Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kask Kamerası kullananların sürüş huyu suyu değişti sanki

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    .

Selamun Aleykum...kask kamerası moda oldu...güzel oldu...kullanan arkadaşların çekimleri seyre layık...trafiğin nasıl bir kaos olduğuna dair bizleri defalarca düşündürüyor hatta ders niteliğinde şeyler görüyoruz...

ne yapılması gerektiğine şahit olduğumuz gibi...ne yapılmaması gerektiğini de farkediyoruz...

bazı arkadaşlar (isim vermiyorum forum içinde ya da dışında) bazı detayları çok mu abartıyor ya da hep mi böyle tepkiler veriyor emin değilim...yani arkadaşlar ben bu izlediğim olayların 3-5 katını yaşıyoru bunları kayıt altına alsam sizler gözlerinize inanamazsınız...daha geçen ters şeritten gelen birine patlıyordum ki elemanı bayağı kovaladım (o farkında olmadan) ve sıkışıklıkta yakaladığımda camı açtığında 5 dakika önce hayatını riske attığı adamın yanında olduğunu bile farkedemedi o kadar saftirik yani ama küfürü yemesiyle camı kapatması bir oldu tabi...

yani arkadaşlar küçük şeyleri bana biraz abartıyorsunuz gibi geliyor...basit bir şerit değiştirmeyi...önünüze kırmayı...bu husus da hassasiyet gösterebilirsiniz ama nazarımda çok acemice geliyor ve algıda bir hata var...bu tarz olayları gerçek hayatta büyütmeyin diye yazıyorum bunları...yani hooppp noluyo lan demeden önce bu tarz basit trafik hatalarını dikkate değer bulmuyorum...ortada hata olabilir belki ama hata çıtanızı bu kadar düşürmeyin...

yani burası Türkiye beyler...lütfen İsveç..İsviçre ya da Belçika da yaşadığınız hissine kapılmayın...daha dün bir öğretmen trafik kavgasında öldürüldü...yani kornaya basmadan önce dahi iki kez düşünün...araclarını silah olarak kullanabilir bu gavatlar...yani siz unuttuğunuz 10 dakika önce yaşanan bir olayın akabinde ilgili cahil kişi size arkadan hafifce dokunarak düşürmekten kaçınmaz...

cihazlarınız herşeyi kaydediyor bu harika...sizlerinde mükemmel bir sürüş tarzınız olmadığı aşikar...o sebeple yani kamera var diye gerçek hayatından içindeki olaylara gereksiz tepkiler verme dürtüsünden kendinizi kurtarın...o kaydın izleneceğini bildiğiniz için belki verdiğiniz tepkiler aşırı...ya da sürüş stiliniz aksiyona meyilli...yani ben kameranın faydalarına inanıyorum hatta mecburi bile olmalı her arac da (motosiklet dahil)

ama tek dezavantajı kullanıcısının atraksiyona meyilli olabilmesi ya da kendi güvenli sürüş stilinden uzaklaşması olayları abartması bir magazin muhabirinin ünlü birinin üzerine gitmesi gibi (haber çıksın edasıyla) verdiği tepkilerin daha şiddetli olması ...kamera sürüş tarzını değiştirmesin...yani bir korkum da kameralı arkadaşların motoru daha hızlı kullanması...sadece bana mı öyle geliyor bu...

çünkü önceden dikkat etmediğin şey artık kayıt altında ...düşünsene Hayatın Olağan Akışını kaydediyorsun ve algın dikkatin sürekli sürüş tekniğinde baktığın yerde ya da yaşadığın an da...bu olağan üstü birşey ama psikolojiyi olumsuz yönde sürüşü negatif yönde etkileyebilir...düşüncem bu şekilde...bazı videolar da bu düşüncemi destekliyor...geçen gördünüz öküzün biri çıktı ve gerekli gereksiz atraksiyon yaptı şu kadına çatan eleman gibi...ulan çapsız sen kimsin de yyoldaki başka bir kadına telefonu kapa diyorsun...dengesiz...o telefonu biri gerçekten elinden bırakır ve senin bi tarafına sokar biraderim...

.
    solmyr, zapalka, mucoist ve 18 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    degisik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kundial 150RF
    Çok haklısınız!

Kesin bir şey var ki kask kamerası takanlada agresifleşme bir ders verme çabası aldı başını gidiyor.Malum Türkiye şartlarında olası şeylerin bir çocuğunu abartarak hareket edip motorculara yakışmayacak hareketler yapılıyor.Örneğin ara sokaklarda hızlı hareket edip motosikleti farketmeye fırsatları olmadan yola atlayan araç sürücülerine de bir atar gider durumu mevcut. Demem o ki bu kameralar kaza vs. gibi durumlarda bir işe yarıyor ancak onun dışında kendinizi imha etme amaçlı kullanmamak lazım.

Özellikle attığınız videodaki arkadaş tam bir motosikletli maganda...
    mete_han bunu beğendi.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Hay ağzını öpeyim ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:35 ----------

Edit: "Duygularıma tercüman oldun bilader" demenin de Türkçe'de bu kadar cuk oturan başka tabiri yokmuş ya la.
    mete_han ve Green Arrow bunu beğendiler.

almpoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F
    Keşke benimde böyle bir kameram olsada şu otomobil şoförlerinin berbat hallerini ve nasıl hareketler yaptığını bir çekebilsem.Bu kadar olmaz ya dedirtecek görüntüler çıkacak karşınıza.Normal 3 şeritli bir yolda aynı hızlarda bir arabayla seyir halinde yanyanayken birden üstünüze doğru gelme durumunu çok yaşıyorum.Allahtan eğitimim var hayat kurtarıcı bakış sayesinde yaklaştığını farkedince uyarıyorum kendilerini.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı degisik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok haklısınız!

Kesin bir şey var ki kask kamerası takanlada agresifleşme bir ders verme çabası aldı başını gidiyor.Malum Türkiye şartlarında olası şeylerin bir çocuğunu abartarak hareket edip motorculara yakışmayacak hareketler yapılıyor.Örneğin ara sokaklarda hızlı hareket edip motosikleti farketmeye fırsatları olmadan yola atlayan araç sürücülerine de bir atar gider durumu mevcut. Demem o ki bu kameralar kaza vs. gibi durumlarda bir işe yarıyor ancak onun dışında kendinizi imha etme amaçlı kullanmamak lazım.

Özellikle attığınız videodaki arkadaş tam bir motosikletli maganda...

ağırlıklı bu eleman için açtım konuyu ...aklıma geldikce çıldırtıyor beni...aptal cesareti demek böyle bişey...

bu ülkede motor algısı ortada ve buna herkes olumlu katkıda bulunması gerekirken hepimiz aslında kendimize zarar veriyoruz...

Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hay ağzını öpeyim ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:35 ----------

Edit: "Duygularıma tercüman oldun bilader" demenin de Türkçe'de bu kadar cuk oturan başka tabiri yokmuş ya la.

Alıntı almpoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke benimde böyle bir kameram olsada şu otomobil şoförlerinin berbat hallerini ve nasıl hareketler yaptığını bir çekebilsem.Bu kadar olmaz ya dedirtecek görüntüler çıkacak karşınıza.Normal 3 şeritli bir yolda aynı hızlarda bir arabayla seyir halinde yanyanayken birden üstünüze doğru gelme durumunu çok yaşıyorum.Allahtan eğitimim var hayat kurtarıcı bakış sayesinde yaklaştığını farkedince uyarıyorum kendilerini.

dostum mesele şu...biz farkedilmiyoruz ve görünmüyoruz...yani bu işin mantığıda böyledir...eğer otobanda değil ise yani yol odaklı yüksek hızların hakim olduğu bir yerde sürüş varsa aracların bizi farketme oranları daha düşük...araclar genelde diğer aracları takip eder görüş mesafesinin dışında olmamızın nedeni ise ani şerit değiştirme ve araya dereye girmemiz...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    hiç üzerime alınmıyorum çünkü o işi yapanlar genelde yeni genç sürücüler ve atarlı abiler. ben ise kendi kendime gelin güvey olan biriyim . küfürümü bile bi ben duyuyorum bide sizler
    yani demem oki kamera beni değiştiremez huyumda suyumda aynı zaten videolarda belli. ben kamerayı niye kullanıyorum adam kaza anında vurup kaçarsa plakayı alma ihtimali var. hatalı sollama olur delil olur kaza anında.
    savcı kaza olduğunda ilk sorduğu soru delil varmı görüntü varmı diye soruyor.bir nevi haklılık için şart.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç üzerime alınmıyorum çünkü o işi yapanlar genelde yeni genç sürücüler ve atarlı abiler. ben ise kendi kendime gelin güvey olan biriyim . küfürümü bile bi ben duyuyorum bide sizler

ben konuyu 22 de açtım senin video konun 22.38 de...yani üzerine alınma bile...
    barodi bunu beğendi.
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben konuyu 22 de açtım senin video konun 22.38 de...yani üzerine alınma bile...
    farkındayım üzerime alınmadığımı zaten mesajımda belirttim
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    farkındayım üzerime alınmadığımı zaten mesajımda belirttim

yav şimdi bakmazsın saatlere ulan banamı kitliyo diye aklına bişey gelmesin aman...biliyosun direkt yazarım herkese açık net...yani adam sana bişey demez ama alaksız bi konuda sana kendince söver forumda şöyle böyle var der ibine açık açık yazsana neden gıybet ediyon dimi...

oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    Çok doğru konulara değinmişsiniz. kask kamerası çıktı mertlik bozuldu bende almayı düşünüyodum ama sonra böyle videolar çekerim küfür ederim falan diye vazgeçtim bulaşıcı sanırım :D
    mete_han bunu beğendi.

mücahit1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Null
    gopro, actioncam takanlarin % 40i ulan akşam bi atiyim nası motor sürüyorum görsünler ulan 2 gideri laf soyliyip küfür ediyim itibarim yukselsin vs akla gelmeyen çocuksu dusuncelerle kullanıyorlar geri kalan 60lik kısım ya vlog yapıyo yada ileriye kendi için hatıra saklıyor saygilar
    mete_han bunu beğendi.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Sürüşte kamera kullanmanın en büyük riski o anı görüntülemenin verdiği "sarhoşlukla" davranış değişmektir. Güzel çekeceğim, güzel sollayacağım, önüme kırana saydıracağım, nasıl olsa kamera var kaydediyorum o halde haklıyım, acaba kayıttamı, hafıza kartı yeter mi, akü bitti mi gibi düşüncelerle sürüşü agresif yapar sürüşte kamara kullanmak. Bunu bir profesyonel olarak söylüyorum, yalnızca motorla değil ne yaparsanız yapın elinize kamera alınca kişiliğiniz değişir, mantık gider duygular öne çıkar. Hiç kaza yapmayacak adam kaza yapar. Bu yüzden kameranın kayıtta olduğunu unutarak süremeceyeceseniz kamera kullanmayın derim.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    bu tarz şeyleri 2010 larda görmeye başladık aslında gavurlarda...kamera işleri ayağa düşmedi aslında ama kullanım ccsi tabana yayılınca daha neler görecez neler diyorum...

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Ben kendi motosikletimle trafiğe çıktığımdan beri eksiksiz olarak kamerayla geziyorum ve sanıyorum alışkanlıktan, sadece uçtu mu duruyor mu diye kameraya bakıyorum. Başka hiçbir etkeni olmuyor, bazen dikkat edemediğim, sonra bakmak istediğim noktalar oluyor (yol bozukluğu, tuhaf araba, manzara vs.) ve kaskı oraya çevirip yola bakmaya devam ediyorum. Böyle başlıklar sinirimi bozuyor açıkçası, ne kadar üzerime alınmasam da "insanlar acaba beni de mi böyle görüyor?" düşüncesi zor gerçekten.
    mete_han ve oenaj bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kendi motosikletimle trafiğe çıktığımdan beri eksiksiz olarak kamerayla geziyorum ve sanıyorum alışkanlıktan, sadece uçtu mu duruyor mu diye kameraya bakıyorum. Başka hiçbir etkeni olmuyor, bazen dikkat edemediğim, sonra bakmak istediğim noktalar oluyor (yol bozukluğu, tuhaf araba, manzara vs.) ve kaskı oraya çevirip yola bakmaya devam ediyorum. Böyle başlıklar sinirimi bozuyor açıkçası, ne kadar üzerime alınmasam da "insanlar acaba beni de mi böyle görüyor?" düşüncesi zor gerçekten.
    kameracı arkadaşların bir kısmı çok sivri...hayatı kaydetmek mesele değil...hayatın içinde atraksiyon yaratmaya çalışanlara tavrım...

bende takıyorum ama öle bi derdim yok. sadece kafada duruyo. bu kişilik meselesiyle alakalı. ama kamera varken araç sürücülerinin tırstığını anlıyosunuz ..kornaya bastığım anda yol açarlar hemen. açmayanı yok. bi kamerasız dolaşın bide kamerayla dolaşın farkı hemen anlarsınız. pili bittiğinde bile kafama takma geregi duyuyorum artık.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Videoyu izledim aynı arkadaşın başka videolarını da izledim arkadaş nerdeyse güneş gözümü aldı diye güneşe atar yapıcak umarım sert kayaya rastlamaz
    mete_han bunu beğendi.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı pcmnyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende takıyorum ama öle bi derdim yok. sadece kafada duruyo. bu kişilik meselesiyle alakalı. ama kamera varken araç sürücülerinin tırstığını anlıyosunuz ..kornaya bastığım anda yol açarlar hemen. açmayanı yok. bi kamerasız dolaşın bide kamerayla dolaşın farkı hemen anlarsınız. pili bittiğinde bile kafama takma geregi duyuyorum artık.
    Aynen ben de pili bitse de kaskın üzerinde tutuyorum. Bazıları radar cihazı sanıyor galiba, boş yolda sollamaya niyetlenip bir anda far görmüş tavşan misali yavaşlayıp peşimden gelen araç sayısı fazla
    mete_han bunu beğendi.

Ağzınıza sağlık. Herkes motosiklet sürücülerinin imajı temizlensin diye uğraşıyor, tükaka değil demeye çalışıyor, sonra birisi gidip böyle bir video çekip boş şeyler olmasa bile bu kadarı biraz fazla olan bir şeye atarlanıyor veya biraz daha değişiği sonrasında gidip sözlüklerde millet motosiklet sürücüleri zaten şöyle böyle diyor. malumunuz bir kişinin yaptığını herkese yıkmak en belirgin özelliklerimizdendir. sonra tabii her şey yerle bir oluyor. keşke birileri şu çizgiyi fark etse.
    mete_han bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bi kameraya 1500 lira veren adamın tabi huyu değişir. zenginliği kafasından belli
    mete_han bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)