Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

125CC ile 30 Mayıs'ta Ankara'dan İzmir'e Gidiyorum (yol arkadaşı daveti)

Motovento
    REKLAM ALANI
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam arkadaşlar.

30 mayısta Ankara'dan İzmir'e gideceğim. Eğer gelmek isteyen, aynı yöne giden yol arkadaşlığı yapmak isteyen olursa beraber gidelim diye bu konuyu açtım. Motosikletim 125 cc'lik ve zorlasan 110kmh yapıyor. gelmek isteyen olursa bunu göz önünde bulundurabilirse iyi olur. duruma göre 1 gün önceye veya sonraya esneme yapabilirim.

İlk uzun yol tecrübem olacak. (arabayı saymazsak) uzun yol için tavsiyelerinizi bekliyorum. ben yanıma 1 adet iç lastik, pompa ve ufak tefek el aleti almayı düşünüyorum. şöyle yap şunları da al gibi diyecekleriniz olursa söylemekten çekinmeyin. şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Yanina ic lastik vs alma yol yardimi nosu al bide kopuklu tup. Uzun yol dikkat ister hata affetmez sonuclari agir olur, dalma dikkatli ol virajlarda dogru konumlan, yuzeyi surekli tara lastigin basacagi yeri onceden gor, bol mola ver, keyfini cikar, yedek eldiven al yanina kaybedersen kalma ogle.. kulak tikacini unutma..
    oluroyle, Salih_T, ccc67 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    İç lastik, alet edevat falan alma yanına. Uzun yolda durup da tamirat yapacak halin yok. O kadar tamir gerektirecek kadar kötü durumdaysa motosikletin, zaten yola çıkma.

Bir parça uzun kollu ve kalın giysi al. Bir tane de pantolon, eşofman tarzı bir şey al. Bu ikisi, sabah serininde ya da şehirlerarası yollarda üşürsen giymen için. Yedek tişört al, terlersen değiştirmek için. İnce yelek tarzı bir şey al, terleyip yolda durursan, rüzgar çarpabilir, bunu engellemek için.

Yağmurluk mutlaka al.

Bir ağrı kesici mutlaka al.

Yarım litrelik ya da 1 litrelik bir su al.

Şimdilik bu kadar

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    yedek anahtarı yanına al Çok kötü bir tecrübem var bu konuda.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cok tesekkur ederim sagolun. motorum ic lastikli bu yuzden ic lastik alayim dedim. Lastik spreyleri olmuyor bildigim kadariyla onlar tubeless icin. tubetype icin olan varsa bilmiyorum tabi. Alet edevattan kastim Ic lastigi degistirmek icin 21 ve 12 numarali anahtar sukur sorun yok motorumda onerileriniz icin tesekkurler

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Sen yanına basit düzeyde el aleti al. Nerede ne lazım olacağı belli olmaz. Sonuçta yol cidden uzun. Örnek vereyim, yolda gidiyorum gidonum oynamaya başladı. Sağa yanaşıp baktım gidonu tutan zımbırtının vidaları gevşemiş. Çıkartıp alyanı sıktım, devam ettim. Yanına gaz ve debriyaj teli almanı, bunları ihtiyaç halinde nasıl değiştirebileceğini öğrenmeni öneririm. İzmir-Ankara arasında öyle ıssız noktalar var ki telefonun çekmediği, yol yardımını aramak bile sıkıntı haline gelebilir. İç lastik al, lastik tamir spreyi al. Yedek ön ampul, sinyal ampulü al. Sigorta al. Bir tane yarım litrelik su şişesini güzelce boşalt, içine benzin doldur. Çantaya at, kullanma. Sağlam bir çakmak da al.

Tamam biraz paronayak gibi görünebilirim ancak uzun yolda ne olacağı belli olmaz. Ankara'dan izmire giderken gerçekten ıssız yerler var. Telefonun çekmediği bir noktada ufak bir arıza yüzünden motor ittirmektense bunları taşımak mantıklıdır.
    gobsistem bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Ankara izmir arasi tel cekmeyen yolmu kaldi arkadaslar, hic bir seye gerek yok aklini zihnini acik tut, arkadasin dedigi birkac anahtar belki sigorta ic lastikde olsa tamir kopugu kullanilir onu alirsin yuk etme...

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankara izmir arasi tel cekmeyen yolmu kaldi arkadaslar, hic bir seye gerek yok aklini zihnini acik tut, arkadasin dedigi birkac anahtar belki sigorta ic lastikde olsa tamir kopugu kullanilir onu alirsin yuk etme...
    Oldukça fazla var. Hepsi de dağ bayır arıza yapmaya müsait yerler.

Ha ama dediğin gibi bir motoru daha sırtında taşımaktansa bu riski almaya değer. En kötü bırakırsın motoru tenha bir yerde otostopla tamirci olan bir yere kadar gi,dip ustayla beraber geri dönersin. Yok zaten o yorgunluğun üzerine malzemen olsa bile uğraşasın gelmez zaten.
    efendy06 bunu beğendi.
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    efendy06 güzel demiş ama ben o şeyleri yanıma alsam bile, nasıl değiştireceğimi bilmediğim için hiçbir işime yaramazlar. (Eli anahtar tutmayan biriyim çünkü.)
    Ayrıca, yolda lastik mi değiştireceksin ki? Debriyaj teli mi değiştireceksin?
    Benzin almana da gerek yok bence. Çok korkuyorsan benzinim biter diye, her 75-100 kilometrede bir, doldurursun deponu.

Telefon çekmeyen yol yoktur bence, diyelim ki var, yoldan geçen araç da mı yok, insan da mı yok etrafta?
    Bu kadar şeye gerek yok bence, hem de hiç yok.
    Motorunun bakımları tamamsa, çık abi yola.
    fedos bunu beğendi.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Kask vizör şeffafsa güneş gözlüğü ve güneş kremi al yüzün yanar. Uzun yolda kısa kolla tişörtle sakın kullanma. Motorun bakımlı olsun,lastik hava basınç,zincir yağlı olsun. Bunu özellikle tavsiye ediyorum termos al 0.75 ml giderken sıcak su koy kahve keyfi yaparsın atıştırmalık al yanına, sonra termosun içine soğuk su koyarsın.kask vizör silmek için gözlükçülerden ufak sipreyler satılıyor ondan al içinde kolonya varsa boşalt zarar verebilir cam sil doldur mıcro fiber bezle sil.
    Tlf şarj etmek için ekipman yoksa taşınabilir şarj cıhazı bunun gibi Case 4U 2200 mAh Taşınabilir Şarj Cihazı Siyah benzer ürünlerden temin et.

İki gün önce Bursa- Göynük gezim oldu sadece bu yazdıklarıma dikkat ettim. 110 cc Yamaha Crypton ile
    chcts1 bunu beğendi.

Motosikleti
    cg 200 + chopper cg 150
    Yol yardım diyorsunuz da... iç lastiği kendiniz değiştirseniz maliyet 10 TL+kas yorulması... öbür türlü çağıracaksın da onlar gelecek de bekle bekle. tamir yapamayan adam uzun yola çıkmasın bence. Tamir işin ayrı bir güzelliği, tabi motoru çekebileceğimiz bir gölgelik bulabiliyorsak. Lastiği bile patlasa razıyım patlasın da uzun yolda farklı bir şey yapmış olalım diye içimden geçirmiyor değilim.
    @hmet42 bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben tubetype köpük bastım halen kullanıyorum üzerinde yaklaşık 9-10 ay geçmiştir sabuncubeli yokuşunda kalmıştım

Motosikleti
    kuba cg-100
    Uşak dan gecerken cay söyliyebilirim
    oggomoggo bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Tamir yapamayan adam uzun yola çıkmasın ne demek yahu
    Benim maalesef yoğun bir iş tempom var ve bu sebeple bırak motosikleti, çoğu şeye vakit ayıramıyorum, dolayısıyla motor tamirini öğrenme işine girişemiyorum.
    Uzun yola çıkmayayım mı yani

Bir de şu var; bazı şeyler belli bir yaştan sonra öğrenilmiyor. 15 yaşında evinizin garajında motosikleti söküp takmakla haşır neşir olduysanız, bu işi öğreniyorsunuz. Ama benim gibi 30'undan sonra motosiklete merak salmış (maalesef) büyük şehir insanı olarak, hiç öğrenemiyorum sağını solunu söküp takmayı. Vakit yok, garaja benzer uygun yer yok vs. Maalesef ama maalesef, götürüyorum teknik servise, onlar hallediyorlar. Kendim yapmak isterdim ama olmuyor işte. Dolayısıyla, bakımları tam olan motosikletimle uzun yola çıkarken yanıma para dışında hiçbir şey almama gerek yok. Arkamda kamyonetle bir ekip gelse bile, zaten en ufak parçasını bile değiştiremeyeceğim için anlamı yok o ekibin ve malzemenin.

Edit: Şunu da ekleyeyim; artçılı şekilde Kuzey Ege turu yapan, Akdeniz & Karadeniz turu yapan, 1200 GS ve benzeri motorların kaç tanesinde takım taklavat gördünüz? O kadar şeyi koyacak yeriniz olmuyor ki motosiklette.
    fedos ve oggomoggo bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ankara izmir arası 125 cc ile gayet rahat şekilde alınır yol. arkadaşa gerek yok iyi yolculuklar

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    efendy06 güzel demiş ama ben o şeyleri yanıma alsam bile, nasıl değiştireceğimi bilmediğim için hiçbir işime yaramazlar. (Eli anahtar tutmayan biriyim çünkü.)
    Ayrıca, yolda lastik mi değiştireceksin ki? Debriyaj teli mi değiştireceksin?
    Benzin almana da gerek yok bence. Çok korkuyorsan benzinim biter diye, her 75-100 kilometrede bir, doldurursun deponu.

Telefon çekmeyen yol yoktur bence, diyelim ki var, yoldan geçen araç da mı yok, insan da mı yok etrafta?
    Bu kadar şeye gerek yok bence, hem de hiç yok.
    Motorunun bakımları tamamsa, çık abi yola.
    İki kez söküp takınca debriyaj telini değiştirmek 2 anahtar 1 pense ve 5 dk'ya malolur. Aksi takdirde dağın başında araba gelmesi önemli değil. Kaldın saçma sapan biryerde, araba geldi diyelim, durdurdun, ee sonra? Adam mı tamir edecek? Motoru orada bırakıp devam etmek gerekecek o durumda.
    Ayrıca, dün 250 km yol yaptım, o kadar çok yerde telefon şebekeyi kaybetti ki.
    Düşün dostum, gidiyorsun, debriyaj telin koptu, durdun. Telefona baktın çekmiyor, yoldan geçen adam ne işe yarar? Telefon çekse bile, çağırdın yol yardımını, ne kadar sürecek gelmesi? Kaç saat bekleyeceksin? İlçenin merkezinde arıza yapıp çağırmıştı arkadaş, 2 saat bekledik, 30 dk uzağımızda servis.
    Geçin hocam bunları, basit bir şekilde 5 dk'da halledilebilecek şeyler için yol yardımı beklemek akıl karı iş değil.
    @hmet42 ve seyyid47 bunu beğendiler.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    kazan mübarek olsun. yapılmayacak bir şey değil. yaptık oldu, ama benim ki dinlenmek için yorulmayı bekleme sakın. sürekli dinlenme ihtiyacı duy kendine, aksi taktirde bianlik bir yorulursun o gece konaklamaıdğın sürece dinlenemezsin. her 30-45 dk da bir 5 dakikalık dinlen

Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bu nasil bir debriyaj teli siksik mi kopuyor ne marka motorlariniz?

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Debriyaj telinden kim yolda kalmış ya ben akşam trafiğinde sürdüm debriyajsız, siz uzun yoldan bahsediyorsunuz 500 km giderim debriyaj olmadan 2. vites ile 1. vites arasında boş olacak ama standart dışı garip motorlarda olmaz o iş.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Bu nasil bir debriyaj teli siksik mi kopuyor ne marka motorlariniz?
    Motorun markası ile alakası yok, tekerlek te sık sık parlamıyor ama ya patlarsa. Debriyaj telim hiç kopmadı şimdiye kadar ama ya koparsa.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj telinden kim yolda kalmış ya ben akşam trafiğinde sürdüm debriyajsız, siz uzun yoldan bahsediyorsunuz 500 km giderim debriyaj olmadan 2. vites ile 1. vites arasında boş olacak ama standart dışı garip motorlarda olmaz o iş.
    Ben kocaman fiat dobloyu sürüyorum hiç debriyaja basmadan. Sadece 1. vitese geçiremiyorum henüz. Mesele o değil ki. Ben sadece debriyaj teli demedim zaten, gaz teli de dedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

Ankara'dan Çankırıya gittim dün, tesadüfen rastladım, bir öğretmen arkadaşım yolda kalmış, frenleri sıkmış, bırakmıyor. O da elinde telefon (Şabanözü-Çubuk yolu handeresi mevkii sanırım handeresi 3 dü) gariban gariban geziyor nerede çeker diye. Çıkarttım benim telefon da çekmiyor. Velhasıl, açtık kaputu, aldım elime penseyi, fren merkezinin hortumlarını gevşetip biraz hidrolik akıtttım, frenler bırakınca sıktım. Sen dedim çubuğa kadar yavaş yavaş git, frene basma mümkün olduğunca, tamirciye bir uğra. Aynı yere tamirci çağırsa en az bir buçuk saat bekleyecekti. Çubuğa varınca aradı.

Not: Evimde hobi olsun diye arabayı sökmüyorum, hatta kendi arabamda başıma gelse fren merkezi nerede bilmiyorum, ama azcık mekanik bilgisi ve birkaç alet ile sorunumu da çözerim.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)