Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Direksiyon Sınavı 1 Saat Motosiklet Sürmeyle Geçilir Mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba, 4 gün önce hem B hemde A2 ehliyeti için kursa yazıldım 10 saat araba için direksiyon dersim olacak fakat motosiklet için sınavdan 1 gün önce 1 saat felan sürdüreceklermiş. Motosiklet için eğitim veren kursta bulmuştum fakat 450 TL A2 için 900 TL'de B için fiyat çektiler bense B+A2 için 850 tl ye yazıldım Önceden kukaları geçip gelmek yeterliydi şimdi bide 5 6 km lik trafik var 1 saat sürmeyle geçememekten korkuyorum pratik olarak herşeyi biliyorum nerde ne yapılır vb 2 yıldır sürekli okuyup araştırıyorum ama hiç kullanmadım.Sizce 1 saat sürmeyle geçebilir miyim ?Birde evimin 2 blok yanında motosiklet tamircisi var aynı zamanda 2.elde satıyorlar gidip konuşsam ücretini versem yandaki boşlukta 3 4 saat çalışayım diye kabul ederler mi ? Yada bana bu konuda yardım edebilecek var mı izmirde.
    Uzun olduysa kusura bakmayın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Debriyaj olayına hakimseniz belki sınavı geçmek için yeterli olur. Maddi durumlar ekstra motosiklet eğitimine yeterliyse eğer izmirde bildiğim kadarıyla motosiklet sağlayıp özel olarak eğitim veren bir kaç kişi var. Emin değilim.
    Fiyat konusunu ise hiç bilmiyorum
    Onurhan D bunu beğendi.

///MPOWER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R
    Olayın sıkıntılı durumunun farkındasın zaten evet önceden sokagı baştan başa gidip gelip 3-5 dubada bitiyordu ama şimdiki sistemde hayat boyu bir saat motosiklet sürmeyle (anladığımı kadarıyla tecrüben bu kadar olacak) biraz zor işin aslı, he şansın çok yaver gider ne bilim trafik olmaz extra hamlelere gerek kalmaz orası ayrı geçer ehliyetide alırsın ama hem maddi hem manevi şansa bırakmak çok akıl karı değil.
    Benim tavsiyem ilk önce kursu sıkıştır biraz çünkü benim tanık olduklarımın hepsi sınavdan çok önce kursundan 3 seans 4 seans pratik eğitim alıp girdiler ki tam emin değilim ama yasal zorunluluğuda olabilir. Hiç yanaşmazlarsa tamirciylede aran iyise bence para istemeden bile yardımcı olurlar onlar faydası da olur tabi pratik işi sonuçta.
    Onurhan D bunu beğendi.
    "The Ultimate Riding Machine"

Kişiden kişiye değişir bu durum, senin izlediklerini ya da okuduklarını pratiğe ne kadar dökebileceğinle alakalı. Hayatımda bisiklet haricinde iki tekerli bir araç kullanmamış olduğumu belirteyim şimdiden. Kendi maceram şu şekilde; Ehliyet kursu 1 saat özel ders almam için bir amca ayarladı ( evet kafasında bir kaç yara izi bulunan ve halen kask takmayı pek dert etmeyen bir amca ) motor Mondialin ne idüğü belirsiz modellerinden, vites videolardakinin aksine N-1-2-3-4 diye aşağı doğru gidiyor (orda öğreniyorum bunu da). Neyse orta sehpaya aldık kavrama çalışması ve vites yükseltme yaptırdı, sonra adam bin gez dolaş şöyle dedi, çıkardı telefonunu ve benimle ilgilenmeyi bıraktı. 12 yıldır araç kullandığım için vites mantığında ve kavramada sıkıntım pek olmadı diyebilirm ancak mondialın şanzımanı malum, kavrama noktası denen bir şey yok dikkatli olmakta fayda var. Neyse sonuca gelelim, yarım saat geçtikten sonra amca atladı arkama ve trafiğe çıkıyoruz, parkuru göstericem sana dedi. Amca daha yaşayacak günlerimiz var, senin evde çoluk çocuk yok mu dedim, güvenmesem çıkarmazdım merak etme dedi Kendi kaskını da bana verdi sağolsun, öyle çıktık trafiğe.. Samsundaki parkur yaklaşık 30dk sürüyor ve şehir içinde çok işlek bir yolda yapılıyor, hava karanlık ve soğuk, motor hiç güven vermiyor, arkamda artçı var ve hayatımda motoru ilk kez kullanıyorum yarım saat önce vites atmayı öğrendim Kazasız belasız tamamladık çok şükür.

Özet ve sonuç:
    Düzgün bir kurumdan eğitim alma şansınız varsa mutlaka gidin doğru bir şekilde öğrenin.
    Amcaların dayıların dediklerine pek güvenmeyin.
    Mümkünse kafanızda pratik yapılması gereken şeyleri canlandırın (vites küçültme, fren sıkma vs.).
    O verdikleri Mondial motorlara asla ama asla güvenmeyin, sınav sırasında limon sıkar gibi ön fren yaparak durmaya çalıştım, neredeyse yayanın suyu çıkıyordu.
    Düz platform geçişinde direk karşıya bakın (lastiğin önüne değil daha yukarı) ve platforma çıktığınızda yumuşak ve sürekli bir şekilde gaz açın.

Geçilmez diye bir şey yok, kendinize güvenin.
    Tekeriniz düz bassın.
    Onurhan D bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    kurstaki motosikletler genellikle debriyajsız oluyo, 2. vitese takıp maksimum 40-45 ile gidiyosunuz uzun yolda, bence 1 saatlik eğitim şu anda yapılan sınavı geçmek için yeterli olur.
    Onurhan D bunu beğendi.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Hacı çok iyi bence :-/ bende Aha şimdi yeni a2+b ehliyetimi aldım emniyetten. 1500tl aldım ikisini. 12saat direksiyon 2 saat motosiklet ama motosiklette hiç eğitim almadım al pisti gez dediler o dur.
    Onurhan D bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Kurstaki tüm motorların hepsi debriyajlı otomatik bekleme sınava gireceğin motorda viteslidir eğer motor sürmeyi bilmiyorsan kalırsın adamlar çok ciddi en ufak hatanda bırakıyorlar
    Onurhan D bunu beğendi.

MoKo777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Motor ehliyetimi alalı yaklaşık 1 ay oldu.Onun öncesinde 6-7 yıldır aktif olarak araba sürüyorum debriyaj vites olayına hakimdim.Motorsiklet kursuyla 4 saat ders diye anlaştım daha önce motorun üzerine oturmuşluğum bile yoktu zaten bir çok kurs motor sürmeyi hiç bilmiyorsanız biz bu riski göze alamayız diye beni kayıt bile etmediler.Neyse ilk ders için gittim motor hocasıyla buluştum.Yaklaşık 30 dk teorik olarak motoru anlattı bana vitesini gazını sehpasını cartını curtunu.Sonra bindim motora yaklaşık 45 dk sürdüm dubaların arasından geçtim dur kalk fln yaptım sınav parkurunda pratik yaptım.Sonra hocanın yanına gittim bir dahaki ders ne zaman demek için.Seni haftaya olan sınava alıyım boşuna bekleme 1 ay dedi sınavı geçicek kadar sürüyorsun dedi.Sınava girdim ve sorunsuz geçtim.Sınav parkurunda zaten (istanbul-kadıköyde girdim) 2.viteste tur atıp duruyorsun sonra toplamda 3-4 dk süren 1 km bile olmayan bir yolda trafiğe çıktık motorlarla arka arkaya o da tecrübe gerektiren bi durum değildi ki zaten motorda ayna bile yok trafiğe çıkmak için uygun motor değildi.2 viraj döndük tekrar parkura girip bi kaç tur attıktan sonra sınav sona erdi.Yani anlayacağın 1 saatlik eğitimle geçmek hiç de zor değil.
    Onurhan D bunu beğendi.

Motosikleti
    cbr 250
    Sınavda Demir Platformdan Düştüm (Bildiğin Motoru Düşürdüm) Geldi Yanıma Komisyon Başkanı Fln İyimisin Dedi İyiyim Fln Dedim Devam Edebilirmisin Dedi Bende Evet Dedim Ama Kolum Ne Biçim Ağrıyo 20 DK Daha Sürdüm Ama İçimden Kaldım Diyorum Ben Olsam Kendimi Bırakırdım O derece Yani Neyse Sınav Bitti Direk Hastaneye Gittim Kolum KIRILMIŞ :D Ertesi Gün Aradım Sürücü Kursunu Geçmişim :D
    Onurhan D bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı xxxonepirxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sınavda Demir Platformdan Düştüm (Bildiğin Motoru Düşürdüm) Geldi Yanıma Komisyon Başkanı Fln İyimisin Dedi İyiyim Fln Dedim Devam Edebilirmisin Dedi Bende Evet Dedim Ama Kolum Ne Biçim Ağrıyo 20 DK Daha Sürdüm Ama İçimden Kaldım Diyorum Ben Olsam Kendimi Bırakırdım O derece Yani Neyse Sınav Bitti Direk Hastaneye Gittim Kolum KIRILMIŞ :D Ertesi Gün Aradım Sürücü Kursunu Geçmişim :D
    Off off.. kötüymüş... Platformdan tekeriniz aşağı inerse sakın tekrar çıkmaya yeltenmeyin düşersiniz. hep ileri bakın platforma iyi açı ile girin ..
    Onurhan D bunu beğendi.
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Biraz kabiliyet meselesi şayet debryaj kullanmaya yatkınsan çok rahat geçersin ben sınavdan bir gün önce 5dk sürdüm vitesli motoru ilk defa o gün vitesli kullandım ve ertesi gün sınava girip geçtim çok fazla vites değiştirmiyorsun zaten 1 ile kalk tak 2 ye devam max. 3. vitese çıkmanı isterler öyle bitirirsin sınavı Allah yardımcın olsun başarılar...
    Onurhan D bunu beğendi.
    34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

pnongrata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Adventure 390
    Ben senin yerinde olsam, savcılığa suç duyurusunda bulunurdum o kurs hakkında.
    Resmen canını tehlikeye atıyor, 1 saatlik eğitimle seni trafiğe çıkararak.
    Onurhan D bunu beğendi.

Ehliyeti alma ihtimalin var dostum. Ben sınava 2. El bi mct alıp çalıştım. Korktuğum gibi de olmadı sınav pürüzsüz geçtim.

Ama ehliyeti aldıktan sonra eğitime gidecek param olmadığı için önce kısa mesafe lerde motora ve trafiğe alıştım öyle yollara çıktım.

Ama kurs dışı pratik yapma Şansın varsa yap derim ve vitesli motorla yap pratiğini derim.
    Onurhan D bunu beğendi.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    genelde kursta yaklaşık 1 saat vitesli motor ile pratik yapıyorsun sınav günü kursun motoru ile sınava giriyorsun ben işi garantilemek için sınav öncesi honda güvenli sürüş 1, 2 hazırlık ve 2 olmak üzere 3 kurs aldım sınava girdim ve rahatlıkla geçtim.
    Onurhan D bunu beğendi.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben kursun yarim saatte verdigi bi cub surusu sonrasinda sinavi gecmistim. eger bisiklet kullanmayi iyi biliyorsan o sinavda gecilmeyecek birsey oldugunu dusunmuyorum.
    Onurhan D bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bisiklet kullanıyorsan denge olayını atlatırsın
    debriyaja olayını da kavradın mı gerisi kolay
    Onurhan D bunu beğendi.

Ben hiç ders almadan gitmiştim.sadece scooter kullanmışlığım vardı.Ama yinede kursun motorunu önceden sürüp alışmakta fayda var.Yada bir arkadaşınızın motorunda öğrenip o motorla gidebilirsiniz sınava.
    Onurhan D bunu beğendi.

Alıntı pnongrata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben senin yerinde olsam, savcılığa suç duyurusunda bulunurdum o kurs hakkında.
    Resmen canını tehlikeye atıyor, 1 saatlik eğitimle seni trafiğe çıkararak.
    Hangi birini şikayet edelim hepsi aynı kaç yerle görüştüm bazıları bilmeyeni kayıt bile almıyor şimdi hepsi aynı sınavdan 1 gün önce sürdürürüz dediler.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Alıntı sefasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç ders almadan gitmiştim.sadece scooter kullanmışlığım vardı.Ama yinede kursun motorunu önceden sürüp alışmakta fayda var.Yada bir arkadaşınızın motorunda öğrenip o motorla gidebilirsiniz sınava.
    başkan ben ehliyet alırken herkes bu motorla sınava girecek kendi motorunuzla giremezsiniz demişti kurs.

Alıntı sefasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç ders almadan gitmiştim.sadece scooter kullanmışlığım vardı.Ama
    yinede kursun motorunu önceden sürüp alışmakta fayda var.Yada bir arkadaşınızın motorunda öğrenip o motorla gidebilirsiniz sınava.
    Motosikleti olan arkadaşım yok hiç malesef.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)