Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask konusunda Genel bilgiler

Motovento
    REKLAM ALANI
    CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Daha once kaskların ömürleri ile ilgili yanlış bildiklerimiz hakkında konu açmıştım. Ve sonrasında düşündüm ki koruma ekipmanları ile ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşayım. İlk olarak kafadan başlamak istedim yani kasktan.

Öncelikle kask kafamızı nasıl korur onu dilim döndüğünce ve bildiğim kadarı ile anlatiyim. Kask dışta sert kabuki içinde köpük (EPS)diye bildiğimiz darbe emici özelliği olan madde ve onun içindede kafamızı rahat etiren peddler mevcut.
    Dış kabuki ne işe yarıyor?
    Dış kabuğun vazifesi içerideki köpük maddesini n bütünlüğünü bozulmadan korumaya, bu maddenin çarpıştığımız veya sürtündüğümüz zeminden hasar almamasını sağlıyor. Bir noktadan alınan darbenin daha geniş alana yayılmasını sağlıyor. Günümüzde ABS plastic. Ppolikarbon, kompozit fiber ve karbonfiberden yapılmış dış kabuklar mevcuttur. Bu dış kabuki malzemelerinin öncelikli hedefi kaskın ağırlığını hafifletmektir.

ABS Passtik: Bana gore bu kask kabuki türü hiç güvenli değil ve bence hiçbir koşulda alınmaması gereken bir kask türü. Olası ilk darbede kıralacaktır.

Polikarbon, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir. Polikarbonatlar olarak isimlendirilmişlerdir, çünkü uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları (-O-CO-O-) tarafından bağlanmış fonksiyonel gruplara sahiptirler.En yaygın polikarbonat plastik tipi, Bisfenol A grupları ile bağlanmış karbonat gruplarının oluşturduğu polimer zincirlere sahip olanıdır. Bu tip polikarbonat çok dayanıklı bir malzemedir, kurşun geçirmez cam yapımında kullanılır.

Kompozit fiber: Genelde cam elyafındalarının bir kalıp üzerinde reçine ve çeşitli kimyasallarla tutturulup hazırlanan sert maddedir. Polikarbona göre daha hafiftir. Birçok kullanım alanı vardır.

Karbonfiber: Ana bileşimleri Karbonlaşmış akrilik elyaftır (Orlon), katran ve naylondur. Karbon fiberin yapısı, çelikten 4,5 kat daha hafif olmasına rağmen 3 kat daha dayanıklıdır. Karbon fiber, naylon gibi esnek ve orlon gibi de orta derecede dayanıklı değildir. Daha sert ve çok daha dayanıklıdır
    Bu dış kabuklardan ABS plastiği bu guruba hiç koymuyorum bile.
    Dış kabuk kaskın marka ve modeline göre çeşitli katmanlardan oluşabilir.

Şimdi asıl canalıcı soru. Hangi dışkabuk daha güvenli? Cevap bilimadamları bu soruya yanıt veremiyor. Çünkü bu konuda ikiye ayrılmış durumdalar. Kimi bilimadamları sert kabuğun daha iyi olduğunu düşünmekteler.Ama sert kabuğun darbe esnasında beynimize daha fazla juvvet gelmesine sebep olacaktır.. Kimi bilimadamları ise daha yumşak kabuğun darbeyi daha iyi abzorbe edeceğini düşündüklerinden daha güvenilir buluyorlar fakat çok yüksek hızdaki çarğışmada kabuk daha zayıf olacaktır diye düşünüyorlar. Yani işin özeti birisi çıkıpta size bu kasbuklu kask daha iyi bu kask dandik derse kulak asmayın kulaktan dolma bilgidir.

İç kabuk EPS denilen maddeden üretilir. Bu madde yeni beyaz eşya aldığınızda eşyayı sarmalayan beyaz köpüğün daha da sıkıştırılmış ve güçlendirilmiş halidir. Bu tabaka darbe geldiğinde dış kabuk ile kafamızın arasında darbeyi absorbe edici özelliği vardır. Darbe anında ezildikten sonra tekrar eski haline dönmez ve ezilmiş olarak kalır. Birdaha aynı yerden gelicek darbelerde darbeyi abzorbe etme özelliği kalmayacaktır. Bu yüzden hasar almış kaskların değişmesi gereklidir.
    Sünger pedler ne işe yarar?
    Sünger pedler kaskın kafanıza daha iyi oturmasına ve daha konforlu olmanızı sağlar. Bu süngerlerin dışı tekstil malzeme ile kaplıdır.

Kask alırken nelere dikkat etmeliyiz?
    Kask alırken ilk bakmamız gereken güvenlik sertifikalarına bakmaktadır. DOT amerikada geçerli güvenlik sertifikasıdır. ECE Avrupada 50 den fazla ülkenin kabul etiği bir sertifikadır Türkiye de ECE sertidikası E37 kabul etmektedir. Bence DOT olan kask zaten bütün sertifikaları da alır. DOT sertifikası daha yumşak standart istediğinden darbe emiciliği daha fazladır.
    Sharp testlerinden yüksek not almış olmasına bakmalıyız. Bazı kişiler sharp ı taraflı bulurlar fakat sharp bağımsız İngiliz kuruluşudur. Arai firması sharp ı kabul etmemiş ve testlerinin yanlış olduğunu savunmuştu fakat Arai haricindeki bütün kask markaları sharp testlerini kabul etmektedirler.
    Snell foundation Amerikan özel kask sertifikası veren bir firmadır. Hiçbir kaskın alma zorunluluğu yoktur. Birçok bilimadamı Snell testlerinin çok doğru olmadığını ve bu testlerin kask sektörünü yanlış yöne götürdüğünü savunmaktadırlar.
    Kaskın kafanıza tam olarak oturması gerekmektedir. Kafanızda iken sağa sola yukarı aşağı oynamaması gerekmektedir. Double D çene bağlantı sistemi şu anda kabul edilen en güvenli bağlantı sistemidir.
    Nünkğnse kapalı(fulface) kask tercih edilin. en güvenilir kask türü kapalı kasklardır.
    İkinci el kask ASLA ama ASLA almamalısınız.

Kask güvenliğini azaltıcı yanlışlar
    Forumda birkaçkez okudum sağ taraftan kafama batıyordu orayı ezdim şimdi çok rahat kaskım diyenler var. İşte o rahatlamak için ezdiğiniz bölgeden kafanıza bir darbe gelirse darbe emiciliği son derece düşeceği için olası hasat alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bu yüzden asla ama asla iç bölmedeki köpüğü ezmeyin.
    Kaskınızı içinin geleceği şekilde elciklere, basamaklara vb yerlere asmayın. Bu sert kısımlar kaskınızın içindeki EPS maddesini ezeceğinden darbe emiciliği düşecektir.
    Kaskı dirseğinize takmayın. Yine ayno sebep iç madde ezilmemeli.
    Son olarak kaskın dış yüzeyinde deri vb kaplamaların olmamması daha iyidir. Deri asfaltta daha fazla tutunacağı için boynunuzu incitme olasılığınız olabilir.

Umarım güzel ve anlaşılır bir şekilde sizleri sıkmadan birşeyleri anlatabilmişimdir. Daha sonra teker teker diğer ekipmanlar hakkında da konular açmayı düşünüyorum.
    Yazılarımda bir kaynak gösteremiyorum çünkü birçok okuduğum yazıların kendimce anlarılmış şeklidir biryerden çeviri değildir.
    xbuky, namk, tiver ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    SYM JOYMAX 2013
    tam da aradığım konu. mt revenge limited edition almayı düşünüyorum. sharptan 5 yıldız almış, f/p olarak güzel bir kask. beden ölçüm 56 cm yani m, fakat m beden deneyince kaskta çok rahatsız oldum. L bedende de çok az bolluk var ama çok rahat. sıkıntım, çok az da olsa bol olan kaskın yararlı olup olamayacağı, motosiklet net sayesinde motor kullanırken korunmanın önemini kavradım aldığım ürünlerde yorumlarda olumlu olan ürünler oldu. mt revenge için de güzel yorumlar var kafam karışmış durumda. yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler

xbuky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abi bilgiler için teşekkür ederim. Bilgilerini takip ediyorum, daha da fazla paylaş bizle. Bir kişi için bile faydan olsa ne mutlu derler ya birinci kişi benim )

"sağ taraftan kafama batıyordu orayı ezdim şimdi çok rahat kaskım" bunu diyen adam harbiden var mı ya ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:41 ----------

Alıntı sbuyukbicak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam da aradığım konu. mt revenge limited edition almayı düşünüyorum. sharptan 5 yıldız almış, f/p olarak güzel bir kask. beden ölçüm 56 cm yani m, fakat m beden deneyince kaskta çok rahatsız oldum. L bedende de çok az bolluk var ama çok rahat. sıkıntım, çok az da olsa bol olan kaskın yararlı olup olamayacağı, motosiklet net sayesinde motor kullanırken korunmanın önemini kavradım aldığım ürünlerde yorumlarda olumlu olan ürünler oldu. mt revenge için de güzel yorumlar var kafam karışmış durumda. yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler
    MT Revenge hiç iyi yorumlar almamıştım ben. Ayrıca beden ölçüsü ne ise o kask alınmalı ( tabi kafatasına uygun ise kask ) biraz esneme yapıyor bir kaç taktıktan sonra...

Motosikleti
    SYM JOYMAX 2013
    Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi bilgiler için teşekkür ederim. Bilgilerini takip ediyorum, daha da fazla paylaş bizle. Bir kişi için bile faydan olsa ne mutlu derler ya birinci kişi benim )

"sağ taraftan kafama batıyordu orayı ezdim şimdi çok rahat kaskım" bunu diyen adam harbiden var mı ya ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:41 ----------

MT Revenge hiç iyi yorumlar almamıştım ben. Ayrıca beden ölçüsü ne ise o kask alınmalı ( tabi kafatasına uygun ise kask ) biraz esneme yapıyor bir kaç taktıktan sonra...
    ÜRÜNÜ DENEDİM M BEDEN ÇOK RAHATSIZ ETTİ, PEDLER KULLANDIKÇA AÇILSA BİLE YİNE DE BAYAĞI RAHATSIZ EDECEK,AYNI MARKANIN BAŞKA BİR ÜRÜNÜNÜN SMALL BEDENİ KAFAMA İYİ GELDİ, SATICI KASKTAN KASKA YAPI OLARAK DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI SÖYLEDİ, ŞU AN KULLANDIĞIM LS2FF351 S BEDEN MT REVENGE'İN M BEDENİNDEN DAHA RAHAT. MT HAKKINDA OLUMSUZ YORUMLARI NEREDEN OKUDUNUZ?LİNKİ YOLLARSANIZ BEN DE BİLGİLENMİŞ OLURUM. NİTRO AİKİDO İÇİN DAHA İYİ DİYORLAR(FİBERGLASS OLMASI NEDENİYLE) AMA FİYAT OLARAK ÇOK FAZLA

Bilgilendirici bir yazı olmuş.Adıma teşekkür ederim. Yakın zamanda motorbisiklet alacağım.Benim gibi bu konuda bilgisi fazla olmayan arkadaşlar için iyi bir yazı.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Diş kabuk konusuna bilim adamları fibermi plastik mi sorusuna cevap getiremeye dursun Japonya'da plastik kaski üretmek dahi yasaktır ((: güvenlik standarti bir yana kanserojen etkisinden sebep 1988'dek bu yana hic bir japon marka fiber veya karbon harici kask üretmez. Keza Schubert plastik kask uretmeyen Alman firmasidir. ABS plastik üretenler varsa yoksa ya İtalyan ya cin :D

Motosikleti
    Alıntı sbuyukbicak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumunuz için teşekkürler. Kaskın zaten yanaklarınızı bir miktar sıkması gerekiyor. Eğer kaskı taktığpınızda kask sağa sola oynuyorsa yada yukarı aşağı oynuyorsa o kaskı almanızı tavsiye etmem. Olası kaza anında kafanızdan çıkma olasılığı çok yüksek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:23 ----------

Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yorumunuz için teşekkürler. Vakit buldukça bütün ekipmanlar hakkında yazı yazmayı düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:25 ----------

Alıntı cagrii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgilendirici bir yazı olmuş.Adıma teşekkür ederim. Yakın zamanda motorbisiklet alacağım.Benim gibi bu konuda bilgisi fazla olmayan arkadaşlar için iyi bir yazı.
    Yorumunuz için teşekkürler. Biraz da olsun bilgilendirebildiysem ne mutlu bana

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:29 ----------

Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diş kabuk konusuna bilim adamları fibermi plastik mi sorusuna cevap getiremeye dursun Japonya'da plastik kaski üretmek dahi yasaktır ((: güvenlik standarti bir yana kanserojen etkisinden sebep 1988'dek bu yana hic bir japon marka fiber veya karbon harici kask üretmez. Keza Schubert plastik kask uretmeyen Alman firmasidir. ABS plastik üretenler varsa yoksa ya İtalyan ya cin :D
    Yorum için teşekkürler. Ben ABS plastiği kastan saymadığım için ki hemen hepsi çin malıdır ve hiçbirgüvenliği yoktur. Polikarbon kaskları da plastik kask olarak söylediğinizi düşünerek.
    Eğer bu dış kabuktaki polikarbon kanserojen bir madde ise içerde köpük dediğimiz eps yani polistiren ne yapıyor. Dış kabuğun kafamızla hiçbir teması yokken içerideki bu koruyucu tabaka kafamıza çok yakın.

polistiren katı halde bir termoplastiktir, fakat enjeksiyon veya ekstrüzyon yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir. Daha sonra soğutularak tekrar katılaşması sağlanır
    Polikarbon, termoplastiklerin özel bir grubudur
    Yani görüldüğü üzere iç kabukta dışkabukta termoplastik

bboy_iced - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki zx6r
    Yani bu senin yazdıklarına göre Arai kesinlikle almamamız gereken bir marka çünkü sharp testlerinden adamlar kaçıyor!!!

merak ettğim bi konuydu.teşekkürler

Motosikleti
    Alıntı bboy_iced adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bu senin yazdıklarına göre Arai kesinlikle almamamız gereken bir marka çünkü sharp testlerinden adamlar kaçıyor!!!
    Yorum için teşekkürler. İsteyen istediği kaskı almakta özgürdür. Bu konuda kendi yorumumu mümkün olduğunca kullanmadan belli kaynakların yazılarından derleme yaparak yazdım.
    Zamanında otomobiller üzerine test yapan EuroNCap i de sağlamlığı ile ünlü bazı markalar kabul etmemiş itiraz etmişlerdi ve daha sonra 5 yıldız alınca kabul edip göğüslerini gere gere 5 yıldız aldık demişlerdi. Bu test şu anda tüm otomobil üreticileri tarafından kabul edilmekte.
    Benim şahsi yorumuma gelince. Bu kadar çok kask markası Sharpı kabul ederken tek kabul etmiyen firmanın da Arai olması bana biraz garip geliyor. Bu işi tek bilen Arai de diğer hiçbir firma bilmiyormu

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:12 ----------

Alıntı tiver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merak ettğim bi konuydu.teşekkürler
    Yorumunuza teşekkürler

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fiberglass nasıldır hangi grubu girer

ellaksakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    kafa şekline göre kask seçimi önemli.kasklar kafa yapınıza uygun olmalı.yuvarlak,oval ve uzun oval kafa yapılarına uygun şekilde kasklar üretilir. buna göre kask alınız.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/136199-kafa-sekillerine-gore-kasklarin-markalari-ve-modelleri.html

Motosikleti
    Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fiberglass nasıldır hangi grubu girer
    kompozit fiber kasktır. Türkçe olarak ana maddesi cam elyafıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:47 ----------

Alıntı ellaksakir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kafa şekline göre kask seçimi önemli.kasklar kafa yapınıza uygun olmalı.yuvarlak,oval ve uzun oval kafa yapılarına uygun şekilde kasklar üretilir. buna göre kask alınız.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/136199-kafa-sekillerine-gore-kasklarin-markalari-ve-modelleri.html
    evet kafa şekline göre kask almak gerekiyor ama bunu internetten benim kafa şeklim bu bu kaskı aliyim değilde mutlaka kaskı takıp kafamızda denememiz gerekiyor ki bir noktadan kafamızı sıkmasın.
    BETTER SWEAT THAN BLEED ( KAN AKMASINDANSA TER AKMASI ÇOK DAHA İYİDİR)
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işi tek bilen Arai de diğer hiçbir firma bilmiyormu

bilgiler için teşekkürler..

yalnız şöyle bir savunması var ARAI nin ;

kaza sırasında ölümcül darbe çene ve alın kısmından geliyor ve Arai de bu bölgelere yoğunlaşmıştır,

hatta bu sebeple güneş vizörü eklemiyor kasklarına,

yine güvensiz olduğu için fullface kask yerine kullanılabilen çene açılır kask üretmiyor..

kısaca, Sharp testlerinde Arai nin çalışmadığı yerlerden soruyorlar gibi bir durum söz konusu olabilir..

Arai, bizim ürettiğimiz kaskı mağazadan alıp piste çıkabilirsiniz diyor bu kadar iddaalılar..

dünya motor sporlarında da bir iki isim hariç tamamı da Arai kullanıyor..

bu tecrübeli insanlar tercih ederken Sharp testinde kötü sonuçlar çıkınca biz fanilerin de aklı karışıyor doğal olarak

xbuky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster

kaza sırasında ölümcül darbe çene ve alın kısmından geliyor ve Arai de bu bölgelere yoğunlaşmıştır,

yine güvensiz olduğu için fullface kask yerine kullanılabilen çene açılır kask üretmiyor..

kısaca, Sharp testlerinde Arai nin çalışmadığı yerlerden soruyorlar gibi bir durum söz konusu olabilir..

Arai, bizim ürettiğimiz kaskı mağazadan alıp piste çıkabilirsiniz diyor bu kadar iddaalılar..

bu tecrübeli insanlar tercih ederken Sharp testinde kötü sonuçlar çıkınca biz fanilerin de aklı karışıyor doğal olarak
    İnsanlar sharp testine fikir sahibi olmak için bakmalı bence. Sharp'a göre kask alıyor adamlar. Diğer sertifikalarına, ağırlığına, yapıldığı malzemeye bakmak gerekir. Yoksa MT Revenge 5 yıldız sharp'tan ama gider 50 kere 3 yıldızlı arai alır yinede MT almam...
    Mutluluk iki bacak arasındadır.

logan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ahh ah ne çektim

Motosikleti

sharp testlerinde önden gelen darbelerin yanı sıra diğer bölgelerden de darbe testine giriyor. Arai evet önden gelen darbelerde güvenli ki 5 yıldız alan bütün kaskların önden gelen darbelerde güvenli olmalı. Ama arai yandan gelen darbelere karşı son derece güvensiz. Şahsen benim Azraille yapılmış bir sözleşmem yok darbeyi sadece önden alıcağıma dair.
    İkinci olarak da örnek olarak motorsporlarının en üst noktası olan formula 1 den örnek veriyim. formula 1 de tek lastik markası bütün araçların kullandığı pirellidir. Pirelli en kaliteli araba lastiğimidir. Son yıllarda en çok galibiyet almış formula q motoru renaulttur. sizce gerçek hayatta en hızlı araba Renault mu?. Moto gp de 500 TL nin altında kask satan firmanın bile kaskı var o zaman bu kasklarda çok güvenlimidir. İşin özeti motorsporlarında bir marka ürününü kullandırmak için takımlara tonlarca para ödüyor. Arai nin reklam politikası bu yönde. Yarın başka bir kask firması daha çok para versin o kaskı tercih ederler. Arai de bu tomarla harcadığı paraları bilin bakalım nereden çıkarıcak
    Son olarakta çok merak etiğim bir konu arai firması çene açılır kark yapmıyor sebep güvensiz diye. Peki benim sorum şu şekilde çene açık (open face) kasklar çene açılabilir kasklardan daha mı güvenli ki arai çene açık kask yapıyor

Motosikleti
    open face kasklar asla fullface kaskların kullanıcılarına hitap etmez..

bu kasklar küçük cc motorlarda şehir içi kullanım için tavsiye ediliyor..

şimdi düşünün çene açılır kaskın büyük bir pazarı var ama Arai buraya girmemiş,

sizce de para kazanma arzusuyla yanıp tutuşsa bu pazarda da rahatlıkla satmaz mıydı ?

çene açılırlar, fullface in yerine kullanılabileceği için üretmiyorlarmış,dürüstçe biz bunu tavsiye etmiyoruz diyorlar..

ben Arai nin bu duruşunu çok beğeniyorum..

ha şehir içi düşük hızlarda kullanacaksan çeneyi açıp gitmektense openface kullan daha iyi demişler,

zira çenenin yukarı açık hali düşük hızlarda çok daha tehlikeli imiş..

bunlar benim okuduklarım duyduklarım,dersen ki sen ne kullanıyorsun, çene açılır :D

Motosikleti
    open face kasklar asla fullface kaskların kullanıcılarına hitap etmez..

bu kasklar küçük cc motorlarda şehir içi kullanım için tavsiye ediliyor..

şimdi düşünün çene açılır kaskın büyük bir pazarı var ama Arai buraya girmemiş,

sizce de para kazanma arzusuyla yanıp tutuşsa bu pazarda da rahatlıkla satmaz mıydı ?

çene açılırlar, fullface in yerine kullanılabileceği için üretmiyorlarmış,dürüstçe biz bunu tavsiye etmiyoruz diyorlar..

ben Arai nin bu duruşunu çok beğeniyorum..

ha şehir içi düşük hızlarda kullanacaksan çeneyi açıp gitmektense openface kullan daha iyi demişler,

zira çenenin yukarı açık hali düşük hızlarda çok daha tehlikeli imiş..

bunlar benim okuduklarım duyduklarım,dersen ki sen ne kullanıyorsun, çene açılır :D
    Bakın benim işim reklamcılık Arai biryandan hiç güvenli olmayan çene açık kask üretecek öbür yandan de diyecek ki ben güvenli olmadığı için çene açılır kask üretmiyorum.
    Arai nin yaptığğı olay işte bu siz ne dediniz arainin duruşunu beğeniyorum. Hayır aranin bir duruşu yok çene açılır kask yapmıyarak arai bir duruşu varmış gibi gözükerek güvenli firma imajını koruyor. Ama biryandan da çene açık kask üretiyor. Amerikada harley sürücülerinden kaç tanesi full face kask takar. Hemen hepsi çene açılır kask takıyor. Arai diyormu arkadaş senin motorun hızlı ben sana satmam. Yada ben dediğiniz gibi 50 km hız ile giderken çene açılır kaskla kaza yaptığımda çenemin patlama ihtimali yokmu. bence var.günümüzde scooterlar bile 100 km leri rahatlıkla görebiliyorlar. E ne oldu arai güvenliğe çok önem veriyordu ne oldu o duruşa. Süper spor güvenliği hak ediyorda scooterlar mı haketmiyor.

Motosikleti
    valla dostum Arai nin stratejisi nedir tam olarak bilemiyorum,duyduklarımızı okuduklarımızı paylaştım..

bugüne kadar Arai satın almadım beni de marka fanatiklerinden sanmayasın

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)