Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Bir hırsızlık vakası. Rahatlık cabası. (ÇALINAN HAYABUSA İÇERİR)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cronos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İftira bi kere atılır kardeşim. İlk seferlerde mesela bişey olmasın ama sonraları diretenlerin, bu hırsızlığı hastalık haline getirenlerin.. Sürekli polis merkezine gelip pişkin pişkin sırıta sırıta ifade verenlerin öyle ceza görmesini isterdim. Yoksa ilk 1-2 seferde affetmeleri normaldir. Geçen bi haber okudum forumda kilometreyi geri saranlara ceza vermişler 10 sene mi ne? Hangi hırsız bu kadar ceza aldı? Kilometreyi geriye sarmak sadece bi hiledir aslında o kadar da önemli değildir. Motor temizse alınır.(ben yapmam o şerefsizliği) Ama hırsızlık yapıp bu kadar ceza yiyeni hiç duymadım. Yok yani arada bir de değil hep hırsızlık oluyor yahu revamı bu? El kesilmese bile yıldırıcı caydırıcı ceza istiyorum şahsen. Ne emeklerimiz dönüyor arkadaşlar uyanın artık nesine acıyosunuz bu itlerin? Yazıktır günahtır vallahi. Para kazanmak bu kadar kolay değil.
    @Cronos aşağı yukarı benzer düşünceleri paylaşıyoruz ama biraz tarzımız farklı.Şahsi ve duygusal olarak haraket edecek olsam benim malımı çalan adamı yakalanınca bizzat kendim,yavaş yavaş küçük parçalara ayırarak öldürmek isterdim.Bu durum adalet değil daha çok kişisel tatmin olurdu.Cezalar kişisel tatminden çok suçu önleme amaçlı vardı.Ceza sistemi ile topluma ve potansiyel suçlulara verilmek istenen mesaj "Başkalarının malına ve canına zarar veren davranışlar yaparsanız özgürlüğünüz elinizden gider,ceza alırsınız" ama şu anda herhangi bir ceza olmadığından bu sistem işlemiyor.Ayrıca suçu kesinleşmiş bir hırsızı içeri 10 yıl içiri tıkarsan 10 sene onun dışarıda hırsızlık yapmaktan alıkoyarsın.Bu adamın elini kessen gider sağlam eliyle yine inadına hırsılık yapar.Suçlara karşı verilecek vahşice cezalar suçları engellemeye yönelik değil biraz daha kişisel tatmin kaynaklıdır.Ayrıca İran,Afganistan ve benzeri şeriat yönetimi olan ülkelerde yanlışlıkla suçlu durumuna düşürülüp vahşice öldürülen insanların haberleri sık sık basına yansıyor.Taşlayarak öldürme,kafa kesme,el kesme gibi cezalar toplumun içindeki şiddet ve vahşet dürtülerini tatmin etmekten başka bi şeye yaramıyor.Roma döneminde gladyatörlerin bir birilerini vahşice doğramasını zevkle izleyen toplum ile şu anda şerri yönetim altında suçlu kabul edilen insanların kafalarının kesilmesini,yada taşlanarak öldürülmesini zevk ile izleyen toplum arasında bana göre pek bir fark yoktur.

Bir de bu başık altına yazan bazı arkadaşlar,bir hırslık haberini,hırsızlığı önlemeye yönelik fikirlerle,adalet ve ceza sistemi eleştirileri ile devam eden bir tartışma konusu nasıl hemen şeriata ve dini konulara getirdiniz sizi tebrik ederim.
    Cronos ve Shrieker bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Çok açık söylüyorum eğer evimin önünde böyle bir manzarayla karşılaşırsam direk vururum, dışarıda maalesef silah taşıyamıyorum ruhsatım yok, tek çarem otoparklar ve kilitler. Bazı insanları da anlayamıyorum 20 bin 30 bine motor alıp, ardından gidip çin malı 5 tl lik zincirle korumaya çalışıyorlar ya, nasıl bi mantık çözebilmiş değilim.
    TEKNECI bunu beğendi.

ümitersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R6
    Cok guzel konusmussun sonuna kadar haklisin

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Alıntı fearlesboyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam size acımayan hırsıza bile acıyorsunuz ya bir şey diyemedim.mesele şaeriat vs vs meselesi değil mesele hırsızlıga karşı aldıgı ceza insanlara ders olmalı ki yapmamalı.tc.kanunlarının verebileceği en fazla ceza 3-5 ay hapistir oda paraya vs cevirilir ertelenir.yani hırsız karakoldan sizden önce çıkar.
    Hocam bende şaşkınlık içindeyim!Merak ediyorum aynı şey bu hırsıza acıyan arkadaşın başına gelse yine tepkisi bu kadar yumuşak olur mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

Alıntı cluuberzone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    el kesmek şeriatta vardır diyor arkadaş..

Ne olmuş yani.
    Şeriat dediğin Allah ın kanunlarıdır...
    Bu kadar mı korkuyosunuz uygulanmasından..

Ben daha dünyada şeriattan daha caydırıcı kanunları olan bir kanun görmedim.

KES bakalım elini ....

hapse at yatar çıkar...
    ama canını yak bakalım düşünecekmi bir daha...

ülkemizde cezalar çocuk oyuncağına dönmüş...
    Sanırım olay bir arkadaşın dediği gibi yunanistan olmuş!Ancak dediğiniz gibi yusuf bey hırsızlara ŞERİAT uygulansa bu kadar rahatça çalamazlar!
    Bir abimizde yedek parça olayına değinmiş çalınan tüm motorlar yedek parça olarak değerlendirilmiyor olabilir ayrıca çok arayıp motoruna yedek parça bulan birisi karşısında parçayı temin eden kişinin hırsız olduğunu bilemeyebilir zaten hırsız olduğunu satın aldığı parçanın çalıntı maldan çıkarıldığını bilip de ALLAH razı olsun diyorsa o kişi büyük sıkıntıdadır!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

drej73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 2011 (Raş)
    Bir alarm taksa o kameradan daha hayırlı olurdu benimki daha çadıra dokunmadan alarm ortalığı birbirine katar gürültüden bide topcase alarmı var yani iki alarm var benim motorda 2800 TL aldığım apache

Biraz insaf be kardeşim. Bu dediğin el kesme , kol kesme insanı ömür boyu etkileyecek bir olay. Şeriat ise "Allah'ın değil,müslümanların kanunu" Allah kur'an-ı kerim'de hiçbir suresinde kol kesin,el kesin,boynunu kılıçla vurun dememiştir. İçinizdeki vahşet sevgisinden kurtulun lütfen.
    Shrieker bunu beğendi.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Ahh bide Seriat'i begenmezler. Allah'in kanunlari iste birsey mi caliyorsun cart bir el kesilecek sonra bir daha yapacaginda dusuneceksin kesik eline bakip. Akillanmadinmi otekide kesilecek. Hey Allah'im ne buyuk adaletin var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:12 ----------

Alıntı motocommuter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz insaf be kardeşim. Bu dediğin el kesme , kol kesme insanı ömür boyu etkileyecek bir olay. Şeriat ise "Allah'ın değil,müslümanların kanunu" Allah kur'an-ı kerim'de hiçbir suresinde kol kesin,el kesin,boynunu kılıçla vurun dememiştir. İçinizdeki vahşet sevgisinden kurtulun lütfen.
    Kuran okumamisin belli bari yok deme.

Maide suresi 38. Ayet:
    Erkek hırsızın ve kadın hırsızın ellerini, yaptıklarına karşılık kesin. Bu ALLAH'ın öngördüğü bir caydırma yöntemidir. ALLAH Güçlüdür, Bilgedir
    18891938, Cronos, Mr.Akn ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Boyle durumlarda her ne kadar seriat kurallarina karsi olsam da ulan keske seriat gelse de sunlarim eli ayagi kesilse diyorum.

beycank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı santo78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahh bide Seriat'i begenmezler. Allah'in kanunlari iste birsey mi caliyorsun cart bir el kesilecek sonra bir daha yapacaginda dusuneceksin kesik eline bakip. Akillanmadinmi otekide kesilecek. Hey Allah'im ne buyuk adaletin var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:12 ----------

Kuran okumamisin belli bari yok deme.

Maide suresi 38. Ayet:
    Erkek hırsızın ve kadın hırsızın ellerini, yaptıklarına karşılık kesin. Bu ALLAH'ın öngördüğü bir caydırma yöntemidir. ALLAH Güçlüdür, Bilgedir

dostum bunu direk yazıldığı gibi anlamamak gerekiyor. Orada el kesmekten kasıt, o kişinin elini, önünü kesin, iş vermeyin, yardımcı olmayın anlamında olduğunu düşünüyorum. Bunu böyle anlamamız gerekiyor. Gerçek anlamında el kesmekten bahsetmiyor.

Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı beycank adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum bunu direk yazıldığı gibi anlamamak gerekiyor. Orada el kesmekten kasıt, o kişinin elini, önünü kesin, iş vermeyin, yardımcı olmayın anlamında olduğunu düşünüyorum. Bunu böyle anlamamız gerekiyor. Gerçek anlamında el kesmekten bahsetmiyor.
    1. Bunu sen iddaa ediyorsun. Biliyorsun her zaman iddaa eden taraf iddaasini kanitlamasi gerekir.
    2. Kuran kendisinin apacik bir dille herkesin anlayabilecegi bir sekilde yazildigini soyluyor. O zaman bu ayeti her okuyan insan bu ayetin ellerin kesilmesi olarak anlar. Senin dedigin gibi anlami farkli olsa bu apacik herkesin anlayabilecegi gibi olmuyor o zaman. Kuran kendi ile celiskiye dusmez.
    3. Hirsizlikla ilgili bir konuda ellerin kesilmesi gerektiginin gectigi yerde Buyuk Allah kelime zorlugumu cekiyorda (hasa) orda ellerin kesilmesi diye bir kelime kullaniyor. Yani boyle birsey sansa birakilabilirmi benim gibi anlayan el kesecek senin gibi anlayan biri baska birsey yapacak. Bak sen ne guzel bir suru kelimeyle acikladin boyle boyle anlamamiz lazim diye peki boyle hassas bir ayette Allah senin bile basitce anlatabildigin biseyi acikca anlatamiyormu? (Hasa)
    Cronos bunu beğendi.

beycank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı santo78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Bunu sen iddaa ediyorsun. Biliyorsun her zaman iddaa eden taraf iddaasini kanitlamasi gerekir.
    2. Kuran kendisinin apacik bir dille herkesin anlayabilecegi bir sekilde yazildigini soyluyor. O zaman bu ayeti her okuyan insan bu ayetin ellerin kesilmesi olarak anlar. Senin dedigin gibi anlami farkli olsa bu apacik herkesin anlayabilecegi gibi olmuyor o zaman. Kuran kendi ile celiskiye dusmez.
    3. Hirsizlikla ilgili bir konuda ellerin kesilmesi gerektiginin gectigi yerde Buyuk Allah kelime zorlugumu cekiyorda (hasa) orda ellerin kesilmesi diye bir kelime kullaniyor. Yani boyle birsey sansa birakilabilirmi benim gibi anlayan el kesecek senin gibi anlayan biri baska birsey yapacak. Bak sen ne guzel bir suru kelimeyle acikladin boyle boyle anlamamiz lazim diye peki boyle hassas bir ayette Allah senin bile basitce anlatabildigin biseyi acikca anlatamiyormu? (Hasa)
    herkesin yorumu kendine tabi, kuranı tam anlamıyla anlayıp yorumlayabilmek için arapça öğrenip orjinal halini okumak gerekiyor. Farklı kişilerin çevirilerinide okumak gerek. Evet herkesin anlayacağı şekilde yazılmış Kuran ve allah bize akıl vermiş, düşünmek, sorgulamak, yorumlamak için. İslam dini barış, hoşgörü dini diyoruz, bu mantıkla yola çıkarsak barış dininin böyle bir şeye izin vereceğini zannetmiyorum. Neyse dostum bu konu uzar gider tartışırız her yönünü tabi ama burası yeri değil sanırım. Konuşmak istersen özelden devam edebiliriz. Eğer herşeyi olduğu yazıldığı gibi alırsak çok sıkıntı olur. Üstüne yorumlamak, sorgulamak ve düşünmek gerekli diye düşünüyorum.

Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı beycank adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkesin yorumu kendine tabi, kuranı tam anlamıyla anlayıp yorumlayabilmek için arapça öğrenip orjinal halini okumak gerekiyor. Farklı kişilerin çevirilerinide okumak gerek. Evet herkesin anlayacağı şekilde yazılmış Kuran ve allah bize akıl vermiş, düşünmek, sorgulamak, yorumlamak için. İslam dini barış, hoşgörü dini diyoruz, bu mantıkla yola çıkarsak barış dininin böyle bir şeye izin vereceğini zannetmiyorum. Neyse dostum bu konu uzar gider tartışırız her yönünü tabi ama burası yeri değil sanırım. Konuşmak istersen özelden devam edebiliriz. Eğer herşeyi olduğu yazıldığı gibi alırsak çok sıkıntı olur. Üstüne yorumlamak, sorgulamak ve düşünmek gerekli diye düşünüyorum.
    Seni anlayabiliyorum belki bazi Kuran ayetleri sana siddetli gelebilir. Evet Islam , baris demek ama barisi bozana ceza yok demek degil. Ornek zina edenlerin cezasi 100 kirbac (recim Kuran'da yoktur). Hirsizligin cezasi el kesmek denmis. Barisi bozana bir ceza olmaliki baris sursun. Tabii herkes yinede istedigi gibi anlayabilir. Gercegi din gununde ogrenecegiz.

Kur'an'ı kerim okudum. Türkçe mealini de okudum fakat böyle bir şeye hiç denk gelmedim. Neyse öğrenmiş olduk. Yine de bu el kesme olayına asla sıcak bakmam. Bir insanı herhangi bir uzluvundan ayırmak yapılmaması gereken birşeydir.

Espaniole - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb650F - cb125E
    El kesme gibi insanlık dışı düşünceleri son derece meşruymuş gibi burada dillendiren kişiler.
    Siz..
    Neyse, konuşmayacağım.
    Shrieker bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Diyelim ki memlekette çalmak ve adam öldürmek serbest bırakıldı. Kaçınız adam öldürür veya çalar ???? Hiçbiriniz.
    Peki Amerika'da her sene yüzlerce adam idam ediliyor, buna rağmen neden kasten adam öldürme ( homecide) oranında idam olmayan Avrupa ülkelerin gerisindeler ? Aynı şekilde çinde insanları meydanlara toplayıp kurşuna diziyorlar. Cinayet hırsızlık bitti mi ? Hayır.
    Demek ki cezayı arttırmakla suçu önleyemiyoruz. Suç ile en iyi mücadele suçlunun islahı ile yapılır. Suç işleyenlerin çoğu aynı kişiler ve %60 tahliye olduktan sonra tekrar suç işliyor. Cezaevleri aynı zamanda suçluya yeni beceriler , ahlaki değerler, meslek zanaat kazandırma yerleri olmalı. İskandinav ülkelerinde cezaevlerinde kek, pasta yaptırıyorlar halı dokutuyorlar , marangozluk öğretiyorlar , psikoterapiye sokuyorlar. Bizde böyle mi ? Hayır. Tam tersi adam cezaevine girince diğer suçlulardan yeni suçlar öğreniyor , çıkar çıkmaz da bunları uygulamaya başlıyor.
    Thracian, beycank, Espaniole ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyelim ki memlekette çalmak ve adam öldürmek serbest bırakıldı. Kaçınız adam öldürür veya çalar ???? Hiçbiriniz.
    Peki Amerika'da her sene yüzlerce adam idam ediliyor, buna rağmen neden kasten adam öldürme ( homecide) oranında idam olmayan Avrupa ülkelerin gerisindeler ? Aynı şekilde çinde insanları meydanlara toplayıp kurşuna diziyorlar. Cinayet hırsızlık bitti mi ? Hayır.
    Demek ki cezayı arttırmakla suçu önleyemiyoruz. Suç ile en iyi mücadele suçlunun islahı ile yapılır. Suç işleyenlerin çoğu aynı kişiler ve %60 tahliye olduktan sonra tekrar suç işliyor. Cezaevleri aynı zamanda suçluya yeni beceriler , ahlaki değerler, meslek zanaat kazandırma yerleri olmalı. İskandinav ülkelerinde cezaevlerinde kek, pasta yaptırıyorlar halı dokutuyorlar , marangozluk öğretiyorlar , psikoterapiye sokuyorlar. Bizde böyle mi ? Hayır. Tam tersi adam cezaevine girince diğer suçlulardan yeni suçlar öğreniyor , çıkar çıkmaz da bunları uygulamaya başlıyor.
    Guzel utopik yaklasmissin. Simdi insanlar bir suc islerken bunun suc olup olmadigi umurlarinda degil birkere. Calmak serbest olsa yine insanlar calacak , oldurmek serbest olsa yine oldurecek. Sen , ben belki yapmaz ama buna megilli olan adam yapar. Birde sen hep sucu isleyen taraftan bahsetmissin. Magdur tarafina ne olacak. Adamin karisina tecavuz etmisler cocuklarini oldurmusler , al herifi pasta yapmayi ogret icerde. Adaleti nasil sagliyacaksin? Magdur olanin magduriyetini nasil gidereceksin. Adam senin hayatinda en onemli seyleri aliyor , sen herseyini kaybediyorsun. O adamsa bir kac sene yatiyor pasta yapmayi ogreniyor , psikologlardan daha iyi bir insan olmayi ogreniyor 10-20 yl sonra disari cikiyor. Ne guzel. Amerika'daki sistemi destekliyorum adami magdur olanlarin gozu onunde infaz ediyorlar.

Amerika'daki suc orani ile Avrupa'daki suc orani politik sebeblere ve yasam sartlarina bagli. Avrupa'lilar halen rahat yasiyorlar (rahat derken hukumetlerinin verdigi imkanlardan bahsediyorum). Ama beklenen o buyuk Avrupa ekonomik kirizi geldiginde gorecez neler olacak. Cok ilginctir tarihte 2 dunya savasi olmustur ve ikisinin baslangic yeride Avrupa'dir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:12 ----------

Al iste begendigin iskandinav ulkesinde milletin cocuklarini 2011 de olduren adam 21 sene almis, bunun bir kismida ilerde iyi halden indirirler 10-15 senede cikar. Yiyim boyle adeleti.

http://www.nytimes.com/2012/08/25/wo...rial.html?_r=0
    A.Volkan, Cronos ve cluuberzone bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Siz adalet değil, intikam istiyorsunuz. Yok elini keselim yok idam edelim.
    İnsanlık var olduğundan beri suç var.
    Ceza da var.
    Diri diri yakılmalar mı istersin, korkunç işkenceler altında yavaş yavaş öldürmeler mi.
    El kesmeler, kafa kesmeler daha neler neler.
    Bunların hiçbiri suçu önlemedi.
    Kafası çalışan ülkeler bu işin sadece ceza veya şiddetli ceza ile çözülmeyeceğini fark etti.
    Konuyu kaynağından kurutmaya başladılar ve başarılı oldular.
    Arada bir iki psikopat çıkıyor adamlar şaşkınlıktan ne yapacaklarını şaşırıyor.
    Bizde ise dışarısı psikopat dolu.
    1400 yıldır uygulanan ve uygulandığı ülkelere kan ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmemiş şeriattan medet uman var ya aklınıza şaşayım.
    Hiç mi bakmıyorsunuz etrafınıza şeriat uygulanan ülkeler ne halde!
    Thracian, Shrieker ve BIYIKLI bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    CBR 650F
    Araplarin uygulamasina ne bakiyorsun? Kominizmmi okudugunda dunyanin en guzel sistemidir. Ama uygulamaya bak birde , dunyanin hicbir ulkesi duzgun uygulanamamis. Insanlarin uygulamalari , sistemin ozunu kotu yapmaz.

Bu arada Fransa'da yapilan bir arastirmada Fransiz muslumanlarin is basvurulari Fransiz Hristiyanlara oranla 2.5 kere daha fazla red edilmis. 14 Ocak 2015'den beri 26 camiiye saldirida bulunulmus. Fransa hukumetinin ve halkinin muslumanlara bakis acisi ayni Hitler'in yahudilere olan bakis acisidir. Avrupa biraz karissa neler olacak Allah bilir.
    A.Volkan, barodi ve Oguz K. bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    - Arapların uygulamasına bakma.
    - Gerçek şeriat bu değil.
    - Gerçek İslam bu değil.
    Unuttuğum başka bahane var mı?
    Shrieker ve fazil bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Arapların uygulamasına bakma.
    - Gerçek şeriat bu değil.
    - Gerçek İslam bu değil.
    Unuttuğum başka bahane var mı?
    Al bir Kuran meali (hatta bir cok meal oku karsilastir) oku anla , ogrenebiliyorsan arapca ogren bir daha arapcadan anlayarak oku.
    Sonra gercek islami ogrenirsin. O iste gercek Islam ve seriattir. Sonra kararini kendin ver uygulama dogrumu yanlismi.

Haa bunu yapamiyorsan sadece totondan sallamis olursun.
    A.Volkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)