Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik sigortası hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese selamlar ismim Arda denizlide yaşıyorum hem öğrencilik(PAÜ) hemde sigortacılık yapıyorum benimde hayalim bir motorsiklet kullanıcısı olmak, umarım ilerde sahip olur ve burdan gezi resimlerimi sizlerle paylaşırım, uzun zamandır takip ediyorum zaten sizleri işim gereği forumdaki sigorta konularına girip bakıyorum ve bazı kafa karışıklıkları olduğunu görüyorum, bu yüzden sizlere bazı bilgler vermek istedim umarım yararlı bir konu olur,
    Aşağıda yazacağım maddeler diğer araçlar içinde geçerlidir ama burası bir motosiklet forumu olduğu için örnekleri genelde motosikletler üzerinden yapacağım,

-Sigorta yaptırmadan Ruhsat alamazsınız

-Yeni alınmış bir araç için (2.el) sigortasızlık limiti 7 gündür bu 7 günü bir önceki sahibinin sigortası karşılar, araç satışından sonra iptal parası alanlar bilir belirli bir kesinti oluyor işde bu kesintinin içinde bu 7 günde dahildir. Araç 0 alınıyorsa bu 7 gün olayı söz konusu değildir.

-Eğer ilk motorunuzu alacaksanız ilk trafik sigortanız pahalı çıkar

-Eğer 90+ doğumluysanız ergo gibi şirketler sizi riskli gördüğü için fiyat bile vermez

-Eğer ilk motorunuza yenileme yapmadan tekrar başka bir motor alıp sigorta yaptırmaya giderseniz tekrar
    fazla fiyat ödersiniz, örnekle açıklamak gerekirse ilk motorunuz olarak X marka bir motor aldınız ve sigortasını yaptırdınız yüksek bir fiyattan, o sene dolmadan yani sigortanızı yeniletmeden X marka motorunuzu satıp başka bir motor aldınız, sigorta yaptırmaya gittiğinizde yine ilk defa motor alıyor gibi fiyat çıkar (burda başka bir motoradan kastım cümlesini yanlış anlamayın aynı marka motorda alsanız aynısı olur vurgulamak istediğim konu "yenileme")

-Şu şirket motorlara ucuz fiyat çıkarıyor olayı herzaman geçerli değildir örnek vermek gerekirse geçen ay demir sigorta genelde motorlara uygun fiyat veriyordu ama bu ay demirden hiç motor sigortası kesmedik çünkü pahalı vermeye başladı, bu şirketlerin kendi politikasıdır ve değişiyor hep

-Acenteler arası fiyat farklılıklarının nedeni genelde her acentenin çalıştığı şirketlerle alakalıdır, örnek vermek gerekirse bir acente 15 şirketten fiyat alabiliyorken başka bir acente 10 şirketten fiyat alıyordur( bizde 21 mesela

-Eğer kazanız varsa trafik sigortası fiyatınız artış gösterir

-Her araç için sigortalar farklıdır mesela 60 yıllık kamyon kullanıcısı olun ve 60 yıldır kazasız şekilde sigortanızı yaptırmış olun eğer motor alırsanız bu motora yada araba alırsanız bunun araba sigortasına fiyat konusunda bir etkisi olmaz

-Eğer geçmişte motor-araba vs bir aracı uzun süre kullandıysanız ve o aracı satmış iseniz yeni aldığınız aynı tip(bir üstteki madde) araç için sigortacınıza bunu söyleyin ve indirim hakkım olabilir diyin çünkü acenteler genelde indirim olayına bakmaz

Şimdilik aklıma gelenler bunlar zamanla editlerim konuyu sizinde sormak istediğiniz bir konu olursa burdan sorabilirsiniz
    ALYEDZ ve polemos bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ALYEDZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    artık yok
    süper bilgilendirme olmuş Arda kardeş emeğin için teşekkürler.

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    bilgilendirmeler için teşekkürler, tahmin ettiğim gibi benim olayım yenileme olmuş, hiçbir motorumu 4 aydan fazla kullanmadan sattığım için, oldu demekki hep yüksek çıkıyordu.

Motosikleti
    Mondial 150 MG Superboy
    Selamlar. Sormak istedigim bir sey var. Ben gecen ay sifir bir motor aldim ve ruhsati cikarabilmek icin sigortayi yaptirip ayni gun icerisinde ruhsati cikarip plakami aldim. Yaptirmis oldugum sigortayi plaka uzerine gecirmek icin acentaya gittigimde ise bana 46 tl fark cikardilar. Sebebini sorunca firma kaynakli dendi mudurluk arandi ama onlarda bir cozum bulamadi. Bu parayi odemek istemiyorum isin para boyutundan cok niye bu parayi odemem gerektigini kimse bilmiyor. Buda cok can sikici. Bu durumda ne yapilabilir.

dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Bilgiler için teşekkürler. Sizden sigorta fiyat teklifi alabiliyo muyuz?
    Grozny bunu beğendi.

Alıntı borana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar. Sormak istedigim bir sey var. Ben gecen ay sifir bir motor aldim ve ruhsati cikarabilmek icin sigortayi yaptirip ayni gun icerisinde ruhsati cikarip plakami aldim. Yaptirmis oldugum sigortayi plaka uzerine gecirmek icin acentaya gittigimde ise bana 46 tl fark cikardilar. Sebebini sorunca firma kaynakli dendi mudurluk arandi ama onlarda bir cozum bulamadi. Bu parayi odemek istemiyorum isin para boyutundan cok niye bu parayi odemem gerektigini kimse bilmiyor. Buda cok can sikici. Bu durumda ne yapilabilir.
    Bu anlattıklarınıza göre konuşuyorum böyle birşey olmamalı motor 2. El olsa yani atıyorum 34 plaka alıp onu 20 yaptırsan böyle bir fiyat farkı çıkabilir ama siz 0 aldım diyorsunuz bu durumda acentanızdan zeylnameyi isteyin ve üzerinde istedikleri rakam var mı bakın yoksa neye dayanarak istediklerini sorun çünkü saçmalıkdan başka birşey değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Alıntı dockerengin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için teşekkürler. Sizden sigorta fiyat teklifi alabiliyo muyuz?
    Tabiki gerekli bilgileri yazarsanız teklif yapabilirim

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Firsat bulmuşken sorayım. Benim motorumda 2012 yılından kalma ağır hasar kaydı var. Bu sigorta ücretini etkiler mi? Teşekkürler.

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı borana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    01 olarak aldığım motoru 34 e geçirmek istediğimde ilk sigorta 260 + 190 lirada fark çıktı, mecbur ödedim. saçma sapan bir durum ama başka çarem kalmadı.

Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Firsat bulmuşken sorayım. Benim motorumda 2012 yılından kalma ağır hasar kaydı var. Bu sigorta ücretini etkiler mi? Teşekkürler.
    Malesef evet hocam etkiler

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Alıntı Grozny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malesef evet hocam etkiler
    Teşekkür ederim cevap için.

Alıntı agrasiwe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    01 olarak aldığım motoru 34 e geçirmek istediğimde ilk sigorta 260 + 190 lirada fark çıktı, mecbur ödedim. saçma sapan bir durum ama başka çarem kalmadı.
    Hocam bu şehirlerin büyüklüğüyle alakalı şehir ne kadar büyük ise yani kaza oranı ne kadar fazla ise şirketler ona göre fiyat belirliyor verdiğiniz fark bundan kaynaklanıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)