Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Neden kavşaklarda hayat kurtaran bakış ? Fotoromanlı anlatım :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Birçok kez sohbeti yapılmıştır. Ne olursa olsun "o anlık bakışın" hayat kurtaran önemi vardır diye...
    Bilenler ve uygulayanlar çoğu kez deneyimlemiştir, yeni arkadaşlarımız için bugün yakaladığım güzel bir örneği paylaşıyorum.

Tarih : 03 Mayıs 2015
    Yer : İstanbul, Anadolu Yakası Bostancı / Tuzla Sahil Yolu
    Bölge : Dragos Tekel Fabrikası Durağı / Cevizli Özel Eğitim Komutanlığı Işıklı U Dönüş
    Saat : 18:30 civarı...

U dönüş için her zamanki gibi solda konumlanıyorum, bu sırada dönüş için sinyal kırmızı

Araçların yanından sağa yanaşıyorum çünkü bir sonraki düzlükten sağa dönüş yapacağım, bu sırada sinyal yeşile dönüyor

Tek bir korna ile uyarı yapıp sağdan 2.vites ve uygun adım gazlıyorum

Herşey temiz, sinyal benim için net yeşil bir sonraki aşamada sağa sinyalle en sağ şeride konumlanmayı planlamış durumdayım

İşte O BAKIŞ ve sağdan gelen arabayı görüyorum, ona net kırmızı bana net yeşil yanarken, muhteremin bir "pazar ibişi" olabileceğini getiriyorum aklıma

Ve beni yanıltmıyor kesinlikle bir "pazar ibişi" ile karşı karşıyayız, kırmızı ışıkta tam gaz geçiyor, bakış kullanmayıp, yol temiz, geçiş hakkı bende diyerek sağa ğazlamış olsam kesinlikle bana çarpacaktı

Elbette kornaya basıyorum, ve kendisinden "ne oluyor ki?" tarzında bir bakış geliyor

Ve elbette saydırıyorum ama bunu yaparken yetişip dersini vermek gibi bir niyetim yok, bir belayı daha atlatmanın sakinliği var üzerimde

Sağa dönüşte anlıyorum ki bu bir İzmir İbişi ve düğün konvoyuna yetişmek için bunu yapmakta. Gelin ve damada mutluluklar dilerken, İbiş sürücünün akşam yiyeceği pasta ve limonatadan bağırsaklarının bozulmasını temenni ederek sağa dönüşümü yapıyorum...

Bazen kullandığımız motorların cinsine ve özelliklerine göre bazen de bunları göz ardı ederek "defansif sürüş" kavramını konuşuyoruz. Kimileri "defansif sürmeycen de 200 le mi gedecen?" diye yazıyor. Defansif sürüşün süratle ilgisi yoktur. Doğru gözlem, kontrol, konumlanma ve duruma göre ani karar değiştirerek sürüşü yönlendirmeye denir. Defansif sürdünüz diye kimse size "aaaa ne korkak motorcu" demez, dese de "...... Kasımpaşa'dır". Bazen temkinli ve ürkek olmak hayatta kalıp daha fazla sürmenize neden olur, ki, iyi birşeydir kanımca

Hepinize keyfili sürüşler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hayabussa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bir konu, forumda ybr mi? r1 mi? yeni başlıyacağım yaşım 15 başlıklarının yanında, nadiren de olsa böyle şeyler görmek güzel
    Mitoqondri, YouSuffer, Mamba09 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı hayabussa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel bir konu, forumda ybr mi? r1 mi? yeni başlıyacağım yaşım 15 başlıklarının yanında, nadiren de olsa böyle şeyler görmek güzel
    Teşekkür ederim

O başlıklarda da genellikle yaşça genç arkadaşlarımızı da dilimiz döndüğünce uyarmaya çalışıyoruz, çileden çıkartmadıkları sürece de sabırla ...
    Mitoqondri bunu beğendi.

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ibiş sakın ola her gün gelipte konu açan "ben Oğuzhan İbiş Güney Kore'de bulundum." diyen ibiş olmasın sakın..

Şaka bir yana iyi konuya değinmişsiniz hocam..
    shadowmaster bunu beğendi.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ibiş sakın ola her gün gelipte konu açan "ben Oğuzhan İbiş Güney Kore'de bulundum." diyen ibiş olmasın sakın.. Şaka bir yana iyi konuya değinmişsiniz hocam..
    Eyvallah ...
    Bir aralar Barkın "CBR İbişi" diye bir kavram kullanırdı, "pazar ibişi" cuk oturuyor bence. Ama Oğuzhan mı bilemem
    Mitoqondri bunu beğendi.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Aynısını her yola çıktığımda yaşıyorum ve sizin söylediklerinize katılıyorum. Ayrıca "Fakin ibişız" demek istiyorum.

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Alıntı shadowmaster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir belayı daha atlatmanın sakinliği var üzerimde
    Şöyle bir şey fakettim, bende öngördüğüm birşey olduunda saydırıyorum ama aslında öfke krizleri geçirmiyorum. Bunun nedeni bunu hissedebildiğim için kendime duyduğum minnetmiş.
    ellaksakir bunu beğendi.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı Oldjack adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir şey fakettim, bende öngördüğüm birşey olduunda saydırıyorum ama aslında öfke krizleri geçirmiyorum. Bunun nedeni bunu hissedebildiğim için kendime duyduğum minnetmiş.
    Aynen devam
    Oldjack bunu beğendi.

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Bir kere daha gördük ki trafikte egoya yer yok. Ben geçerim, ben yaparım, ben dururum, ben görürüm dersek hayatta kalma ihtimalimiz düşer. Hep konuşuluyor,fotoğraflarla görmek iyi oldu. Her zaman görünmez olduğumuzu düşünüp öyle motor sürüyoruz ama asıl sorun umursanmıyoruz, hacmin küçükse trafikte yerin yok. Burada bahsi geçen ibiş de görüyor ama umursamıyor gibi. Sizin temkinli yaklaşmanız olası bir kazayı engellemiş, keşke hepimiz trafikte bu gibi durumları öngörebilsek. Bunu her daim aklımızda tutarak sürüş yaparsak kötü ihtimaleri en aza indirmiş olacağız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Bravo, örnek davranışınız ve paylaşımınız için sizi kutlarım. Kendi kendimizi eğittiğimiz sürece hayattayız.

Motosikleti
    NC 700 X
    30 senedir araba kullanırım, motor kullanma geçmişim o kadar uzun değil. Araba kullanırken bir kez kaza yaptım onda da aynı bu örnekte olduğu gibi bir durum oldu. Bende yol benim o dursun dedim, duramadı kaza yaptım. Trafikte öngörü her zaman iyidir.

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Güzel paylaşım fotoroman tadında olmuş hakikaten

motosero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme max 200
    emegine saglik ustat tesekkurler.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Öncelikle anlık bakışın hayat kurtardığı konusunda kesinlikle hemfikiriz.
    Yeşil ışıktan geçerken bile mutlaka hızımı azaltırım ve yan yollardan bir araç geliyor mu diye gözlemlerim.
    Ancak paylaşımdaki anlık bakışının hayatını kurtardığını düşünmüyorum hocam (Eğer anlatmak istediğin buysa tabi).
    Nedeni ise karşı yol 3 şeritli ve diğer araç en sağ şeritte.
    Sen u dönüşünü şeridinden tamamladığında sol şeride bağlanan şeritte olacaksın. Yani sol şeritte bile değil.
    Yaptığın dönüşle ise sol şeritte sol şeritte oluyorsun. En kötü ihtimalle ise o dönüşü orta şeritte tamamlarsın.
    Yani en sağ şeride geçip arabayla kesişmen neredeyse imkansız.

Ha bu dediğimden arabayı savunduğum anlaşılmasın sakın.
    Onun tamına koyim ben.

Yazdıklarımın tamamen paylaşımın içeriği ile ilgili

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Hi fotolu konu hemen bişiler yazmalıyım :D

Enes Bakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX 750F
    Güzel ve yararlı bir paylaşım elinize sağlık

ALYEDZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    artık yok
    güzel paylaşım

espri ile harmanlansa da gerçekten değinilmesi gereken ciddi ve çok önemli bir konu bu. Fotoğraflarla birlikte çok güzel olmuş paylaşım

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle anlık bakışın hayat kurtardığı konusunda kesinlikle hemfikiriz.
    Yeşil ışıktan geçerken bile mutlaka hızımı azaltırım ve yan yollardan bir araç geliyor mu diye gözlemlerim.
    Ancak paylaşımdaki anlık bakışının hayatını kurtardığını düşünmüyorum hocam (Eğer anlatmak istediğin buysa tabi).
    Nedeni ise karşı yol 3 şeritli ve diğer araç en sağ şeritte.
    Sen u dönüşünü şeridinden tamamladığında sol şeride bağlanan şeritte olacaksın. Yani sol şeritte bile değil.
    Yaptığın dönüşle ise sol şeritte sol şeritte oluyorsun. En kötü ihtimalle ise o dönüşü orta şeritte tamamlarsın.
    Yani en sağ şeride geçip arabayla kesişmen neredeyse imkansız.

Ha bu dediğimden arabayı savunduğum anlaşılmasın sakın.
    Onun tamına koyim ben.

Yazdıklarımın tamamen paylaşımın içeriği ile ilgili
    Tamam da motora yeşil yanıyor.. En sağ şeride kadar yol onun sonuçta.. Yani sinyal vererek en sağa kadar yanaşmak onun şu an hakkı.. Arabaya kırmızı yanıyor.. Bu durumda da araç kırmızıda geçiyor nasıl kesişmesin ? Yani bakış ile kontrol etmese nasılsa durur ona kırmızı dese ortalık pazar alanına dönerdi..

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    bende fotoğraflar gözükmüyor, yorumlardan gözüktüğü üzere diğer kullanıcılar görebiliyor, benim bilgisayarda mı sıkıntı

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)