin kaza maza geçirip başımı belaya sokmasın" diye düşündüklerinden yol veriyorlardır çözemedim, aman her şekilde işime yarıyor. Hızlıykende zaten temkin bana ait, başkasının her haraketi sadece risk, neyseki risk analizlerime pek âla çok güveniyorum. Başka sürücüleri ve yayaları takibim ve ona göre kendimi güvene alma konusunda sürücülüğüm çok iyi Allah'a şükür. Yeterli güvenli önlemleri aldıktan ve riski en aza indigedikten sonra ancak o zaman gaz yapıyorum, zaten yaşadığım şehirde maks 100 km gaz vermeme fırsat sağlıyor, motorda maks 100km görüyor, anlaşıyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:21 ----------

Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte en rahat gitmenin yolu;
    Arkamızdan araç geliyorsa ..
    ✓Ya o araçtan hızlı gidecek veya
    ✓O aracın önünden çekilmeniz gerek
    Kamyon dolu yüklü halde 90km hızla kaptırıp geliyor ne yapacaksınız?

Ayrıca söylenilen aksine aracın sağ arka tekeri takip edin (sağ şeridin en sağı) gidin acelesi olan zaten defolup gider sizle yarışmaz..

✓sizde aradan deli gidip makas atmazsınız....
    ✓Araçların Asla Sağından sollama yapmayın
    ✓Mutlaka sinyal verin
    Sanıyorum bu aşamalar için gereken taktiği çoktan aştım. Bunlar temel sürüş güvenliği, şu an biraz daha zor kısımlarda çalışıyorum.Mesela Şu kontrayı hala çözemedim ya ona yanıyorum, 45 derecelik bir virajdan dönüş hızımı en fazla 55 km yapabiliyorum, bu konuda sıkıntılıyım, daha fazlasını denemedim, belki olur ama sınırları zorlamanın anlamı yok, önce kontrayı çözmem lazım.

uur52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Açılan konuya bakarsak kontrayla birlikte fren kullanımına da çalışmanız gerekiyor diye görülüyor. Kolay kısımlar, önemli kısımlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)