Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mont seçerken nelere bakmalıyız.

Motovento
    REKLAM ALANI
    CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Daha önce koruma ekipmanlarından kasklar hakkında bilgi vermiştim. Şimdi de mont seçimi hakkında bildiğimce ve dilimin döndüğünce bilgi vermek istiyorum.
    Öncelikle forumda pekçok kişi tarafından söylenen bir şey var yazın yazlık kışın kışlık mont giy. Tabi bu tercih meselesidir ama bu tercih bence doğruları bilerek yapılmalıdır. Montlar deri, tekstil ve fileli olmak üzere 3 farklı yapıda imal edilirler.

Deri Mont: deri montlar koruyuculuğu en yüksek seviyede olan montlardır. sürtünmeye en mukavemetli ama rakkamsal olarak daha pahalı olan kanguru derisi daha sonra ve en yaygın olarak kullanılan dana derisi ve diğerleri kadar sürtünmeye dayanıklı olmayan koyun derisinden yapılırlar. Deri mont kalınlığı minimum 1 mm olmalıdır. ve bu kalınlık ne kadar artarsa o kadar iyidir. yazın kullanım için havalandırma fermuarı olan modelleri tercih ederseniz yazın sıcak havada kullanırken daha az problem çekersiniz. Deri montların en büyük dezavantajı kalın yapısından dolayı ağır olmaları ve yazın sıcaklarda fazla hava almadığı için sizi terletebilecek olmasıdır.

Tekstil montlar: tekstil montlardan en çok tercih edileni goratex tir. Malzeme olarak su geçirmez olması ve hava alabilir olması bu kumaş türünü diğerlerinde daha öne çıkartıyor. Goratexler sürtünmelerde deriden çok daha düşük dirence sahiptirler. Kevlar ise son derece dayanıklı bir malzemedir. kurşun geçirmez yeleklerde de kullanılan bu malzeme sürtünmelere ve ısıya karşı son derece dayanıklıdır. Giyeceğiniz montta kevlar olması sizi sürtünmelere karşı son derece yüksek düzeyde koruma sağlayacaktır.

Fileli montlar: fileli montlar koruma olarak en düşük seviyedeki montlardır. tek avantajı fileli yapısından dolayı son derece havadar olması ve yazın sıcağı minimum seviyede hissetmenizi sağlar.
    Birde body armour diye bilinen koruma ürünleri mevcut. robocop gibi birçok koruması oan. bu korumalarda tek başına giyilince asfaltta olası bir kazada sizi çok fazla korumayacaktır. çünkü fileli yapısı kaza esnasındaki sürtünmeden parçalanıp korumalar olması gereken yerlerde durmayacaklardır. cildiniz de direk asfalta temas edeceğinden ciddi yaralanmalar söz konusu olabilir. Bu tarz korumalar giriyorsanız üstüne mutlaka motorsiklet için üretilmiş bir mont giymeniz gerekmektedir.

Motosiklet montu yerine normal deri mont giyilirmi?
    Hayır giyilmez. Çünkü motosiklet montlarının dikişleri özeldir. herhangi bir darbede ve sürtünmede sökülmeyecek patlamayacak şekilde yapılırlar. normal deri montlar bütün dikiş yerlerinden sökülerek vücudunuzu korumasız bırakırlar.

Mont alırken başka nelere dikkat etmek gerekir?
    Ben mont alırken içinde kullanılan omuz ve dirsek korumalarının CE belgeli olup olmadığına bakarım. Montu üzerime giydiğimde bu korumaların yerli yerinde olması, abuk subuk yerlere kaymaması çok önemlidir. Genelde deri mont tercih ettiğim için derinin yapısına ve kalınlığına bakarım.SAtıcıya derinin kalınlığını mutlaka sorarım. Mümkünse giydiğiniz pantolon ile birleştirmek için pantolon bağlantı fermuarı olan bir mont tercih etmektede fayda vardır. Bu şekilde montun üzerinizden sıyrılmamasını sağlayabilirsiniz. Montun üzerinize tam oturduğundan emin olmalısınız. mont sizi kullanırken sizin sürüşünüzü etkilemeyecek şekilde konforlu ama üzerinizden sıyrılıp kolay bir şekilde çıkmayacak kadar dar olmalıdır. Mümkünse sırt koruma ekliyeceğiniz bir bölüm olmalı eğer yoksada sırt korumasız asla motora binmeyin. Hepimiz hayatımızın geri kalan kısmında yürümek isteriz. Bu yüzden sırt koruma çok önemlidir.
    Montunuzu giydiğinizde herzaman fermuarını ve buyun bağlantısını kapalı tutunuz. Unutmayın ki koruma ekipmanlarını olası kazalardan minimum hasarı almak için giyiyoruz. bu yüzden montunuz açık olursa sizi koruyamayacaktır.
    genel hata olası kazalarda darbe emici varsa tamamdır. fakat asfalt üzerinde yapılan kazalardan pekçğu asfalta sürtünme ile olur. bu sürtünme esnasında üzerinizdeki ekipmanlar hasar görür erirler. Bu forumda ve yurtdışı forumlarında karşılaştığım yorumlardan birtanesi deri mont giyseydim kolum kırılmazdı, derim yanmazdı vb. yorumlardır. Bu yüzden fileli mont asla sizi deri mont kadar korumayacaktır. Tercih yaparken bunu bilerek yapın. çünkü ikisini de aynı korur diye düşünerek yaparsanız hata yapmış olursunuz. Önemli olan bilinçlenmek ve tercihleri bilinçli olarak yapmak.
    Herzaman motora binmeden önce şunu düşünürüm bugün kaza yapabilirim ve bugün kaza yapıcakmışım gibi giyinirim. Ama motoru sürerken de hiç kaza yapmayacakmış gibi rahat sürerim. Montla alakalı değil ama benim araba kullanırken de motor kullanırken de hayatımı kolaylaştıran bir düşünce şudur. Etrafınızda yürüyen araç kullanan herkesi gerizekalı, salak, düşüncesiz ve öküz olarak düşünün. bu şekilde çok daha tedbirli sürüş yaparsınız ve kaza oranınız da o kadar çok düşer. Bir araç sağa birden geldiğinde kazadan sonra vay salak nasıl döndü demeyin. önce o adamın salak olduğunu ve aniden önünüze kırabileceğini düşünün.
    Yazarken herhangi bir kaynak kulanmadığım için kaynak belirtemiyorum. Umarım sizi sıkmadan bilgilendirebilmişimdir.
    İyi günlerde kazasız sürüşleri dilerim
    mustafa_akin, braveguy, Artes ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    teşekkürler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    mont seçerken bence ilk önce cep'ki para ya bakarız eğer varsa ona göre bakarız az varsa araştırır dururuz hangisini alsak diye...

mesala bende az var acaba revit mi alsam hein greekmi diye
    ama para olsa gider dainese olmadı rukka bakardım hiç araştırmadan hemde üzerime olanı alırdım (en pahalısını)
    dadaş-bb bunu beğendi.

Motosikleti
    Asya cros rx 250
    Tesekkurler guzel bilgi. Yazin deri montlar felaket yakiyor insani. Kislik pantolan ve mont tavsiyeniz nedir

Motosikleti
    Alıntı mustafa_akin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler..
    yazıyı okuduğunuz için ben size teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:02 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mont seçerken bence ilk önce cep'ki para ya bakarız eğer varsa ona göre bakarız az varsa araştırır dururuz hangisini alsak diye...

mesala bende az var acaba revit mi alsam hein greekmi diye
    ama para olsa gider dainese olmadı rukka bakardım hiç araştırmadan hemde üzerime olanı alırdım (en pahalısını)
    ben marka belirtmedim asla da belirtmem belli kriterlere uygun olsun markası kinci plandadır. önce can sonra canan. emin olunki düşük paralara da son derece güvenli ürünler alabilirsiniz. Eğer bu ürünleri alamıyorsanız ya motorsiklete binmeyin yada olası kaza durumunda başınıza gelebilecek felaketlere hazırlıklı olun. sonuçta herkes kendi sağlığından güvenliğinden sorumludur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

Alıntı dadaş orhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesekkurler guzel bilgi. Yazin deri montlar felaket yakiyor insani. Kislik pantolan ve mont tavsiyeniz nedir
    Ben teşekkür ederim. Benim öncelikli tercihim bir ürünün yerlisi varsa yerli malını tercih etmektir. ülkemizde şu anda benim bildiğim riderdenim ve tec90 firmaları yerli üretim yapmakta. bence pantalonda olmazsa olmaz bu konudada ilerleyen günlerde yazıcam mutlaka içi kevlar olmalı, diz ve kalçada ce belgeli korumalar olmalı. Ama bu markalar genelde kot üretikleri için kışın suya karşı ne kadar dayanıklıdır test etmedim. ama riderdenim ürünlerinin üzerinde nano kaplama olduğunu ve suya karşı dayanıklı olduğunu söylemişti. Yerli üretimde montta çok fazla seçenek yok. o yüzden deri yada goratex bir ürün tercih edebilirsiniz. Marka söylemiyorum fakat çin olmayan markalardan pekçoğu kaliteli ürünler imal etmektedirler. Benim bahsetiğim kriterlere dikkat ettikten sonra marka çok önemli değildir bence. ama illa marka isterseniz bana özelden kriterlerinizi yazarsanız özelden size bilgimin yetiğince en iyi şekilde yardım etmeye çalışırım
    BETTER SWEAT THAN BLEED ( KAN AKMASINDANSA TER AKMASI ÇOK DAHA İYİDİR)
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

Motosikleti
    Asya cros rx 250
    Peki usta kislik pantolan bakiyorum boyle tulum seklinde kalin, ici izocamli. Ruzgar gecirmez olanlardan aldim ama ince oldugu icin sogugu yedigi zaman usutuyor. Bu konuda fikriniz varmi?

Motosikleti
    Alıntı dadaş orhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki usta kislik pantolan bakiyorum boyle tulum seklinde kalin, ici izocamli. Ruzgar gecirmez olanlardan aldim ama ince oldugu icin sogugu yedigi zaman usutuyor. Bu konuda fikriniz varmi?
    Genelde goratex kış için en uygun kumaş türüdür. Ama bence soğuk havalarda buda tek başına yeterli değildir. Mutlaka içinize termal içlik havanın sıcaklığına göre termal içlik üzerine yünlü bir içlik bile giyinilebilir. Erzurum un kışı için mutlaka 3 kat giyilmeli diye düşünüyorum. Daha fazla katlı da giyinince hareketlerinizi kısıtlayabilir.
    BETTER SWEAT THAN BLEED ( KAN AKMASINDANSA TER AKMASI ÇOK DAHA İYİDİR)
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hocam iyi güzel diyorsun da şimdi cepte 3000 tl var
    sessiz sağlam konforlu bi kask (çene açılır da olabilir)
    mont pantolon tavsiyesi verirmisin

Motosikleti
    Kask olarak AGV, Shark, Nolan hiç kullanmadım ama LS2 yi de öcen çok kişi var
    Mont olarak Revit, Spidi
    Pantolon olarak Yerli üretim olan Ridersdenim ve Tec90 ın kevlarlı pantolanlarını önerebilirim.
    Bu markalar ile 3000 liralık bütçeniz ile eldiven, bot ve sırtlık ta alabilirsiniz.

Motosikleti
    Asya cros rx 250
    Yardimlarin icin cok sagol. Yalan degil yazin yorganla yatiyorsak kisin haliya burunup motor surmemiz lazim. Kat kat giyiniyoruz ama hicbise fayda etmiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)