Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Tırtıklı yollar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bu tarz uygulamalar çok dik inişlerde ağır vasıtalar için ayrı bir cep olarak yapılır. Kamyon ana yoldan ayrılıp o cebe girerek yavaş ve güvenli şekilde inişini tamamlar ve yol düzeldiğinde tekrar normal yola bağlanır. Böylece trafik akışı da engellenmemiş olur.Anayol üzerine böyle salakça uygulamalar yapan kafa neyin kafasıdır anlamak zor.
    Sinan Aksu ve oluroyle bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    bazı arkadaşlar yazmışlar gidona yapışın diye ama tümüyle yanlış bir uygulamadır bu

motosikletinizin gidonunu sürüş esnasında hiç bir zaman kasılarak tutmamalısınız
    aksine gevşek tutarak motorun dengesine kavuşmasına yardım etmelisiniz yoksa düşme ihtimaliniz her zaman artar

bir arkadaşımız popoyu seleden kesmekten bahsetmiş buda güzel bir uygulamadır
    dikkat ederseniz cross motorların ayakta kullanılma sebeplerinden biride budur veya dakar yarışlarında aynı şekil keza sürekli bu şekilde gitmekte çok yorucudur keza
    bacaklarınızın arasında rahatça oynamasına izin vererek daha stabil ve dengeli bir sürüş elde etmeye yarar buda

mesela şile dönüşü çekmeköye girişte kantardan sonra yol mayın tarlasından bile beterdir çukura girmek kaçınılmaz ise ayağa kalkarım bende
    hem motorun aldığı darbeyi azaltmış olursunuz hemde daha stabil bir sürüş sağlarsınız

sıkıntı şu ki bu tarz yollarda aslında ( motosikletler için ) yere tutunma kuvveti azalıyor bu yüzden gördüğünüzde olabildiğince hızınızı azaltınız ( kendinizi güvende hissedebileceğiniz hız )
    bu çizgiler üzerinde ani kontralar vermediğiniz sürece motosikletiniz tank tokatlama denen hadise içerisine girme ihimali yok gibidir
    yolda büyük bir kıvrım tümsek vs olup gidonun asfalt ile bağlantısı kesilip düz bir çizgide yere inmez ise başa gelen hadisedir bu mevzu aslında
    stabil sürüş esnasında başınıza gelebilecek bir olay değildir

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:41 ----------

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz uygulamalar çok dik inişlerde ağır vasıtalar için ayrı bir cep olarak yapılır. Kamyon ana yoldan ayrılıp o cebe girerek yavaş ve güvenli şekilde inişini tamamlar ve yol düzeldiğinde tekrar normal yola bağlanır. Böylece trafik akışı da engellenmemiş olur.Anayol üzerine böyle salakça uygulamalar yapan kafa neyin kafasıdır anlamak zor.
    bu arada adaşım abicim

sizin oralarda bu uygulama nasıl yapılıyor bilmem ama
    bizim canım ülkemizde asfalt kalite olarak bitmiş tükenmiş ve hatta aynadan farkı olmayan yüzeylerde gerçekleştiriyorlar bu mevzuyu genelde
    zaten olmayan yol tutuşunu daha da düşürüyorlar yani sözde bir uygulama

aynı çiçek yerine yol sulayan zihniyetimiz gibi sorduğumuzda adamlara yol ıslanmazsa sulama yapılmadı kabul ediyormuş amirleri....
    buda o hesap işte
    dental_land ve afyonlu003 bunu beğendiler.

mucoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Bu tip yollarda ilk karşılaştığımda aklım çıkıyordu resmen. Gayri ihtiyari gazı kapatıp, fren yapmadan yavaşlamaya çalışıyordum. Fakat sonra öğrendim ki gazı asla ve asla kapatmamak lazımmış. Gazı kapatmadan ve biraz da yüksek devirde bu satıhlardan çok daha rahat geçersiniz. Ve tabii kolların rahat olması önemli.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı mucoist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tip yollarda ilk karşılaştığımda aklım çıkıyordu resmen. Gayri ihtiyari gazı kapatıp, fren yapmadan yavaşlamaya çalışıyordum. Fakat sonra öğrendim ki gazı asla ve asla kapatmamak lazımmış. Gazı kapatmadan ve biraz da yüksek devirde bu satıhlardan çok daha rahat geçersiniz. Ve tabii kolların rahat olması önemli.
    Selam, ilk zamanlarda doğru yaptığınızı söyleyebilirim size. Ama sonradan nereden öğrendiğiniz konusunu anlamış değilim? Sanıyorum ki diğer eşden dosttan teorik olarak böyle bir bilgi aldınız ve kafanıza yattı? O satıhtan rahat geçmek emniyetli geçtiğinizi ifade etmiyor malesef. Ben de biraz zamanlar hızlı geçilmesine sıcak bakan birisiydim, 2011 yılında tankslap yiyince, dedim ki, buradan ne kadar yavas geçer, ne kadar motosikleti düz tutarsanız o kadar emniyetliymiş.

mucoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam, ilk zamanlarda doğru yaptığınızı söyleyebilirim size. Ama sonradan nereden öğrendiğiniz konusunu anlamış değilim? Sanıyorum ki diğer eşden dosttan teorik olarak böyle bir bilgi aldınız ve kafanıza yattı? O satıhtan rahat geçmek emniyetli geçtiğinizi ifade etmiyor malesef. Ben de biraz zamanlar hızlı geçilmesine sıcak bakan birisiydim, 2011 yılında tankslap yiyince, dedim ki, buradan ne kadar yavas geçer, ne kadar motosikleti düz tutarsanız o kadar emniyetliymiş.
    Söylediğimden hızlı geçilmesi gibi bir anlam çıkıyorsa yanlış anlaşıldığımı belirteyim öncelikle. Yavaş geçme konusunda hemfikiriz.

Gazı tamamen kestiğiniz zaman ise motosiklet dengesini yitiriyor. Yolun tırtıkları sizi ne tarafa götürürse o tarafa çekiliyorsunuz. O satıhta gazı yarım verip, düşük viteste ilerlerseniz çok daha dengeli şekilde geçiyorsunuz.

Bu arada ben CBR 250 için konuşuyorum. R6'da düşük viteste gaz verirseniz motor agd mi olur bilemem. Bu konuda tecrübesi benden kat kat fazla olan birisine söyleyecek bir şeyim yok. Ben Rahmi Barutçu'dan bu şekilde dinledim ve uyguladığımda hoşuma gitti.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı mucoist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söylediğimden hızlı geçilmesi gibi bir anlam çıkıyorsa yanlış anlaşıldığımı belirteyim öncelikle. Yavaş geçme konusunda hemfikiriz.

Gazı tamamen kestiğiniz zaman ise motosiklet dengesini yitiriyor. Yolun tırtıkları sizi ne tarafa götürürse o tarafa çekiliyorsunuz. O satıhta gazı yarım verip, düşük viteste ilerlerseniz çok daha dengeli şekilde geçiyorsunuz.

Bu arada ben CBR 250 için konuşuyorum. R6'da düşük viteste gaz verirseniz motor agd mi olur bilemem. Bu konuda tecrübesi benden kat kat fazla olan birisine söyleyecek bir şeyim yok. Ben Rahmi Barutçu'dan bu şekilde dinledim ve uyguladığımda hoşuma gitti.
    Öncelikle estagfurullah, burada birbirimize yaşadığımız deneyimlerimiz doğrultusunda yardımcı olmak için gayret gösteriyoruz, o yüzden herkesin yaşadığı tecrübesini paylaşması kadar güzel birşey yok. Şimdi şöyle ki yukarıda veya bir önceki sayfada konu ile alakalı bir bilgi paylaştım, onu okudunuz mu bilmiyorum fakat okumanızı isterim.

Ben bir çok motosiklet kullandım, özellikle imzamda yazan motosikletim için yorum yapmıyorum aslında. Olayı fizik olarak yorumluyorum, buda altımızdaki ne olursa olsun, temel olarak dikkat etmemiz gereken baslıklar seklinde. Akabinde siz lastiğinizin çapı, genişliği hamuruna göre kendi aksiyonunuzu belirlersiniz zaten. Bu motosikletinizin davranışını bilmek ile alakalı birşeydir.

Saygı sevgi.
    mucoist ve afyonlu003 bunu beğendiler.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç paniklememek lazım tırtıklı yolda dümdüz gidiyo benim kullandığım motorlar. Gidonu tutarken kollarınızı biraz kasın yalpalamaz.
    sakın ha uyma bu söze dostum olabildiğinde serbest bırakacaksın yumuşacık tutacaksın gidonu ufak tefek sağa sola hareketlerine engel olmayacaksın. gidonu kasın nedir ya? sen gidonun hareketine hiç engel olmaya çalıştın mı? gidon tokatladı mı seni? gidonu kasma sakın ha sakın mengu sen de afyonlu kardeşim sen de. gidonu kasarsan daha fazla sallar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

yeşildere çıkışı altınyol/bornova ayrımından karşıyaka istikametine devam edince köprü altındaki sağa tatlı virajda böyle birşey var sağ iki şerit böyle, sol şerit de pırıl pırıl asfalt. iki tarafta da viraja güvenle dönebiliyorum orada. önemli olan panik yapmamak gidonu deli boğar gibi tutmamak, gaz ile öyle hart hurt oynamamak
    afyonlu003, myagdi ve hakikiteker bunu beğendiler.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Babaeski alpullu hayrabolu istikametinde bu tırtıklı yollardan çok fazla var yol zaten tek şerit kaçmaya yer yok dümdüz gidip gidonu serbest bırakınca ön teker yolunu kendi buluyor en azından benim tecrübem böyle

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bugün Pulsar 200 ile kızılcahamam'a gittim dönüşte duble yoldan gelirken tırtıklı asfalt vardı, motoru dengede tutmak için özel bir çaba sarf etmeden 105km civarı hızla yol almaya devam ettim. Ben rüzgarda daha çok yalpalıyorum doğrusu.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Çok göreceli bir konu zaten buda.. Dünya kadar tırtıklı zemin çeşidi var. Her birisinin reaksiyonu farklı olabiliyor.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    hiç kasmadan geçip gidin. gazla, frenle, gidonla hiç oynamayın.

emin olun, bu tırtıklı yollar dört tekerlileri daha çok etkiliyor. arabayla hızlı girersen arabayı çizgiden çıkarıp savuruyor. motora bu anlamda bir etkisi olmuyor. sadece ellerde ve popoda biraz titreşim hissediyorsun, o kadar. ben gaz kesme ihtiyacı bile duymuyorum.

ÖNEMLİ : gidonu asla kasmayın. kollar hafif kıvrılmış ve eller gidonu gevşek tutacak, depoya iki bacağınızla kuvvetli sarılacaksınız.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    İlk karşılaştığımda hem acemiydim, hem de arkadaşın motorunun üzerinde şehirler arası yolda 110 km civarı bir hızdaydım. Dünyam şaşmıştı. Şeritte kafasına göre geziyordu motor. Frene azcık dokundum baktım motor yatmaya meylediyor, bırakıp zoraki kendimi tırtıksız olan en sağ şeride atmıştım.

Biraz tecrübe kazanında çok da sorun teşkil etmiyor. Ancak yine de bilmediğiniz bir yolda yüksek süratle birden karşılaşırsanız, hele ki birde virajsa sıkıntı.

mücahit1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Null
    Alıntı sbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asfalt dokulmeden once, zift yola daha iyi yapissin diye yolu trasliyorlar diye biliyorum. Yakin zamanda asfalt calismasi yapilirsa hakli cikarim
    seçimler yaklaşıyor ya

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:01 ----------

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasmazsan da tank slapping olabilir ama.
    slapperda sıkarsan gidon seni sallamaya başlar en güzeli gisdonu hafif tutup arka freni kullanmak

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlkay abi sanırım yaşadıgın ülke için konuşuyorsun.
    Ama Türkiye de bu asfalt traşlama uygulaması, yeni asfaltın dökülebilmesi için yapılıyor. (Malum seçimler yaklaştı)
    Genelde motosiklet kullanıcıları bu yollara kuşkuyla giriyor, ama benim en çok keyif aldıgım yollardan biridir bu yollar.
    Hatta daha çok tecrübe edinmek için özellikle bu yollara girdigim bile olmuştur.
    İlk zamanlar bende kuşkuyla giriyordum ama tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksin misali, tecrübe edindikçe zevk almaya başladım
    Gidonu ellerimin içinde hafif serbest bırakarak giriyorum ve tekerlegin yakaladıgı kavisle birlikte motosiklet kendi kendine çizgi değiştiriyor (Uzun menzilde çok zevkli bi hadise)
    İşin ilginç tarafı, Türkiye deki motosiklet egitim merkezleri bu yollar hakkında herhangi bi egitim, veya bilgilendirme de yapmıyor.
    Sürücü kendi gelişimini kendisi tamamlamak zorunda. Yani herhangi bir temel bilgi yok.
    Benim bu yollardan en çok edindiğim tecrübe, traşlanmış yola mümkün oldugu kadar uygun devirde girmek ve fren kullanmamak.
    afyonlu003 ve COQ bunu beğendiler.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

oggomoggo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 (Honda CB125e-Pulsar 200 ns)
    Her gün işe gelip giderken kullandığım güzergahta yaklaşık 2 Km'lik böyle bir bölüm var. Düşük hızda gidebildiğim için Zikzak çizerek geçiyorum. Ancak ana yolda karşıma aniden çıktığında gidonu biraz daha gevşek tutup gazı hafifçe kapatıp devam ediyorum. Motorun altımda hafifçe oynamasına izin veriyorum. ( 2 Aylık Tecrübeyle yazılmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz.)

Motosikleti
    Piaggio Beverly 250
    İstanbul - Ankara arası eski yolda, Ankara tarafında hem gidiş hem dönüş yönünde yıllardır var bu tırtıklar. Adamın aklını alıyor. Yolu kullanacak olan varsa dikkatli olsun.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı mücahit1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seçimler yaklaşıyor ya[COLOR="Silver"]

slapperda sıkarsan gidon seni sallamaya başlar en güzeli gisdonu hafif tutup arka freni kullanmak
    Yol tutuşunun olduğu noktalarda gidonu sıkmamak doğru olan tutuş ve sürüş tarzıdır, fakat yol asfalt diye tabir edemeyeceğiniz bir zemin ise girintili çıkıntılı inişli çıkışlı bir zeminden söz ediyorsak motosikleti düz tutmak durumundasınız, eğer tokatlamaya başladıysa mecburen gevşek bırakmalısınız ki sizin de dediğiniz gibi gidon sizi sallayarak motorun bütün dengesini bozmasın. Ama tokatlamaya izin vermemek için maksimum tutuşa ihtiyac vardır, hepimiz biliyoruz ki tank tokatlama denen olay, motosikletin ön lastiğinin zeminden kesilmesi akabindeki inişinde gerçekleşen bir durum, o yüzden böyle bir durumda hızlı gitmeyip, motosikleti düz tutup maksimum tutuşu sağlamak gerekir.. Bunun için 2 lastiği de aynı düzlemde tutabiliyor olmak güvenli olan sürüş olacaktır.

Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı sbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asfalt dokulmeden once, zift yola daha iyi yapissin diye yolu trasliyorlar diye biliyorum. Yakin zamanda asfalt calismasi yapilirsa hakli cikarim
    Arkadaşa katılıyorum,bende bir inşaat mühendisiyim,muhtemelen asfalt dökülecek. Ancak bizim ülkemizde maalesef yol çalışmalarında hiçbir uyarı olmadığı için böyle durumlar var. Dubai'de yaşadığım 1.5 senede bırakın uyarı levhasını adamlar yolu her türlü kapatıyor.(su bariyerleri,beton bariyerler,ışıklı uyarılar vs.)
    Benim naçizane önerim o yoldan hep yavaş gitmeniz. Bir gün ansızın sıcak asfalt ya da zift dolu yolda bulabilirsin kendini, burası Türkiye.
    No matter how bad your day is

Your bike will always make you feel better.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Asfalt çalışmasından önce tırtık yapıldığı doğru ama bazı yollara asfalt dökülmüyor yıllardır ve yollar hep tırtıklı.
    Örneğin, Boğaz Köprüsü'nün, Anadolu yakasına geçiştekibitime yakın taraftaki en sağ şeridi.
    Örneğin, Çanakkale'deki Eceabat - Gelibolu arasındaki yolun bir bölümü.
    Bu iki yol da yıllardır böyle.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Arkadaşlar asfalt dökmek için yolu komple kazımaları ile konuyu açan arkadaşın göstermiş olduğu fotoğraftaki yol kazıması farklı bir durum. Birisi kalıcı , diğeri ise çalışma öncesidir kazımadır.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)