Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kıyafet alırken ekonomi nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cıks
    Selamlar
    uzun zamandır yeni konuları inceleyerek, yeri geldiği zaman(özellikle gezi fotoğraflarına baktığım zaman) imrenerek sitede gezinip duruyorum

her sevdalı gibi bende ilk motorumu almak için beklemedeyim ve açıkcası forum sayesinde 250 cc lik tipine hasta olduğum bir motor da buldum kendime... aklımdan geçen z 250 sl amma velakin maddi olarak darboğazda olmam nedeniyle biraz daha uzun sürecek bu süre :(

bunun öncesinde ufaktan ekipmanımı toplamayı düşünüyorum

sormak istediğim;

başlıkta da sorduğum gibi kıyafet alırken ekonomi nasıl yapılabilir? hemen usta olanlardan tabi ki araştırarak dediğinizi duyar gibiyim fakat bu konuda o kadar acemiyim ki... bakmaya başladığım zaman bi anda terimlerin içinde boğulmaya başlıyor insan

bu nokta da tam olarak şunu öğrenmek istiyorum mesela prestij meselesi olan ürünler vardır günlük hayatta kullandığımız örneğin bilgisayarlarda apple... insanlar sırf elma görüntüsüne mi para veriyor demekten kendimi alamam mutlaka onunda günlük kullanımda yararlı olduğu konular vardır :S

mesela ilk olarak alacağım ürün olan kask için forumda gördüğüm SHOEI GT-AIR COG TC-9 KASK modelini çok beğendim, ama diğer bir marka bununla tıpatıp özelliktedir ve yarı fiyatınadır... muadili olan ürünlere yönelirken nasıl bir yöntem uygulanmalı...
    diğer ekipmanlarda da durum aynı mıdır?
    siz kıyafet alacakken nasıl karar veriyorsunuz ve bu konuda ne kadar bilinçlisiniz?

ne gibi öneriler verebilirsiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Ben nasıl ekonomik oluyorum bi kadın olarak kıyafete ,alısverise degil o paramı motosiklet ekipmanina vereyim diyorum .. ekonomik olmak diyince diger giderlerden azicik kismak geliyor benim aklima :D
    Ama hic marka ,ozellik ,fiyat kıyası yapmadım guvendigim, begendigim saglam ekipmanlara ekipmana yöneldim bu şekilde hem bogulmuyorsunda o uygundu ama bu dada bu var yok iste oburude boyleydi hangi hangisi diye
    yanakadam bunu beğendi.

Sorunun bilirkişi'si EKONOMİ gelip yanıtlar...
    emc2, oluroyle ve Motor_Derili bunu beğendiler.

Motosikleti
    cıks
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben nasıl ekonomik oluyorum bi kadın olarak kıyafete ,alısverise degil o paramı motosiklet ekipmanina vereyim diyorum .. ekonomik olmak diyince diger giderlerden azicik kismak geliyor benim aklima :D
    Ama hic marka ,ozellik ,fiyat kıyası yapmadım guvendigim, begendigim saglam ekipmanlara ekipmana yöneldim bu şekilde hem bogulmuyorsunda o uygundu ama bu dada bu var yok iste oburude boyleydi hangi hangisi diye
    aslına bakarsan tam olarak özet geçmişsin soruya ama şöyle ki... özellik fiyat...vs gibi konularda güvendiğim markalara yöneliyorum derken bende bu markalarla aynı işi aynı özelliklerde gören ürünler varsa burada olan giderlerden kısabilir miyim hesabı yapmaya çalışıyorum... hani şekilli olmasın ama güvenli olsun shoei olmasında ls2 nin şu kaskı aynı performansı verir ve fiyatı da %50 daha ucuz gibi önerilere yöneliyor musunuz yada ben yönelirken nasıl araştırma yapmalıyım bunun cevabını arıyorum

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Ilk motorunu alacaklara tavsiyem motoru almadan once her ay , ayliginla paranin alabilecegi en iyi bir yada iki sey al. 3-4 ayda herseyin tamam olur hemde kaliteli olur. Mesela 1 aylik alpinestar yada dainese mont bir aylik yine bot vs vs.

Motosikleti
    cıks
    şimdilik araştırmalarıma ilk alacağım kask ile başlarken yine forumda olan bir konuya bakarak güvenlik fiyat/performans değerlendirmesini hali hazırda yapılmış bir siteden arakino yapıcam ve buna göre 5 yıldız almış en ucuz olan ürüne yönelicem gibi görünmekte...

Merhaba, ben de foruma yeni uye olan ama yillardir takip eden ve yeni ekipman/motor (1 ay once) alisverisi yapan biriyim belki ilk mesajimda bir yardimim dokunur .

Direk konuya giriyorum, 10000 tl kredi cektim ve 5000 tl ye motorumu aldim (2.el cbx 250). Kalan param ile ilk once motosiklet magazasina gittim (feyizoglu) ve bir fiyat listesi hazirladim. Ilk gittigimde yaklasik tam kislik ekipman 1900 tl ye geldi. Esime de alacagimiz icin x2 olacagindan fazla geldi ve dusunmek icin ayrildim.

Ertesi gun gidip aklimda kesinlestirdigim nolan n86 kaski direk aldim, mont revit alacaktim ancak burda biraz kisip venoma dondum, pantolonu sanki ise gitmeyecekmisim gibi dusunup normal motosiklet pantolonu bakmistim ancak sonradan yandan acilir bir model aldim. Bu ikisinde (guvenlikten ne yazik ki biraz kisarak) yaklasik 400 tl dusurdum butceyi. Devaminda eldiveni 100% su gecirmeyen degil ayni guvenlikle splash proof denilen, nasi denir biraz su geciren bir modelle degistirip 100 tl buradan kistim. Bot icinde Turk mali tercih ettim ve fiyati totalde 1450 civarlarina cekip kislik alisverisimi tamamladim.

Yazlik icinse malum motomax 30% indirim denk gelince beringin montunu ve termal giyimi ordan hallederek son vurusu yaptim ve sahadan cekildim .

Kissadan hisse, en makul motosiklet giyim alisverisi tek mevsimlik icin 1400 ten asagiya (bence) tutmamali. Bundan asagiya inmeyi dusundugumde isler iyice ucuz ve tehlikeli olmaya basladi. Belki kask nolan yerine ls2 nin iyi modelleri alinarak fiuat degisir ama 100 tl ye kask satan firmaya ilk defa motor tepesine binecek biri olarak ben guvenemedim. Tecrubeli arkadaslar daha iyi yorumlar, benim ki tecrubesiz, forum bilgisi olan ve 2 motorcu abisi ile telefon gorusmesiyle alisveris yapan birinin hikayesi

Isi bilen biri mutlaka ya yaninda ya bir telefon uzaginda olsun. Kaskin kafana nasil oturacagi, montun koruma yerleri tam nereye gelmeli gibi konularda destek lazim.

Kolay gelsin .

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:26 ----------

Bu arada egitim konusuna ben de parmak basayim. Motoru almadan honda egitimlerine katildim, 400 kusur tl gibi bir ucreti de mutlaka hesapla ve asla gitmemezlik yapma.

Tekrar kolay gelsin.
    Morphin ve Kuru Fasülye bunu beğendiler.

Motosikleti
    cıks
    teşekküler granis yorumunun gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum... özellikle;

Bundan asagiya inmeyi dusundugumde isler iyice ucuz ve tehlikeli olmaya basladi. Belki kask nolan yerine ls2 nin iyi modelleri alinarak fiuat degisir ama 100 tl ye kask satan firmaya ilk defa motor tepesine binecek biri olarak ben guvenemedim. demişsin ya...

ve açıkcası yaş sınırını aşmış olmanın getirisi midir evlendik barklandık 5 aylık dünyalar tatlısı bir kızım oldu bundan mıdır bilmem fakat tek bildiğim aynı senin gibi ciddi anlamda motora binmeyi ilk başlayacaklar için en iyi tavsiye budur sanırım...motor kaç cc olursa olsun, ister cup ister 1000 lik racing, kafa ve vücut 1 tane :D korumak lazım...

aslında bu konuyu açmamdaki en büyük sebeplerden birisi hani hep usta kullanıcıların yorumları shoei den şaşma veya araiden şaşma v.s. gibisinden ama hangi model ve neye göreydi azda olsa bakarak yorumlara veya daha önce aynı senin gibi benim gibi motor alacaklar ister istemez hazır araştırmalara girmiştir. yorum almak fikir almak iyidir

türkü de ne güzel demiş ne kadar bilirsen hey dost bilene danış. danışan yolları aşar mı aşar danışmadan yola çıkarsa biri kişi yollarından şaşar mı şaşar sanki motorcular için yazılmış türkü

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    önemli bir konu. motosiklet biraz elit kesimin oyuncağı gibi durduğu için dudak uçuklatıcı fiyatlara ekipman satılıyor.
    bugün ne malzemeden üretilirse üretilsin hiçbir mont 1000 tl ye satılacak maliyetlere üretilmez sanıyorum. bu motların elbet etiketindeki ambleme veriliyor bunun 500 tl si.
    bu durumda gerçekten koruyuculuğu ve güvenliği olan markalar benim gibi fakirler için önemli

örneğin ; ben prohel mont kullanıyorum. biraz tipsiz korumaları vs. var. kurye montu gibi uzun kesim. rüzgar geçirmiyor üşüme kesinlikle yok çok başarıl , yağmur da 15 dakika ıslanırsan geçirmeye başlıyor. korumalarını test etmedik allahtan. ama bana güven veriyor nedense.
    2 senedir kullanıyorum.kondisyonu süper diyebilirim. normal montun fermuarı bozulur , yok cırtcırtları cortlar falan bunda hiç öyle bir şey olmadı. halen ilk günkü kondisyonda. fiyatı 150 tl idi aldığımda.şimdi 225 olmuş

bazı arkadaşlar bir ay daniese mont alırsın bir ay bot alırsın bir ay pantolon alırsın yazmışlar benim sabit yaşam giderlerim (kira faturalar ulaşım vs.) hariç ayda elime kalan toplam para 500 tl ise ne yapalım peki :D

sözün özü kendi adıma gidip de 100 tl ye kot alan bir insan değilim. 30 tl lik kotun da hiçbir farkı yok bence ve sürekli de giyiyorum bir problem yaşamıyorum.
    bu durumda bunun gibi fonksiyon açısından fark olmayan , sadece marka ve görünümden dolayı fiyatları şişirilmiş ürünlere para vermek istemem. fiyat performans ürünleri nelerdir ben de merak ediyorum..
    efendy06 ve CompanERROR bunu beğendiler.

Motosikleti
    cıks
    M.D Murat aynen katılıyorum

sınırlı bütçeye göre güvenlik unsurlarını nasıl sağlarız ? önemli bir konu ve tüm forumun şikayet ettiği zamların ardı arkası kesilmeyince, istanbul trafiğinde ekonomi yapmak için motor almayı düşünen ben gibiler için bile motor konusu zengin işi kalacak gibi

otobeygir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE / HONDA CBR 250R çokyakında
    Motomax' tan tek seferde 1000 tl lik alışveriş yapınca GİS AKADEMİ' den ilk eğitimi ücretsiz veriyorlar. Haberiniz olsun.

Motosikleti
    cıks
    Alıntı otobeygir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motomax' tan tek seferde 1000 tl lik alışveriş yapınca GİS AKADEMİ' den ilk eğitimi ücretsiz veriyorlar. Haberiniz olsun.
    işte bu harika haber...haberim yoktu

buna benzer aktiviteler fuar zamanında da oluyor mu?

otobeygir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE / HONDA CBR 250R çokyakında
    Alıntı potasyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte bu harika haber...haberim yoktu

buna benzer aktiviteler fuar zamanında da oluyor mu?
    Üstad Eskişehir Motomax sahibi Koray Atmaca. Kendisi aynı zamanda sürüş eğitim hocası. Bana kendisi söylemişti. Tabii ben bunları takım taklavatı başka yerlerden alınca haberim olmuştu.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı potasyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslına bakarsan tam olarak özet geçmişsin soruya ama şöyle ki... özellik fiyat...vs gibi konularda güvendiğim markalara yöneliyorum derken bende bu markalarla aynı işi aynı özelliklerde gören ürünler varsa burada olan giderlerden kısabilir miyim hesabı yapmaya çalışıyorum... hani şekilli olmasın ama güvenli olsun shoei olmasında ls2 nin şu kaskı aynı performansı verir ve fiyatı da %50 daha ucuz gibi önerilere yöneliyor musunuz yada ben yönelirken nasıl araştırma yapmalıyım bunun cevabını arıyorum
    Birebir ayni saglamlıkta olcagini ve %50 daha ucuzu olan cok fazla urun bulabilecegini sanmiyirum her mal ederi kadar saglam oluyor genelde oyuzden onun buhranina girmedim bende oyuzden acele etmeden biraz daha bekleyip para atarsan daha rahat ve saglam alısveris yaparsın diye dusunuyorum aksi varsa arkadaslar bilgilendirir zaten ama genel olarak benim gordugum kendimce fikrim boyle

Motosikleti
    cıks
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birebir ayni saglamlıkta olcagini ve %50 daha ucuzu olan cok fazla urun bulabilecegini sanmiyirum her mal ederi kadar saglam oluyor genelde oyuzden onun buhranina girmedim bende oyuzden acele etmeden biraz daha bekleyip para atarsan daha rahat ve saglam alısveris yaparsın diye dusunuyorum aksi varsa arkadaslar bilgilendirir zaten ama genel olarak benim gordugum kendimce fikrim boyle
    şimdi burada şu nokta önemli bence ama işin aslını da bilenlere sormak lazım
    marka olarak örneğin arai yi baz alalım arai rx7 gp serisi kaskalar 2300 gibi rakamlarla satışta fakat sharp testlerinden aldığı yıldız sayısı 4 yıldız !!! bu fiyatla satılması bu ürünün iyi olduğunu göstermez diye düşünüyorum

diğer yandan mt revenge modeli 248 tl ile 5 yıldız almış

kıstasımız ne olmalı?

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    bir kere al iyi al
    4 mevsimliklerden de uzak dur.
    uygun fiyata alayım dedim idare edecek şeyleri, kullandıkça hepsinin yenisini almak gerekti

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Butceye gore mont alınca dogal olarak kuryecı markalarına sahıp oluyorsunuz .işte bu ekonomi

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Polisten korumasi yok cezasi yemeyen, az koruyan ve gercekten koruyan seklinde yapilir ekonomi.

Super ekonomik ornek:
    Kask: Havaya atip yere dusunce karpuz gibi ikiye ayrilan Saffet(safebet) kask = 50 TL
    Sunger korumali, saglam bi kazada platin garantili Prohel veya muadili mont: 150-200 TL
    Haydar dizlik: 40 tl:
    Bot: Motor ayaginin ustune duserse bilek kemik parcalamali Forma, Prosev bot = 150-200 tl
    ========================================
    TOPLAM = ortalama 450 TL > Honda today ya da max 100 cclik motosiklet kullaniyorsaniz bunlara ragmen hayatta belki kalirsiniz, belki bir yerleriniz kirilmadan kazalardan yirtarsiniz. Belkileri bold yapiyim mi?

Ortadirek korumasi:
    Kask: LS2, Givi, Venom ya da muadili kask = 200-350 TL
    Mont: Ucuz Revit, Venom ya da muadili mont: 350-550 TL
    Dizlik: Venom, Armode veya muadili dizlik: 60-80 TL.
    Bot: YDS, TCX veya muadili bot: 250-350 TL
    TOPLAM = ortalama 950-1000 TL > Cok yuksek gelirleri olmayan kurye dostlarimiz bile bu kombinle gidiyorlarsa bir bildikleri vardir.

Zengin Isi:
    Kask: Shoei, Arai, Marushin, Schuberth, Nolan, Shark(zengin isi kategorisinde sadece full faceler) AGV ve muadili: 800-2000 TL arasi
    Mont: Minimum EN 1621.1/97 Standardinda Gore-Tex Hein veya deriyse-gercek dana derisi ic astar kevlarli Hein Gericke, Revit, Spidi ya da Dainese Mont: 700-2500 TL arasi
    Pantalon: Minimum EN 1621.1/97 Standardinda poliamid veya deriyse-gercek dana derisi basen korumali Revit, Dainese, Spidi veya muadili pantalon: 600-2000 TL
    Bot: Yukaridaki kategoriler + Gore-tex bot: 600-1500 TL
    TOPLAM: ortalama 4500 TL > Yani cok cabalarsaniz bunlarla da olursunuz.

Ben ortadirekle zengini kombinledim. Nolan(2 kazali sifir kafa hasari) ve Shark kaskim var iki tane biri yazlik biri kislik. 2007den beri kullandigim toplam 5 kaza gecirdigim Hein Gericke pantalonum(yaz kis kullaniyorum) ve (2 kaza sonrasi bilegim ayaklarim kirilmadiysa hala gecmeyen ciddi burkulma sikintilari gecirdigim)Forma botlarim ve (2 kaza-sifir gogus omuz, omur kol dirsek hasari)Heing Gericke tekstil ile 4Riders (sunger korumali 1 kazali, kaza sonrasi kirilma yok ama uzun sure acilar cektigim) montlarim var. Toplam maliyetim bugunku hesapla asagi yukari 3500 tl.

Ekonomik yuruseydim motora binemiyordum ya da gecirdigim kazalardan biri nedeniyle hayatta degildim su an. 2003 yilindan beri motosiklet suruyorum, koruma bilincini 150 cclik cinli mondialle yerlerde kotla surune surune cok afedersiniz gotumde doku kaybiyla edindim. Bunu referans almak istersiniz belki

Bugun ulkemiz metropollerinin trafiginde tepki verebilen, hizlanip yavaslayabilen bir motosiklet en az 4000 liradan basliyor. Buna butce ayirabilen adamin aslinda bunun iki katini dusunmesi gerek. Yoksa hayat zor.
    oenaj, telike ve PatientZer0 bunu beğendiler.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Ucuz ve kaliteli istiyorsan AGV Sport 'ta bak derim.

http://www.revzilla.com/agv-sport

Kendileri California Superbike Okulununa 1989'dan beri deri tulum vs veriyorlar.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    arkadaşlar güzel tavsiyelerde bulunmuşlar
    benim özellikle bu başlığa beklediğim bir isim var :D o bir fenomen..
    EKONOMİ lütfen başlığa
    efendy06 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler