Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eğitim sonrası ilk kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    karacabeg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haftasonu GS2 Eğitimini aldım servisten inmiş bir otobüsle evin yolunu tutmuştum kulağımda da hala en son denemek için kullandığım CBF1000 inin motor sesi vardı. 3 Şeritli yolun orta şeridinde giden otobüs son saniyeleri yaklaşan yeşil ışığı geçip taralı alanı falanda geçtikten sonra bir ara duraksadı.
    yusufpaşa tramvay durağının oralarda en sağ şeritteki taksi soldaki U dönüşüne girmek için hamle yapmış dönüşün en ileri ucundan hemde. herşey saniyelikti sol şeritten yeşil ışıkta geçen bir scooter otobüsün önünden aniden şeridine çıkan taksiyi görür görmez frenle sola hamle yaptı ve sol ön tekerine girdi. Kaputu ezdiğini de görünce içim gitti sanırım başını kaputa vurdu arka teker havalandı.
    Taksi şoförü mallığını hala koruyordu. Allahtan kaskı vardı herkesin içi cızz etti çarpma sesiyle, ayağa kalkana kadar kimse gözünü ayırmadı. o şokla arkadaşta hemen ayağa fırladı kaskını eliyle yoklayıp zar zor açtı biraz sekerek yürüyordu. Herkes iyi bir şey olmadı,o kask hayatını kurtardı, motosiklet çok tehlikeli gibi yorumlara başladı otobüste. Arkadaş taksiciye söylenmeye başladı etraftan koşan herkes motoru kaldırmaya çalıştı arkadaşla kimse doğru düzgün ilgilenmedi bile motoru kenara çekip yolu açıyorlardı taksici de tam göremedim ama en son arabasına binip gitmek üzereydi.
    Motorun aynaları yamulup Z olmuş grenajı kırılmış gidon yamulmuştu Arkadaşın sadece kaskı vardı kurye değildi 30 lu yaşlardaydı. Eğer bunu okuyorsa çok geçmiş olsun diliyorum.

2 gündür günde 7 saat güvenli sürüş eğitiminden sonra vazgeçemeyecek olsam da motoru sorgulattı bu kaza. çünkü motorcunun hiçbir kabahati yoktu sürati yoktu, ışık ihlali, şerit ihlali yoktu. taksici resmen keyfi olarak canına kast etmişti adamın.

Bu arada haftasonu GS2 eğitimi alıp bunu okuyan arkadaşar varsa DM den yazsınlar lütfen bana arkadaşlığımızı devam ettirme adına.

Son olarak Kasksız motora asla binmeyin arkadaşlar. Bir de gerçek kask olsun lütfen 50 tl lik kask size daha ziyade zarar verir.
    "Edeple gelen lütufla gider"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motorcunun bir kabahati varmış anladığım kadarıyla,o da otobüs gibi ağır vasıtayı kontrolsüz geçmek. Yani bilemezsin önünden ne geçer böyle bir vasıtanın. yan tarafından olabildiğince uzak mesafede geçmek gerekir ki önünü daha iyi bir açıyla göresin, ve otobüsün hızını çok da fazla aşmamak gerekir bence.
    karacabeg bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    4 tekerli araclar her zaman suclu degildir. Biz onlardan daha hizli gidip bizim onumuze ciktiklarinda da kaza yaparsak gene biz de her zaman hakli degiliz.

Bugunlerde cok defa bu tarz konular konusuluyor. Bazen kendinizi 4 tekerli arac surucusu yerine de koymaniz gerekir. Bazen de kendinizi okuz arac surucusu yerine koymaniz gerekir.

Hakli olup olmek yerine yukarida bahsettigim seyleri dusunmek bana daha mantikli geldiginden 12 senelik motosiklet hayatimda kirigim bile yok(burnum kanamisligi dahi yok).
    GB79 bunu beğendi.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Motorcunun hatası yok ama haklı ve ölü olmak bize bir şey kazandırmıyor, o yüzden böyle şeyleri öngörmek, görmediğimiz her yerden paranoyak şekilde şüphelenmek, İstanbul trafiğinde hayatta kalmak için olmazsa olmaz.
    karacabeg bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ''önüme aniden çıktı'' şeklinde bir savunma olamaz arkadaşlar..

hız limitleri önümüze aniden bir şey çıktığında durabilmemiz için konulmuştur..
    karacabeg bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    ""2 gündür günde 7 saat güvenli sürüş eğitiminden sonra vazgeçemeyecek olsam da motoru sorgulattı bu kaza""

Bu düşünce beni çok rahatsız ediyor.Kaldırımda yürüyen adam başına iş geldiğini gördünüz yürümekten vaz geçmezsiniz veya uçak kazası dünyanın her yerinde oluyor ama uçağa biniyorsunuz veya halk otübüsü,metro,vapur vs vs bütün bunlar sürekli kazası ile gündeme gelen araçlar.Otobüs şöförü uyudu vs 18 ölü haberleri çok duyuyoruz veya bayram dönüşü otomobil kazası örnek dolu ama bunlar tehlikeli gelmiyor motor fikri sorgulanıyor ...

2 gün önce haberini yaptılar evde olmakta tehlikeliymiş.Şaka yapmıyorum bir sürü tehlikeli olasılık varmış EVDE!
    Evde uyuma,yaşama fikrini sorgulayan olmuyor nedense
    karacabeg bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motorcunun hatası öngörmemesi olmuş.
    karacabeg bunu beğendi.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    motorcu hatali , oyle bolgelerde hele gorusunu buyuk bir cisim (otobus , kamyon , tir) kapatiyorsa mutlaka arkadan birsey cikacagini dusunmesi gerek. Valla ben o durumlarda nerdeyse yuruyus hizina kadar iniyorum.
    karacabeg bunu beğendi.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    valla yukardaki arkadaşların hepsi doğru söylüyor, motosiklet kullanmayı hafife almamalıyız yaptığımız hemen hemen her kazada o '' öngörü'' denen şey çok önemli. nerden ne çıkacağına her zaman hazırlıklı olmalıyız bu böyle, bunu böyle kabul etmeli herzaman azami dikkatli olmalıyız zaten bizi diğer sürücülerden ayıran da bu...
    karacabeg bunu beğendi.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Şehir içinde araç sollamak (sağlamak zaten mutlaka bela getirir) gerçekten çok tehlikeli bizim ülkemizde yayalar bildiğin öküz! hani şu otlağa salarsın yayıla yayıla çimen yerler ya o tip te öküzler. Kırmızı ışık yada yaya yolu bilmezler araç önünden geliş yönünde araç varmı diye bakmadan fırlarlar. Hergün şişli caminin önünde beni kanser ediyorlar yaya ışığı yeşilden kırmızıya dönüyor yanıp sönüyor bazıları koşmaya başlıyor ama ondan sonra sabit kırmızı yanınca bazı öküzler bildiğin geçmeye devam ediyor ve o kadar yavaş geçiyorlar ki aklınız durur katil olursunuz o derece. Artık ne zaman ışık yanıp sönmeye başlasa ara gaz verip kafayı yola kadar çıakrıyorum onu görünce duruyorlar anca yoksa cümle alem yeşil ışıkta onların süzülmesini bekliyoruz.

Demem o ki bu ülke de otobüs önünden yaya fırlar, araç döner, en kötü o otobüs bile bisiklet gibi dönmeye çalışır dikkatli olmak lazım sağını solunu göremediğin yerlerde hızını mutlaka düşürmelisin hep akılda o an karşıdan karşıya geçen birileri olduğu gelmeli, Allah bizi bu tip durumlardan korusun ama tedbiri de elden bırakmayalım arkadaşlar.
    karacabeg bunu beğendi.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Motosiklet kullanan herkişinin bilmesi gereken ilk şey herzaman, herşeyi öngörebilmektedir, başkaları, suçlu olabilir, zekası yeterli olmayabilir, biçokşey olmayabilir, sen motora biniyorsan sen olacaksın, onlar vurur gider, olan sana olur, arkanda bıraktıklarına olur bu nedenle herzaman maksimum dikkatli olmaya çalışalım, dün evime girmek üzereyken önümdeki araç sağa yanaştı, sandımki yolcu indircek birden sola doğru önüme kırdı otopark'a girmek için, oysa korna çalarak da uyarmıştım olurda kapı açar diye işe yaramadı, neyseki santimlerle atlattım, sonuç olarak ne öğrendim, adam mal olabilir, herbişey olabilir ama olan bana olur, yazdık bu hareketi de olabilcekler listesine bundan sonra biraz bekleyip öyle geçeriz
    karacabeg ve Bune bunu beğendiler.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı gorefest adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet kullanan herkişinin bilmesi gereken ilk şey herzaman, herşeyi öngörebilmektedir, başkaları, suçlu olabilir, zekası yeterli olmayabilir, biçokşey olmayabilir, sen motora biniyorsan sen olacaksın, onlar vurur gider, olan sana olur, arkanda bıraktıklarına olur bu nedenle herzaman maksimum dikkatli olmaya çalışalım, dün evime girmek üzereyken önümdeki araç sağa yanaştı, sandımki yolcu indircek birden sola doğru önüme kırdı otopark'a girmek için, oysa korna çalarak da uyarmıştım olurda kapı açar diye işe yaramadı, neyseki santimlerle atlattım, sonuç olarak ne öğrendim, adam mal olabilir, herbişey olabilir ama olan bana olur, yazdık bu hareketi de olabilcekler listesine bundan sonra biraz bekleyip öyle geçeriz
    Valla böyle durumlarda sevineyim mi üzüleyim mi bilemiyorum tecrübeler böyle kazanılıyor ama bu en tatlı tecrübe Allah bu forumdaki her kardeşimize tecrübenin böylesini nasip etse keşke, o araca çarpacak gibi olmak aklının bi köşesine kazınıyor unutamıyorsun ama en kötüsü bu şekilde kaza yapınca alınan tecrübe, şimdi sen buraya ayzdın sağa gitti sola çekti diye ben de okudum ama yolda bunu unuturum kesin taa ki ne zaman benim de başıma gelir o zaman refleks olarak hatırlarım hep.

Ben forumda sürekli küçük kardeşlerimize başıma gelenlerden öğütler vermeye çalışıyorum en son bi önceki yılbaşını koltuk değnekleriyle geçirdim ondan sonra öğrendim bilinçli sürüşün nasıl olacağını o yazılarımı 100 kişi okusa 1 tanesi ya bu adamın başından böyle bişey geçmiş bende dikkat edeyim dese ne mutlu bana bundan daha büyük iyilik olmaz herhalde.

Hani hiç bir şey yapamıyorsanız bile yavaş gidin arkadaşlar bakın öyle kazalar atlatıp öyle bilinçli olacaksınız ki bir sene sonra geriye dönüp ulan verilmiş sadakam varmış ne cahilce sürüyormuşum bile diyeceksiniz kesinlikle.
    karacabeg bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın
    karacabeg bunu beğendi.

cluuberzone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kısmetse olacak inşallah
    otobüsün önünden bir YAYA da çıkabilirdi.
    o yaya yaşlı yahut çocuk olabilirdi
    çarpmanın etkisiyle Allah muhafaza belki ölüm olabilirdi.

olayı sadece ARAÇ çıkabilir diye düşünmemek gerekir.

Her türlüsü bize ve karşımızdakine zarar
    karacabeg bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)