Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tek basina gezenler - gezginler (tecrubeler)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Yaz yaklasiyor, uzun yola seyahate tek basina cikanlar neler tavsiye ederler? Uzun yol tecrubem bu yaz olacak kismetse.. Motorum F650GS, buyuk boy tur camim, sifir metzeler tourance lastikler ve 50 litre civari topcase var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Kafa dengi bir artçı alman tavsiye olur : )) hatta bu artçın sevigilin olursa tadından yenmez
    Bunun dışında dersen ; ufak tefek aksaklıklar için bir alet edevat , zincir yağ, lastik tamir kiti veya tamir köpüğü, kötü hava koşulları için yağmurluk takımı, fazladan bir çift eldiven,( ani yağmurda ıslanırsa diye), visorün şeffafsa güneş gözlüğü , benim aklıma gelenler bunlar. tekerin düz bassın.
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne kadar uzun yol yapacağğınıza bağlı:
    400-500 km lik 3-4 defa
    1800 km lik 1 defa tur yapmış birisi olarak yazıyorum. Daha uzun yol yapacaksanız belki yazdıklarım yetersiz gelebilir:
    Pense
    1-27 numara arası gerekli gördüğüm anahtar takımı
    Elektrik bantı
    Sigorta
    Yedek ampul
    Alyan takımı
    Bisiklet pompası
    1 adet şemrel( lastik patlarsa köpükle uğraşmaktansa lastiği söker sibopu çıkartır şemrelliye çeviririm)
    1 adet çakı
    Yedek anahtar
    Zincir spreyi
    WD-40
    Yedek buji

Bunlar şimdilik aklıma gelenler.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    termos, şarjı dolu bir fotoğraf makinesi, telefona veya başka bir yere yüklü bir müzik arşivi...

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı oguzhanlal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne kadar uzun yol yapacağğınıza bağlı:
    400-500 km lik 3-4 defa
    1800 km lik 1 defa tur yapmış birisi olarak yazıyorum. Daha uzun yol yapacaksanız belki yazdıklarım yetersiz gelebilir:
    Pense
    1-27 numara arası gerekli gördüğüm anahtar takımı
    Elektrik bantı
    Sigorta
    Yedek ampul
    Alyan takımı
    Bisiklet pompası
    1 adet şemrel( lastik patlarsa köpükle uğraşmaktansa lastiği söker sibopu çıkartır şemrelliye çeviririm)
    1 adet çakı
    Yedek anahtar
    Zincir spreyi
    WD-40
    Yedek buji

Bunlar şimdilik aklıma gelenler.
    Peki bunlara hic ihtiyacin oldumu ?
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

Berkec. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Spacy
    İlk tecrüben olacksa yakın bi yer seç mesela İstanbul da isen en uzak abant a git
    oguzhanlal adlı üyenin söylediklerini de bence yap tecrübeli olan o

dalangıç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial xtreme max 200
    Geçen yaz İstanbul - Antalya - bodrum dolaştım yanıma sadece banka kartı az biraz nakit, zincir spreyi aldım anahtar takımı zaten hep yanımda oluyor ihtiyacım olmadı ama olursa kullanırım diye, ufak bi fener, biber spreyi de almak iyi olur, rakım yükselince yaz bile olsa soğuk oluyor uygun biseyler olursa yanında iyi olur, yazlık eldiven su ( yağmur ) görünce dağıldı yedek eldiven iyidir, dağ yolları tercih ederseniz benim gibi ona göre lastik seçimi gerekli, bol sıvı tüketmeyi de unutmayın, limitlerinizi zorlamayın ilk olacaksa mesela benim limitim 250 km de bir mola yukarısı geriyor beni sigara vs artçı ve kalabalık motosiklet grubu olayını sevmiyorum yalnız yolculuk daha eğlenceli geliyor zira arkamda sıkılıp beni dürtecek biri istemem yada zırt pırt mola veren, güzergah dışında yollara girmek için nazlanan bi motosikletlide istemem huysuzluk yaparım zira geçen yaz 6000 km dolaştım güzel oldu nisan ortası da İstanbul dan çıkıp sahilden kaş arz ederim
    abeciMotoru ve TEKNECI bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam grupla gitmede ne yaparsan yap yanına alman gerekenleri yazmışlar zaten. birde gittiğin yerlerde disk kilidiyle falan kilitliyosan yedek anahtarlarını artçına ver
    braveguy bunu beğendi.

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    motosikletin yedek anahtarını koynuna as kaybolmaya karşı. 2x disk kilidi zaten vardır .
    bir tane sabit kilit . biber gazı
    telefonunuzun gprs açık konumda .
    her yarım saatte bir 5 dk en fazla 10 dk mola verip 10 adım atıp bacakları ve kolları boyunu egzersiz yapmak . uyku yapan hap almamak. yazın terlemeye karşı iç çamaşır vs. birde susamaya karşı 500 ml su . çikolata
    ben günü birlik sakaryanın akçakoca ilçesine kadar gidiyorum .ilk uzun yol olacaksa extra dikkat etmek gereken şeylerden biride kendi yaşadıklarımdan anlatayım. çok hızlı gidiyorsunuz 150 160 170 vs eğer en sağ şeritte peşpeşe 2 tır arka arkaya ilerliyorsa yüksek hızda ilerlediğiniz için sizi göremeyebiliyorlar . tırların yanından geçerken dikkat edin.50 km hız ile otobanda sollama yapmaya çalışan tırlar oluyor bazı durumlarda örneğin bana denk geldi fren yapmayı yolu okumayı ve fazla hızlı gitmediğim için sıkıntı olmadı ancak eminimki benim yerimde 120 130 değilde 200 e ile gitseydim kesinlikle tıra arkadan çarpıp ölürdüm. yani demek istediğim siz o hızlara kadar çıkacaksanız bile büyük araçlar sizi anlık göremeyeceği için tedbirli olun.çünkü genelde şehir içi ile şehirler arası trafik tecrübesi bambaşka.
    şehirler arası tüm araçlar en düşük 120 ile gidiyorlar. tırlar bile 150 vuruyor bazıları. ha birde yine sakaryaya gidiyorum otobanda orta şeritte ilerliyorum hızımda 90 100 arası bi baktımki ileride bir sıkıntı var anladım araçlar ani yavaşlıyor çünkü koskoca kamyon lastiği büyük lastiklerden patlamış orta şeridin tam ortasında. düşünsene 150 170 le
    olmayacak diye bişey yok yani şehirler arası yoldada yol boş diye gaza abanmayın siz hızlı sürecekseniz araçlar zaten hızlı sizde hızlı kimse sizi göremiyormuş gibi haraket edin. bir anımı daha anlatayım. en sol şeritten yardıra yardıra ilerliyorum (anlık tabi). ileride orta şeritte sinyal vermeden benim şeridime geçen araba ile yanyana sıkıştık tabi hata bendeydi buda tecrübe oldu. siz en sol şeritte ilerlemek istiyorsanız orta şeritteki araclara ve arkadanda aynaya sık bakmaya devam edelim solda gitmekte tehlikeli 250 km hızla+ jeep ler mercedesler audiler var. şehirlerarası yolculukta en güvenli şerit orta şerit bana göre. ha birde sürekli yüksek hızda gideceğiniz için belli zaman sonra 100 km hız bile size 40 km hızla gidiyormuşsunuz gibi bir his verecek beyninize.otobanda bazen trafik yavaşlayacak siz 100 120 ile gidiyosunuz ama 40 50 ile gittiğinizi sanacaksınız yani araçlarda hızlı çünkü demek istediğim 100 km hızla öndeki araçların dibine kadar girme takip mesafesini hıza göre ayarlamakta fayda var durabilirmiyim bu hızda bu mesafede. vs. kendi tecrübelerimi paylaştım. akıl vermek haddime değil. öneridir ister uygularsınız gerisi size kalmış kazasız belasız .
    Darkcity2000 bunu beğendi.

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bunlara hic ihtiyacin oldumu ?
    Taktığım sis farları kısa devre yaptı. Sis farlarına giden sigorta yandı. Bu yazdığım olay saat 23:00 civarında oldu. En yakın benzinliğe girdim.
    Yedek sigorta
    Pense
    Elektrik bantı
    Tornavida
    Bunları kullandım.
    Onun dışında 500 km de bir zinciri yağlarım.
    WD40 sökülemeyen civata ve somunlarda ayrıca anahtarın kontağa girmesinde çok yardımcı oluyor. Onun için taşıyorum.

Bu kadar şey yazdığıma bakmayın Bir araya toplayınca çok fazla yer kaplamıyor.

EK olarak:
    Ön fren kaliperimin civataları gevşemişti onun içinde anahtar kullanmam gerekti

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    En güzeli kamp Lı uzun yollar yanına sadece lastik patlama olayına çözüm için bişeyler al
    Başka birşey gerekmez
    Birazda nakit para

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    LAzım oldumu 1 12 13 anahtar bile olmasa direksiyonu sıkamıyosun kalakalıyosun öylece.
    Kontrol edemediğin güç,güç değildir. ...Ya ALLAH Ya MUHAMMET Ya ALİ... Engin TEPE Yaş:26 Sivas/Hafik

sadi81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni leopart
    Akçakoca sakaryanın ilçesi değil düzce nin ilçesidir
    Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikletin yedek anahtarını koynuna as kaybolmaya karşı. 2x disk kilidi zaten vardır .
    bir tane sabit kilit . biber gazı
    telefonunuzun gprs açık konumda .
    her yarım saatte bir 5 dk en fazla 10 dk mola verip 10 adım atıp bacakları ve kolları boyunu egzersiz yapmak . uyku yapan hap almamak. yazın terlemeye karşı iç çamaşır vs. birde susamaya karşı 500 ml su . çikolata
    ben günü birlik sakaryanın akçakoca ilçesine kadar gidiyorum .ilk uzun yol olacaksa extra dikkat etmek gereken şeylerden biride kendi yaşadıklarımdan anlatayım. çok hızlı gidiyorsunuz 150 160 170 vs eğer en sağ şeritte peşpeşe 2 tır arka arkaya ilerliyorsa yüksek hızda ilerlediğiniz için sizi göremeyebiliyorlar . tırların yanından geçerken dikkat edin.50 km hız ile otobanda sollama yapmaya çalışan tırlar oluyor bazı durumlarda örneğin bana denk geldi fren yapmayı yolu okumayı ve fazla hızlı gitmediğim için sıkıntı olmadı ancak eminimki benim yerimde 120 130 değilde 200 e ile gitseydim kesinlikle tıra arkadan çarpıp ölürdüm. yani demek istediğim siz o hızlara kadar çıkacaksanız bile büyük araçlar sizi anlık göremeyeceği için tedbirli olun.çünkü genelde şehir içi ile şehirler arası trafik tecrübesi bambaşka.
    şehirler arası tüm araçlar en düşük 120 ile gidiyorlar. tırlar bile 150 vuruyor bazıları. ha birde yine sakaryaya gidiyorum otobanda orta şeritte ilerliyorum hızımda 90 100 arası bi baktımki ileride bir sıkıntı var anladım araçlar ani yavaşlıyor çünkü koskoca kamyon lastiği büyük lastiklerden patlamış orta şeridin tam ortasında. düşünsene 150 170 le
    olmayacak diye bişey yok yani şehirler arası yoldada yol boş diye gaza abanmayın siz hızlı sürecekseniz araçlar zaten hızlı sizde hızlı kimse sizi göremiyormuş gibi haraket edin. bir anımı daha anlatayım. en sol şeritten yardıra yardıra ilerliyorum (anlık tabi). ileride orta şeritte sinyal vermeden benim şeridime geçen araba ile yanyana sıkıştık tabi hata bendeydi buda tecrübe oldu. siz en sol şeritte ilerlemek istiyorsanız orta şeritteki araclara ve arkadanda aynaya sık bakmaya devam edelim solda gitmekte tehlikeli 250 km hızla+ jeep ler mercedesler audiler var. şehirlerarası yolculukta en güvenli şerit orta şerit bana göre. ha birde sürekli yüksek hızda gideceğiniz için belli zaman sonra 100 km hız bile size 40 km hızla gidiyormuşsunuz gibi bir his verecek beyninize.otobanda bazen trafik yavaşlayacak siz 100 120 ile gidiyosunuz ama 40 50 ile gittiğinizi sanacaksınız yani araçlarda hızlı çünkü demek istediğim 100 km hızla öndeki araçların dibine kadar girme takip mesafesini hıza göre ayarlamakta fayda var durabilirmiyim bu hızda bu mesafede. vs. kendi tecrübelerimi paylaştım. akıl vermek haddime değil. öneridir ister uygularsınız gerisi size kalmış kazasız belasız .
    zapalka bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    bende geziye gidicem bu yaz hedefim çevre köyler

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    uzun saatler motor sürecekseniz en gerekli malzemeyi yazıyorum : kulak tıkacı
    serkanksk ve vader bunu beğendiler.

serkanksk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    c800 intruder-honda nc750x
    kulak tıkacı şart
    Ölmek için değil ölene kadar Sür..

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    1- Yedek anahtar
    2- Motor için gerekli alet pense tornavida Kablo vs.
    3- Lastik tamir kiti
    4- Zincir Yağı
    5- Yağmurluk
    6- Bir miktar para
    7- Su
    8- Buji

Çok abartmayada gerek yok zaten yol üstünde bir çok benzinlik var ihtiyaç olursa alırsın oralardan ben bunları alıyorum allaha şükür ihtiyaç da olmadı.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Yapacağınız kilometreye, bu kilometreyi ne kadar sürede (1 aylık bir seyahat mi mesela) yapacağınıza ve gittiğiniz yerin özelliklerine göre (dağ başı mı, şehir içi mi, tatil yapacağınız otele mi gidiyorsunuz) değişir bu liste.
    Birkaç haftada bir İstanbul - Çanakkale (Assos), yaklaşık her hafta sonu da Bursa taraflarına gidiyorum yaz aylarında, şimdiye kadar hiçbir şeye ihtiyacım olmadı.
    İhtiyacınız olan üç şey; arka çantanızda su, cebinizde yeterli miktarda para ve yağmurluktur.
    Bunun öncesinde de motosikletinizin bakımlarını vaktinde yaptırırsanız, başınıza bir sıkıntı gelmez.
    Zaten o kadar takım taklavatı kullanmanızı gerektirecek kadar büyük bir arıza olursa, o arızayı gidermeniz kolay olmayabilir.

ilker A.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    içimizde her yıl motosikletiyle savaşa gidenler var galiba yazılan malzemelere bak

telefon şarjı için aküye bağlantı ve dolu bir cüzdandan başka bir şeye gerek yok. 17. yy biteli çok oldu.

benim uzun yol tecrübelerimden öğrendiğim kadarıyla da, güzergahı iyi belirlemek. bazen 10larca km geri gelmek zorunda kalıyorum. yandex navi'de olan yol here navi'de olmayabiliyor, yollar çok berbat olabiliyor. tabi enduro ile bu sorunlar az. ben cruiser kullanıyorum.

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Güzergahımıza ve saatimize bağlı olarak, yanımızda bulunduracaklarımızı belirlemeliyiz.
    Örneğin, gideceğim güzergahta, her 15 km de bir kasaba, ilçe, vs varsa, yalandan suyu ağırlık etmem mesela.
    Ya da yer kalırsa yarım litre alırım o kadar.

Kimisi bir yükleniyor, sanırsın uzaya gidecek.
    anlıyorum tedbir ama, seyahate giderken yanında 3 lü elektrik kablosu götüren adamlar bile var. Neymiş, gittiği yerde uzatma lazım olabilirmiş telefon şarjı için. Sanki eiekltrikli scooterle gidiyor seyahate Birde ne kadar gideceksin sorusuna, 100 km demez mi? Yuh.

Basit, yerine göre lazım olabilen, ama listede hiç geçmeyen bir şey söyleyeceğim şimdi size
    Kalem! evet kalem. Bence bir tane tükenmez kalemi, bir tarafa sıkıştırın. Ve de ruhsatın kenarına 3-5 tane not kağıdı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)