Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bu Çakarlar Yasak Mı? (Videolu + Detaylı Anlatımlı + Huzur Kaçırmalı)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Alıntı uçnkaplumbğa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz ürüne baktım, çok hoşuma gitti doğrusu,
    çakarlı nasıl yanacak peki onlar?
    Kontrol mekanizması var motorcu muhabbeti'nin de ayrı incelemesi var izleyebilirsiniz , mekanizmadan üç ayar olması lazım kapalı , açık ve çakarlı. Ama kabloyu seçerken aa battery yazmasına dikkat edin orada seçerken de öyle seçin yoksa araba girişine uyumlu geliyor o da uymuyor motosiklete. Neredeyse her renk var 6-7 tane gayet de parlak gözüküyor gece karanlığında.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Dodin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha vatandaşla düzgün saygılı konuşan görmedim, hışt bakar mısın, hop heyt yeşilli vs. diye sesleniyorlar, eğer ki sen adalet sisteminin kolluk kuvvetiysen, düzeni sağlamakla görevliysen düzgün adam olacaksın, vatandaşa örnek olacaksın, ama nerde bizim polislerde...

Savunmayın ve ya anlayışlı davranmayın şunlara haketmiyorlar

Madem öyle başıma gelen bir olayı daha anlatayım.
    Gecenin bir saati 12 den sonra para çekmek için dışarı çıkmıştım motosikletle.
    Bankanın olduğu caddede telefonuma mesaj gelmesini bekliyordum motorun üstünde.
    Yanıma bir ekip yanaştı,
    ruhsatını ver bakalım dedi pencereden,
    indim motordan verdim falan,
    adam ama bana kaçak göçek birşey yapıyormuşum gibi davranıyor,
    baktı ruhsata bunun muayenesi geçmiş falan dedi,
    hemen anons edecekti motoru bağlamak için,
    aldım elime ruhsatı gösterdim yeni muayene tarihini,
    polis eski muayene tarihine bakıyormuş.
    sonra ehliyet var mı falan onu da istedi,
    verdim.

sonra diyor ki ben zaten senin bir eksiğin olmadığını biliyordum falan,
    gülümsüyor bi de.

acayip insanlar var gerçekten.
    Ertugyigit ve mehmetenis bunu beğendiler.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Polisin hitabı yanlış bu konuda sonuna kadar haklısın.

Polisin seni uyarması da yanlış o çakarları söktürmesi ceza yazması sökmediğin taktirde aracını bağlaması gerekirdi.

Gerekçe şudur : Uluslar arası kurallar.

Bu kuralların başında trafik kuralları gelir. Ehliyetini tüm dünyada kullanmana yarar.
    Sonra araç ekipmanları gelir ki bunların başında da aydınlatma ve ikazlar vardır.

Dünayanın her yerinde standart olarak aynı uyarı ışıkları kullanılır.

Kişilerin ilave ışıklarla aracını donatması bu standardın dışına çıkılmasına neden olur ki bu çok da mantıklı değil.

Bu arada o ışıkların faydası olduğunu düşünmüyorum. Daha dün aracıyla geri geri gelen hanfendi tenezül edip arkasına bakmadığı için motoruma vurdu.
    StayAway bunu beğendi.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    normalde çakar ve sis farı yasak. şikayet konusu olmadıkça bir yerden emir gelmedikçe karıştıklarını görmedim.
    "peki abi" diyip geçiyorum artık herhangi bir şey olduğu zaman . duymak istedikleri bu çoğunun.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Ertugyigit ve Sinan Er bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Ahahah çok iyi ama kaska da taksaymış tam olurmuş :D

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Sen polisi denemek için frene basıp çakarlarını yakmışsın. Polis onu frene mi bastın hep mi yanıyor bilemez.
    Ben olsam polise teşekkür ederdim bana cakarlı araç kullandığım için ceza yazmamasına. Araca sesli yada ışıklı uyarı işaretleri takılmasının 650 TL cezası var. Bana polis hey motorcu dese lütfen hitabınıza dikkat et derim. Neden çünkü yasal olarak herşeyim tam. Ama sizde biliyosunuz ki yasal olarak herşeyiniz tam olmadığı için size hey motorcu der polis sizde gelir burada dert yanarsınız. Polisin yüzüne karşı hiçbir şey diyemessiniz.
    İşin özeti önce trafik kurallarına ve kanunlara uyalım ondan sonra kalkalım başkalarını eleştirelim.
    RAMİREZ bunu beğendi.

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polisin hitabı yanlış bu konuda sonuna kadar haklısın.

Polisin seni uyarması da yanlış o çakarları söktürmesi ceza yazması sökmediğin taktirde aracını bağlaması gerekirdi.

Gerekçe şudur : Uluslar arası kurallar.

Bu kuralların başında trafik kuralları gelir. Ehliyetini tüm dünyada kullanmana yarar.
    Sonra araç ekipmanları gelir ki bunların başında da aydınlatma ve ikazlar vardır.

Dünayanın her yerinde standart olarak aynı uyarı ışıkları kullanılır.

Kişilerin ilave ışıklarla aracını donatması bu standardın dışına çıkılmasına neden olur ki bu çok da mantıklı değil.

Bu arada o ışıkların faydası olduğunu düşünmüyorum. Daha dün aracıyla geri geri gelen hanfendi tenezül edip arkasına bakmadığı için motoruma vurdu.
    Söylediğiniz her şey normal şartlar altında olan şeyler. Bu konuya girersek çıkamayız
    Trafik kuralları tüm dünyada standart fakat işleyiş zaten sorun olan.
    Herhangi bir Avrupa ülkesinde de standart kurallar var bizim ülkemizde de, asya, orta doğu vesaire ülkelerde de.
    Sizin söyledikleriniz biraz da ütopik geliyor bana.

Çakarların bana maliyeti 20 lira. Sök diye ısrar etseydi söküverirdim, tekrar takardım sonra.
    Sis farı kullanıyor musunuz? Yani sis farınız olduğu halde mi size çarptılar?

Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normalde çakar ve sis farı yasak. şikayet konusu olmadıkça bir yerden emir gelmedikçe karıştıklarını görmedim.
    "peki abi" diyip geçiyorum artık herhangi bir şey olduğu zaman . duymak istedikleri bu çoğunun.
    Evet biraz da böyle işliyor bizim adalet sistemimiz. Tanıdığın varsa sıkıntı yok, tanıdığın yoksa yandın.

Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen polisi denemek için frene basıp çakarlarını yakmışsın. Polis onu frene mi bastın hep mi yanıyor bilemez.
    Ben olsam polise teşekkür ederdim bana cakarlı araç kullandığım için ceza yazmamasına. Araca sesli yada ışıklı uyarı işaretleri takılmasının 650 TL cezası var. Bana polis hey motorcu dese lütfen hitabınıza dikkat et derim. Neden çünkü yasal olarak herşeyim tam. Ama sizde biliyosunuz ki yasal olarak herşeyiniz tam olmadığı için size hey motorcu der polis sizde gelir burada dert yanarsınız. Polisin yüzüne karşı hiçbir şey diyemessiniz.
    İşin özeti önce trafik kurallarına ve kanunlara uyalım ondan sonra kalkalım başkalarını eleştirelim.
    Önünden geçtiğim için sürekli yanmadığını görmüştür diye tahmin ediyorum.
    Evet polisle aramda geçen hadisede kozmetik kusurlar var.
    Polis ceza yazmayı kafasına koydu bir şekilde yazar, hitabına da dikkat eder, buyrun beyefendi ceza makbuzunuz der.

infernox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys
    Çakar, Karayolu Trafik Kanunu 26 maddesine göre yasak. Polis bunu sana söylüyor çünkü kanunu uygulamaya çalışıyor, istese ceza da yazardı.
    Polis kanunu bize uygulamaya çalışınca şerefsiz, başımıza bir iş geldiğinde de polis ilgisiz olur.
    O yüzden her zaman kendimiz haklıyız karşıdaki ölsün.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Altında CBF 1000 olunca da "MOTORCUUUUUUU" diye arkandan anons ediyor merak etme. Tecrübe ile sabittir. Neyseki " MOTORRRRR" demiyor. Buna da şükür...

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Madem öyle başıma gelen bir olayı daha anlatayım.
    Gecenin bir saati 12 den sonra para çekmek için dışarı çıkmıştım motosikletle.
    Bankanın olduğu caddede telefonuma mesaj gelmesini bekliyordum motorun üstünde.
    Yanıma bir ekip yanaştı,
    ruhsatını ver bakalım dedi pencereden,
    indim motordan verdim falan,
    adam ama bana kaçak göçek birşey yapıyormuşum gibi davranıyor,
    baktı ruhsata bunun muayenesi geçmiş falan dedi,
    hemen anons edecekti motoru bağlamak için,
    aldım elime ruhsatı gösterdim yeni muayene tarihini,
    polis eski muayene tarihine bakıyormuş.
    sonra ehliyet var mı falan onu da istedi,
    verdim.

sonra diyor ki ben zaten senin bir eksiğin olmadığını biliyordum falan,
    gülümsüyor bi de.

acayip insanlar var gerçekten.
    Polisin alnından öpmek lazım. Çalıntı bi motorla mahallede erkete bekliyor da olabilirdin. Aynı sokakta senin motorunu çalmak için gelen tipleri görüp de kontrol yapmasa polise söylemediğini bırakmazsın. Ne iyi edip de ruhsat sordun demen lazım adama.

Bu arada, konuyu açan arkadaşa söylüyorum. Polisin hitabeti hoşuna gitmediyse orada müdahale edip "hop efendi bana düzgün hitap et" diyebilirdin. Demedin. Gelip forumda konu açtın. Belki zaten "çakarlarım var tutup da benimle uğraşmasın" diye düşündün, belki başka bir sebeple ses etmedin. Motosiklet üstündeyken de sosyal bir çevredeyiz. Hayata müdahale edebiliriz. Hayat dışarıda. Burada söylenerek iç huzurunu bulabilen daha görmedim.

Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende tekrar edeyim kardeşim öncelikle cambazlık ,kurnazlık fialdan dolayı demedim .deseydim egzoz örneğini verir millet açtırıp sonrada fark edilmek için bunu yaptık dediğini söylerdim. birde sen zaten sis farı ,çakarla motorun vize muayenesine girermiydin ?
    şöyle bir düşünürseniz yapılan uygulama muadillerinide beraberinde getirir.görünür olmak için önce motorunuzdan başlanır işe motorun rengi ,farı ,giysileriniz , yansıtıcılarınız tam mı ?
    bizlere montunun ,kaskının ,motorunun fotoraflarını yükleyebilirmisin ?
    en önemli husus ise yolu doğru taramaktır ,eğitim videolarını izlediniz mi ? yolu adam nasıl tarıyor ? bir sonraki olaya hazırmısınız ?
    Alıntı infernox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çakar, Karayolu Trafik Kanunu 26 maddesine göre yasak. Polis bunu sana söylüyor çünkü kanunu uygulamaya çalışıyor, istese ceza da yazardı.
    Polis kanunu bize uygulamaya çalışınca şerefsiz, başımıza bir iş geldiğinde de polis ilgisiz olur.
    O yüzden her zaman kendimiz haklıyız karşıdaki ölsün.

Ben şerefsiz falan demedim. Manipüle etmeyelim olayi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:31 ----------

Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polisin alnından öpmek lazım. Çalıntı bi motorla mahallede erkete bekliyor da olabilirdin. Aynı sokakta senin motorunu çalmak için gelen tipleri görüp de kontrol yapmasa polise söylemediğini bırakmazsın. Ne iyi edip de ruhsat sordun demen lazım adama.

Bu arada, konuyu açan arkadaşa söylüyorum. Polisin hitabeti hoşuna gitmediyse orada müdahale edip "hop efendi bana düzgün hitap et" diyebilirdin. Demedin. Gelip forumda konu açtın. Belki zaten "çakarlarım var tutup da benimle uğraşmasın" diye düşündün, belki başka bir sebeple ses etmedin. Motosiklet üstündeyken de sosyal bir çevredeyiz. Hayata müdahale edebiliriz. Hayat dışarıda. Burada söylenerek iç huzurunu bulabilen daha görmedim.
    Dikkat ettiyseniz ben gecenin bir yarısı neden kontrol ediyor demedim. Eksigim olduğunu düşünüp ahaha simdi yaktim cirani düşüncesiyle açığımı arayan bir polis profilinden bahsediyorum.

Zaten ilk önce plakayı anons ediyor çalıntı olsa anında belli olurdu.

Buraya konu acmamın sebebi de boyle bir durumla karsilasan varsa biraz da ortak bir akil yurutmekti.

Ben zaten ibne polis cakarlarima laf etti demiyorum. Çakar yasaksa yasaktır. İtiraz etmedim.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F

Ben zaten ibne polis cakarlarima laf etti demiyorum. Çakar yasaksa yasaktır. İtiraz etmedim.
    Haha Reha Muhtar gibi yaptin simdi valla.

mehmetenis bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    öyle fazer falan onlar da hız moptoru ya onlarda da serseri gözükürsün hele chooperda sorma. amerikalı çapır çeteleri sanki çapırcılar. en güzel saygıyı touring enduro makina ile görüyorsun.
    mehmetenis bunu beğendi.

baran.altun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X City , Suzuki V storm 650
    çakarlar herzaman rahatsız ediyor. Beni görsünler! mantığı bence daha beter. Gözümü alıyor dikkatim dağınıksa vb. anlık panik yaratıyor bende. Çok büyük saçmalık ciddi cezaları olmalı.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Ülkede zengin olup da üst yerlerden tanıdığı olanlar arabalarına istedikleri çakarlı farı takarken polis durdurmaz ceza yazmaz , ama motosikletliler ezik onlara yasak hemen ceza. Unutmayın ki adalet bir gün herkese lazım olur ve yasalar istisnasız herkese uygulandığı zaman toplum düzgün işleyebilir. Ah işte bu halk 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' diye diye bu noktalara geldik.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    işgüzar polis işte...bence sökme başgan aynı polise denk gelme ihtimalin az ise tabi...senin görülebilirlik oranını arttırıyor hayatın söz konusu...bir polisin keyfi değil...

Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Bu konu çok su götürür ama bende kendi fikrimi olabildiğince kısa ifade etmeye çalışayım.

Motorlu araçların aydınlatma standartları tüm dünyada bellidir. Bu standartlar da bir çok fayda gözetilerek belirlenir. Bir motorlu taşıtın ülkeye girerken uygun olup olmadığı kontrol edilir ve olur verilirse ülkeye girer. Herkes kendi faydası için bir şeyler takmaya başlarsa asıl kaos o zaman başlar .

Bir motosiklet sürücüsü olarak görünürlük benim de problemim . Bununla mücadele etmek için bir sürü yöntem var ki siz zaten bunları yapıyorsunuz.

Ancak çakar takmak diğer motorlu taşıt sürücülerinin ilgisini gereğinden fazla çekmesi , yola bakması gerekirken bir anlık da olsa çakarlara takılması gibi sorunlara yol açıp kazaya bile sebep olabilir. Kendi can güvenliğimizi koruma çabamız, çok küçük ihtimal bile olsa diğerlerinin can güvenliğini tehdit ettiği yerde sona erer diye düşünüyorum.

Misal polis otolarının , koruma araçlarının çakarları beni allak bullak ediyor. Çok uç ihtimal ancak bu tip belli frekans ta kendini tekrarlayan ışıklar epilepsi nöbetini bile tetikleyebiliyor.

Gelelim polisin hitabetine yukarıda bir arkadaşımızın da yazdığı gibi kanunlara uygunsak pekala hitabetini düzeltmesi noktasında uyarabiliriz . Evet katılıyorum özellikle hakaret eder şekilde "motorcuuu" diye bağırsalar bende son derece rahatsız olurum , bu kesinlikle çok yanlış . Kolluk gücü olarak topluma örnek olmalı ,ancak ya cevabı orada vermek yada forumda vaveyla etmemek lazım.

Son olarak görünürlük konusunda kanunlar sınırında elimizden geleni yapalım ancak çözüm yine trafik eğitiminde . Biz kafamızda 500 watt ampul ile de gezsek , kasten üzerimize sürecek(bence adam öldürmeye teşebbüstür) , görmezden gelecek öküz dolu ortalık. Öküzler gitse görünürlük sorunu ortadan kalkar.

Herkese kazasız belasız , görünür sürüşler diliyorum

Alıntı santo78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haha Reha Muhtar gibi yaptin simdi valla.

http://www.youtube.com/watch?v=7ZVX1f0Z7AY
    Gece gece iyi güldürdünüz vallahi. :D

Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öyle fazer falan onlar da hız moptoru ya onlarda da serseri gözükürsün hele chooperda sorma. amerikalı çapır çeteleri sanki çapırcılar. en güzel saygıyı touring enduro makina ile görüyorsun.
    benim motoru suluyorum bakalım büyürse birkaç yıla touring motor olcak.

Alıntı StayAway adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konu çok su götürür ama bende kendi fikrimi olabildiğince kısa ifade etmeye çalışayım.

Motorlu araçların aydınlatma standartları tüm dünyada bellidir. Bu standartlar da bir çok fayda gözetilerek belirlenir. Bir motorlu taşıtın ülkeye girerken uygun olup olmadığı kontrol edilir ve olur verilirse ülkeye girer. Herkes kendi faydası için bir şeyler takmaya başlarsa asıl kaos o zaman başlar .

Bir motosiklet sürücüsü olarak görünürlük benim de problemim . Bununla mücadele etmek için bir sürü yöntem var ki siz zaten bunları yapıyorsunuz.

Ancak çakar takmak diğer motorlu taşıt sürücülerinin ilgisini gereğinden fazla çekmesi , yola bakması gerekirken bir anlık da olsa çakarlara takılması gibi sorunlara yol açıp kazaya bile sebep olabilir. Kendi can güvenliğimizi koruma çabamız, çok küçük ihtimal bile olsa diğerlerinin can güvenliğini tehdit ettiği yerde sona erer diye düşünüyorum.

Misal polis otolarının , koruma araçlarının çakarları beni allak bullak ediyor. Çok uç ihtimal ancak bu tip belli frekans ta kendini tekrarlayan ışıklar epilepsi nöbetini bile tetikleyebiliyor.

Gelelim polisin hitabetine yukarıda bir arkadaşımızın da yazdığı gibi kanunlara uygunsak pekala hitabetini düzeltmesi noktasında uyarabiliriz . Evet katılıyorum özellikle hakaret eder şekilde "motorcuuu" diye bağırsalar bende son derece rahatsız olurum , bu kesinlikle çok yanlış . Kolluk gücü olarak topluma örnek olmalı ,ancak ya cevabı orada vermek yada forumda vaveyla etmemek lazım.

Son olarak görünürlük konusunda kanunlar sınırında elimizden geleni yapalım ancak çözüm yine trafik eğitiminde . Biz kafamızda 500 watt ampul ile de gezsek , kasten üzerimize sürecek(bence adam öldürmeye teşebbüstür) , görmezden gelecek öküz dolu ortalık. Öküzler gitse görünürlük sorunu ortadan kalkar.

Herkese kazasız belasız , görünür sürüşler diliyorum
    Fikirleriniz ufkumu açtı. Teşekkür ederim.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işgüzar polis işte...bence sökme başgan aynı polise denk gelme ihtimalin az ise tabi...senin görülebilirlik oranını arttırıyor hayatın söz konusu...bir polisin keyfi değil...
    Sökmüyorum şimdilik, inşallah bana pahalıya patlamaz bu mesele.

Alıntı Ertugyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkede zengin olup da üst yerlerden tanıdığı olanlar arabalarına istedikleri çakarlı farı takarken polis durdurmaz ceza yazmaz , ama motosikletliler ezik onlara yasak hemen ceza. Unutmayın ki adalet bir gün herkese lazım olur ve yasalar istisnasız herkese uygulandığı zaman toplum düzgün işleyebilir. Ah işte bu halk 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' diye diye bu noktalara geldik.
    Evet. Kanunları hatırlatan arkadaşlar oldu fakat ülkemiz kanunları sanki belli bir seviyenin uyması gerekiyormuş gibi bir halde.
    Aklıma bir hatıra daha geldi, anlatayım:

Üniversitede bir hocamın arabasına arkadan valinin hanımı çarpıyor,
    polisler çarpan kişinin valinin hanımı olduğunu görünce tüm kusuru bizim hocaya kesiyorlar,
    daha sonra hocamız da ankara'daki tanıdıkları vesilesiyle vali'yi doğu illerinden güzide bir memleketimize sürdürüyor.

halimizin özeti budur.

Alıntı baran.altun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çakarlar herzaman rahatsız ediyor. Beni görsünler! mantığı bence daha beter. Gözümü alıyor dikkatim dağınıksa vb. anlık panik yaratıyor bende. Çok büyük saçmalık ciddi cezaları olmalı.
    Evet siz de haklısınız. Dolmuş gibi gezmemek gerekiyor.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    ''Polis ceza yazmayı kafasına koydu bir şekilde yazar, hitabına da dikkat eder, buyrun beyefendi ceza makbuzunuz der.''

Bu iyiydi!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)