Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Araç değer kaybı hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    m_arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion F
    Arkadaşlar merhaba,
    Geçen 1 yıllık süre içerisinde motorsikletimle 2 kaza atlattım. İkisindede asli kusurlu olarak karşı tarafın sigortasından bütün hasarım karşılandı. Fakat tramerden sorgu yaptığımızda tabiki bütün hasarlar ortaya dökülüyor. Benimde yaklaşık 3 bin tl civarı bir kaydım gözükmekte.

Şimdi ben bu motoru satmak istediğimde haliyle bir değer kaybı yaşayacağım, satmamda oldukça zor olacaktır. İnternette araştırdığımda, değer kaybı ile ilgili olarak açılan davalarda Yargıtay davaları kabul edip değer kaybını sigortadan talep ediyormuş. Bununla ilgili olarakta(dava açma konusunda) internette oldukça fazla site var.

Acaba 3 bin liralık bir hasar için bu işe girmelimiyim? Avukat masrafı gibi masraflar yüksekmi olur? Ve bunun için yönlendirebileceğiniz bir avukat yada aracı (her ne oluyorsa tavsiye varmıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    avukata bulaşma derim. çok masraf çıkartır. bi de bulaştın mı da bırakamıyorsun, daha çok masraf açıyor başına.

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Varsa eğer öyle bir şey çok iyi

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Yeni sigorta sisteminde bu mevcut artık kullanıcılar "değer kaybını" isteyebiliyor. Fakat eski kazalarda durum nedir bilemiyorum.

plegus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Kawasaki Ninja 650 R
    Değer kaybının peşini bırakmayın. Mutlaka para alınabiliyor. Davayla falan da uğraşılmıyormuş, hakemler hallediyormuş. Yani düşündüğünüz gibi bir avukat ücreti çıkmayacaktır.

Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion F
    Teşekkürler arkadaşlar bilgilendirmeler için.
    Şimdi biraz daha bakındımda, geriye dönük 2 seneye kadar geri dönüş yapılabiliyormuş. Dediğim bazı aracı sitelerdede Sık Sorulan sorular bölümünde bizden herhangi bir ücret talebinde bulunmadıkları yazıyor. Masrafları karşı tarafın sigortasına yıkıyorlarmış. Arayıp bilgi alıcam bakalım ne diyecekler.

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    Benim sıfır arabama çarptılar. Çarpan %100 suçlu.
    Karşı tarafın zorunlu sigortasından 2300tl para aldım.
    Sigorta tahkim komisyonu na başvuruyosunuz. Davayla uğraşmadan değer kaybının bir kısmını kolayca alabilirsiniz karşının sigortasından.
    Ben experden 6500tl değer kaybı raporu aldım. Rapora rağmen sigorta tahkim komisyonu 2300tl uygun gördü. Exper ıvır zıvırı düşünce 1300tl para kaldı. Karşı tarafın sigortası 1300tl yi banka hesabıma yatırdı.
    Yani özet olarak 6500tl değer kaybına 1300tl anca alabildim. Davayla falan uğraşmadım.
    Levent, Ramazan Can, m_arslan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

Sigorta experine basvur internetten ara en yakin experin numarasi konus sana bi rapor cikaracak sonra onu sigortaya gotur parayi al

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Tahsin arkadaş konuyu açıklık getirmiş. Sizin motosikletinizin piyasa şartlarındaki satış rakamı ne kadar ? Ve sizin motorunuzun gideri ne kadar ? Bu değerleri ortaya çıkartabilirseniz, başvurup başvurmamak konusunda bir karar verebilirsiniz düsüncesindeyim.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı tahsins adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta tahkim komisyonu na başvuruyosunuz. Davayla uğraşmadan değer kaybının bir kısmını kolayca alabilirsiniz karşının sigortasından.
    Ben experden 6500tl değer kaybı raporu aldım. Rapora rağmen sigorta tahkim komisyonu 2300tl uygun gördü. Exper ıvır zıvırı düşünce 1300tl para kaldı. Karşı tarafın sigortası 1300tl yi banka hesabıma yatırdı.
    Yani özet olarak 6500tl değer kaybına 1300tl anca alabildim. Davayla falan uğraşmadım.
    işte sorunun net cevabı burda.. teşekkür ederiz....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    benim anlamadığım nokta şu, madem biçilen miktarı vermeyeceksin o exper niye var?
    experle neden uğraştırıyolar milleti, kafalarına göre versinler, çok saçma bi düzen yav.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    bildiğim kadarı ile aracınızın değeri 30bin tl'nin üzeri olması gerekiyor yanılıyor olabilirim.

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    avukata bulaşma derim. çok masraf çıkartır. bi de bulaştın mı da bırakamıyorsun, daha çok masraf açıyor başına.
    avuktlık bürosunda calısıyorum, isterseniz davayı kendiniz açın sonra etrafta avukat ararsınız zaten avukat sizden kendi emeği için bir para ister, sonra dava masrafları kalır sistem böyle yürür. Avukat senin dava sürecinde ortaya masraf çıkarmaz zırt pırt mahkemenin taktir ettiği masrafları senden talep eder ki çok normaldir.

Tabiki bu davada avukata gerek duymayabilir çünkü meblağ küçük olacak. arkadaşın dediği gibi 3000 lira olacağını sanmıyorum. 1000 1500 belki olacaktır bu sebeple avukatta uğraşmak istemeyecektir... meblağ ufak olsa da zahmeti büyük olacaktır. ama uğraşmak isteyenlerde illaki vardır, yeni avukatttır, dava kovalıyordur falan filan
    m_arslan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion F
    Tahsin Bey teşekkürler, gayet açıklayıcı olmuş.
    Benimde anladığım kadarıyla, işte o aradaki farkıda mahkemeye başvurarak alabiliyormuşsunuz. Yani Sigortacı size "Ben sana 2000 veriyorum" dediğinde mahkemeye gittiğinizde eksperin verdiği miktar neyse onun tamamını tanzim edebiliyormuşsunuz sanırım ama yanlışta biliyor olabilirim.
    Benim durumumda 2 ayrı kaza olduğu için ayrı ayrı uğraşmam gerekecek sanırım. Bir getirisi olurmu pek sanmıyorum, nispeten küçük bir meblağ. Bakalım biraz daha soruşturayım.

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim anlamadığım nokta şu, madem biçilen miktarı vermeyeceksin o exper niye var?
    experle neden uğraştırıyolar milleti, kafalarına göre versinler, çok saçma bi düzen yav.
    sigorta tahkim komisyonunun 2000-3000tl üzeri ödeme verdiği pek görülmüyor zaten. kalan kısmı dava ile alırsın ama çooook uzun sürer
    güzel tarafı zahmetsiz. evrakları veriyosun. 1-2 ay içinde sigorta şirketi s.ke s.ke ödemeni yapıyor hesabına.
    sigorta tahkim komisyonun kararları dava sonucu hükmünde. benim ödemem çıktığı zaman. karşı tarafın sigorta yetkilisi 5 kez aramış beni paramı yatırmak için .

Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarı ile aracınızın değeri 30bin tl'nin üzeri olması gerekiyor yanılıyor olabilirim.
    öyle bir şey yok. aracınızda değer kaybı varsa. karşı tarafın zorunlu sigortasından değer kaybını tahsil edebilirsiniz.

Alıntı m_arslan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahsin Bey teşekkürler, gayet açıklayıcı olmuş.
    Benimde anladığım kadarıyla, işte o aradaki farkıda mahkemeye başvurarak alabiliyormuşsunuz. Yani Sigortacı size "Ben sana 2000 veriyorum" dediğinde mahkemeye gittiğinizde eksperin verdiği miktar neyse onun tamamını tanzim edebiliyormuşsunuz sanırım ama yanlışta biliyor olabilirim.
    Benim durumumda 2 ayrı kaza olduğu için ayrı ayrı uğraşmam gerekecek sanırım. Bir getirisi olurmu pek sanmıyorum, nispeten küçük bir meblağ. Bakalım biraz daha soruşturayım.
    tabi aradaki farkı mahkeme ile alabilirsiniz. sigorta tahkim komisyonu daha uğraşmadan ve beklemeden kaybın bir kısmını almanıza yarıyor. bu arada sigortacı asla size "2000tl veriyorum" falan demez. siz sigortaya başvuracaksınız. o sizin başvurunuzu reddedecek. posta ile red kağıdı yollayacack size. siz o red kağıdıyla sigorta tahkim komisyonuna başvuracaksınız. ve karar sonuçlanınca sigorta avukatı size ulaşıp s.ke s.ke ödemenizi yapacak.. kanuni hükmü var zaten.

experin yaptığı değer kaybı kesinlikle en doğrusu. adam zaten 50 tane bayiye fiyat sorarak aracın değerini belirliyor. her tarafını kazada değişenlerini kontrol ediyor. zilyon tane şeyi inceliyor. lastiklerin diş derinliğine kadar
    benim arabama daha 10.000km deyken axor tır ışıklarda arkadan çarptı. sağlam vurdu ve benim arabanın boyunu 8cm kadar kısalttı. 12.000tl lik hasar verdi aracıma. aracın değeri 30.000tl olduğundan perte çıkartamadık. mecbur yaptırdım. ama şimdi satmaya kalksam emsallerine göre 5000-6000tl daha ucuza gider. büyük kazalı olduğu için...
    Salih_T bunu beğendi.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

rozetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mr 150
    Değerkaybında hasarlı aracın tampon,far,jant,lastik ve cıvata ile söküle bilen ufak parçalar ayrıca değişmeden onarım gören parçalar kapsam dışıdır..

Motosikleti
    Alıntı agrasiwe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    avuktlık bürosunda calısıyorum, isterseniz davayı kendiniz açın sonra etrafta avukat ararsınız zaten avukat sizden kendi emeği için bir para ister, sonra dava masrafları kalır sistem böyle yürür. Avukat senin dava sürecinde ortaya masraf çıkarmaz zırt pırt mahkemenin taktir ettiği masrafları senden talep eder ki çok normaldir.

Tabiki bu davada avukata gerek duymayabilir çünkü meblağ küçük olacak. arkadaşın dediği gibi 3000 lira olacağını sanmıyorum. 1000 1500 belki olacaktır bu sebeple avukatta uğraşmak istemeyecektir... meblağ ufak olsa da zahmeti büyük olacaktır. ama uğraşmak isteyenlerde illaki vardır, yeni avukatttır, dava kovalıyordur falan filan
    hocam ben 8 yıldır savcılıkta çalışıyorum ve düzenin nasıl işlediğini çok iyi biliyorum.
    lafım tüm avukatlara değil ama denk gelirsen çok başını ağrıtan tipler var.

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    benim arabama daha 10.000km deyken axor tır ışıklarda arkadan çarptı. sağlam vurdu ve benim arabanın boyunu 8cm kadar kısalttı.
    sabah sabah iyi güldürdün..
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)