Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurtdışından kask getirme ve kask hakkında sorularım

Motovento
    REKLAM ALANI
    xbuky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum. Konuyu başka bölümlere de açtım fakat konularım görünmüyor onay ya da iptal durumu da yok. Ve şu iki kask arasında kaldım konularının altına yorum yazmak istemiyorum çok az kişiye ulaşır o mesajım. Çünkü soracağım soru cidden benim için önemli...

Bir kaç kask arasında kaldım. Mesela SHOIE XR-1100 NXR gibi kasklar ile AGV K4 kompozit fiber (XR-1100 Fiberglass) sharp yıldızlarına da fikir sahibi olmak için baktım aynı yıldızlar, malzemeler aynı fiyat derseniz biri 1200 biri 600 TL bunun nedenini öğrenebilir miyim?

Ayrıca ben SHOEI RF-1200 veya QWEST modellerinden kask almak istiyorum, fakat Türkiye'de hiç bir yerde bu kasklar mevcut değil. Yurtdışından nereden getirtebilirim ve kafamın uymasını nasıl çözebilirim? Ve bu kasklar hakkında ne düşünüyorsunuz fiyatları 1300 TL civarı olduğunu düşünüyorum, çünkü sağlam olarak fiyat fikri edinemedim.

Öğrenciyim kaskı aileme yıkmak istemiyorum, zaten motordu telefondu zorluyorum onları. Taksit ile kendim alacağım. Onun için çok ince düşünüp yardımlarınızı bekliyorum.

Hepinize teşekkürler. İyi forumlar. Kazasız sürüşler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Öncelikle yanlış bilmiyorsam Rf 1200 modeli Amerikan satışına göre kodlanmış bir kasktır. türkiyedeki ve avrupadaki karşılığı xr1100 diye biliyorum. Bu kask ta yanlış bilmiyosam üretimini NXR modeli ile değiştiriyor. Benim daha öncede bazı açtığım konularda. uygun fiyatlara da son derece kaliteli kasklar alınabilir. illaki markalara takılmamanızı öneririm. önemli olan kaskın sağlamlığı başınızı ne kadar iyi koruduğudur. konfor ve diğer seçenekler daha sonra geliyor.
    Son olarakta yurt dışından kask getirmen çok mantıklı olmayacalktır. nakliyesi gümrüğü vs masrafları gelen kask uymazsa problem yolda gelirken başına iş gelse problem.
    xbuky bunu beğendi.

Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yanlış bilmiyorsam Rf 1200 modeli Amerikan satışına göre kodlanmış bir kasktır. türkiyedeki ve avrupadaki karşılığı xr1100 diye biliyorum. Bu kask ta yanlış bilmiyosam üretimini NXR modeli ile değiştiriyor. Benim daha öncede bazı açtığım konularda. uygun fiyatlara da son derece kaliteli kasklar alınabilir. illaki markalara takılmamanızı öneririm. önemli olan kaskın sağlamlığı başınızı ne kadar iyi koruduğudur. konfor ve diğer seçenekler daha sonra geliyor.
    Son olarakta yurt dışından kask getirmen çok mantıklı olmayacalktır. nakliyesi gümrüğü vs masrafları gelen kask uymazsa problem yolda gelirken başına iş gelse problem.
    O yurtdışından gelme olayını da burada karşılığı olursa hani buradan deneyip oradan getirtme durumu için demiştim fakat olmayacak belli. İzmir'de bazı büyük motosiklet dükkanlarına sorup oralara getirtmek en iyisi ama hiç umut yok. Diğer bilgilerinizi ilk kez duydum araştırmakta fayda var. Çok teşekkürler bu arada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:33 ----------

Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aynen dediğin gibiymiş...
    Mutluluk iki bacak arasındadır.

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Bu konuyu baya araştırmış belkide yakında aynı aksiyonu alacak kişi olarak yurt dışından kask getirirken, özellikle çok indirimli olan modellerin üretim yılını sorun ... ben yakın zamanda böyle 2-3 kaska niyetlendim.. aklıma geldi bir sorguliyim dedim... en tazesi 2011 çıkmıştı.

Üzerilerinde çok indirim olmayan modeller için muhtemelen sorun olmaz ama yinede sorgulamakta yarar var...

Özellikle Shoei ve Schubert için TR den baya daha uygun rakkamlara alınabiliyor...

O kadar çok kişi ile konuştum ki kafam karıştı ya... Kask markaları, kaliteleri hakkında bilgim yok, gerçektende bilgisi olan arkadaşlar bana mesaj atabilir mi? Bir kaç sorum olucak...

OnNumero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 2015 - PCX 150 2015
    Shoei xr1100 kullanıcısı olarak tavsiye ederim ben çok memnunum alırken yanında çift vizör ve pinlock verdiler.
    xbuky bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar çok kişi ile konuştum ki kafam karıştı ya... Kask markaları, kaliteleri hakkında bilgim yok, gerçektende bilgisi olan arkadaşlar bana mesaj atabilir mi? Bir kaç sorum olucak...
    Oldukça fazla şey duyacaksınız bu konuda..

En önemlisi başınıza tam olması ... kapalı kask olması ve bence görünürlüğünün yüksek olması .. yani açık veya fosforlu renklerini olması önemli...
    Tercihen ağır olmasın ama ağır olmayacak diye olmayacak bir markanın hafif bir modelinide almayın ...
    Yine tercihen billindik markaların giriş seviyesi bile olsa modellerinin dışına çıkmayın ..
    Malzeme olarak Fiber olmasına dikkat edin ... Termoplastik tercihi güven noktasında sorun olabiliyor...

Bütçeniz uygun ise bence Arai, Schuberth, Shoei.. takiben Bell, AGV, SHARK, Scorpion ve HCJ nin belli bazı modellerini tercih edin.. ilk saydığım 3 markada zaten alt seviye kask olmadığından dolayı bence problem yaşamazssınız + Allah yaşatmasın diyelim..

Kişisel fikrimdir
    xbuky bunu beğendi.

Alıntı atoprak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oldukça fazla şey duyacaksınız bu konuda..

En önemlisi başınıza tam olması ... kapalı kask olması ve bence görünürlüğünün yüksek olması .. yani açık veya fosforlu renklerini olması önemli...
    Tercihen ağır olmasın ama ağır olmayacak diye olmayacak bir markanın hafif bir modelinide almayın ...
    Yine tercihen billindik markaların giriş seviyesi bile olsa modellerinin dışına çıkmayın ..
    Malzeme olarak Fiber olmasına dikkat edin ... Termoplastik tercihi güven noktasında sorun olabiliyor...

Bütçeniz uygun ise bence Arai, Schuberth, Shoei.. takiben Bell, AGV, SHARK, Scorpion ve HCJ nin belli bazı modellerini tercih edin.. ilk saydığım 3 markada zaten alt seviye kask olmadığından dolayı bence problem yaşamazssınız + Allah yaşatmasın diyelim..

Kişisel fikrimdir
    Bu malzemeler konusunda da kafam çok karıştı biraz daha bilgi verebilir misin? Yani

termoplastik : koşarak uzaklai

fiberglass : nispeten iyi

kompozit fiber : içerisinde birden fazla meteryal bulunan kask ( ve sanırım dünyadaki en iyi kaskların bu olduğu söyleniyormuş )

peki birde polikarbon mu öyle bir şey duydum o nedir nasıldır?

shoei çok çok sıkışırsam alabilirim, fakat şöyle bi durumda var ben en az 2-3 sene küçük cc motorlar ile yetineceğim ve düşüncem yanlış mıdır bilmem ama şuanlık 600-700 TL'lik bir kask işimi görür mü? (görürse öneriniz nedir?) Çünkü şuan çok sıkışarak çok üst düzey kask alsam bile ömrü biter ben büyük cc motor alana kadar onun için çok zorlamasam mı?

Kesinlikle görüşlerimde hatalı düşünce varsa lütfen UYGUN dille uyarınız...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Birde DOT ve SNELL gibi sertifikalardan herhangi biri olması yeterli midir sizce?

Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu malzemeler konusunda da kafam çok karıştı biraz daha bilgi verebilir misin? Yani

termoplastik : koşarak uzaklai

fiberglass : nispeten iyi

kompozit fiber : içerisinde birden fazla meteryal bulunan kask ( ve sanırım dünyadaki en iyi kaskların bu olduğu söyleniyormuş )

peki birde polikarbon mu öyle bir şey duydum o nedir nasıldır?

shoei çok çok sıkışırsam alabilirim, fakat şöyle bi durumda var ben en az 2-3 sene küçük cc motorlar ile yetineceğim ve düşüncem yanlış mıdır bilmem ama şuanlık 600-700 TL'lik bir kask işimi görür mü? (görürse öneriniz nedir?) Çünkü şuan çok sıkışarak çok üst düzey kask alsam bile ömrü biter ben büyük cc motor alana kadar onun için çok zorlamasam mı?

Kesinlikle görüşlerimde hatalı düşünce varsa lütfen UYGUN dille uyarınız...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Birde DOT ve SNELL gibi sertifikalardan herhangi biri olması yeterli midir sizce?
    Merhaba,

CC düşük olsa bile emniyeti bütöeniz dahlinde en üst noktada tutmalısınız diye düşünüyorum ...
    Bu gün en güçsüz motorlar bile bir insanı öldürmeye yetecek hızlara çıkabiliyor... kesinlikle hacim düşük, ben daha uygun bir kask aliyim diye düşünmeyin (bence) ... alın düzgün bir kask... 4-5 yıl kullanın kazasız belasız, sonra tıp yenisini alın .. kendinize yaptığınız bir yatırım olarak düşnün... aslında diğer ekipmanlar içinde durum aynı...

Bence polikarbonat veya termoplastik denilebilecek malzemelere fazla yönelmeyin... Fiberglass veya Fiber&Carbon kompozit kaskalara yönelin... birde carbon kasklar var ...ancak gerçek carbon kaskların fiyatlar çok yüksek oluyor...

Bunun dışında yukarda belirttiğim markaların kaskaları arasında bazı kullanım farklarıda mevcut.. örneğin Schubert SR1 modeli daha çok SS, yüksek hızlı, kafanın ve vucudun eğik olduğu sürüşler için uygunken (aerodinamik olarak), aynı markanın S2 modeli daha düşük hızlı, touring sınıfına uygun kaskalardır... keza diğer markalarda da bu tip ufak ayrımlar olabiliyor.

Kafanıza olmasıda önemli, yine bu modeller arasında kalıp farklarıda olabiliyor... şahsen denemişliğim olduğu için SR1 ile rahat edemiyorken, S2 benim için daha uygun gelmişti... SR1 alından sıkmıştı diye hatırlıyorum...

DOT -SNELL konuları biraz karışık.. Snell sertifikasını çok daha uygun fiyatlı kasklarda alabiliyor diye görüyorum lakin yinede bu gün kask alacak olsam (ki alıcam Snell 2015 e bakardım)

Motosikleti
    Honda NC700S
    Hort ... Konuyu yeniden canlandırayım. Yeni başlık açmak istemedim.

Şimdi durum şu Danimarka'da bir iş arkadaşım 2 hafta içinde Türkiye'ye gelecek. Bende yurtdışından kaliteli adam gibi 4-5 yıl kullanacak bir kask alayım diyorum. Arkadaşın kaskla ilgili bilgi sıfır. Sadece onun adrese gidecek,o da bana getirecek. Nakliye gümrük vs. ödemem sanırım. Bunun için fcmoto ve revzilla dışında bir öneriniz var mı?

Kask olarak geniş vizör açısı ve kabuk malzemesi nedeniyle AGV AX-8 dual sport(M beden-kafa ölçüm 57cm) düşünüyorum. Kask konusunda da önerilerinize açığım. Bir iki gün içinde karar verip almam gerek.

Sadece hafta sonları motor kullanıyorum, genelde 300-400km uzaklıkta yerlere günübirlik yada tek gece konaklamalı gidiyorum. Az ses alması,rüzgardan fazla etkilenmemesi ve sağlamlık ön planda. Motor NC700S

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Motosikleti
    xmax 250 abs
    Alıntı viper08 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hort ... Konuyu yeniden canlandırayım. Yeni başlık açmak istemedim.

Şimdi durum şu Danimarka'da bir iş arkadaşım 2 hafta içinde Türkiye'ye gelecek. Bende yurtdışından kaliteli adam gibi 4-5 yıl kullanacak bir kask alayım diyorum. Arkadaşın kaskla ilgili bilgi sıfır. Sadece onun adrese gidecek,o da bana getirecek. Nakliye gümrük vs. ödemem sanırım. Bunun için fcmoto ve revzilla dışında bir öneriniz var mı?

Kask olarak geniş vizör açısı ve kabuk malzemesi nedeniyle AGV AX-8 dual sport(M beden-kafa ölçüm 57cm) düşünüyorum. Kask konusunda da önerilerinize açığım. Bir iki gün içinde karar verip almam gerek.

Sadece hafta sonları motor kullanıyorum, genelde 300-400km uzaklıkta yerlere günübirlik yada tek gece konaklamalı gidiyorum. Az ses alması,rüzgardan fazla etkilenmemesi ve sağlamlık ön planda. Motor NC700S

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
    ölçünüzü biliyor olsanız bile denemeden kask almayın, mutlaka bir mağazadan deneyin, olursa o durumda yurtdışından getirtebilirsiniz.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polikarbonun normal karbon ile alakası yok,bildğiniz plastiktir polikarbon.

xr1100 ve agv k4 üretimden kalkalı 4-5 sene oldu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)