Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Neden selam vermiyorsun?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı phradrel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada güvenli sürüş eğitimi alanlar daha ileri seviyelerden bahsediyorum, henüz ben de o aşamaya ulaşamadım belki de selam vermiyorlardır.

bilen bilir, yol eğitimlerinde bazı kurumlar puan düşüyorlar
    Merhaba,

Neden puan kırıyorlar ?
    Dikkat ile alakalıdır muhakkak ,daha geniş bir açıklaması var mı acaba,merak ettim.
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Selam verme işini abartmamak lazım. Zaten trafik öküz dolu,motorcu geçse de selam versem, diye sağa sola bakmayın, önünüze bakın.Uzun yolda , trafiğin seyrek olduğu durumlarda selam verin elbet.Bana selam verenlerin çoğuna cevap veremiyorum, takmadığımdan değil, trafik yoğun , önüme baktığımdan, dikkatimi trafiğe verdiğimden.
    GezeGeze bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bugün veysel karaniden çöplük lambalarına giden bir mct 250 bana selam vermek için korna çaldı korna çalmasını çok geç farkettiğim için kornaya basamadım
    mehmetenis bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Selamun aleyküm
    mehmetenis bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Diyorsunuz ki selam vermiyorlar benim Sefa köyde lastiğim patladı bir Allah'ın kulu dönüp bakmadı(1 Kurye arkadaş hariç) bile hatta bu konuda bir topic açtım,
    Neyse ben her gördüğüm motorcuya selamımı veriyorum onlarında selamını alsam da olur almasam da. Canları sağ olsun.

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Şu "mutlaka bi kere bip yaparım" konusuna takıldım ben, sorun bu olabilir mi acaba?

Çünkü motosikletçi için selamlaşma bu değildir, bu harekette bulunuluyorsa karşıdaki biri tarafından, ya bir uyarı ya bir kızgınlık belirtiliyordur.
    Fotoğraflarda da gördüğümüz üzere motosiklet sürerken selamlama elle, parmakla yapılır, böylece kimse gereksiz yere alarma geçirilmemiş, dikkati dağıtılmamış, yolun ve aracın kontrolü de kaybedilmemiş olur.
    Yurt dışında motosiklet kullanırken çoğu kişiden bu tip hareketler görebilirken, Türkiye'de anlam bile verilememesi, selamlaşma denince de far veya korna kullanılması bu konudaki eksikliğimizin en büyük kanıtı zaten...

altınkartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben motorcu vs. ayrımı yapmam selam almaya müsait olan herkese selam çakarım. Küçük çocuklarla da yavaşsam elimi uzatırım bi beşlik çakarlar.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayvanim cunku, o yuzden vermiyorum. Saka bi yana, yaraliyim aga, ondan vermiyorum selam falan.

2004te mondial 150 hs ile basladim, tarihin en gariban motorlarindan biridir. Honda activa kullanicisi kadar bile saygi gormez. Digerlerinin arasina girip "baba ben de iste motor kullaniyorum" diyince yuzume bakmazlardi, selamima karsilik vermezlerdi.

Mondial 150den Gilera Nexus 500e gectim bu sefer scootercilar "vay abi s.a." oldu bana. Vermedim selam. Vitesli racing ya da nakedli arkadaslara yanasinca ya da korna calarsam "pssshhssiee" yapar onlar da gene selam vermezlerdi, benle konusmazlar sen motora degil sukutira biniyon olm derlerdi.

Mt-07ye biniyorum artik, yeri geliyo serserilik yapan diger 07lilere veya bmwcilere bile selam vermiyorum. Bu sonuc boyle olusuyomus demek.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Açıkcası motorcu selamının bu şekilde verildiğinden haberim yoktu, zira sürdüğüm şehirde de biri bu şekilde selam verse, herhalde anlam veremezdim.
    Ancak araba kullanıcıları genelde şehirlerarası yollarda, sellektor ile radar olduğunu belirtirken, 20 plakalı bir şehirde iki 44 plaka karşılaştığında da korna ile selamlaşıyorlar.Yurt dışında da sehirler arası yolda, sellektor yaparak birbirine haber verme ya da aynı plakaların selamlaşmasının korna ile olması söz konusu değildir elbet,her ülkenin kendine göre farklılıkları bence normal,eksiklik değildir.

Birde anlam veremediğim konu, araç içerisindeyim, kocaelinde bayan bir sürücü gördüm hanım sürücü sürekli bik bik bik, korna çala çala "ben burdayım" diye diye seyrediyordu. O sıralarda da,bana genelde sehir içinde ara ara korna çal derlerdi,görünür ol derlerdi. Ne derece doğru bir husus bilemiyorum,

Olcan138'in dediğne göre, kimse gereksiz yere alarma geçirilmemiş,dikkat dağılmamış, yolun ve aracın kontrolü kaybedilmemiş olur söylemi. Sanırım,yer zaman duruma göre değişiklik gösterecek şeyler.

Kazasız-belasız

lickup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS için gün sayıyor
    Alıntı Tİme_shİft42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Apaçilere selam vermiyorum selam verme işine girmiyorum şimdi artistlik yaptın el kol hareketi yaptın şubu felan olur burası Türkiye

Antalyaya gidip geldim orda motoru az halliceli olanlar bilinçli olanlar genelde selam verdi bulunduğum yere geldiğimde çok farklıydı burda selam verene uzaylıymış gibi birde dövecekmiş gibi bakıyorlar
    aynen konya pek uygun değil selam vermeye yinede sen beni görürsen ver usta alırım ben

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyorsunuz ki selam vermiyorlar benim Sefa köyde lastiğim patladı bir Allah'ın kulu dönüp bakmadı(1 Kurye arkadaş hariç) bile hatta bu konuda bir topic açtım,
    Neyse ben her gördüğüm motorcuya selamımı veriyorum onlarında selamını alsam da olur almasam da. Canları sağ olsun.
    mehmet bey aynen başlığı ilk gördğüümde sizin olay geldi aklıma. içerlenmiştiniz haklıydınız. başlığı görür görmez dedim ki: "ya görmezden gelen adamlar var kime selam vercen ya."
    mehmetenis bunu beğendi.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Korna ve sellektör selam değil ikaz için kullanılır.
    Ayrıca yerli yersiz kullanılmasıda yasaktır. Yanlış hatırlamıyorsam kornanın 77 TL para cezası var.

Tüm bunları bir kenara bırakalım.
    Siz bu korna ya da selektör işini selamlaşmak için kullanırsanız birbirinizi ikaz etmek için ne yapacaksınız?
    Amuda falan mı kalkmayı düşünüyorsunuz?

Diyelim ki yolda kaygan bir zemine denk geldiniz.
    Sizin tarafta bir şey yoktu atlattınız.
    Fakat karşı geliş yönünde asfalt yağ, buz vs ye batmış durumda.
    Bir baktınız karşı istikametten bir motorcu kardeşiniz hızla geliyor.
    Az sonra o kaygan zemine girecek ve muhtemelen düşecek.

Nasıl uyaracaksınız ?

A) Korna çalarım
    O da size çalar
    B) Selektör yaparım
    O da size yapar.

Böylece güzelce selamlaşmış olursunuz.

Aynısı size de olabilir.
    Karşıdan gelen motorcu korna selektör yaparak kendini yırtıyor.
    Sizde içinizden;
    bu bizim MT'deki selam konusunu okumuş galiba
    diye geçirip
    Dur ben de selam vereyim sevinsin gariban diye bip bip yapıyorsunuz.
    Haberin yok başın belada ve az sonra düşeceksin.!!!

İkaz işaretlerini birbirinizi uyarmak için kullanın arkadaşlar.
    Kaygan zemin, yoldaki çukur, az önce olmuş kaza, virajın içerisine düşmüş kalas, hatta çevirme yapan polis ya da radar.

Selâmlaşma konusunda tüm bu detayları yazmıştık.
    Selam vermek mecburi bir mevzu değil.
    Eğer sürüşünüzü tehlikeye atacak bir durum varsa selamla değil yolla meşgul olun.
    Yine onlarca yüzlerce motosikletin hareket halinde olduğu bir trafikte selamı unutun.
    Hangi birine selam vereceksiniz?
    oluroyle ve Sj's bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Dağ yollarına çıkarken, köy yollarının içinden geçerken denk geldiğim yayalara da, vizörü de açıp sol elimle "Dünyalı, biz dostuz" dercesine Mr. Spock tarzında bir Vulkanlı selamı verdiğim çok oluyor...

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korna ve sellektör selam değil ikaz için kullanılır.
    Ayrıca yerli yersiz kullanılmasıda yasaktır. Yanlış hatırlamıyorsam kornanın 77 TL para cezası var.

Tüm bunları bir kenara bırakalım.
    Siz bu korna ya da selektör işini selamlaşmak için kullanırsanız birbirinizi ikaz etmek için ne yapacaksınız?
    Amuda falan mı kalkmayı düşünüyorsunuz?

Diyelim ki yolda kaygan bir zemine denk geldiniz.
    Sizin tarafta bir şey yoktu atlattınız.
    Fakat karşı geliş yönünde asfalt yağ, buz vs ye batmış durumda.
    Bir baktınız karşı istikametten bir motorcu kardeşiniz hızla geliyor.
    Az sonra o kaygan zemine girecek ve muhtemelen düşecek.

Nasıl uyaracaksınız ?

A) Korna çalarım
    O da size çalar
    B) Selektör yaparım
    O da size yapar.

Böylece güzelce selamlaşmış olursunuz.

Aynısı size de olabilir.
    Karşıdan gelen motorcu korna selektör yaparak kendini yırtıyor.
    Sizde içinizden;
    bu bizim MT'deki selam konusunu okumuş galiba
    diye geçirip
    Dur ben de selam vereyim sevinsin gariban diye bip bip yapıyorsunuz.
    Haberin yok başın belada ve az sonra düşeceksin.!!!

İkaz işaretlerini birbirinizi uyarmak için kullanın arkadaşlar.
    Kaygan zemin, yoldaki çukur, az önce olmuş kaza, virajın içerisine düşmüş kalas, hatta çevirme yapan polis ya da radar.

Selâmlaşma konusunda tüm bu detayları yazmıştık.
    Selam vermek mecburi bir mevzu değil.
    Eğer sürüşünüzü tehlikeye atacak bir durum varsa selamla değil yolla meşgul olun.
    Yine onlarca yüzlerce motosikletin hareket halinde olduğu bir trafikte selamı unutun.
    Hangi birine selam vereceksiniz?
    El işareti bu ülkede zor, tüm dünyada zafer işareti olarak bilinen şey bu ülkede teröristlerin amborgo koyduğu bir hareket. Hepsini geçtim bu ülkede el hareketi yaptı diye adam öldürülüyor, keşke yaygın olsa ama adamların kaymak gibi asfaltında tek el bırakmak çocuk oyuncağıyken bizim ülkede sonu kazayla sonuçlanabiliyor (bknz ben)

İlla karşıdan gelen motor uyarılacaksa düt yapılmaz düüüüüüüüüüüüüüt yapılır yada düt düt düt düt düt yapar bi yandan da 4-5 sellektör çaktın mı o adam bırak gitmeyi durur peşinden gelir. Yine de benim için fark etmez selam olsunda taştan olsun el ses fark etmez.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Bune adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    El işareti bu ülkede zor, tüm dünyada zafer işareti olarak bilinen şey bu ülkede teröristlerin amborgo koyduğu bir hareket. Hepsini geçtim bu ülkede el hareketi yaptı diye adam öldürülüyor, keşke yaygın olsa ama adamların kaymak gibi asfaltında tek el bırakmak çocuk oyuncağıyken bizim ülkede sonu kazayla sonuçlanabiliyor (bknz ben)

İlla karşıdan gelen motor uyarılacaksa düt yapılmaz düüüüüüüüüüüüüüt yapılır yada düt düt düt düt düt yapar bi yandan da 4-5 sellektör çaktın mı o adam bırak gitmeyi durur peşinden gelir. Yine de benim için fark etmez selam olsunda taştan olsun el ses fark etmez.
    objektif düşünmeye çalışıyorum,
    sürüş anında, selam vermek için elimizi kullanacaksak, tek el sürmek o an tehlikeliyse, zaten onu yapmaz, selamı da almayız diye düşünüyorum.

El işareti konusunun anlamı husunda , haklısınız, tüm dünyada zafer işareti olarak bilinirken,dediğiniz gibi bir anlamı çağrıştırıyor güzel ülkemde. Lisedeyken, benim kuzen bu işaretten yapınca, benim bir arkadaş onu saçpa sapan suclayıp,ağzının payını almıştı. Böyle düşünen insanlar olsada, bu izlenimi değiştirmek mümkün.. Kaçmak ya da sırf bu anlamı da var diye, kullanmamak asıl doğru gelmiyor bana..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu "mutlaka bi kere bip yaparım" konusuna takıldım ben, sorun bu olabilir mi acaba?

Çünkü motosikletçi için selamlaşma bu değildir, bu harekette bulunuluyorsa karşıdaki biri tarafından, ya bir uyarı ya bir kızgınlık belirtiliyordur.
    Fotoğraflarda da gördüğümüz üzere motosiklet sürerken selamlama elle, parmakla yapılır, böylece kimse gereksiz yere alarma geçirilmemiş, dikkati dağıtılmamış, yolun ve aracın kontrolü de kaybedilmemiş olur.
    Yurt dışında motosiklet kullanırken çoğu kişiden bu tip hareketler görebilirken, Türkiye'de anlam bile verilememesi, selamlaşma denince de far veya korna kullanılması bu konudaki eksikliğimizin en büyük kanıtı zaten...
    Sen yaşıyormusun yahu???
    Özlettin kendini.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

yanakadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 2008
    Bu arada bende cbr 125 ile sallanmıyordum. cbr 250 ile de sallanmadım pek. Şimdi vfr 800 var tın tın efendi efendi dolaşıyorum selamlarımı alıyorum Para güzel şey demek ki :D

Yurtdışı gözlemimi paylaşayım; geçen temmuzda türkiye(uçak)->amlanya->polonya->almanya->hollanda->belçika->fransa->belçika->hollanda (elbetki amsterdam)->türkiye (uçak) bu iki mesafenin arasın da araç kiralayarak 10 günlük bir gezi yaptım. Motora, yayaya, bisikletliye ne kadar saygı ve öncelik olduğunu falan anlatmayacağım. Beni en çok mutlu eden o kadar çok o kadar çok motorcu vardıki yollarda... Durduğum yerlerde hep tarzancamla konuşmaya çalıştım hepsi çok güler yüzlü davrandı, çocuk gibi her gördüğüm guruba camdan elimi çıkarıp zafere benzeyen selamımızı verdim; görenlerin tümü selamımı aldı... Ama selektör yada korna çalmadılar hiç Arabada olduğum halde anlıyorlar ağır çekim selamlarını çakıp geçiyor

Bu arada Ondan önce gittiğimde özellikle saydım (litvanya-letonya-estonya-fillandiya) 8 günde 7 tanecik korna duymuştum ki hepside çok gerekli uyarmaya yönelikti. Oysaki hep şehir içlerinde hep yaya dolaşmıştım çok daha fazlasını bekliyordum Ve sonra Atatürk havalimanına iniyorsun tüm büyü, tüm o medeniyet, tüm o sukunet, tüm o hoşgörü bozuluyor...
    mehmetenis bunu beğendi.

istanbulda yollar genelde bölünmüş ve şeritler çok ayrı birbirine demek istediğim istesen de selam vermek zor istanbulda. Ama tekirdağa gidip geliyorum motorlar ve yol özellikle yaz aylarında çok eğlenceli oluyor büyük guruplarla karşılaşıyorum ve hoş sohbet oluyor.
    yanakadam bunu beğendi.

iduzen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-03
    valaa güzel Denizli'mde yollar o kadar muhteşem ki tek elini bırakmak gibi bir seçenek her zaman olmuyor, onun yerine hızım müsaitse küçük bir baş hareketiyle selam vermeyi tercih ediyorum. şehir içi müsait yerlerde ve şehirler arasında elle selam vermeyi seçiyorum. ha gerçi selamımın karşılığını almıyorum çoğu zaman ama olsun alışır herkes zamanla

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Valla şehir içinde her geçene selam vermem ama şehirler arası yolda selöktör veya korna yaparım mutlaka ama dikkat ettim büyük cc motosiklet kullanan

arkadaşlar selam vermiyorlar %90 ı geçip gidiyor.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)