Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motordan bu kadar korkmam abartılı bir durum mu? yoksa iyi mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceydamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero pleasure
    Acemiyim daha yeni sürüşlere başladım..
    Özellikle bu forumda bir abimizin (ki okuyup da sözlerinden etkilenmeyen yoktur) motor kazası sonucunda omuriliği zedelenmesi yaşayıp, kötürüm kaldığını okuduktan sonra motor gözümde inatla sarıldığım çirkin bir canavar oldu.

Öncelikle duygusal olarak kesinlikle narin bir kız değilim, aksine içimde odundan yapılma bir öküz var. Ama gece zor uyumaya başladım ve sık sık uyanıyorum, motora bineceğim zaman karnım karıncalanıyor, stresten göğüs kafesim sık sık sıkışıyor, kalbim ağrıyor ve midem bulanıyor ki ilk defa vücudum strese fiziksel tepki verdi.

Ha! ama motora binince elim ayağımın pek birbirine girdiği söylenemez, full konsantrasyonla, özgüvenli bir şekilde sürebiliyorum (tabi birisi pat diye dat dat kornaya abanıp ya da ani bir hareket yapıp beni ürkütmez ise -ki buda bir haftalık bebe sürücü olduğum için normal galiba...

(aslında bu sorudan öte paylaşmak istediğim bir durum :/ )
    mavellen ve CmKLC bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bunun temelinde acemi olmak ve Türkiye gibi bir ülkenin trafiğinde motosiklet kullanmak var.. Aslında Honda Today gibi bir scooter ise motosikletiniz onunla trafikte seyir ederken sağdan soldan gelebilecek muhtemel olumsuzluklara daha fazla maruz kalacağınız gibi bir durum söz konusu..

Motosiklet tehlikeli birşey.. Küçük tekerlekli ve 50 cc bir scooter içinde oyle.. Kendinizi daha iri ve daha güçlü bir motorda daha güvende ve rahat hissetme olasılığınız yüksek..

Kendinizi kötü hissettiğinizde motosikelt kullanmayın. Anında kötü sonuçlarını görürsünüz..

Motosiklet bir sinerji ve özgüven işi..Bunu kazanmak önemli..
    barodi ve ceydamer bunu beğendiler.

karacabeg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benimde böyleydi başta binmekten korkarak çıkıyordum yola. bu korkular belki tuttu beni aptal hareketler yapmaktan. Geceleri de hep motor kabusları görüyordum. Zamanla geçti tabi arada 2 tane de eğitim aldım sanırım onlarda kendime güvenimi artırdı. şimdi daha iyiyim başlayalı da yaklaşık 6 ay oldu. Sizinde zamanla geçecektir diye düşünüyorum.
    "Edeple gelen lütufla gider"

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    50cc motora bindiğinizden motorun son hızı ve hızlanması kısıtlıdır ne kadar hafif de olsanız. Scooter kullanmanız şartsa mesela Honda Fizy 125 alırsanız trafiğe daha kolay adapte olursunuz. Ben de scooter sürerken tedirgin oluyodum küçük tekerler ve motorun ağırlık dağılımı güvenli bir sürüşe engel oluyor. Motosiklete binmenin ne olduğunu vitesli motor aldıktan sonra anladım, scooter ile arada çok fark var.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50cc motora bindiğinizden motorun son hızı ve hızlanması kısıtlıdır ne kadar hafif de olsanız. Scooter kullanmanız şartsa mesela Honda Fizy 125 alırsanız trafiğe daha kolay adapte olursunuz. Ben de scooter sürerken tedirgin oluyodum küçük tekerler ve motorun ağırlık dağılımı güvenli bir sürüşe engel oluyor. Motosiklete binmenin ne olduğunu vitesli motor aldıktan sonra anladım, scooter ile arada çok fark var.
    Evet en ufak bir çıkıntı görünce , 5 km ile de girsem dıgıdık moduna sokuyor beni. ki daha hızlı girmem gerekeceği ani zamanlar olacak o zaman muhtemelen benim honda, atlıktan, deli danalığa terfi eder. Çok yanlış bir seçim yaptığımı görüyorum şu an. Ama 6 aydan önce değiştirebilecek gibi de gözükmüyorum. Planımda hemen kalın tekerlekli bir motora geçiş var. Boyum uzun değil, bu sebeple illaki küçük olacak...

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    El ayak boşaltacak kadar korkuyorsanız bırakın, diğer türlü hayatta tutar düşüncesindeyim. Ben de gece sarhoş avına başlıyorum, İzmir'de gece çok kafası uçuk gezen adam var. En azından Çiğli-Karşıyaka tarafında ezilmek işten bile değil, hava kararınca ben korkmaya başlıyorum sırf bu yüzden. Bir iki kez tehlike atlattım.
    weirdo1 bunu beğendi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun temelinde acemi olmak ve Türkiye gibi bir ülkenin trafiğinde motosiklet kullanmak var.. Aslında Honda Today gibi bir scooter ise motosikletiniz onunla trafikte seyir ederken sağdan soldan gelebilecek muhtemel olumsuzluklara daha fazla maruz kalacağınız gibi bir durum söz konusu..

Motosiklet tehlikeli birşey.. Küçük tekerlekli ve 50 cc bir scooter içinde oyle.. Kendinizi daha iri ve daha güçlü bir motorda daha güvende ve rahat hissetme olasılığınız yüksek..

Kendinizi kötü hissettiğinizde motosikelt kullanmayın. Anında kötü sonuçlarını görürsünüz..

Motosiklet bir sinerji ve özgüven işi..Bunu kazanmak önemli..
    İlk kullandığım motor honda today olması sebebiyle başka herhangi bir motorla kıstas yapamıyorum fakat yoldaki en ufak çatlaklardan etkilenmesi ve tekerin kaymak için bahane arar gibi durması bana "ulan bu normal değil" düşüncesini uyandırtıyor. Bu kadar korkuyor olmama rağmen motoru acemiliğime kıyasla özgüvenli denebilecek şekilde nasıl kullanabildiğime şaşırıyorum ama bu gece uykularımın bölünmesini engellemiyor. İlk fırsatta motorumu değiştireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:56 ----------

Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    El ayak boşaltacak kadar korkuyorsanız bırakın, diğer türlü hayatta tutar düşüncesindeyim. Ben de gece sarhoş avına başlıyorum, İzmir'de gece çok kafası uçuk gezen adam var. En azından Çiğli-Karşıyaka tarafında ezilmek işten bile değil, hava kararınca ben korkmaya başlıyorum sırf bu yüzden. Bir iki kez tehlike atlattım.
    gece uykumun bölünmesine neden olacak kadar korkuyorum ama motor üzerinde elim ayağım hiç boşalmadı. Bende bornovadayım, akşam çıkmıştım sürüşe, burası karşıyakaya göre nispeten daha güvenli gibi...

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Motosiklet kullanmaya başladığım ilk 4 ayda her seferinde motora binene kadar içimde korku ile karışık bir heyecan,midem bir tuhaf oluyor, elim ayağım biraz titriyordu. Sanki 1-2 ayda yüzlerce hatta binlerce km yi ben yapmamıştım. İstanbul-Ayvalık, istanbul çanakkale, istanbul- trabzon turları yaptım. Sonra sonra bu heyecan kendini normal bu artık durumuna bıraktı.
    Belki seninki bu kadar uzun sürmeyecektir.Benim böyleydi
    ceydamer bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Korku basari getirir, cahil cesur olur.. yasadiklariniz normal, gun be gun azalacak yerini keyif alacak..
    espresso, yusufbaris ve ceydamer bunu beğendiler.

Küçük çaplı tekerlekler her zaman promlemli yol tutuş sergiler.. Bu nedenle scooterler her zaman kayma eğilimindedir. Zaten Honda Today baya bi küçük tekerleklere sahip..

Boyunuz kısa diye illaki küçük motosikletleri tercih etmeniz şart değil. Sele yüksekliği 750 ye kadar olan motosikletleri kullanabileceğinizi tahmin ediyorum.. Şahsen abs yok ise 13 inch altı bir tekerlek önermem bizim ülke koşullarında..
    ceydamer bunu beğendi.

Benim ilk motorum skuterdi sonra cruser motora binince hemen degistirdim. Cunku yolda giderken ayaklar motorun ustunde oldugu icin kendimi dengede tutamicam dusucem gibi hissediyodum. Ondan sonra commutere gectim. Frenleme berbat on teker bi kitlensin aninda yan yatar. Diger motorlarda arka kaydirir gibi on kaydirip gidersin.ustunde sanki nasi desem sanki bole hemen dusucekmis gibi tedirgin ediyor insani. Sap gibi acikta durunca oluyor belki bilmiyorum.ama motoru ayaklarinin altina alinca daha guven duyarsin.
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Transalp
    İzmir gibi bir şehirde motor kullanıyosanız bence yaşadığınız korku az bile.Akıllı bir insansınız ki tehlikenin farkındasınız.Hatta geceleri kabus olacak derecede korkmak gayet normal.Ben endurocuyum.Şehir trafiğine asla girmem.Gideceğim güzergaha anayoldan değil , nerde küçük köy yolları varsa ordan giderim.Kamyonlarla tırlarla samimiyeti sevmem.Adam bi saniyeliğine dalsa , kamyonu üstüme sürse yapacak bişey yok.Bence korkunuzda gayet haklısınız.Büyük şehir trafiğinde motor kullanmak akıllı işi değil.
    spectre bunu beğendi.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Sayin bayan sürücü

Motorla 1 sene olmadı ben de ciddi kaza geçirdim.sag virajda teker kaydı karşı seride gecip arabayla yerde kafa kafaya çarpıştım.1 aya yakin sag kolumu kaldıramadım gecici sakatlik yaşadım supraspinatus ta yari yirtik (parsiyel yirtik) oluşmuştu simdi Elhamdulillah iyiyim
    Sakat kalma korkusu yasamak hoş değil
    Kazanın fiziksel acıları da hic de az değil

Geçmişte de bayan surucu tarafindan bisikletle altina alinip metrelerce suruklenmisligim var
    Fren yerine gaza basma olayı yine

2 teker tehlike

Kendinize guveniniz yeterince yoksa trafige asla çıkmayın
    Sizden baskalarinin da hayatını düşünün
    Dolmuş taksi metro vs. Birsuru ulasim vasitasi var

Kimse bana bise olmaz demesin
    Soforlugunuzu trafigin yogun olmadigi alanlarda gelistirin illa kullanacaksaniz. Ve mumkunse birinden yardim alın
    Birsuru teknigi var
    Gazla frenle is bitmiyor

Limon sıkma teknigi
    Kontra teknigi
    Kacis manevrasi
    Carpisma kacinilmazsa motoru yatirmak
    Virajlarda motoru güvenle yatirma teknikleri
    Fren nerde nasil yapılır

Vs.vs.

Bayanların arac kullanmamasi taraftarıyım
    Öğrenin cok mecbur kalirsaniz kullanin
    spectre bunu beğendi.

Motosikleti
    kuba cg-100
    Bende bir kaza gormusdum ondan baya etkilenmisdim ogun bugun korkarak surerim korkmak iyidir efendi gibi surerim
    ceydamer bunu beğendi.

bravetaxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daystar 250
    motoruna güvenin yoksa değiştir altındaki motor ilk öncelikle kullanıcıya güven vermesi lazımki hata çok aza indirirsin
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı karacabeg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde böyleydi başta binmekten korkarak çıkıyordum yola. bu korkular belki tuttu beni aptal hareketler yapmaktan. Geceleri de hep motor kabusları görüyordum. Zamanla geçti tabi arada 2 tane de eğitim aldım sanırım onlarda kendime güvenimi artırdı. şimdi daha iyiyim başlayalı da yaklaşık 6 ay oldu. Sizinde zamanla geçecektir diye düşünüyorum.
    Teşekkür ederim, bu düşünce beni oldukça fazla rahatlattı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:45 ----------

Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korku basari getirir, cahil cesur olur.. yasadiklariniz normal, gun be gun azalacak yerini keyif alacak..
    Analizinizde haklısınız sanırım. İlk motoru elime aldığımda hiç zevk almıyordum, fakat her bir sürüşten sonra üzerine keyif yavaş yavaş konmaya başlıyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:48 ----------

Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçük çaplı tekerlekler her zaman promlemli yol tutuş sergiler.. Bu nedenle scooterler her zaman kayma eğilimindedir. Zaten Honda Today baya bi küçük tekerleklere sahip..

Boyunuz kısa diye illaki küçük motosikletleri tercih etmeniz şart değil. Sele yüksekliği 750 ye kadar olan motosikletleri kullanabileceğinizi tahmin ediyorum.. Şahsen abs yok ise 13 inch altı bir tekerlek önermem bizim ülke koşullarında..
    Kesinlikle scooter ile ne kadar yanlış bir tercih yaptığımı anlıyorum, daha önce bu tekerlek olayı ayrımını bilseydim kesinlikle tercih etmezdim. Fakat güçsüz bir yapım var, ağır bir motoru tutmakta zorlanacağım için (duruş - kalkışlar gibi) hakimiyetimi kısacaktır. ilk fırsatta dediğiniz gibi ABS sistemine sahip, tekerleği yolu kavrayan ama hafif bir motor arayışına gireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Alıntı EKONOMİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayin bayan sürücü

Motorla 1 sene olmadı ben de ciddi kaza geçirdim.sag virajda teker kaydı karşı seride gecip arabayla yerde kafa kafaya çarpıştım.1 aya yakin sag kolumu kaldıramadım gecici sakatlik yaşadım supraspinatus ta yari yirtik (parsiyel yirtik) oluşmuştu simdi Elhamdulillah iyiyim
    Sakat kalma korkusu yasamak hoş değil
    Kazanın fiziksel acıları da hic de az değil

Geçmişte de bayan surucu tarafindan bisikletle altina alinip metrelerce suruklenmisligim var
    Fren yerine gaza basma olayı yine

2 teker tehlike

Kendinize guveniniz yeterince yoksa trafige asla çıkmayın
    Sizden baskalarinin da hayatını düşünün
    Dolmuş taksi metro vs. Birsuru ulasim vasitasi var

Kimse bana bise olmaz demesin
    Soforlugunuzu trafigin yogun olmadigi alanlarda gelistirin illa kullanacaksaniz. Ve mumkunse birinden yardim alın
    Birsuru teknigi var
    Gazla frenle is bitmiyor

Limon sıkma teknigi
    Kontra teknigi
    Kacis manevrasi
    Carpisma kacinilmazsa motoru yatirmak
    Virajlarda motoru güvenle yatirma teknikleri
    Fren nerde nasil yapılır

Vs.vs.

Bayanların arac kullanmamasi taraftarıyım
    Öğrenin cok mecbur kalirsaniz kullanin
    Uzun bir süre araba kullandım ve sizin trafikten dışladığınız bir bayan olarak, kesinlikle bir çok erkeğe nazaran daha iyi ve güvenli kullandığım konusunda iddialıyım. O yüzden bayan sürücü trafikten uzak dursun tavsiyenizi görmezden geliyor ve diğer hemcinslerim adına da, sadece erkeklere göre daha az km yaptığımız için acemiliğimizin daha fazla olabildiğini vurguluyorum. Bununla birlikte tecrübe ile oluşan güveni tam anlamıyla kazanana kadar, kalabalık bir trafiğe çıkmama ve de trafiğe başkaları ile birlikte çıkma önerinizi dikkate almaya devam edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:54 ----------

Alıntı transalp3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzmir gibi bir şehirde motor kullanıyosanız bence yaşadığınız korku az bile.Akıllı bir insansınız ki tehlikenin farkındasınız.Hatta geceleri kabus olacak derecede korkmak gayet normal.Ben endurocuyum.Şehir trafiğine asla girmem.Gideceğim güzergaha anayoldan değil , nerde küçük köy yolları varsa ordan giderim.Kamyonlarla tırlarla samimiyeti sevmem.Adam bi saniyeliğine dalsa , kamyonu üstüme sürse yapacak bişey yok.Bence korkunuzda gayet haklısınız.Büyük şehir trafiğinde motor kullanmak akıllı işi değil.
    Bir tır şoföru dalarak arabamı ezmişti (-ki ben içindeydim) araba kağıt gibi parçalandı, kesinlikle şu durumda motorlu olsaydım neler olabileceğini hayal bile etmek istemem. Trafik Türkiye'nin her yerinde berbat hatta İzmir'in bazı bölgeleri göz önünde bulundurulduğunda, izmir için iyi bile denebilir bence... ayrıca yorumunuz için teşekkürler
    karacabeg bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Aptal cesaretine sahip olan apaçiler gibi ağızda sigara ayakta terlik sıfır ekipman ile motosiklet kullanmaktansa biraz korkarak dikkatli kullanmak daha iyidir.

Ancak sizin korkularınız baya baya artmış. Aşırı korku istemsiz hata yapmanıza, dolayısıyla kaza yapmanıza neden olur.

Zaman zaman bazı dönemlerde benimde içimde bir his oluşur, o dönem motora binmem.Sizde hislerinize güvenin. Bir süre motosiklet kullanımına ara verin. Biraz motosiklet sevginizin yeniden yeşermesine zaman tanıyın. Bu dönemde motosiklet eğitimi alabilirsiniz, bu işin teorisini anlatan kitaplar okuyabilirsiniz. İçinizdeki motosiklet sevgisi ve hevesi ne zaman korkularınıza baskın gelirse, işte o zaman yeniden motosiklet kullanmaya başlayabilirsiniz.
    Kendinize zaman tanıyın. Bu iş bir yarış değil, keyifle binemedikten sonra, motosiklet sürerken yüzünüzde gülümseme oluşmadıktan sonra motosiklet kullanmanın ne keyfi olabilir ki. Kendinize zaman tanıyın. Korkularınızın azalmasını bekleyin derim
    ceydamer bunu beğendi.

yusufbaris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GW250 Inazuma
    Yine de İzmirde olman senin için avantaj.İstanbulda olduğunu düşünsene(On kat daha fazla kazma , on kat daha fazla kafası hoş insan , on kat daha fazla milyon şey).İstanbul ve İzmirde yaşamış biri olarak söylüyorum bunu.İlk defa bir bisikletliye yol verildiğini İzmirde gördüm o duyguyu İstanbulda hiç hissetmemiştim önceden

Yine de motora korkarak binilmesi taraftarıyım.Sürekli dikkat kesiliyosun çünkü.Ve ayrıca evet ilk zamanlarda insan ister istemez korkuyo.Hatta gideceğim yolları önceden rüyamda gidiyodum Sonrasında ise korku gidiyor tabiki.
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aptal cesaretine sahip olan apaçiler gibi ağızda sigara ayakta terlik sıfır ekipman ile motosiklet kullanmaktansa biraz korkarak dikkatli kullanmak daha iyidir.

Ancak sizin korkularınız baya baya artmış. Aşırı korku istemsiz hata yapmanıza, dolayısıyla kaza yapmanıza neden olur.

Zaman zaman bazı dönemlerde benimde içimde bir his oluşur, o dönem motora binmem.Sizde hislerinize güvenin. Bir süre motosiklet kullanımına ara verin. Biraz motosiklet sevginizin yeniden yeşermesine zaman tanıyın. Bu dönemde motosiklet eğitimi alabilirsiniz, bu işin teorisini anlatan kitaplar okuyabilirsiniz. İçinizdeki motosiklet sevgisi ve hevesi ne zaman korkularınıza baskın gelirse, işte o zaman yeniden motosiklet kullanmaya başlayabilirsiniz.
    Kendinize zaman tanıyın. Bu iş bir yarış değil, keyifle binemedikten sonra, motosiklet sürerken yüzünüzde gülümseme oluşmadıktan sonra motosiklet kullanmanın ne keyfi olabilir ki. Kendinize zaman tanıyın. Korkularınızın azalmasını bekleyin derim
    Korkum motora bindikçe azalıyor, sanırım korkumun üzerine gitme yöntemim işe yarıyor, yavaş yavaş keyfe bırakıyor yerini... ama korkunun beni ele geçirdiği an, "korkunun üstüne gitmeye devam etmek" yerine "mola verme" tavsiyenizi aklıma mıhlıcam. Çünkü ben hep korkunun üstüne giderim :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:47 ----------

Alıntı yusufbaris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine de İzmirde olman senin için avantaj.İstanbulda olduğunu düşünsene(On kat daha fazla kazma , on kat daha fazla kafası hoş insan , on kat daha fazla milyon şey).İstanbul ve İzmirde yaşamış biri olarak söylüyorum bunu.İlk defa bir bisikletliye yol verildiğini İzmirde gördüm o duyguyu İstanbulda hiç hissetmemiştim önceden

Yine de motora korkarak binilmesi taraftarıyım.Sürekli dikkat kesiliyosun çünkü.Ve ayrıca evet ilk zamanlarda insan ister istemez korkuyo.Hatta gideceğim yolları önceden rüyamda gidiyodum Sonrasında ise korku gidiyor tabiki.
    Buraya geldiğimde bende o yol verme durumuna çok şaşırmıştım Gaziantep'te bir araç yayaya yol verse, arkada beklemek zorunda kalan adam küfreder, öndeki aracı sıkıştırır. Burada ise yola yaklaştığımda araba duruyor, şoför gülümseyerek, eli ile geçebilirsin hareketi yapıyor. İlk seferinde çok şaşırmış "ne oluyor lan bu adam niye bana yol verdi şimdi alla alla" diye düşünüp paranoyaya bağlamıştım hala daha bünyem alışamadı bu yol verme durumlarına , insan bunlar insan
    yusufbaris bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba ceyda,

Izmir de idin degil mi ...

Bu yazdiklarin çok normal olabilecek şeyler, örneğin insanlar gayet rahat ozguvenli konusabildikleri vakit bir stres unsuru ile karsilastiklarinda ornegin kameraya kaydetmeye baslanilsalar dediğiniz tepkiler yaşanır muhakkak ..

Biri korna caldiginda elbette normal böyle şeyler ilk baslarda.. Zamanla alisilir muhakkak..

Vazgecmeyin, trafige kapali alanda bol bol sürün derim... Motora alışmaniz için..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)