Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Haksızlık değil mi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Evdeyim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Surucu kurslarina fiyat sormaya gittim bana motor kullanmayı biliyormusun diye soruyolar ben kullanmayı bilnuyorum diyince çoğu yer bilmeyebilirleri almıyoruz diyor peki ben nasıl öğrenicem
    İzmir çiğlide

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    Alıntı Evdeyim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Surucu kurslarina fiyat sormaya gittim bana motor kullanmayı biliyormusun diye soruyolar ben kullanmayı bilnuyorum diyince çoğu yer bilmeyebilirleri almıyoruz diyor peki ben nasıl öğrenicem
    İzmir çiğlide
    eğitime gidiceksin yada bir arkadaşına söyleyeceksin öğretecek
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

Aslında bu dönemide kaçırmak istemiyorum salı son kayıt

Motosikleti
    2014 Fazer8
    Aslında bu dönemide kaçırmak istemiyorum salı son kayıt
    o zaman biliyorum diyip aralarına çaktırmadan giricen
    o arada artık ne kadar öğrene bilirsen

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Sürücü kurslarında sürüş eğitimi 0 bu yüzden eş dosttan bir 100 cc dandik vitesli bir motosiklet bulacaksın.Kendi başına öğreneceksin.Kurslarda sadece sınava hazırlık var.Zaten sürüş sınavı önceki yılllara göre zor.Hiç bir şey bilmeden geçmen imkansız kardeşim.

Geçerim diye gitme boşuna,hiç bir şekilde geçemezsin .600 lük motosikletleriyle gelip kalan adamları gördüm ben şahsen.SAna en fazla sınavdan bir kaç gün önce kurs eğitim var gel sınav pistini öğren der.Tecrube yoksa ne slalom yapabilirsin nede o dar metal tümsekten geçebilirsin .Allah korusun bir yerinide kırabilirsin.

Benim kursiyer kağıdında gördüğüm aklında kalan bir kaç maddeyi yazayım.Bunlardan birini yapmadıgın takdirde zaten kalıyorsun.Bence acele etme zaten kıs ayındayız bir dahaki döneme hazırla kendini.

1-Kalkışda ayna fren kontrolu
    2-Dönüşlerde sinyal verildimi
    3-Vites değiştirip hızlanma
    4-Demir rampadan düşmeden geçebildimi.

Bunun gibi 15 20 tane madde var dikkatli ol boşuna sınav parasını verme.

Motosikleti
    2014 Fazer8
    Alıntı Macit250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürücü kurslarında sürüş eğitimi 0 bu yüzden eş dosttan bir 100 cc dandik vitesli bir motosiklet bulacaksın.Kendi başına öğreneceksin.Kurslarda sadece sınava hazırlık var.Zaten sürüş sınavı önceki yılllara göre zor.Hiç bir şey bilmeden geçmen imkansız kardeşim.

Geçerim diye gitme boşuna,hiç bir şekilde geçemezsin .600 lük motosikletleriyle gelip kalan adamları gördüm ben şahsen.SAna en fazla sınavdan bir kaç gün önce kurs eğitim var gel sınav pistini öğren der.Tecrube yoksa ne slalom yapabilirsin nede o dar metal tümsekten geçebilirsin .Allah korusun bir yerinide kırabilirsin.

Benim kursiyer kağıdında gördüğüm aklında kalan bir kaç maddeyi yazayım.Bunlardan birini yapmadıgın takdirde zaten kalıyorsun.Bence acele etme zaten kıs ayındayız bir dahaki döneme hazırla kendini.

1-Kalkışda ayna fren kontrolu
    2-Dönüşlerde sinyal verildimi
    3-Vites değiştirip hızlanma
    4-Demir rampadan düşmeden geçebildimi.

Bunun gibi 15 20 tane madde var dikkatli ol boşuna sınav parasını verme.
    eskide 2 kuka geçip ehliyet alıyorduk ona ne oldu
    o zaman ehliyetsiz motor alıp 1-2 ay binip öğrenicekler
    capoverde bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    türkiyeye hoşgeldin demiş miydik?
    capoverde bunu beğendi.

Zaten Ehliyeti Evdekinlerden gizli alıcam sıkıntıda çıkmasını istemiyorum :D

Motosikleti
    2014 Fazer8
    Zaten Ehliyeti Evdekinlerden gizli alıcam
    ooo şenlik var

Alıntı Freye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ooo şenlik var
    Evdekilere kalırsa evlendikten sonra ne yaparsan yap diyolar yardım edin çözüm söyleyin

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Evin yakınlarında bir sürücü kursuna girdim, fiyat aldım.. Motor sürmeyi bilip bilmediğimi sordu, bilmediğimi söyledim.Bize genelde motor sürmeyi bilenler gelir dedi.Peki eğitimin yeterli olup olmadinidığını sordum.Büyük ihtimalle ilk girişte kazanamazsınız dedi.. Öyle mi diyosunuz dedim,tesekkür ettim kalktım..

B ehliyeti aldığım kursa kaydolacaktım zaten,abi kardeş gibi olmuştuk kurs müdürüyle de.. Neyse gittim
    "ooo oluroyle, nerlerdesin, sen ehliyetini almamış mıydın, hayırdır " dedi , ben a ehliyeti almaya geldim dedim.. Muhabbet gırla , neyse ..
    Ama dedim, ben daha önce gaz kelebeğine dahi dokunmadım.Hadi ya dedi, bize genelde bilenler gelir ( klasik laf olmuş )
    Herneyse,
    " bisiklet sürmeyi biliyor musun,biliyorum ( yine klasik sorulardan biri ) o zaman yaparsın sen ya (suskunluk bana bakıyor bu arada ) yaparsın sen yaaa..Şu an motor sanayide zaten, bakımları var. Motora da koruma demiri de taktırırız. Eğitimdeyken düşersen sorun olmaz. " Bu arada nasıl bir bakış attıysam " tabi ,sana birşey olmasında, motor önemli değil "

Neyse,muhabbet devam ederken dosyamı hazırlıyordu. Sürücü kursuna kaydolacağım için,gerekli evraklarıda gün içerisinde hazır etmiştim, kaydolma işlemim tamamdı ..Zaten gereken bütün evrakları aynı gün içerisinde hazırlayıp,öyle gitmiştim kursa

Neyse, çayımı içerken abi, eğitimi ne zaman vereceksiniz, kaç saat vereceksiniz, hangi gün vereceksiniz. Geçiştirme cevaplara sinir olsamda, içimden oluroyle..oluroyle..oluroyle... duur,bi dur.. Eğitim verecekleri zaman , beni arayacaklarmış..Ben yabancı değilmişim,eğitmene daha önce sürmediğimi söyleyecekmişim,daha çok ilgilenip,gösterecekmiş,öğretecekmiş..

Aradan bilmem kaç gün geçti,ne arayan ne soran.. Sınav tarihi belli oldu..Daha arayan yok,deli olucam.. Sürekli arıyorum,ne zaman eğitim,ne zaman eğitim... En sonunda telefonlarımı da açmamaya başladılar :D
    31 indeydi sınav, 29u beni aradılar. 30u günü eğitim varmış, neyse 30u gittim..Kalbim deli gibi çarpıyor, gaz kelebeğine dokuncam laan modunda, adımlarımı hızlandırırken , gözlüklü uzun boylu bir adam , merhaba diyerek yaklaştım.. Egitmen sandım,değilmiş

Neyse benim sürücü kursunun hocası geldi bu arada,
    " merhaba sen oluroyle misin? evet benim, haberin geldi, bu ne acele yahu " dedi gevrek gevrek.İlk izlenim negatif, ama ne bileyim babacan bir adam olduğunu .. Tek,net bir cümle çıkıverdi ağzımdan
    " Sınavı geçmem gerek "
    Gel hadi dedi, bu arada motorda başka bir deliganlı vardı,durmuştu bir köşede
    Motora doğru yürüdük, yalnız ben daha önce hiç motor kullanmadım dedim.. Dur o zaman sana kask getireyim dedi, gitti iki dakika sürmedi kask geldi..

B ehliyetin var mı, bak aynı sistem, debriyajı yavaaaşca cekerken, gaz vericen..Bak bu gaz kolu, bu ön fren , bu arka fren, bu debriyaj , bak bu vites, böyle yaptın mı ileri alırsın Şu an boşta, bak bu şekilde de geri vitese alıyorsun..

Uygulamalı olarakta, artcı oldum.. yavaş yavaş anlatırken,arkasından bakıyorum nasıl oluyor bu iş diye..İki dakika sürmemiştir, Neyse durduk..
    Hadi şimdi sıra sende..

Neyse oturdum motora, "kalbimin sesinden adamın ne dediğini duymuyom lan !" dedim içimden
    Motor boşta,bire aldım, Alllaaahıııım gaz veriyorum gitmiyorrr.. Meğer gaz vermiyormuşum Adam bi kahkaha pattlattıı.. Evet belli oluyor daha önce hiç motor sürmediğin dedi. Tepkisiz kaldım, gösterdi, meğer geri çekmem gerekirmiş gaz kelebeğini, ben ileri itmeye kalkıyormuşum

Usulca gaz verirken, debriyaj kolunu usulca bıraktım, evet gidiyooordumm.. Önce birinci viteste gaz koluyla oynaya oynaya bir müddet dolaştım. Sonra ikinci vitese aldım.. Bir müddet 2de gezdim.. Sonra bire aldım, ardından ikiye aldım..Bir iki bir iki yapıyorum.. Sürüyorum boş çakıllı çukullu dereli tepeli arsada

Bu arada da hoca bana pür dikkat bakıyor

Ardından tamamdır,vitesler böyle geçecek.. Şimdi dur kalk yapayım dedim.. 2-1 dur, 1-2 ardından 2-1 dur .. Dur kalk dur kalktan sonra 1-2-3 , 3-2-1 dur, kalk 1-2-3 bir süre devam ettim..Ardından 1-2-3-4 ,4-3-2-1 dur .. Bir müddet devam ederken hoca seslendi duymadım ,el kol yaptı yanına sürdüm,durdum

"oluroyle az dinlen istersen.. "
    "sınavı geçmem lazım " ...

Neyse bir süre sürdüm..Hoca el kol yapıp duruyor dinlen biraz, sınavı geçmem lazım..
    Sonra hoca parkuru gösterdi, burdan 2 çiz, 8 çiz, bak düzlük .. Parkur çalıştım, hava kararmak üzereydi ki, tamamdır dedim.. İçim rahatsız olsa da

En son hoca, yeter artık oluroyle, normalde yirmi dakika sürdürüyoruz nerdeyse dört saattir sürüyorsun
    Cevap net, " sınavı geçmem lazım "

Hiç düşmediğim ve hiç stop ettirmediğim için çok mutluydum Neyse,

Trafik güzergahını da araç ile gösteriverdiler.Vakit kalmadı dediler de.. Trafiğe çıkamadım

Sınav günü,erken gittim sınav alanına..Mantık şu,kalan biri olursa,diğer sürücü adayı gelmemişse, motor boş , bana kalır
    Gittiğimde motorlu araç, trafikteymiş. Ben beklerken geldiler, gözetmenler gitti.. Benden önce bir abladaydı sıra, o aldı motoru.. çalışıyordu,ardından gözetmenler geldi, sınav başladı.. Abla parkuru geçemedi.. Sıradakinin kimliğiini istemişler, Bana seslendi hoca , kimliğimi götürürken
    " bu mu sürecek " diye birbirlerine baktılar Allahımm nasıl demoralize oldum anlatamam, kimliğimi verdim.. Hocam dedim, ben çalışayım motor boş.. Dur seni giydirelim dedi , ekipmanları giydim, parkurda sürerken benim sınav vakti gelmiş, hoca bana seslendi ..

oluroyle diyerek, elini daire yapıyor havada, devam et devam et sınavı başlatıyorlar..
    hiç durmadan, parkuru tekrar tamamladım.. Trafiğe geçiyoruz dediler..

Bende bir heyecan,bir heyecan..Hoca indi geldi arabadan, hocam çok heyecanlıyım,hiç trafiğe çıkmadım heyecanlanma iyi gidiyorsun, derken arkasını dönüp,araca bakıp,aynaları oyna görsünler dedi,ayarladım ben onu parkur çalışırken dedim ,ayarla bir daha görsünler dedi.. ben aynalarla oynadım tekrar..

Neyse trafiğe çıktık, yağmur-rüzgar ikilisi bastırmasın mı... Sucuk gibi ıslandım Kaska da taş geldi o rüzgarda,Allahımmm..45 kilo birşeyim,rüzgarda motor geziyor sanki,alabora olacağım sandım..

Trafiği bitirdiğimde, hoca koştu geldi,

iyi misin oluroyle dedi
    oluroyle : sınavı geçtim mi
    iyi misin oluroyle, çok şanssızsın
    çok şansssızsın şansına yağmur başladı, çok korktuk

Arkasını bi daha döndü gözetmenlere bakıp,bana döndü " geçtin , geçtin , en iyi sendin "

mahyo, capoverde, pardus81 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende çiğlide oturuyorum salı günü son demek bende kaydolayım emin direksiyon var bostanlıda çiğlide de pistleri var diğer yerlere göre biraz pahalı diyolar ama motosiklet eğitimide veriyorlarmış.

a2 ehliyetinde verdiği eğitimler;
    Motosikletle tanışma ,detaylı anlatım
    Isınma hareketleri
    Denge çalışması
    Motosikleti çalıştırma, debriyaj kullanımı ve ilk 1 mt
    Motoru stop etme
    Fren mantığı, ön ve arka fren, İlk Fren çalışması
    Duruş, bakış, denge çalışması
    Vites mantığı, değişimi
    8 çalışması
    Daire Çalışması
    Düşük hızda manevra
    Fren çalışması
    Slalom.

yanlış anlaşılmasın bir bağlantım yok siteden 'hakikiteker'adlı arkadaş önermişti bende araştırmıştım bende yazılabilirim büyük ihtimalle.Ama fiyat konusunda bi görüşmek lazım çok pahalıysa yazılmam tabiki de bi aç görüş istersen.buda sitenin linki: http://emindireksiyon.com.tr/
    Hem banada fiyatı söylemiş olursun ona göre hareket ederim :D

Motosikleti
    2014 Fazer8
    Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende çiğlide oturuyorum salı günü son demek bende kaydolayım emin direksiyon var bostanlıda çiğlide de pistleri var diğer yerlere göre biraz pahalı diyolar ama motosiklet eğitimide veriyorlarmış.

Isınma hareketleri
    Denge çalışması
    Motoru stop etme
    Vites mantığı, değişimi
    8 çalışması
    Daire Çalışması
    Düşük hızda manevra
    Fren çalışması
    Slalom.

yanlış anlaşılmasın bir bağlantım yok siteden 'hakikiteker'adlı arkadaş önermişti bende araştırmıştım bende yazılabilirim büyük ihtimalle.Ama fiyat konusunda bi görüşmek lazım çok pahalıysa yazılmam tabiki de bi aç görüş istersen.buda sitenin linki: http://emindireksiyon.com.tr/
    bu eğitimleri zaten çoğu yer veriyor ama o kadarda işe yaramıyor
    Onurhan D bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Kursların süresi;

a) "A1" ve "A2" sınıfı kurslar: Trafik ve çevre bilgisi dersi 20, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 5, direksiyon eğitimi dersi 10 saat
    Daha ayrıntılı bilgi için;MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ

Yani sürücü kursunun görevinde sadece teorik bilgi vermek yok.
    Pratikte yaptırmak zorundalar.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Freye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu eğitimleri zaten çoğu yer veriyor ama o kadarda işe yaramıyor
    evet ama artık bunları bile vermeyecek duruma geldiler verenlerde sınavdan 1 gün önce 1 saatlik bi çalıştırma yapıyolar.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Isınma hareketleri
    Denge çalışması
    Motoru stop etme
    Vites mantığı, değişimi
    8 çalışması
    Daire Çalışması
    Düşük hızda manevra
    Fren çalışması
    Slalom.

Onurhan,kayıt oldun mu? Ben karşıyaka çarşı şubesine kayıt yaptırmıştım ama kaydımı bostanlıya aldırıcam. Derslerde forumdan birileriyle olmak güzel olur
    Onurhan D bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha ayrıntılı bilgi için;MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ

Yani sürücü kursunun görevinde sadece teorik bilgi vermek yok.
    Pratikte yaptırmak zorundalar.
    Hangi ülkeymiş orası? Hemen gidip iltica edelim
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    MT-25
    Sozlesmeyi imzalamamak lazim hemen.. Aksi halde yonetmelikteki hukumleri gerceklestirmedikleri zaman ,hakkimizi arayabiliriz

İzmirde bana yarın yardım edebilecek varmı

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi ülkeymiş orası? Hemen gidip iltica edelim
    Kanada iyi diyorlar abi,iltica edilesi bir memleket imiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

İzmirde bana yarın yardım edebilecek varmı
    Meb'e şikayet edebilirsin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)