Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kask ömürleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Hala bazı yorumlarda kasklar rafta şu kadar durduysa alınmaz , kaskın ömrü max 5 yıldır diye bir şehir efsanesi dolaşıyor. Şehir efsanesi diyorum çünkü bugüne kadar hiçbir yerde kaskın ömrünün 5 yıl olduğuna dair bir bilgi yok. Şu şekilde bilgiler mevcut ilk kullanımdan sonra 5 yıl diyen yerler var. Bunun gerekçesi olarak bazı yerlerde terleme. vücut yağı kozmetik olarak söyleniyor bazı yerlerde ise güneşin UV ışınları olarak geçiyor. Ama hiçbir kask markası 4 sene rafta beklemiş kaskın ömrü birmiştir demiyor ve bana göre de diyemezlerde. Ama piyasada öyle bir oluşmuş ama sorun tarihini aman yeni olsun sizi kazıklamasınlar vb geyikler dönüyoki bunun kesinlikle satış politikası olduğuna inanıyorum. yani biraz karalama ile daha yeni ürün getiren firmalar satışını arttırabilsin.
    Son olarakta şöyle bir düşüncem var madem bu kaskların ömrü ter, vücut yağı kozmetik ve Uv ışınları ile alakalı ise. Mesleği kuryelik olan kişilerle(yıllık kask kullanım süreleri fazla olduğu için). hobi amaçlı yolda yazları 1000-2000 km bile yol yapmayan kişilerin kasklarıda nasıl oluyorda hepsi 5 yıl ömürlü oluyor
    xbuky, dyavol-77 ve braveguy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

içindeki köpük yıllar geçtikçe kullanılmasa bile özelliğini kaybedip sertleşiyor ve koruyucu özelliğini kaybediyor diyorlar ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    bencede kaskın ömrü okadardır kışın rüzgarda ne kadar soğuğa maruz kalıyor yazın ise ne kadar ısınıyor e haliyle fiberglas malzemede bi süre sonra özelliğini yitirir diye düşünüyorum

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    ben normalde maks. 5 yılda bir kask değiştirilmeli diye biliyorum. ama sonucta içindeki köpüğünde bir ömrü var. heleki kaza vs yapılırsa o kask ile zaten direk değiştirilmeli.

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    kaskın içindeki ve dışındaki köpüğün ömrü 5 yıldır bunun kullanımla falan hiç bir alakası yoktur ekmek gibidir bu durdukça bayatlar ve darbede paramparça olur. ve bu bilgi doğrudur ne derseniz diyin.
    slayer bunu beğendi.
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

Motosikleti
    Alıntı movibiker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    içindeki köpük yıllar geçtikçe kullanılmasa bile özelliğini kaybedip sertleşiyor ve koruyucu özelliğini kaybediyor diyorlar ama ne kadar doğru bilemiyorum.
    yurt dışı, kask üretici firmalar yada herhangi bir yetkili kaynakta hiç kullanılmasa bile zamanla sertleşir diye bir ibare yok. Bazı test firmaları kullanıldıktan sonra 5 yıl diyor ve malzemenin bozulma sebeplerini ise zaman değil az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı gösteriyor. Bazı namıdeğer kask firmaları da üretildiği değil kaskın ilk kullanıldığı tarihten sonra 5 yıl garanti veriyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:46 ----------

Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben normalde maks. 5 yılda bir kask değiştirilmeli diye biliyorum. ama sonucta içindeki köpüğünde bir ömrü var. heleki kaza vs yapılırsa o kask ile zaten direk değiştirilmeli.
    Kaza yapılan kaskın kullanılması gibi bir şey sözkonusu bile olamaz. Ama yine bizlere sürekli söylenen kask elinizden yere düşse bile değiştirmek gerekir tezinin de doğru olmadığını söyleyen birçok kurum var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:49 ----------

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bencede kaskın ömrü okadardır kışın rüzgarda ne kadar soğuğa maruz kalıyor yazın ise ne kadar ısınıyor e haliyle fiberglas malzemede bi süre sonra özelliğini yitirir diye düşünüyorum
    Fiberglass malzemenin deforme olacağını ne düşünüyorum ne de inanıyorum. Çünkü denizdeki teknelerin çoğu fiberglass ve kasklardan çok daha kötü koşullardalar ama buna rağmen çok uzun yıllar çatlamadan patlamadan duruyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

Alıntı Freye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskın içindeki ve dışındaki köpüğün ömrü 5 yıldır bunun kullanımla falan hiç bir alakası yoktur ekmek gibidir bu durdukça bayatlar ve darbede paramparça olur. ve bu bilgi doğrudur ne derseniz diyin.
    Bu kadar emin konuştuğunuza göre bu konuyu destekliyecek birçok veriniz vardır. Çünkü bunun aksini söyleyen birçok yazıyı ben size kaynakları ile paylaşabilirim. eğer sizde karşıt görüşünüzün dayanaklarını bize gösterirseniz memnun oluruz
    mgora ve tekoklava bunu beğendiler.

Umumu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nova 125 CC
    Arkadasim niye bu kadar dert ediyorsun ben anlamadim hayatini emanet ediyorsun git yeni güzel birşey al 10 yil ayni kaski mi kullanicaksin. Ayrıca bi kask 5 senedir rafta duruyorsa zaten bir numara vardır onda ki kimse almamis ya modelde bi sıkıntı yada markada bir sıkıntı vardir. Ha yok bana 5 sene çok az o kadar param yok benin hayatim o kadar pahali diyorsan herkesin kendi tercihi tabiki. İyi günler

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Kaskı 5 seneden sonra yenilemenin faydası olur zararı olmaz!Bence paran varsa dert etme!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Motosikleti
    Sanırım yazdıklarım yanlış anlaşılıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:48 ----------

Alıntı Umumu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadasim niye bu kadar dert ediyorsun ben anlamadim hayatini emanet ediyorsun git yeni güzel birşey al 10 yil ayni kaski mi kullanicaksin. Ayrıca bi kask 5 senedir rafta duruyorsa zaten bir numara vardır onda ki kimse almamis ya modelde bi sıkıntı yada markada bir sıkıntı vardir. Ha yok bana 5 sene çok az o kadar param yok benin hayatim o kadar pahali diyorsan herkesin kendi tercihi tabiki. İyi günler
    Ben kasklarımı 2 seneden fazla kullanmam. Kullandığım motor, kullandığım araba ve evim birçok kişinin bile hayal edemiyeceği seviyede hamdolsun maddi sıkıntım yok yani konu para değil. Maalesef siz bilinçlenmeyle maddiyatları karıştırıyorsunuz. Birşeyleri bilip tercih etmek farklı bir şey. Bunun yanında bilgilerin yanlış olup zorla yapmak farklı şeyler. Benim derdim insanları bazı konularda bilinçlendirmek, artışmak ve doğruları bulmak. Zaten bizim sorunumuz bilinçli olmaktan kaçmak. Kulaktan dolma bilgilerin doğru olduğuna inanarak onların doğru olduğunu düşünmek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Alıntı A.Volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskı 5 seneden sonra yenilemenin faydası olur zararı olmaz!Bence paran varsa dert etme!
    Dediğinize katılıyorum bende kasklarımı sürekli değiştiririm. Zararı da olmaz faydası olur. Hiçbirşey olmasa hijyen açısından faydası olur. Ama benim bu konuyu açmamdaki sebep insanlara bir konunun dayatılması ve yanlış bilgilendirilmesi. Doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek istiyorum.
    saykokan, mgora, Sj's ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

berkerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj ns 200/bmw r nine T
    internette "why do motorcycle helmets expire" diye aratırsanız, 5 sene ve daha fazla sürede değiştirilmesi gerektiğini açıklayan birçok yazı bulabilirsiniz.

ikinci olarak söylemek istediğim, yatlarda kullanılan malzemenin yapımı ve diğer maddelerle kompozit oluşturulması, birleştirilmesi- bunun yanında kullanılan kimyasallar vb- ile motosiklet kasklarında kullanılan malzemenin yapımı ve birleştirilmesi(bkz: vacuum infusion) aynı değil. o nedenle ikisini kıyaslamak biraz abes olur. nitekim airbus a380de de fiberglass kullanılmakta ama sadece bu kullanılmıyor. neyle kompozit oluşturulduğu önemli.

ekleme: bu arada doğada deforme olmayan madde noktur. ister kullanılsın ister kullanılmasın her madde deforme olur. sadece deforme olma süreleri değişir.

Motosikleti
    Alıntı berkerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    internette "why do motorcycle helmets expire" diye aratırsanız, 5 sene ve daha fazla sürede değiştirilmesi gerektiğini açıklayan birçok yazı bulabilirsiniz.

ikinci olarak söylemek istediğim, yatlarda kullanılan malzemenin yapımı ve diğer maddelerle kompozit oluşturulması, birleştirilmesi- bunun yanında kullanılan kimyasallar vb- ile motosiklet kasklarında kullanılan malzemenin yapımı ve birleştirilmesi(bkz: vacuum infusion) aynı değil. o nedenle ikisini kıyaslamak biraz abes olur. nitekim airbus a380de de fiberglass kullanılmakta ama sadece bu kullanılmıyor. neyle kompozit oluşturulduğu önemli.

ekleme: bu arada doğada deforme olmayan madde noktur. ister kullanılsın ister kullanılmasın her madde deforme olur. sadece deforme olma süreleri değişir.
    Sanırım yazdıklarım ya iyi okunmuyor ya önyargılı yaklaşılıyor yada iyi düşünülmüyor. Özellikle yazdım, ben yabancı bütün siteleri çok güzel araştırdım. Özellikle forumları değil bu konuda adı ve sözü geçen firmaların yazdıklarını da okudum. Hepsinde yazan benim de söylediğim gibi kullanıma başlandıktan sonra 5 yıl. Ve bu 5 yıllık süreyi belli maddelere bağlıyorlar. bende soruıyorum hergün saatlerce kafasından kaskı çıkarmayan bir kişi ile yılda 3 ay toplam 1000 km yapan kişinin kaskı aynı mı deforme olur?
    Fiber örneğini verme örneğimin sebebi de asıl bozulanın içerideki koruyucu tabaka olması.Tabiki dış kabukta zamanla sertleşiyor ama asıl önemi iç tabakaya veriyorlar.

berkerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj ns 200/bmw r nine T
    pardon o soruyu kaçırmış olmalıyım. aynı sürede deforme olmaz elbette. bir firma ürettiği mal hakkında a süresi koyuyorsa, onu bazı istatistiklere dayandırır. örneğin bu konuda olduğu gibi 5 sene süresi, farzı misal 4000 saatlik sürüş için geçerlidir(süreyi bilmiyorum tam olarak). bu demek oluyor ki ekstrem durumlar söz konusu ise deforme süresi kısalır veya ürün kullanılmıyorsa yine deforme olur ama belki 8 sene sürer.

aklında soru işaretleri kalanlara için de:
    " First, did you know Arai helmets were the first to carry a full five-year warranty? "
    "Snell recommends that a helmet be replaced within five years from its date of first use, and no more than seven years from its date of manufacture."

"The simple truth is, even a helmet as good as an Arai won’t last forever.

Why? Think of a helmet in terms of your body. No matter how good it may look, or how well you take care of it, age takes its toll. Even with minimal use, a helmet is affected by things like acids and oils in sweat, hair care products, pollution, exposure to UV rays, etc. At about the five-year mark, helmet interiors begin to show normal wear, which should serve as an alert to its overall condition. The helmet’s fit may begin to feel a little “loose,” not as snug as it once did. This unseen, but normal, aging of the EPS liner and fiberglass shell can affect the helmet’s ability to perform in an impact as it was originally designed to do."

ileri okuma: http://www.araiamericas.com/Arai_Wan...antieswork.asp

Motosikleti
    Alıntı berkerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pardon o soruyu kaçırmış olmalıyım. aynı sürede deforme olmaz elbette. bir firma ürettiği mal hakkında a süresi koyuyorsa, onu bazı istatistiklere dayandırır. örneğin bu konuda olduğu gibi 5 sene süresi, farzı misal 4000 saatlik sürüş için geçerlidir(süreyi bilmiyorum tam olarak). bu demek oluyor ki ekstrem durumlar söz konusu ise deforme süresi kısalır veya ürün kullanılmıyorsa yine deforme olur ama belki 8 sene sürer.

aklında soru işaretleri kalanlara için de:
    " First, did you know Arai helmets were the first to carry a full five-year warranty? "
    "Snell recommends that a helmet be replaced within five years from its date of first use, and no more than seven years from its date of manufacture."

"The simple truth is, even a helmet as good as an Arai won’t last forever.

Why? Think of a helmet in terms of your body. No matter how good it may look, or how well you take care of it, age takes its toll. Even with minimal use, a helmet is affected by things like acids and oils in sweat, hair care products, pollution, exposure to UV rays, etc. At about the five-year mark, helmet interiors begin to show normal wear, which should serve as an alert to its overall condition. The helmet’s fit may begin to feel a little “loose,” not as snug as it once did. This unseen, but normal, aging of the EPS liner and fiberglass shell can affect the helmet’s ability to perform in an impact as it was originally designed to do."

ileri okuma: http://www.araiamericas.com/Arai_Wan...antieswork.asp
    Bu verdiğiniz iki örnekte benim dediklerimi onaylıyor. Örneğin arai kask satıldıktan sonra 5 yıl üretildikten sonra 7 yıl garanti veriyor. Yani Arai kask rafta bekledi üretim yılı eskdiği için çöp oldu yalanını kendi resmi sitesinden verdiği garanti ile yalanlıyor. Ayrıca arai kullanıma başladıktan sonra 5 yıl garanti veriyor. siz arabalarınızı motorlarınızı yada elektronik eşyalarınıı garanti süresi bittikten sonra atıp yenisini alıyorumusnuz?
    Snell ise yazdığı yazıda 5 yıllık süreyi şu şekilde açıklıyor. Terleme yüzdeki yağ vb koşullar ayriyetten kullanıcıların temizlemede kullandıkları kimyasallar, egzos gazı, kullanım hataları vb durumlar kaskların dayanıklılığını azaltabilir
    ( Özellikle altını çiziyorum Snell dayanıklılığı azalır demiyor azalabilir diyor) ve ekliyor her 5 yıllık periyodlarda kask firmaları da daha iti ve güvenli kasklar ürettikleri için 5 yılda bir kask değiştirmeyi öneriyor. Yani ne snell ne arai demiyorki arkadaş 5 yıl geçti tamam o kask biti at çöpe. Benim anlatmak istediğim mimkünse 2 senede bir değiştirin çok daha iyi ama lütfen çoğu kişi çıkıp üretimden sonra 5 sende kask biter orasına bu olur burasına bu olur demeyin. Herkes doğruları bilsin doğruları paylaşalım ama tercih yapmak kişilere kalsın mantığını savunuyorum
    mgora ve tinerci bunu beğendiler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hocam naptın 2 senede nasıl değiştirelim, öğrenciyiz

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Her malzemenin belirli bir ömrü var hiç açılmamış bir plastik contayı alın 6-7 sene sonra elinde parçalanacak şekile gelir.Kask içinde bu geçerli çoğu kask termo plastik ve fiber zamanla gerçekleşen mikro çatlak ve aşınmalar mukameveti azalattığı için ortalama 5 sene ömür biçiliyor bu karbon fiber kasklar için genel olarak yarısı.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Güzel konu oluyor.. Bende zamanla köpük kısım özelliğini yitirir diye tahmin ediyordum ancak sonuç öyle çıkmadı gibi..

Durability
    The exceptional durability of EPS makes it an effective and reliable protective packaging for a wide range of goods. The cellular structure of EPS makes it dimensionally stable and therefore does not deteriorate with age. EPS is also odourless and non-toxic.

http://www.palmerschemical.com/pro6_1.htm

Bu arada kaskta kullanılan EPS nin aynı zamanda tavuk paketleri ile aynı malzeme olduğunu öğrenmek pek iyi olmadı(tabi farklı kalitelerdedir)

Fiberglass malzemeninde öyle 3-5 sene ile ölçülecek bir kullanım süresi olduğunu göremedim..

Kaynak belirtmeden 'bozulur o köpük malzeme inanın bana' diyenleri pek sallamıyorum zaten..
    CHaTaN bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam naptın 2 senede nasıl değiştirelim, öğrenciyiz
    İşte benim de demek istediğim bu kaskını değişebilecek olan var değişemeyecek. Ama insanların içine yalan yanlış korkular salıp zorunlu hissettirmelerini ben yanlış buluyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:31 ----------

Alıntı Pangea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her malzemenin belirli bir ömrü var hiç açılmamış bir plastik contayı alın 6-7 sene sonra elinde parçalanacak şekile gelir.Kask içinde bu geçerli çoğu kask termo plastik ve fiber zamanla gerçekleşen mikro çatlak ve aşınmalar mukameveti azalattığı için ortalama 5 sene ömür biçiliyor bu karbon fiber kasklar için genel olarak yarısı.
    Her malzemenin belli bir ömrü vardır doğru. Benim burda savunduğum konu bu ömrün 5 yıl olmadığı. Bu kimi kullanıcıda belki 2-3 yılda biter kimi kullanıcıda 8 yıl belki daha fazla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:35 ----------

Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel konu oluyor.. Bende zamanla köpük kısım özelliğini yitirir diye tahmin ediyordum ancak sonuç öyle çıkmadı gibi..

Durability
    The exceptional durability of EPS makes it an effective and reliable protective packaging for a wide range of goods. The cellular structure of EPS makes it dimensionally stable and therefore does not deteriorate with age. EPS is also odourless and non-toxic.

http://www.palmerschemical.com/pro6_1.htm

Bu arada kaskta kullanılan EPS nin aynı zamanda tavuk paketleri ile aynı malzeme olduğunu öğrenmek pek iyi olmadı(tabi farklı kalitelerdedir)

Fiberglass malzemeninde öyle 3-5 sene ile ölçülecek bir kullanım süresi olduğunu göremedim..

Kaynak belirtmeden 'bozulur o köpük malzeme inanın bana' diyenleri pek sallamıyorum zaten..
    En sonunda beni anlayan birisi. Yani burda bu kadar kişi yorum yaptı bana sadece sen ve bir arkadaşdaha belli bilgilere dayanarak yorum yaptı. Bizlerin akıllarına bazı fikirler girmiş kanıt diyorsun kimse kanıt gösteremiyor ama herkes değişmeli diyor neden niçin belli değil

Utided - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Hyosung GV250
    zamanında LS2 ye bi mail atmıştım kask araştırması yaparken, çok tatmin edici olmasa da aşağıdaki gibi bi cevap atmışlardı. Kabaca kendilerinin kasklara ömür biçmediklerini belirtiyor, kullanım şartlarına ve sıklığına bağlı olarak değişir ömrü diyor, geveliyor. orjinali de şöyle:

Dear client,

Thanks for your support.

Regarding to your question, for the helmet there is no defined life limitation, but depends how often you use that, under which circumstances, the most important thing is it could protect your if you suffer one accident. And this point has been proved by many our customers.

Hope my answer could satisfy you.

Wish you a nice day!

Thanks & Best regards!

Ivy Xu

International Customer Service

5aniversario_mini
    CHaTaN bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Utided adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zamanında LS2 ye bi mail atmıştım kask araştırması yaparken, çok tatmin edici olmasa da aşağıdaki gibi bi cevap atmışlardı. Kabaca kendilerinin kasklara ömür biçmediklerini belirtiyor, kullanım şartlarına ve sıklığına bağlı olarak değişir ömrü diyor, geveliyor. orjinali de şöyle:

Dear client,

Thanks for your support.

Regarding to your question, for the helmet there is no defined life limitation, but depends how often you use that, under which circumstances, the most important thing is it could protect your if you suffer one accident. And this point has been proved by many our customers.

Hope my answer could satisfy you.

Wish you a nice day!

Thanks & Best regards!

Ivy Xu

International Customer Service

5aniversario_mini
    Paylaşım için teşekkürler. işin içine kanıt girdiğinde görüldüğü üzere kimse kaskın ömrü bukadardır diyemiyor. ben hala merakla bekliyorum bunu kanıtlayacak bu konuda bilgi gösterecek biri olacak mı. Bu üretimden sonra 5 yıl bir şehir efsanesi mi? Bir deli kuyuya taş atmış hiçbir akıllı çıkaramamış gibi bir durum mu? Yoksa gerçekten böyle bir şey varda bizler mi bulamıyoruz

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hocam doğadaki herşeyin belirli ömrü olduğu gibi, kaskların içindeki köpük yapının da belli bir ömrü vardır ancak kimisi 5 yıl dayanır kimisi 3 yıl dayanır kimisi 8 yıl dayanır onu bilemem.
    O yüzden genel itibariyle 5 yıl demişler sanırım, o efsane de oradan geliyor.
    Örnek vermek gerekirse motosiklete lastik alacağımız zaman üretim tarihine bakıyoruz dimi? Hiç kullanılmamış olsa bile şu an 2010 üretim tarihli bir lastik kösele haline gelmiştir durduğu yerde.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)