Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklete başlamak hayalim çok istiyorum ama korkularımı da bir türlü yenemiyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI

Hepiniz motosiklete ilk başladığınızda ailenizin yakınlarınızın ve etraftakilerin tepkisini tahmin ediyorum ki almışsınızdır. Motor alıp ne yapacaksın erken yaşta ölmek mi istiyorsun vs. Ben de bu tepkiler yüzünden içimde ne kadar motor tutkusu olsa da ailemden destek göremediğim için motor sahibi olamadım. Ama bu sefer kafaya koydum ehliyeti de çıkarttım geriye tek motor almak kaldı. Ama arada endişeler yine devam ediyor , ülkemizde arkadaşlar biliyorsunuz trafikte motorların ne kadar göz ardı edildiğini , hergün kaç tane motorcunun yollarda feci şekilde can verdiğini ölmese de çoğunun sakat kaldığını ; dolayısıyla insan ister istemez bunları da düşünüyo. Ben de siz tecrübeli arkadaşların değerli fikirlerini almak için bu konuyu açtım siz neler düşünüyosunuz bu korkularımı nasıl yenebilirim. Teşekkürler ....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Simdi youtube'u aciyorsun kafasina saksi dusup olen , karsiya gecmek icin kaldirimda beklerken uzerine tir cikan , takside trafikte beklerken taksinin ustune insaat demiri dusup ezilen , evinin asansorunden tam cikarken asansorun kopup adamin asansor ve duvar arasinda kopmasini falan iceren videolari cevrendekilere bir izlet. Aha de butun hayat tehlikelerle dolu. Sonra deki ben oleceksem zaten olecem motosiklette en az kaldirimda beklemek kadar tehlikeli. KArarli bir sekilde yaparsan bir sure sonra birakiyorlar seni.
    babaduru, hakanens, Ertugyigit ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Profesyonel egitim alarak baslayabilirsin, guvenli surus egitimlerine goz at, uzun yol ve viraj egitimi al, seminerlere katil omm nin kitaplarini oku, kendin ogrenmeye calisma..
    brkytprk bunu beğendi.

Motosikleti
    honda cgl
    Alıntı brkytprk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepiniz motosiklete ilk başladığınızda ailenizin yakınlarınızın ve etraftakilerin tepkisini tahmin ediyorum ki almışsınızdır. Motor alıp ne yapacaksın erken yaşta ölmek mi istiyorsun vs. Ben de bu tepkiler yüzünden içimde ne kadar motor tutkusu olsa da ailemden destek göremediğim için motor sahibi olamadım. Ama bu sefer kafaya koydum ehliyeti de çıkarttım geriye tek motor almak kaldı. Ama arada endişeler yine devam ediyor , ülkemizde arkadaşlar biliyorsunuz trafikte motorların ne kadar göz ardı edildiğini , hergün kaç tane motorcunun yollarda feci şekilde can verdiğini ölmese de çoğunun sakat kaldığını ; dolayısıyla insan ister istemez bunları da düşünüyo. Ben de siz tecrübeli arkadaşların değerli fikirlerini almak için bu konuyu açtım siz neler düşünüyosunuz bu korkularımı nasıl yenebilirim. Teşekkürler ....
    içindeki korkuyu atamıyorsan ve çevrenin dediklerini unutamıyorsaö motor sevdasindan vazgeç bu herkonuda böyledir kendine güvenmelisin ve cesur olmalısın korkaksan durduğun yerde kaza yaparsin çevreni dinlersen motoru aldığın gibi satar zarar edersin
    brkytprk bunu beğendi.

Biyturs_OnSr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Elystar
    Dostum sen bence biraz bekle, belli senin aklın karışmış. Ben başladığımda hiç böyle şeyler düşünmedim, Allah'a şükür başımada gelmedi. Altın Elbiseli Adam'ın motosiklet incelemelerini(yenileri değil 2013-2014 serilerini) ve Motorcu Muhabbeti'ni izle derim. Motosiklet öyle kolay kaza yapılacak bir araç değil, ön frene bastın mı durur, gidonu hafif kırdın mı istediğin çukurdan kaçarsın.
    brkytprk ve hakanens bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR 650F
    Peki soyle dusun eger hic motor kullanmasan , olene kadar tum hayatin boyunca sakat kalmama garantin olacakmi? Bunun cevabina evet diye biliyorsan o zaman baslama.
    brkytprk, burakozen ve Oldjack bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Hepimiz ölecez çok kasma, gerçi kim ne derse desin, eğer tutkun varsa eninde sonunda binersin
    brkytprk bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Bunlar benim de bazen aklımdan geçiyor. Çok korkuyorsan motorunu sabahın tenha saatlerinde şehir trafiğinden uzak alanlarda sadece keyif için kullan. Trafikte kullanım beni de çok tedirgin ediyor.
    brkytprk bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar benim de bazen aklımdan geçiyor. Çok korkuyorsan motorunu sabahın tenha saatlerinde şehir trafiğinden uzak alanlarda sadece keyif için kullan. Trafikte kullanım beni de çok tedirgin ediyor.
    ilginc bende SIKISIK trafikte devamli aralardan gitmeyi falan cok seviyorum.
    brkytprk bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Ben ehliyet kursuna kaydolduğumda etrafımda bunu bilen kişiler, annem babam ve kardeşim idi. Daha sonrasında işin içine teyze,anneannene,dede ,kuzenler girmekte ancak bu süreçte tepkisizlerdi Arkadaşlarımdan, aynı evi paylaştıklarım hariç,bilen kimse yoktu.. Kimseye de bahsetmedim, etrafımda zaten motor sürücüsü hiçbir arkadaşım-tanıdığım-bildiğim yoktu.

Korkman doğal, endişe yaşaman doğal.. Hala motor sürdüğümü bilmeyen arkadaşlarım,akrabalarım var Arkadaşlarımın çoğu beni sehir içinde motorumla gördüğünde öğrenmiştir.. Akrabalarıma ise ben söylemem asla.. denk gelir bizimkiler söyler,bu yolla öğrenmişlerdir. Söylemem,çünkü önyargıyı yıkmak zordur. Söylemem çünkü " aa çok tehlikeli" diyenlerden sıkıldım .Ben motorla kaza yaptım,binmem bir daha diyenlerden sıkıldım. Kendi korkularını ,başkalarına yüklemeye çalışan,adeta yanlış bir yoldalarmış gibi, onlara akıl vermeye çalışanlardan sıkıldım ..

Bu süreçte, bende tereddütlüydüm..Daha önce 1000 km dahi, araç ile trafikte seyralmamış biri olarak, motor ile trafiğe çıkacaktım.

Yazında da bahsettiğin gibi, evet motor kazalarında sakat kalan,ölen pek çok insan var . Evet, trafikte motor sürücülerini hiç yerine koyuyor. Bir bayan olarak, özellikle de motorla, trafiğe çıkacak olmaktan korku,endişe duymuştum.Ancak, bildiğim birşey vardı ki, trafikte bayan araba kullanıcılarını da hiç yerine koyan,trafikte sıkıştıran pek çok kimse var.Üstüne araç kıran,adeta taciz eden, korkuttmaya çalışan.. Örnekler çoğaltılabilir. Bu gibi insanlar, var.. Bunların var oluşu ,keyif alacağım bir zevkten beni mahrum etmemeliydi. Evet, istiyordum , istediğimden emindim.. O halde, yapamacağım birşey var mıydı ? Aksine yapabileceğim çok şey vardı.

Can güvenliğini sürüşün merkezine almaya çalışmak . Bir yere ulaşmak için,ölmeye gerek yok. Ya da sırf motor üzerindeyken egolarına yenilip,gereksiz atraksiyon ve hızlara gerek yok.. Ya da sırf "aa ben bak motor sürüyorum" hallerine.. Motor, keyif almak için sürülür. Bazen sevdiklerine gitmek için, bazen sevdiklerine birşey götürebilmek için, bazen huzur için.. Maksadın ne olacaksa olsun, hiçbirşey can güvenliğinden önemli değilse eğer, sen gerekeni de yapıyor olsan bile evet trafikte biri gelip sana çarpabilir evet , sen kırmızı ışıkta dururken , aynadan aracın geldiğini, frenleme yapmadığını göremeyebilirsin ve araç sana çarpabilir.. ama... sen yolda yürürken dahi düşüp, bileğini burkup bağ dokunda yırtılma yaşayabilirsin ya da kafanı çarpıp,Allah korusun..

Motosiklet sürmenin getirileri vardır, motosikletle kattettiğin her bir km , aynı zamanda kendine,iç dünyana da yolculuktur bence.. Kendini keşfetmek,sınırlarının farkına varmak. Egolarından kurtulmak.. Sırf bunlar için bile motosiklet ( motorsiklet haha ) sürülür.

İnsanlar, tanımadıkları bilmedikleri herşeyden korkarlar.Doğaldır ki, Sana tavsiyem, maddi durumun varsa, motor dahi almadan eğitim alman ..Motorla tanışman, bakalım sevecek misin ? Ama emin ol , sevdiriyor kendini kerata

Belki de farkına varacaksın ki, ben motor sürmek için uygun değilim.. Belki de farkına varacaksın ki, insanlar konuşurlar(mış) ama bazı insanlar yaşarlar(mış) konuşmazlarmış

Fikir olması açısından :
    https://www.youtube.com/watch?v=0ZpZXtyqQW0

http://safetyturkiye.com/egitim-programlari#guvenli-surus-1

Daha pek çok eğitim veren yerler var,hangi şehirdesiniz bilemiyorum ama...

Son olarak kendin için bir iyilik yap, motor dahi almadan katılabileceğim eğitimlerden birini , dene. Hayatın boyunca kendine yaptığın en güzel iyiliğii,en iyi şeyi kaçırıyor olabilirsin sırf, çevrenin söylemleri ile..

Ben hayatım boyunca yaptığım en iyi şeyi aynı gün içerisinde gerekli evrakları tamamlayıp ve o gün sürücü kursuna kaydolmak , adım atmak olarak yorumluyorum. Belki o gün kaydımı tamamlamasaydım ...motosikletle tanışmıyor olurdum.. Sırf, sağlık raporu için kaç hastahane,sağlık ocagı gezdiğimi yazmaya kalksam .. Bir muayene etmediler

Kazasız belasız günlere
    brkytprk ve Oguz K. bunu beğendiler.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Enduro yapabilirsin illa trafik olacak diye bişey yok.
    Korkuyorsan zaten başlama kasılırsın, çok düşünürsün, tatmin olamazsın vs.
    brkytprk bunu beğendi.

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Hepimiz bir gün öleceğiz, önemli olan ölmeden önce içinden geçen herşeyi yapabilmek , motor kullanmazsan ve sağlık problemin olmazsa 80 sene yaşarsın , motor kullanıp boktan bir kazada yarın ölebilirsin , veya bunun tam terside olabilir motor kullanıp 80 yıl yaşarsın, yarın boğazına leblebi kaçar ölürsün. Demek istediğim çok düşünme içinden ne geliyorsa yap , belkide bugün bu dünyadaki son günün.
    santo78, sparr0wh4wk ve brkytprk bunu beğendiler.
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Alıntı santo78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki soyle dusun eger hic motor kullanmasan , olene kadar tum hayatin boyunca sakat kalmama garantin olacakmi? Bunun cevabina evet diye biliyorsan o zaman baslama.
    bu çok iyiyid.

İzmir'de üniversite öğrencisiyim nispeten bu şehirde okulumda motor kullanan kişiler arkadaşlar çok yaygın sizin de dşüncelerinizi okuyunca daha cesaretlendim , düşüncelerinizi paylaştığınız için hepinize çok teşekkürler sağolun

serkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Made in Japan!
    Herkes bir gün ölecek v.s. gibi alakasız mesajlar görüyorum. Lütfen böyle saçma yorumlar yazarak kimseye olmadık bir cesaret yüklemesi yapmayın! Siz kullanabiliyorsunuz ve şu an hayattasınız diye motosikletin hiçbir kara taşıtına benzemediğini unutarak yorum yazmayın...

Motosiklet ya da başka bir konu hiç fark etmez. Tarih bilim adamlarından mucitlere, savaş meydanlarından aşçılara kadar yüzlerle, binlerce, on binlerce örnekle dolu. Hiçbir iş, o işi yapacak olanın güven eksikliği ve korkusu ile tamamlanamaz. Başlasa bile bitirilemez. Yani korku = başarısızlık, güvensizlik = hüsrandır. Konu ne olursa olsun, bu çok net ve değişmez bir kuraldır.

İnsan oğlu kendine güvenmeden hiçbir işe muvaffak olamaz.

Ailenizin, akrabalarınızın yahut arkadaşlarınızın motosiklet hakkındaki fikirleri ayrı konu, sizin motosiklet meselesindeki korku ve güvensizliğiniz ayrı konu. Bu ikisini birbirine karıştırmadan kendinize dönüp baktığınızda motosiklete, motosiklet kullanmaya, motosiklet kullanmanın, trafikte bir motosikletli olmanın yüksek risklerine ve tehlikelerine karşın korkunuz varsa; kural net: Motosikletten uzak durmanız gereklidir.

Nokta.
    brkytprk bunu beğendi.
    Honda Today 50 • Honda Beat 100 • Yamaha YBR 125 • Kawasaki ER5 • Yamaha Fazer FZ6 • V-Four Racing 800 ABS

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    bu arada bi cros al ve trafiğe çıkma hem sonrasında iyi motosiklet sürersin hemde tehlikesini üzerine oturarak görürsün.
    brkytprk bunu beğendi.

hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Abicim aklına kötü düşünceler getirme. Ölümünde bize ne zaman, nerede, ne şekilde geleceği belli olmaz. Bunu düşüneceksen sokağa çıkmaman gerek. Peki evde birşey olmayacakmı bize.. Bunların garantisi yok. Hayat kısa. Tutkularından vazgeçme. İsteklerini erteleme. Youtube da bakacaksan bir çok eğitmenden yararlı paylaşımlar var. Hatta motor nasıl kullanılır, kullanırken nelere dikkat edilmelidir gibi bir sürü video paylaşımı var. Bunlara bir göz at. Sana fikir verecektir.
    brkytprk bunu beğendi.
    Bir garip yolcu

Alakası yok ben düşüncene katılmıyorum değişmeyen hiçbir kural yoktur bence insanoğlu bu sonuçta korkabilir endişe duyabilir bazı konularda hele ki motor konusunda da bu çok normal , benim korku ve endişelerim var evet ama bu güvensiz olmak anlamına gelmiyo , asıl önemli olan bunları yenmek bunların üstesinden gelmek , korku başta başarısızlık değil aksine üstüne gidilip başarıya götüren bir yoldur bence. Sonuçta milyon tane motor kullanan insan var , kullandığını zannedip apaçilik yapan baskasının canını tehlikeye atmaktan baska bişey de yapmayan bir sürü motorcu var. Ben bu konuda etrafımdaki hiç kimsenin fikrini önemsemediğim için zaten buraya konu açtım işi gerçekten bilen tecrübeli arkadaşlarımızın fikrini almak için.

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Alıntı serkani adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes bir gün ölecek v.s. gibi alakasız mesajlar görüyorum. Lütfen böyle saçma yorumlar yazarak kimseye olmadık bir cesaret yüklemesi yapmayın! Siz kullanabiliyorsunuz ve şu an hayattasınız diye motosikletin hiçbir kara taşıtına benzemediğini unutarak yorum yazmayın...

Motosiklet ya da başka bir konu hiç fark etmez. Tarih bilim adamlarından mucitlere, savaş meydanlarından aşçılara kadar yüzlerle, binlerce, on binlerce örnekle dolu. Hiçbir iş, o işi yapacak olanın güven eksikliği ve korkusu ile tamamlanamaz. Başlasa bile bitirilemez. Yani korku = başarısızlık, güvensizlik = hüsrandır. Konu ne olursa olsun, bu çok net ve değişmez bir kuraldır.

İnsan oğlu kendine güvenmeden hiçbir işe muvaffak olamaz.

Ailenizin, akrabalarınızın yahut arkadaşlarınızın motosiklet hakkındaki fikirleri ayrı konu, sizin motosiklet meselesindeki korku ve güvensizliğiniz ayrı konu. Bu ikisini birbirine karıştırmadan kendinize dönüp baktığınızda motosiklete, motosiklet kullanmaya, motosiklet kullanmanın, trafikte bir motosikletli olmanın yüksek risklerine ve tehlikelerine karşın korkunuz varsa; kural net: Motosikletten uzak durmanız gereklidir.

Nokta.
    Korkularınla yüzleşmediğin sürece onları yenemezsin , adamın ölüm korkusu var ise, her durumda öleceğini bilmesi gerekiyor yani ölmenin motorla ilgili yok ayrıca ölümü kabullenip motor üzerine çıktıktan sonra zaman içersinde kendine olan güveni gelişir diye düşünüyorum. Umarım alaka kurmana yardımcı olmuştur.
    santo78 ve brkytprk bunu beğendiler.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)