Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Ehliyet Yasası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pcx 125 , YZF R125
    Arkadaşlar çoğu kişinin bildiği gibi yeni ehliyet yönetmeliği resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi peki ne değişecek yeni yasada. Henüz nasıl ulgulanacağı tam olarak belli olamasada yeni yasa 1 Ocak 2016 tarihinde tam olarak yürürlüğe girecek. Biz bu yeni ehliyet yönetmeliğini sadece bizi ilgilendiren kısmı yani motosikletleri ilgilendiren kısmı ile inceledik. Yeni Yasaya göre Motosiklet ehliyet sınıfları dört grup olarak belirlendi. Şimdi bu sınıflardan bahsedelim. Motosiklet’e başlama yaşı 16’ya düşüyor..
    M Sınıfı: Resmi gazetede yayınlanan M sınıfı ehliyet 125cc (15 Beygir) ye kadar olan Moped, ATV ve Elektrikli araçları kapsıyor. Bu ehliyeti almak için başvuru şartı 16 yaşını doldurmuş olmak.
    A1 Sınıfı: A1 sınıfı ehliyet M sınıfı ehliyetini de içine alacak şekilde 125cc (15 beygir)ye kadar motosiklet kullanımını kapsıyor. Başvuru için M sınıfı gibi A1 sınıfında da 16 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Yani 16 yaşını dolduran genç arkadaşlarımız Yamaha YBR 125, Yamaha YZF 125, Honda CBR 125 gibi motosikletleri kullanabilecek. Fakat TVS Apache 150, Honda CBF 150 gibi benzer sınıf motosikletleri kullanamayacaklar.
    A2 Sınıfı: A2 sınıfı ehliyet M ve A1 sınıflarını içine alacak şekilde düzenlendi. Yönetmelikte bu sınıf için henüz cc belirtilmemiş. Bu sınıf ehliyete sahip olacaklar 35kw yani 47 beygir gücüne kadar motosiklet kullanabilecekler. Bu sınıfa sahip olmak için yaş sınırı 18 olacak.
    A Sınıfı: A sınıfı ehliye mevcut motosiklet ehliyetlerinin hepsini içine alan en üst sınıf olma özelliği taşıyor. A sınıfı ehliyet ile tüm cc ve beygirede motosikletler kullanılabilecek. Bu sınıfı almanın 2 farklı şartı var. 21 yaşından önce başvuramıyorsunuz .24 yaşından küçük iseniz 2 yıllık A2 sınıf ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. 24 yaşından büyükseniz A sınıfı ehliyeti alabiliyorsunuz.
    Sınıflar bu şekilde ayrıca motosiklet sürücüleri her 10 yılda 1 olmak üzere sağlık kurumlarından motosiklet süremeye devam edebilir şeklinde rapor alacaklar.

Kaynak: http://www.mototurkiye.net/yeni-ehliyet-yasasinda-neler-degisecek/ ( Neler dşünüyorsunuz ? )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

92 haziran dogumluyum.a2 yi 1 ay önce aldım.yani anlamadığım 2016 dan sonra 1000cc makina sürebilmek için tekrar sınava girip a sınıfı mı almam gerekiyor?

Motosikleti
    Pcx 125 , YZF R125
    Alıntı by*cambaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    92 haziran dogumluyum.a2 yi 1 ay önce aldım.yani anlamadığım 2016 dan sonra 1000cc makina sürebilmek için tekrar sınava girip a sınıfı mı almam gerekiyor?
    Eğer yasada değişim olmazsa 'Malesef' :( Ama benden daha üstün bilgiye sahip olan abilerim ne derler bilmiyorum

kbR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6N
    Muhtemelen eski e sinifi ehliyeti gibi belli bi yil koyup o yildan sonra ehliyet alanlara gecerli olur. Eski ehliyet sahiplerine gecerli olmaz.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    A2 ehliyetimi Mart'ta aldım ve 17 yaşındayım.ehliyetim değişecek mi hangi sınıf olacak?

Berkec. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Spacy
    http://www.motosiklet.net/forum/gunc...degisecek.html
    Kendinizi boşuna yormuşsunuz bu konu hakkında adminimiz aylar önce haber yapmıştı
    ben yine de sorularınızı cevaplayayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:45 ----------

Alıntı by*cambaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ocak 2016'ya kadar 24 yaşında olamıyorsanız ne yazık ki A2 vericekler

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:48 ----------

Alıntı kbR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen eski e sinifi ehliyeti gibi belli bi yil koyup o yildan sonra ehliyet alanlara gecerli olur. Eski ehliyet sahiplerine gecerli olmaz.
    Ocak 2016'ya kadar ehliyet alanlar eski sisteme dahil olacaklar ve eski ehliyetler Ocak 2016'dan sonra yaşlarına göre A veya A2 ehliyet ile değiştirilecek

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:51 ----------

Alıntı KaanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 ehliyetimi Mart'ta aldım ve 17 yaşındayım.ehliyetim değişecek mi hangi sınıf olacak?
    Senin de ehliyetin benimki gibi A2'den devam edecek

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    A sınıfına nasıl yükselteceğiz peki? Benim ehliyetim 2007-a2

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Şuan B ehliyetim var. 1 Ocak 2016 ya kadar normal bir şekilde sadece direksiyon sınavına girerek (eski yasadaki gibi) A2 ehliyet alabilir miyim?

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Şimdi ben 15 Şubat 92 doğumluyum, 1 Ocak 2016da 23 yaşında oluyorum, 45 günle 24 yaşı kaçırıyorum diye A2de mi kalıyorum ?? 15 Şubatı geçtikten sonar değiştirsem A veriyorlar mı ?

( A2yi şubat 2015te aldım 2 yıllık değil yani )

Motosikleti
    Honda Spacy
    Alıntı Mikuni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A sınıfına nasıl yükselteceğiz peki? Benim ehliyetim 2007-a2
    Eski ehliyetten yeni ehliyete geçişte belgenizin yılı önemli değil yaşınıza göre vericekler eğer 24 yaşından küçüksen A2'ye kalıyorsun 24'üne basınca ehliyet kursuna gidip A ehliyeti sınavına gireceksin bu şekilde yükseltilebilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:48 ----------

Alıntı serkan_emp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan B ehliyetim var. 1 Ocak 2016 ya kadar normal bir şekilde sadece direksiyon sınavına girerek (eski yasadaki gibi) A2 ehliyet alabilir miyim?
    Evet eğer imkanın varsa nasıl olsa yazılı sınava girmeyeceğim işim çabuk hal olur diye son sınava bırakma (Aralık'da olana) Kasım ayındaki sınava gir hava şartları elverişsiz olunca sınavı başka bir güne erteliyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:51 ----------

Alıntı Dodin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi ben 15 Şubat 92 doğumluyum, 1 Ocak 2016da 23 yaşında oluyorum, 45 günle 24 yaşı kaçırıyorum diye A2de mi kalıyorum ?? 15 Şubatı geçtikten sonar değiştirsem A veriyorlar mı ?

( A2yi şubat 2015te aldım 2 yıllık değil yani )
    Eski ehliyetten yeni ehliyete geçişte belgenizin yılı önemli değil yaşınıza göre vericekler ne yazık ki A2'ye kalıyorsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

Başka sorusu olan var mı yasayı kendim tasarlamışcasına herkesin sorusuna cevap vermeye hazırım

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Bu durumda mt-07 ime kavuşamıyorum :(

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Sınıf ayrımı projesi güzel ancak içi boş. CC ile olacak iş değil bu.

Ehliyet sınıfı da vergilendirme de motosikletlerin KW veya PS cinsinden güç değerleri ele alınarak yapılmalı.

Duke 125, Cbr125, YzfR125 gibi birçok 125CC, Cbf150, Apache150, Vulture150 gibi 150CC'lerden daha güçlü ve hızlı.

Hele bir de iki zamanlı Aprilia RSV125 var ki Honda'nın 500 CC'lerine yakın güç üretiyor.

Projenin çıkış noktası mantıklı olsa da bu tür detaylardan dolayı pratikte her şey arap saçına dönüyor. Sonra biri gelip dışarıdan baktığında da "bu ne biçim sistem" diyor ister istemez.

Karisik bi durum ben 24 yasindayim7 ay once aldim a2 ben 1000 cc suremicekmiyim.tekrarmi para harcicam ehliyet almak icin

victors43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daha Yok
    iki ay once aldm a2 yeni yasayla bana nw olacak peki mesela a sinifina gecmek icin 24 yasinimi beklicem yasadan sonra her 10 yilda bir bende saglik raporu alip sinavami girecem

Ole sey olurmu adam 23 yasinda a2 si var 1000 rr suruyor ne olacak altindan alacaklarmi motoru 2016 yilinda. Yada ben bilseydim a sinifina basvururduk gittik a2 aldik 24 yasindayi bida birsuru ehliyet masrafi yaptirirlarsa bu para tuzagindan baska bisey olmaz. 25 yasinda ehliuet alacak olqn direk a sinifi alir. A2 si olan ugrasir magdur olur.

Motosikleti
    Honda Spacy
    Alıntı xismailaydin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sınıf ayrımı projesi güzel ancak içi boş. CC ile olacak iş değil bu.

Ehliyet sınıfı da vergilendirme de motosikletlerin KW veya PS cinsinden güç değerleri ele alınarak yapılmalı.

Duke 125, Cbr125, YzfR125 gibi birçok 125CC, Cbf150, Apache150, Vulture150 gibi 150CC'lerden daha güçlü ve hızlı.

Hele bir de iki zamanlı Aprilia RSV125 var ki Honda'nın 500 CC'lerine yakın güç üretiyor.

Projenin çıkış noktası mantıklı olsa da bu tür detaylardan dolayı pratikte her şey arap saçına dönüyor. Sonra biri gelip dışarıdan baktığında da "bu ne biçim sistem" diyor ister istemez.
    KW cinsinden güç sınırlaması da var

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:23 ----------

Alıntı pcmnyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karisik bi durum ben 24 yasindayim7 ay once aldim a2 ben 1000 cc suremicekmiyim.tekrarmi para harcicam ehliyet almak icin
    Çok bişey değil yeni ehliyet belgesi için 15-20 TL gibi bişeydi
    Eski ehliyetten yeni ehliyete geçişte belgenizin yılı önemli değil yaşınıza göre vericekler eğer 24 yaşından küçüksen A2'ye kalıyosun biraz yukarıyı okusanız görüceksiniz bu 3. floodum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:27 ----------

Alıntı victors43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iki ay once aldm a2 yeni yasayla bana nw olacak peki mesela a sinifina gecmek icin 24 yasinimi beklicem yasadan sonra her 10 yilda bir bende saglik raporu alip sinavami girecem
    1- Her 10 yılda bir ehliyet sınavına mı girilecek?

Hayır her 10 yılda bir sınava girilmeyecek sadece hala sağlıklı olduğunuzu belgeleyen rapor alacaksınız.
    (Forumumuzdaki haberden alıntıdır)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

Alıntı KaanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu durumda mt-07 ime kavuşamıyorum :(
    Ne yazık ki öyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:32 ----------

Alıntı pcmnyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ole sey olurmu adam 23 yasinda a2 si var 1000 rr suruyor ne olacak altindan alacaklarmi motoru 2016 yilinda
    Kimsenin öyle bi hakkı yok en fazla ceza yazarlar, bu durum polisine göre değişicektir diye tahmin ediyorum eğer anlayışlısına denk gelirsen bişey yapmaz ama tersine gelirsen ehliyetin yokmuş gibi muamele görürsün
    veya bu durumda olan çok sürücü var ehliyetin alınış tarihine göre en fazla 2 yıl müsade edebilecek bir düzenleme yapabilirler hakkınızı arayın dilekçe yazın bu hafife alınacak bir sorun değil bir çözüm getireceklerdir

26 Yaşındayım 3 yıldır motosiklet kullanıyorum A2 ehliyetim var A nasıl çevirebilirim

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    30 yaşına geldik artık A+++plus alırız

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)