Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Virajlarda sağa ve sola aynı kalitede yatamamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Evoque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Arkadaşlar selamlar,

Ne kadar Çinliye biniyor olsam da kendimce viraj yaptığım anlar oluyor. Ve bariz bir şekilde farkediyorum ki sağ virajlara sol virajlardaki kadar iyi giremiyorum. Haliyle sağ virajlardaki "kendimce güvenli" yatış açım sol virajlara göre daha az oluyor, çizgimi korumakta zorlanıyorum.

Bu neden olabilir? Geliştirmenin yolu var mıdır?

Tekeriniz düz bassın. İyi forumlar.
    ride saferide responsiblyride smart

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    Bende sola doğru viraja daha güzel yatarım mesela, sağlak solak olmakla alakası olabilir mi acaba dedim kendime şimdi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    gaz verdigin tarafa yatmak biraz daha beceri ister, bu herkes icin gecerlidir zamanla alisirsin.

basto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Bence sağlak solak olmakla alakası olabilir. Çocukken de bisiklette kartal dönüşü denilen olayı sola doğru daha iyi yapardım. Kayakta da sola slalomu daha iyi yapıyorum. Sağ ayaktan ve sağ koldan güç almak bunun nedeni sanırım.

Bir de sağdan akan trafikte kavşakları hep sola doğru döndüğümüz için daha da sola dönüşü geliştiriyor olabiliriz.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aynı derecede yatarsın normal biriysen

Motosikleti
    Kuba Black Cat
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz verdigin tarafa yatmak biraz daha beceri ister, bu herkes icin gecerlidir zamanla alisirsin.
    Gaz Kolu ile alakalı bir olay.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Yolun sağından gittiğin için sağa dönerken virajı içten alıyosun dolayısıyla daha keskin dönüş yaptığından motoru daha çok yatırmak gerekiyo ve zorlanıyosun.
    sereye bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bu durum benim fikrimce gaz kolu ile alakalı değil, ben sağ dönen virajda neredeyse peglere kadar yatarken solda aynı açıda yatamıyorum.
    ayzek bunu beğendi.

4Vaqrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300
    Bende sağa daha iyi yatiyorum, sağlakim neyle ilgisi var hic bi fikrim yok:D

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Bence bahsettiğin viraj değil düşük ve orta süratte dar dönüş açıları. Hızlı sürüşlerde sağa ve sola viraj almakta zorlanmayız, burada dönüş dinamiklerini etkileyen yolun (zeminin) açısıdır. Bazen zemin iki kenara doğru düşük açıdadır bazen de yolun bir kenarı alçakta kalır. Sağa dönüşte yol kenara doğru yüksekse fizik kuralları gereği dönüş daha zor olur. Aynı şey sola dönüş için de geçerli. Ama dümdüz boş bir asfaltta dönüş manevrasında sağ her zaman daha zordur, sağ kolunuz uzun gelir sanki

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    bence bunun 2 sebebi olabilir 1 cisi trafik sağdan aktıgı için alışılmış bir durum olabilir 2 ciside sağ virajlar daha dar olduğu için temkinli ve dikkatli girdiğimiz için olabilir neticede konum olarak solu daha detaylı gördugumuz için bir rahatlık geliyor olabilir +olarak solda karsıdan araba geliyor olmasıda tetikleyebilir

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 4Vaqrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende sağa daha iyi yatiyorum, sağlakim neyle ilgisi var hic bi fikrim yok:D
    görme yada duyma konusunda en ufak bir hasar varsa ondan da kaynaklanabilir belki. eğer yoksa idman yapmayıp dana gibi yatıp tv izlemektendir

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Cok uç bi teorim var konuyla ilgili
    Bence guclu ayagın hangisiyse o tarafa daha iyi yatabiliyorsun.Mesela ben sağlagım ve guclu ayagım sol. Zıplamaları falan hep solla yaparım yani. Sola viraj alırken bi tehlike anında daha rahat toparlayabilirim gibi hissediyorum.Sag tarafta ise tam tersi. Dedigim gibi uç bi teori ama neden olmasın

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafikte karşı şeride geçme korkusu olur sağ virajlarda belki de o yüzden sola girdiğimiz kadar cesaretli giremeyerek biraz kör bırakıyoruzdur o taraftaki alışkanlığı.
    Boş alanda çalışarak kolayca üstesinden gelinebilecek bir problem.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Sağlak ve solak olmakla alakali olabilir demisler benim sağ aktif , sola donerken cok rahat hissediyorum sağa donerken tedirginim ayni sekilde donemiyorum demek benden başkalarida varmış yön ayirt eden :D sebebini ben kendimce hic bulamadim sadece tersime geliyor diye dusundum gecmedi o his

hayabussa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bunun birsürü sebebi var aslında mesela: insanların sağ kolundaki kan basıncı sol kolundakinden azıcık fazla, bebekken bile sağ kolumuz daha çok beslenip daha çok oksijen alıyor, otomatik olarak sağ kol kas gücü sol koldan fazla oluyor. bir de çoğu kişi sağlak olduğu için fark açılıyor, reflekslerimiz, dengemiz falan hep kas gücümüzle bağlantığı, aradaki güç farkını kusursuz kontrol edemememiz de buna etki ediyor

Evoque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Ben gibiler de varmış, bunu görmek güzel oldu

Peki var mıdır "şu videoyu izle, şu kitabı oku" diyeceğiniz bir kaynak, teknik? Yoksa gidip çılgınlar gibi sekiz çalışacağım. Mis gibi girdiğim S virajdan boynu bükük çıkmak istemiyorum artık

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Aynı motora sahibim, sağa çok daha rahat yatıyorum. Birkaç kez ayaklığı virajda asfaltla buluşturdum. Giderken sağa dönen viraja yatıyorum, dönerken aynı viraj sola döndüğü için önce fren yapıp sonra yatıyorum. Solağım ve bunun konuyla alakası olduğunu düşünüyorum.

Motosikleti
    MT-25
    Biri gelse, psikolojik o psikolojik dese, ne gülerim ama..

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bu bir korku bence., beyinin bir tarafa daha iyi hükmedip diğer tarafa o denli hükmedemediği algısına kapılıp daha temkinli refleksler göstermesi durumu olabilir.
    oluroyle bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)