Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

3. Vites dişli arızası...

Motovento
    REKLAM ALANI
    mtgemlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar-Rks 150s- Tvs apache rtr 200
    Bugün motor dağılacak sandım. Allahtan birşey olmadı. Yaklaşık 10000 kmden beri 3.viteste çok ses yapıyordu ve bu konu hakkında bir çok konu vardı forumda hepsini okudum. 3. vites çok kullanıldığından zamanla aşınıyomuş, söylenenlere göree. Konuya gelirsek, bugün hava güzeldi ve bizde gezelim dedik. Çoğunlukla yokuş yukarı gezdik. Bir ara 3. viteste giderken birden makineden takır tukur sesler geldi, hemen durup sağına soluna baktım, sopa filanmı sıkıştı dedim tekerin oraya filan. Sonra aklıma geldi 3.vitestedim acaba dişliler ömrünü yitirdimi dedim içimden. Sonra 3. viteste biraz zorlayıp denedim emin olmak için, denemez olaydımm. Bir anda sanki dişliler sıyırdı gibi geldi bana. Artık 2.vitesten 3ü kullanmadan direk 4. vitese atıyorum korkudan. En kısa zamanda açtırcam motoru, yoksa bu gidişle şanzıman dağılacak.
    NOT:Sabah yağını kontrol edeyim dedim, yağ çubuğunun üzerinde ve delikten gördüğüm kadarıyla dişlilerin etrafında beyaz beyaz pütürcükler vardı kaymak bağlamış gibi. Sizce neden olabilir. 2000 km oldu yağ değişeli.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    yağın köpürmesi YAĞ'A SU KARIŞMASI ile oluşur veya KULLANILAN YAĞIN SIKINTILI OLDUĞUNA işarettir,
    2000 km olmuş olmasa motorun yağ değişim zamanının gelmiş olduğunu gösterir,
    şanzuman tek olarak değilde imkan oldukça DÜŞÜK CC MOTORLARDA GRUP SET olarak değiştirmekte fayda vardır,

Motorunuzu en kısa zamanda yaptırmanızı tavsiye ederim,
    Çünk,
    Dağılan parçalar SERT METAL olduklarından,
    YAĞ POMPASINI KİTLEYEBİLİR ve KRANK'a yağ gitmez ise SİLİNDİR ve KRANK arızası durumunda MALİYETİ SİZİ ÇOK ZORLAYACAKTIR,

Geçmiş Olsun...

mtgemlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar-Rks 150s- Tvs apache rtr 200
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Castrol marka yağ kullanıyorum ve ilk defa böyle birşey başıma geldi. Benimde aklıma ilk su geldi ama su nerden girebilir ki onu çözemedim. Motor açıldığında durum belli olur zaten, ama dediğiniz gibi takım olarak değişmesi daha iyi olur. Bende ne zamandan beri bir işaret bekliyordum ki bugün belli etti kendini. Bu konu hakkında birkaç başlık açılmıştı. Okuduğum kadarıyla çoğu kişinin bu yüzden şanzımanı dağılmış. Bende masraf büyümeden en kısa zamanda yaptırıcam. Saygılarımla...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)