Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

3 Aylığına CBR600RR Almak Mantıklı Mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Cuhara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Araba için ayırdıysan arabanı al koy kenara. Canın motor sürmek istediğinde de gider bir tane kiralarsın. Boşu boşuna paranı riske atma.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    honda cgl

Merhaba

Seni anlıyorum motor ile yazın tadını çıkarmak istiyorsun yüksek cc motorda tecrüben sıfır parayı bir kenara bırak sana birşey olmasın kimse sana veya herhangi birinin tırnağına zarar gelsin istemez yüksek cc motorun riskli olduğunu söyleyerek kimseyi küçümsemiyorlar senin yerinde olsam sıfır olmak şartı ile en ucuz commuter veya choper alırım motorda kaporta sensin unutma yüksek cc için alacağın ekipmanın parası ile sıfır motor alır tıntın tın rahat rahat kullanırsın emin ol göründüğü gibi değil belin ağrır kolların ağrır çok pişman olursun şehir içinde 1 gün kullan 2. Gün kullanmak istemezsin ağırdır çok yoruyor insanı commuter al heryere gir çık dir gaz yap onda yapamazsın söyleyeceklerimi söyledim bundan sonrasını sen bilirsin bizi dinlemeyeceksen en azından şöyle yap 1 haftalığına kirala tamam bu bana göre dersen satın al

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Bu tarz bir alışverişte mantık tamamen sizin zevkinizdir. Sonuçta motosikletlerin tavan fiyat yaptığı zamanda alıp düşüşe geçtiği zamanda satacaksınız. Derseniz ben zevkim için böyle bir parayı gözden çıkartırım mantıklıdır. Burada kim ne derse desin zevki alacak olan sizsiniz parayı verecek olan sizsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam alırken lastikleri aküsü vb herşeyinin yeni olmasına özen gösteririm (kaza vb şeyleri söylemiyorum o zaten her alışverişte bakılacaktır). Çünkü lastik değiştiriyim aküm basmıyor onu değiştireyim derken zaten kısıtlı olan vaktinizi daha kısıtlar ve zevkinizi kaçırabilir.
    600 cc ye binilir binilmez gibi konularda çok yorum yapmayacağım benim kuşağımda en düşük başlangıç motoru GPZ 500 dü onla da başlıyan kişi sayısı çok azdı. Benim fikrim düşük cc ile başlanmasından ziyade eğitim alınarak nbaşlanmasından yanadır.

Umarım aldığınız karar sizin için en uygun ve sizi en mutlu edicek karar olur.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Para var huzur var diyip çekiliyorum :D

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Hala böyle konular acan varmı ya

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı ronnytechno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala böyle konular acan varmı ya
    Her zaman alttan yeni nesil gelmeye devam ediyor

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz bir alışverişte mantık tamamen sizin zevkinizdir. Sonuçta motosikletlerin tavan fiyat yaptığı zamanda alıp düşüşe geçtiği zamanda satacaksınız. Derseniz ben zevkim için böyle bir parayı gözden çıkartırım mantıklıdır. Burada kim ne derse desin zevki alacak olan sizsiniz parayı verecek olan sizsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam alırken lastikleri aküsü vb herşeyinin yeni olmasına özen gösteririm (kaza vb şeyleri söylemiyorum o zaten her alışverişte bakılacaktır). Çünkü lastik değiştiriyim aküm basmıyor onu değiştireyim derken zaten kısıtlı olan vaktinizi daha kısıtlar ve zevkinizi kaçırabilir.
    600 cc ye binilir binilmez gibi konularda çok yorum yapmayacağım benim kuşağımda en düşük başlangıç motoru GPZ 500 dü onla da başlıyan kişi sayısı çok azdı. Benim fikrim düşük cc ile başlanmasından ziyade eğitim alınarak nbaşlanmasından yanadır.

Umarım aldığınız karar sizin için en uygun ve sizi en mutlu edicek karar olur.
    Demek istediğimi anlayan tek kişi Gerisi boş konuşmuş. Okuyun bu mesajı.

EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    Al-sat olayı mantıksız geldi bana, para varsa riske atmamak lazım.
    3 ay deyip ekipmanı önemsemesen ayrı sıkıntı, tam yapsan zaten 3ay sonra zarar ediceksin. Motora edeceğin masraf(belli değil 2.el alıyosun) ve sezonu geçtiği için satıştan edeceğin zarar toplanınca ciddi paralar edecek gibi ama senin bileceğin iş para senin zevk senin
    İşin tecrübe boyutuna hiç girmiyorum arkadaşlar çok güzel açıklamışlar.
    facebook.com/SalcanoMotosiklet

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı LifeisBike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulaşamayabilirsiniz. Zira bu lanet olasıca makineler öyle dip gaza gerek duymazlar.

Edit: Herkese ayrı ayrı aynı şeyleri yazmaktan inan bana fenalık geldi... Su mesaji bir okumanı isterim.
    usta çok güzel yazmışsın uzun uzun, çoğuna katılıyorum ve bir şey sormak istiyorum.
    sence ne zaman ss e başlamak gerekir yani kendimizi ne zaman ve ne şekilde hazır hissedebiliriz?
    (dalga geçmiyorum ciddi soruyorum.)

Motosikleti
    honda cgl
    Alıntı serkan_emp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek istediğimi anlayan tek kişi Gerisi boş konuşmuş. Okuyun bu mesajı.
    bizim böyle mantıksız bir problemimiz olmadığı için okumamiza gerek yok buradaki herkes olayın farklı bir yönünden sana yorumları ve fikirleri ile yardımcı olmaya çalıştılar tsk etmen gerekir ukalalık değil
    Ertugyigit bunu beğendi.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Al kardeşim al, al da gör. Tövbe estağfurullah
    banro ve Ertugyigit bunu beğendiler.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    usta çok güzel yazmışsın uzun uzun, çoğuna katılıyorum ve bir şey sormak istiyorum.
    sence ne zaman ss e başlamak gerekir yani kendimizi ne zaman ve ne şekilde hazır hissedebiliriz?
    (dalga geçmiyorum ciddi soruyorum.)
    Selam tekrardan. Bu arada eski üyeliğimi buldum, Lifeisbike yerine artık buradan yazacağım.
    Bazı arkadaşlar yazdıklarımdan hoşlanmıyor farklı tepkiler veriyor,(Eski üyeliğimi bulmamında bir nedeni bu oldu, bazıları daha dün foruma üye olmuşsun edebiyat yapıyorsun gibi komik cümleler kurdu,çok biliyorsun moduna girildi felan ama öncelikle iletmek istediğim bir şey var. Kimse benim burada yazdıklarımı doğrulamak ya da doğru bulmak zorunda değil. Tamamen kendi düşüncelerim tecrübelerim doğrultusunda bilgilerimi paylaşıyor,insanlara aktarıyorum. Benim düşüncem beni bağlar, katılmak isteyen katılır katılmak istemeyen katılmaz.

Senin soruna gelecek olursak, önce ne istediğinin ve ne beklediğinin analizini yapman lazım. Racing motosikletin 100lerce olan handikaplarını göz önünde bulundurup gerçekten amacına en yakın şekilde kullanıp kullanamayacağının kararını vermen lazım. Bunların kararını verebiliyorsan belirli de bir motosiklet deneyimin var ise, en kötü şartlarda 10bin km. Racing motosiklet tercih edilebilir.Çünkü kimse bu motosiklete anasının karnında binmeyi öğrenip dünyaya gelmedi. Asıl önemli olan tecrübenin yanı sıra bilinçtir. Eğer altındaki makinanın bilincinde olursan, ona hükmetmeyi öğrenebilirsin. Ama bilincinde olmaz da buda bir motosiklet ya amannn dersen o zaman işler değişir.

Dediğim gibi asıl olan

* Bilinç
    * Tecrübe
    * Limitlerdir.

Racing motosikletin handikaplarını iyi bilmek lazim. Bakkala gidemezsin, çarşıda bi geziyim diyemezsin(Gezenler boş iş peşinde)hafta sonu kız arkadaşımla dolaşıyım diyemezsin, bi uzun yol yapayım diyemezsin, işe gidiyim - işten eve döneyim diyemezsin, sürekli kullanamazsın..

Ne yaparsın? Sabahın köründe otobana çıkar keyife keder 50-100 km gazlarsın. En güvenli şartlarda kendi limitlerin doğrultusunda gaza basar 1-2 saat sonra getirip garajına çekersin.
    Piste çıkar döner döner durursun,, gerçekten bu motosikletin tek amacı bu. Piste çıkıp dönmek. Başka hiç bir amacı yok. Günümüz şartlarındaki kullanımların çoğunu konuşmamamıza gerek yok. Herşey ortada zaten. Eğer motosiklet senin için elin kolun bacağın durumunda ve bir tek motosiklete sahip olma şansın var ise, o motosiklet racing olmamalı. Ha ikinci bir motosikletin vardır, o zaman dünya sana güzeldir, keyfin geldikçe biner deneyimini artırırsın.. Tıpkı benim yaptığım gibi.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    para sizin keyif sizin bizimkiler sadece öneri, yukarda bir yerlerde birisi çok güzel demiş,
    Motorun fiyatının tavan yaptığı dönemde alıp düştüğü dönemde satıcaksınız bu sizin için sorun olmuyacak ise alınabilir 600 değil 1000 bile alınabilir.
    Olayın ikinci aşmasına geçeyim, kesinlikle yanlış anlaşılma olmasın alma demiyorum ben belki gözünden kaçmış olabilecek bir iki noktayı göstermek istedim.

İkinci el motorda benim gördüğüm, aldığınız vakit motorda masraf oluyor Yağ değişimi, trafik sigortası (bence en kallavisi bu),ss alacaksınız o lastik ister nerden baksanız 1000-2000 dir onun lastikleri (250r ın 750 olduğuna göre..) eh zincir ve dişlide isterse belki birde balata isteyebilir en basit şeyler bunlar, kendim 2 tane ikinci el motor aldım ikisindede aynı sorunlar vardı, lastik,zincir ve balata CBF 150 CBR 250r.
    Olayın bu boyutuda var o kadar parayı motora sağlıklı bine bilmek için harcayıp sonra kışın tertemiz motoru 3 kuruşa satabilirsiniz. (Umarım alırsanız böyle olmaz hakkında satabilirsiniz.)

Ama ben bunları düşünmem bir isteğim var o da özlemini duyduğum 600 RR a binmek diyorsan, Hayırlı olsun demekten başka birşey düşmez bana.
    Tekerin düz bassın.

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Olası zararlardan dolayı vazgeçtim. Fakat şu konuda açıklık getirmek gerekiyor. Sanki, "siz ne derseniz diyin alacağım. tecrübeme karışmayın" diyormuşum gibi bir algı oldu. Hiç te değil. Sadece leopessia abimin mesajındaki şu kesit gibi düşündüğümden dolayı cesaret buldum.

Asıl önemli olan tecrübenin yanı sıra bilinçtir. Eğer altındaki makinanın bilincinde olursan, ona hükmetmeyi öğrenebilirsin.
    Arkadaşlar, bu motor 8eğer birgün alırsam) ne gazı tutunca ön kaldırıp beni yere fırlatacak nede durduğum yerde taşıyamayıp ayağımın üstüne devireceğim. Bazıları çok abartıyor. azıcık gazı çevirsen 200 yapıyo falan filan bilende yazıyor bilmeyende. Neyin ne olduğunun bilincinde binilirse tıpkı sıfır motorun rodajını yapar gibi bu seferde tersi olacak. Yani benim alışma sürecim...

Beni "600lük le başlayacam"cılarla karıştırıp ortaya konuşanlar var. Altımda hayabusa da olsa ben ufak ufak gezmesini bilirim. taşlar yerine oturmadan "bakim 6. viteste kaç basıyo bu" falan demem.

Vaz geçme sebebim, 2. el alıp eksiğini gediğini yaptırıp üstüne ekipmanlarda gelince hatırı sayılır bir para harcayacak olmam ve bunu satışta kaybedecek olmamdır. Yoksa alıp binseydim eğer, sürüşümü sokakta görseniz, şimdi "çok tehlikeli sakın alma" diyenler "hakkını ver biraz şunun bee bas biraz" derler. Bu kadar sakin ve tehlikesiz olacaktı, daha ne söyleyeyim

yanakadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 2008
    Çok hızlı cc yükseltmiş birisi olarak tecrübelerimi aktarayım.
    Bende çok tecrübeli değilim cbr125, cbr250 bir yıl içinde vfr800'e geçtim yarış atı pek sevmiyorum sportouring adamıyım. İnanılmaz güvenli geliyor firenlerinden (abs + cbs) ötürü...

Sakin sakin gerçekten gidebiliyorum ama yaşlıyım tabi. Ocakta aldım 3 kere uzun yola çıktım ortalama 1000'er kilometrelik. Otobanda felan değilsen 150-170'i geçince zaten çok konforsuz bir hal alıyor. Makas atmışlığım felanda yoktur zaten becerim de merakım da yoktur... Ama geçen bizim yarış atlı grupla şehir dışına çıkışta ışıklarda karşılaştık. Gel gel takıl dediler. 10 km kadar zor gittim onlarla :D Dedim nasıl gidiyorsunuz ya en düşün 170'i gördük. Normal gidiyoruz dedi arkadaş :D Ben 5 km dayanamam bir yere yapışır ölürüm dedim döndüm geldim.

Bunu neden anlattım. Şehir içinde ışıklarda durup buum buuum etmek için yada bir kafeye çekip buuuummmm dedikten sonra kontak kapatıp elin ayağın hala titrerken artist artist çay söylemek için alıyorsan al derim. Ama ışıklarda buum buuuuum ederken, yeşil bir yanar depriyajı bıraktığın anda arkan yanına gelebiliyor, şehir içi virajda önünde dönen araç firene dokundu deyip sen gazı kapatıp açınca motor bir yana sen bir yana olabiliyor. (Bunu çok gördüm). Işıklarda kaç kere azcık hızlı kalkayım derken drift yapıyorum sananlar oldu Bense ter döküyordum... Yani diğer race kullananlar ile takılabileceğini sanmıyorum. Tek başına da gezi yapılacak bir motor değil. Benim ki super touring gören race sanıyor ama 300 km den sonra hışım çıkmaya başlıyor. Heleki domalık domalık dururken kafayı dik tutma işi offff boyun kalmıyor...

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam tekrardan. Bu arada eski üyeliğimi buldum, Lifeisbike yerine artık buradan yazacağım.
    Bazı arkadaşlar yazdıklarımdan hoşlanmıyor farklı tepkiler veriyor,(Eski üyeliğimi bulmamında bir nedeni bu oldu, bazıları daha dün foruma üye olmuşsun edebiyat yapıyorsun gibi komik cümleler kurdu,çok biliyorsun moduna girildi felan ama öncelikle iletmek istediğim bir şey var. Kimse benim burada yazdıklarımı doğrulamak ya da doğru bulmak zorunda değil. Tamamen kendi düşüncelerim tecrübelerim doğrultusunda bilgilerimi paylaşıyor,insanlara aktarıyorum. Benim düşüncem beni bağlar, katılmak isteyen katılır katılmak istemeyen katılmaz.

Senin soruna gelecek olursak, önce ne istediğinin ve ne beklediğinin analizini yapman lazım. Racing motosikletin 100lerce olan handikaplarını göz önünde bulundurup gerçekten amacına en yakın şekilde kullanıp kullanamayacağının kararını vermen lazım. Bunların kararını verebiliyorsan belirli de bir motosiklet deneyimin var ise, en kötü şartlarda 10bin km. Racing motosiklet tercih edilebilir.Çünkü kimse bu motosiklete anasının karnında binmeyi öğrenip dünyaya gelmedi. Asıl önemli olan tecrübenin yanı sıra bilinçtir. Eğer altındaki makinanın bilincinde olursan, ona hükmetmeyi öğrenebilirsin. Ama bilincinde olmaz da buda bir motosiklet ya amannn dersen o zaman işler değişir.

Dediğim gibi asıl olan

* Bilinç
    * Tecrübe
    * Limitlerdir.

Racing motosikletin handikaplarını iyi bilmek lazim. Bakkala gidemezsin, çarşıda bi geziyim diyemezsin(Gezenler boş iş peşinde)hafta sonu kız arkadaşımla dolaşıyım diyemezsin, bi uzun yol yapayım diyemezsin, işe gidiyim - işten eve döneyim diyemezsin, sürekli kullanamazsın..

Ne yaparsın? Sabahın köründe otobana çıkar keyife keder 50-100 km gazlarsın. En güvenli şartlarda kendi limitlerin doğrultusunda gaza basar 1-2 saat sonra getirip garajına çekersin.
    Piste çıkar döner döner durursun,, gerçekten bu motosikletin tek amacı bu. Piste çıkıp dönmek. Başka hiç bir amacı yok. Günümüz şartlarındaki kullanımların çoğunu konuşmamamıza gerek yok. Herşey ortada zaten. Eğer motosiklet senin için elin kolun bacağın durumunda ve bir tek motosiklete sahip olma şansın var ise, o motosiklet racing olmamalı. Ha ikinci bir motosikletin vardır, o zaman dünya sana güzeldir, keyfin geldikçe biner deneyimini artırırsın.. Tıpkı benim yaptığım gibi.
    bende senin tecrübelerini merak ederek sormuştum, teşekkür ederim.
    benim daha önce hiç motosiklet tecrübem yok, ehliyeti aldım 3 gün sonra cbr 250r aldım, ilk 1-2 hafta zorlandım, ancak şu anda 4 bin km oldu, lastikleri değiştirdim, zinciri değiştirdim baya fark etti. genel anlamda iyi gidiyorum, nerede gaza basarsam öndeki aracı geçebilirim, nerede durabilirim %90-95 oranında hakim olabiliyorum.
    sene sonunda bunu satıp R6 veya cbr600rr almayı düşünüyorum.
    şu anda maddi imkan olmadığından tek motosiklet var ve çarşı pazar gezmek için de aynı motosikleti kullanıyorum, otobana çıkıp gazlamak için de.
    600 lük aldığımda da durum aynı olacak, şimdi senin tecrübelerine göre bu motorlardan birini almamam gerekiyor. ama içimdeki hevesi de almak istiyorum. 3-5 ay da olsa o motosikletlerden birini kullanmak tecrübe etmek istiyorum

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alın bir naked, yaz kış binin, trabzonda niye motosiklete devam olunmuyor? Yasak mı?

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende senin tecrübelerini merak ederek sormuştum, teşekkür ederim.
    benim daha önce hiç motosiklet tecrübem yok, ehliyeti aldım 3 gün sonra cbr 250r aldım, ilk 1-2 hafta zorlandım, ancak şu anda 4 bin km oldu, lastikleri değiştirdim, zinciri değiştirdim baya fark etti. genel anlamda iyi gidiyorum, nerede gaza basarsam öndeki aracı geçebilirim, nerede durabilirim %90-95 oranında hakim olabiliyorum.
    sene sonunda bunu satıp R6 veya cbr600rr almayı düşünüyorum.
    şu anda maddi imkan olmadığından tek motosiklet var ve çarşı pazar gezmek için de aynı motosikleti kullanıyorum, otobana çıkıp gazlamak için de.
    600 lük aldığımda da durum aynı olacak, şimdi senin tecrübelerine göre bu motorlardan birini almamam gerekiyor. ama içimdeki hevesi de almak istiyorum. 3-5 ay da olsa o motosikletlerden birini kullanmak tecrübe etmek istiyorum
    Race alacaksan şehir içini unutacaksın ya da bu iş sana ve alete zulum olacak. Çok boktan 2 step var.

1- Gidon turu
    2- 4 Silindirin altında çalışıyor olması. Yani Güç ve ısı.

1. Gidon turunun olmaması seni şehir içinde çok aciz kılıyor, mesela dar bi alanda motosikleti döndürmek icin 5-6 manevra yapmak zorunda kalıyorsun ve altındaki alet 180-200 kg ağırlıgında.

2. Güç ve ısı,, Elinin ayarı çok iyi olmak zorunda, debriyaj ve gaz hakimiyeti.. Ara gazı verirken yanlışlıkla debriyajı kaçırman rezil olman ve motosikleti batırman anlamına cok cabuk gelebilir. Ayrıca ısı faktörü var. Motosiklet 5 dk 60 km nin altında gittiğinde fan açar.. 101 derecede fan acıyo makinasına göre değişiyor. R6'da çift fan var. 1 dk da motosikleti 94 dereceye düşürebiliyor ama o fanların üflediği sicaklık direk vucudunda...

Bunlar basit ama adamın canını sıkan detaylar. Öyle çarşı pazara gelmez yani bi yerden sonra dersnki ya arkadas bu olmuyo gerçekten doğru değilmiş. O yüzden heves için yapılacak iş değil kanımca.. Gidip kiralayıp nasıl bir şey olduğunu gör derim.. Aklın keserse allah yolunu açık etsin.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Esimde var 600rr

Uzun yola cikildi 'max 8 saatlik'
    Yeri geldi kumpir yemeyede gidildi 2 adim oteye
    Saganak yagista binildi
    Yaz sicaginda binildi
    Trafikte binildi
    Otobanada cikildi
    Sehir ici binildi

Guzel mi oldu cooook guzel oldu )

Yeterli tecrube olduktan sonrasi muhim degil ..motorlar biyeri kacmiyor acele etmeyelim ,kendi adima konusmak gerekirse ben basamak basamak yukseltecegim ve gercekten hazir oldugumda ise birilerine soracağimi sanmiyorum
    Pekbipicadam bunu beğendi.

Motosikleti
    honda cgl
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Esimde var 600rr

Uzun yola cikildi 'max 8 saatlik'
    Yeri geldi kumpir yemeyede gidildi 2 adim oteye
    Saganak yagista binildi
    Yaz sicaginda binildi
    Trafikte binildi
    Otobanada cikildi
    Sehir ici binildi

Guzel mi oldu cooook guzel oldu )

Yeterli tecrube olduktan sonrasi muhim degil ..motorlar biyeri kacmiyor acele etmeyelim ,kendi adima konusmak gerekirse ben basamak basamak yukseltecegim ve gercekten hazir oldugumda ise birilerine soracağimi sanmiyorum
    yengeme helal olsun vallahi büyük cesaret
    EldekiDebryj bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)