Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Direksiyon sınavı - Olaylar

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, dün eğitim yaparken yaşadığım olayı anlatmıştım. Bugün de direksiyon sınavı maceramı anlatıyorum.

İlk sınav benimdi, ben başladım öğle arasından hemen sonra. Parkur çok iyi geçti problem yoktu. Trafik yolunu da biliyordum, daha önce çok geçtim o yoldan. Trafikte yaptığım tek hata dönüşten sonra sinyali unuttum ve arkadan selektör yapınca kapadım onu. A2,B ehliyeti alan 100 tane araba vardı önümde ve arkamda. Çok karışık bir 4 yol ağzına geldik. Işıklarda bekliyorum, arkadan sağ sinyal verdi hocam, ama anlamadım, sonra hoca arabadan inip sağdan gir dedi yani sınav istikametinden çıkardı beni. Tabi dönmeyeceğim için ilerlemiştim, dönerken zorlandım çünkü gireceğim yer arkamda kalmıştı. Döndüm neyse, anlamadım ne yaptıklarını, tabi orayı da bilmiyorum ara sokaklar. Bunlar sinyal verdi yine ama u dönüşü olan yer vardı, dedim herhalde beni denemek istiyorlar dönebilecek miyim diye. Tam dönerken kornaya bastılar ve hoca indi aşağı, hayır dönme aşağıdan aradan gir dedi. Yani 4 yol ağzından döneceğime aralıktan gidip, gideceğim caddeye çıkmış olacaktık. Tabi bunlar olunca arkadan sürekli korna bastılar camdan bağırdılar şurdan burdan git diye, aşağı indiler. Beni sıkıntı bastı, ara sokağa girince arabanın teki daracık sokakta ters dönmeye çalışıyordu Zaten komisyon ve hocalar çok baskı yaptılar moralim çöktü, e acemilik te var sonuçta 1 günlük şoförüm . Stop ettim orda. Hemen çalıştırıp devam ettim, geriye kalanı güzeldi. Sınav bitince hoca senin iyiliğin için ordan girdik dedi. Neymiş kalabalıkmış. Ben hocaya kızdım ettim filan sonra geldim işte. Bakalım ne zaman söyleyecekler ama kalırım %100 ihtimalle.

Bu yazıyı yollamadan önce aradılar ve geçmişim . Demekki %100 değil %99 ihtimalmiş.
    Kimse yazmadan ben yazayım, haklıyım demiyorum. Sadece olanları yazdım.
    yanakadam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motoru düz hareket ettirebilene veriyolar ehliyeti yahu boşuna sıkıntıya sokmuşsun kendini

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı wing41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru düz hareket ettirebilene veriyolar ehliyeti yahu boşuna sıkıntıya sokmuşsun
    kendini
    O eskidendi şimdi daha temkinliler.
    yanakadam bunu beğendi.

Alıntı wing41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru düz hareket ettirebilene veriyolar ehliyeti yahu boşuna sıkıntıya sokmuşsun kendini
    Öyleymiş meğersem. 1 günlük şoför ve bu kadar hatadan ya da olandan sonra geçeceğimi tahmin etmezdim.
    Öğleden akşama kadar boşuna canımı sıkmışım

Motosikleti
    SYM FİDDLE II SYM JOYMAX 250i
    Geçmiş olsun.Senin yaptığın benzer hataları ben de yaptım ve geçtim..
    Buradan sürücü kursunun da büyük hataları var. Güzergahı tam göstermiyolar ve dediğin gibi kornayı anlayamıyosun.
    Yine de hayırlı uğurlu olsun. Yasal zorunluluğunu yerine getirmişssin gerisi senin ileri sürüş tekniği öğrnemene ve doğru sürü olmana kalmşş. Heyecanını kaybetme

Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O eskidendi şimdi daha temkinliler.
    Hocam bence sistem o kadar da değişmemiş gibi. Her ne kadar komisyonun hatası olsa da geçeceğimi ben dahi düşünmemiştim.

Alıntı enderyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.Senin yaptığın benzer hataları ben de yaptım ve geçtim..
    Buradan sürücü kursunun da büyük hataları var. Güzergahı tam göstermiyolar ve dediğin gibi kornayı anlayamıyosun.
    Yine de hayırlı uğurlu olsun. Yasal zorunluluğunu yerine getirmişssin gerisi senin ileri sürüş tekniği öğrnemene ve doğru sürü olmana kalmşş. Heyecanını kaybetme
    Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kurumun da hatası çok ama iş bize düştü. Bursa'da güvenli sürüş eğitimi varsa katılmak isterim çünkü motor sürmeyi bilmeden (sanki biliyormuşum gibi) önce eğitim konusunda bu kadar ciddi düşünmüyordum. Temenniniz için teşekkürler, tekeriniz düz bassın.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Hocam bence sistem o kadar da değişmemiş gibi.
    Eskiden 20mt x 20mt bi alanda kare çizip 3 tane kuka arasından geçtiğin zaman ehliyet alıyordun dostum. Sınavlar scooter ile yapılıyordu, kendi motorunla da girme hakkın vardı. Zaten kendi motorunla gelmişsen sana bakmıyorlardı bile, 2 tur atıp ehliyeti alıyordun.

Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskiden 20mt x 20mt bi alanda kare çizip 3 tane kuka arasından geçtiğin zaman ehliyet alıyordun dostum. Sınavlar scooter ile yapılıyordu, kendi motorunla da girme hakkın vardı. Zaten kendi motorunla gelmişsen sana bakmıyorlardı bile, 2 tur atıp ehliyeti alıyordun.
    Biliyorum öyle olduğunu, şimdi kursun motosikletiyle girmek zorundasınız, plakayı kontrol ediyorlar zaten. Öyle yada böyle hatalar yaptım ki pek normal değildi ama trafikte kurallı ve güzel gittim. 1 gün önce 2-3 saat eğitim alarak tanıştım motorsikletle, ve 1 hafta sonra 1000rr ya da R1 kullanabilirim, kimse karışamaz. Ben yine uzun bir süre trafik içinde bulundum ama gelsin acemi sürücüler çıksın trafiğe. Kurstan bir abi ile tanıştım, çok önceden scooter kullanmış ve ehliyeti aldıktan sonra bir arkadaşıyla görüşüp 25 bin TL ye Kawasaki alacağını filan söylüyordu

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    çok iyi niyetli komisyona denk gelmişsin. yoksa çoktan bırakırlardı seni. Zaten komisyonun iyi niyetli olduğu seni trafikten çıkarıpta ara sokaklara sokmasından belli. şanslı adammışsın
    yanakadam bunu beğendi.

umuterdogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO Agility 125 + CBR 125 R 2016
    Hayırlı olsun bişey sormak istiyorum yazılı sınavdan çok korkuyorum kitabı 1-2 kez okumak yeterlımı yarısına kadar kursa gıttım surucu kursunda ders veriyorlardı sonra okulı gların tatil olması bitti 6:30 da aksam okulumdan dolayı gidemedim ogun bugundur 21 marttada yazılı sınavım var yardımlarınızı beklıyorum :'(

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı umuterdogdu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun bişey sormak istiyorum yazılı sınavdan çok korkuyorum kitabı 1-2 kez okumak yeterlımı yarısına kadar kursa gıttım surucu kursunda ders veriyorlardı sonra okulı gların tatil olması bitti 6:30 da aksam okulumdan dolayı gidemedim ogun bugundur 21 marttada yazılı sınavım var yardımlarınızı beklıyorum :'(
    İlk olarak şunu söyeyeyim bende 22 marttaki sınava giricem(sende öyle 21 martttaki sınav 1 gün sonraya ertelendi)
    Yazılı sınavın hiç bişesi ben çıkmış sorulara baktım da çok kolay geldi belki hiç kitaba bakmadan bile geçilebilir.
    umuterdogdu bunu beğendi.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Derslere gidin arkadaşlar çok faydası oluyor eğer öğretmeniniz iyi ise ben bütün derslere katıldım.Uygulamalı ilk yardım bile yaptı hoca trafik hocası zaten süper anlattı hiç kitap okumaya gerek bırakmadı.Ve sınavda bunlar çıkar dediği soruların çoğu çıktı sınavdan 2 gün öncede geçmişteki çıkmış sorulara çalıştım yetti bana.Öyle küçümsemeyin ya ehliyet sınavı bide derse mi gidecez demeyin o kadar para veriyorsunuz çok güzel bilgi öğretiyorlar heleki o ilk yardım konusu...

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Hayırlı olsun dostum kazasız belasız.
    Ancak esas sınav şimdi başlıyor.. Başarılar

Alıntı akbird adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok iyi niyetli komisyona denk gelmişsin. yoksa çoktan bırakırlardı seni. Zaten komisyonun iyi niyetli olduğu seni trafikten çıkarıpta ara sokaklara sokmasından belli. şanslı adammışsın
    Aslında bakarsanız öyle biraz öyle ama benim için yaptıkları kötü oldu, çünkü beklenmedik bir anda beklenmedik bir hareket bu. Araba önümden gitse takip ederim de, arkadan yol göstermeye çalışınca biraz zorlandım

Alıntı umuterdogdu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Ben yazılı sınav için hiç ders almadım ya da kursa gitmedim. Son gece verdikleri kitaptan çalıştım ve bir site vardı, sanal sınav yapıyordu çıkmış sorulardan, ondan birkaç sene çözdüm ve puanlara baktığımda geçemediğimi gördüm. Tabi bir sonraki gün, hatta gece yarısı olduğu için 7-8 saat sonra sınava girecektim. Biraz korktum açıkçası, sabah erkenden alarm kurup sakin ve dinç kafayla çalıştım ve 83 ile geçmiş olmalıyım. Yani o kadar zor değil ama kesinlikle de kolay değil. Özellikle ilk yardım ezber dolu ve bilmeden yapamassınız. Eğer zaman probleminden kursa gidemiyorsanız dediğim siteden çıkmış soruları çözebilir yada kitapçıktan çalışabilirsiniz. Dediğim gibi özellikle ilk yardıma çalışın. Şimdiden başarılar

Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak şunu söyeyeyim bende 22 marttaki sınava giricem(sende öyle 21 martttaki sınav 1 gün sonraya ertelendi)
    Yazılı sınavın hiç bişesi ben çıkmış sorulara baktım da çok kolay geldi belki hiç kitaba bakmadan bile geçilebilir.
    Cevabım hemen yukarıda yazıyor, kesinlikle fazla küçümsemeyin. Şimdiden başarılar

Alıntı ENİGMA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Derslere gidin arkadaşlar çok faydası oluyor eğer öğretmeniniz iyi ise ben bütün derslere katıldım.Uygulamalı ilk yardım bile yaptı hoca trafik hocası zaten süper anlattı hiç kitap okumaya gerek bırakmadı.Ve sınavda bunlar çıkar dediği soruların çoğu çıktı sınavdan 2 gün öncede geçmişteki çıkmış sorulara çalıştım yetti bana.Öyle küçümsemeyin ya ehliyet sınavı bide derse mi gidecez demeyin o kadar para veriyorsunuz çok güzel bilgi öğretiyorlar heleki o ilk yardım konusu...

Haklısınız hocam, sadece yazılı sınav için değil : Bilgi almak ve öğrenmek için de geçerli. Sonuçta iki teker üstünde gidiyoruz ve kaza kaçınılmaz. Birgün illaki ilk yardım bilgisine ihtiyacımız var ve maddi manevi çok yardımcı olacağı kesin.

Alıntı KYorulmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun dostum kazasız belasız.
    Ancak esas sınav şimdi başlıyor.. Başarılar
    Haklısınız hocam Bundan sonra arkamdan sürücü kursu arabası beni kollamayacak
    Teşekkür ederim tekeriniz düz bassın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)