Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Kask ömürleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Bende bu 5 yıl kullanım süresini aea den Arai kasklarını tanıttığı videoyu izlerken duymuştum.O nerden duydu bilmiyorum.O zamanlar barkın abiye hayranlığımdan bunu sorgulamadan kabullenmiştim.Ancak şimdi işin içinde biraz da firmaların ticari kaygılarının olduğunu düşünüyorum.Tabi ki alınan bir kask da ömür boyu kullanılmaz.Ancak 5 yılda bence çok yetersiz bir kullanım süresi!Artık aea'nin söylediği şeyleri eskisi gibi hemen kabullenmiyorum.Çünkü bu forumda dahi çok bilgili ve tecrübeli insanlar var. Hepsine teşekkür ederim
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Konuyu kaçırmışım. Evet herşey doğada deforme olur. Pet şişe 400 yılda yok oluyor. İlk 10 yıl sapasağlam duruyor. Bir de doğada rüzgara, kara, sıcağa, soğuğa, direk güneşe, kuma, toza falan maruz kalıyor. Kaskımızın 5 yılda çöp olması hususuna bende inanmıyorum. Düşürme konusunda ise, özellikle çene açılır mekanizmalı kaskların düştüğünde güvenilir olmadığına inanıyorum. Zaten normalde de güvenilir değil. Ama normal bir kask el mesafesinden yere düştü ahada bitti, iyide ne alaka? Kaza esnasında vücudunuzun ve süratinizin oluşturduğu güç ile kafanızı duvardan, kaldırımdan, arabadan korumak görevini üstlenen kask diz mesafesinden hemde boşken hemde atılma falan değilde öylece elden kayıp düşünce kullanılamaz hale gelecekse koruma görevini yerine getiremez.

Öneri: Kendini kanıtlamış bir kask 5 yıl sonra da piyasada 80-100 liraya satılan mukavva, 150-160 liraya satılan plastik kaskların sıfırından daha güvenlidir. O yüzden kullanım süresi doldu diye Arai kaskı çıkartıp venom takmanın anlamı yok diye düşünüyorum.

Dipnot: Kaskın kullanım ömrü ile ilgili böyle bir ? oluşturmasalar kask satışları zayıflar, ticari amaç bence.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Dipnot: Kaskın kullanım ömrü ile ilgili böyle bir ? oluşturmasalar kask satışları zayıflar, ticari amaç bence.

hocam ürün geliştiricilerin tavsiyelerini ticari kaygı ile bizi yönlendiriyorlar diyerek yok sayamayız..
    mühendisler 6000 km de yağı değiştir demiş...şimdi adamlar yağ satmak için uyduruyorlar mı? 12000 gider mi yağ,sonuçları ne olur ?

arge aşamasında emniyet toleransı vardır ama bu hiçbir üründe iki katı değildir..ki kask konusu vucudumuzun emniyeti ile ilgili yani bujilerden bahsetmiyoruz..bujileri de 10bin de değiştir yazmışsa 11-12 de olabilir ama 20bin olmaz..

kask konusunda da aynısı geçerli..rutubetsiz ışık görmeyen bir ortamda sıfır kask 5 yıl koruma özelliğini kaybetmez..
    bu 5 yıl uygun şartlarda 6 olabilir...veya vitrinde duruyorsa 3 de olabilir...ortalaması 5 yıldır

kullanımdaki bir kask için ise ortalama 3 yıl demiş adamlar ama siz hiç darbe almadan güzel saklamışsanız 4 yıl da kullanabilirsiniz,
    lakin mühendis ortalama 3 yıl derken biz bunu 6 yıla uzatamayız..10 yıl diyenler varsa bence çok yanılıyorlar ve risk alıyorlar
    1000 tl lik kask satın almış olsak 10 yılda 500 TL yani yılda 50 tl kar için bu riske değmez yahu

konu hakkında detaylı bilgileri, ileri seviye sürücülük eğitimi veren kişilere mail atarak öğrenebilir bizimle paylaşabilirsiniz..
    yazdıklarım da hocalardan duyduğum rakkamlardır,yanlış hatırladığım bir sayı varsa bende hafızamı tazelemiş ve kask masrafından kurtulmuş olurum

bu kişiler İngiltere'de en saygın kuruluşlardan sertifika almışlar..
    bu sertifikalar sadece yol becerisine dayalı verilmiyor,insan psikolojisi ve mekanik bilgiside dahil birçok konuda sınanıyorlar..

sitede bu isimlerden bir kaç tanesine rastladım denk gelirlerse en doğru bilgileri paylaşırlar umarım..

tuzsuzdeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    bu konularda "hocalardan duydum, motosiklet eğitmenleri böyle diyor" ve benzeri yaklaşımlar bizi çok doğru yerlere götürmez.
    Çeşitli zamanlarda, eğitmen camiasında adı geçen en iyi hocalarla bir araya geldim.
    kimisi ile sohbet muhabbet, çoğundan da eğitimi alma imkanım oldu.

Benim izlenimim şöyle :
    Teorik ve pratik motosiklet eğitiminde, şüphesiz ki bizlerden fersah fersah ileride adamlar.
    Ancak ekipman konusundaki bilgisini, teknik okumalara ve araştırmaya vakit ayırarak edinmiş sadece 1 hoca tanıdım daha.
    Lastikler, kıyafetlerde kullanılan kumaşlar, kask ve hatta motor gibi bazı teknik konularda kimileri öyle şeyler söylerler ki şaşarsınız.
    Uzatmıyorum. Bir motosiklet eğitmeninin kask konusunda söyledikleri, hele hele kaskların içlerinde kullanılan malzemeler konusunda kestikleri ahkamlara fazla aldırış etmeyiniz.

Bu adamlar polikarbonat ya da EPS malzeme konusu konuşulurken "doğada herşeyin bir ömrü vardır" gibi subjektif yorumların kimseye faydası olmaz.

Herkes her konuyu bilmek zorunda değil, fikir sahibi olmak zorunda da değil. En güzeli oturup, ciddi kaynaklardan araştırmak ve paylaşmaktır (aynen bu başlığın içinde bazı yazarların yaptığı gibi).

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Alıntı A.Volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende bu 5 yıl kullanım süresini aea den Arai kasklarını tanıttığı videoyu izlerken duymuştum.O nerden duydu bilmiyorum.O zamanlar barkın abiye hayranlığımdan bunu sorgulamadan kabullenmiştim.Ancak şimdi işin içinde biraz da firmaların ticari kaygılarının olduğunu düşünüyorum.Tabi ki alınan bir kask da ömür boyu kullanılmaz.Ancak 5 yılda bence çok yetersiz bir kullanım süresi!Artık aea'nin söylediği şeyleri eskisi gibi hemen kabullenmiyorum.Çünkü bu forumda dahi çok bilgili ve tecrübeli insanlar var. Hepsine teşekkür ederim
    AEA nın bütün videolarını keyifle izlemişimdir. Ve kendisini birçok topicte tebrik etmişimdir. Çünkü türkiyede yapılmayan birşeyler yapmaya ve mücadele etmeye çalışıyor ve motorsikleti insanlara sevdirmeye çalışıyor. Ama o da sonuçta para kazanmak zorunda ve reklamını yapmak için para aldığı firmalara uygun cümleer söylemeli. Kaskın tanıtımını yaparken ne kaskı kötüleyebilir nede kaskınızı değiştirmeyin diyebilir.
    BETTER SWEAT THAN BLEED ( KAN AKMASINDANSA TER AKMASI ÇOK DAHA İYİDİR)
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konu ile paralel başka bir şey söyleyeyim ömrü var mıdır yok mudur 3-5 yıl mıdır bilemiyorum.
    Fakat her gün motosiklet kullanan birinin kaskı, taktığı süre ile de alakalı olarak bollaşıyor. hem içindeki dolgu maddeleri hem de eps idi sanırım zamanla eski hacmini koruyamıyor. Bunun belirtileri de artık kaskı çıkarıp takarken çok hızlı ve kolay bir şekilde bunu yapabiliyorsak ve daha önceden rahatsız etmeyen rüzgar sesi veya soğuk havalarda yüzümüzde daha çok üşüme hissediyorsak o kask artık bollaşmış ve yavaş yavaş değişim vakti geliyor demektir.
    Ayda 5 kere kafanıza takıyorsanız kaskın ömrü önemli fakat hemen hemen her gün kaskı kullanan biri olarak bu bollaşma süresinin 1,5-2,5 yıl arası bir süre olduğunu söyleyebilirim

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ürün geliştiricilerin tavsiyelerini ticari kaygı ile bizi yönlendiriyorlar diyerek yok sayamayız..
    mühendisler 6000 km de yağı değiştir demiş...şimdi adamlar yağ satmak için uyduruyorlar mı? 12000 gider mi yağ,sonuçları ne olur ?

arge aşamasında emniyet toleransı vardır ama bu hiçbir üründe iki katı değildir..ki kask konusu vucudumuzun emniyeti ile ilgili yani bujilerden bahsetmiyoruz..bujileri de 10bin de değiştir yazmışsa 11-12 de olabilir ama 20bin olmaz..

kask konusunda da aynısı geçerli..rutubetsiz ışık görmeyen bir ortamda sıfır kask 5 yıl koruma özelliğini kaybetmez..
    bu 5 yıl uygun şartlarda 6 olabilir...veya vitrinde duruyorsa 3 de olabilir...ortalaması 5 yıldır

kullanımdaki bir kask için ise ortalama 3 yıl demiş adamlar ama siz hiç darbe almadan güzel saklamışsanız 4 yıl da kullanabilirsiniz,
    lakin mühendis ortalama 3 yıl derken biz bunu 6 yıla uzatamayız..10 yıl diyenler varsa bence çok yanılıyorlar ve risk alıyorlar
    1000 tl lik kask satın almış olsak 10 yılda 500 TL yani yılda 50 tl kar için bu riske değmez yahu

konu hakkında detaylı bilgileri, ileri seviye sürücülük eğitimi veren kişilere mail atarak öğrenebilir bizimle paylaşabilirsiniz..
    yazdıklarım da hocalardan duyduğum rakkamlardır,yanlış hatırladığım bir sayı varsa bende hafızamı tazelemiş ve kask masrafından kurtulmuş olurum

bu kişiler İngiltere'de en saygın kuruluşlardan sertifika almışlar..
    bu sertifikalar sadece yol becerisine dayalı verilmiyor,insan psikolojisi ve mekanik bilgiside dahil birçok konuda sınanıyorlar..

sitede bu isimlerden bir kaç tanesine rastladım denk gelirlerse en doğru bilgileri paylaşırlar umarım..
    Dostum maalesef senin yazdığın yazıdaki hiçbir noktaya katılamıyorum. sebepleri ise şöyle.

Motor yağını örnek göstermişsin motor yağının üreticisi bu yağın ömrüne bir süre biçiyor çevreden duyumlar değil.

Yani bu güvenli sürüşü eğitmeni olupta bu bilgileri size veren eğitmeni inanın çok merak ettim. Valentino rossi motorsiklet konusunda zirve yapmış adam motosiklet kaskının yapımından ne anlar kimyasından ne anlar tabiki bilir ama uzmanı değildir. Futbol antrenörleri futbol topunun kimyasını biliyorlarmı sizce.
    Yani birde düşe düşe 3 yıla düşürdünüz kask ömrünü. Ben açık ve net söylüyorum kask ömrüne 3 sene diyen eğitmen bunu net olarak söylüyorsa benim gözümde eğitmen değildir. Tavsiye edebilir ama kaskın ömrü biter diyemez.

En tepedeki markalardan örnek veriyim. Arai markası kaskı satın aldığınız tarihten itibaren 5 yıl üretildikten sonra 7 yıl garanti verir. BAkın GARANTİ süresi. garanti bitince çöp olur demiyor adam. benim kaskım 7 yıl garantili diyor. Shoei firması kask satın aldığınız tarihten sonra 5 yıl garanti veriyor. Bunun gibi birçok marka 5 yıl garanti veriyor kasklarına. GARANTİ ne demek bu kaskı satın aldıktan sonra minimum 5 yıl hiçbirşey olmadan kullnırsınız ben bunu garanti ediyorum diyor. 6 sene kullanamzsın da demiyor sadece adam garantisini o kadar veriyor. Şimdi ben bu kaskı yapan firmanın garanti süresine mi inanayım sizin güvenli sürüş uzmanlarınıza mı. Bu sürüş uzmanlarının gerçekten ismini de merak ediyorum kaza ile gidipte eğitim almiyim.

Hep söylediğim olay bu işte kulaktan dolma bilgiler. eğitmenin teki böyle demiş bu böyle demiş.

Ben burda kask konusunda en çok sözü geçen güvenlik sertifikası veren firmalardan, kaskı üreten firmaların bizzat kendilerinin bilgilerinden bilgiler ile yazıyorum. Siz eğitmen böyle dedi diyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:19 ----------

Alıntı tuzsuzdeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu konularda "hocalardan duydum, motosiklet eğitmenleri böyle diyor" ve benzeri yaklaşımlar bizi çok doğru yerlere götürmez.
    Çeşitli zamanlarda, eğitmen camiasında adı geçen en iyi hocalarla bir araya geldim.
    kimisi ile sohbet muhabbet, çoğundan da eğitimi alma imkanım oldu.

Benim izlenimim şöyle :
    Teorik ve pratik motosiklet eğitiminde, şüphesiz ki bizlerden fersah fersah ileride adamlar.
    Ancak ekipman konusundaki bilgisini, teknik okumalara ve araştırmaya vakit ayırarak edinmiş sadece 1 hoca tanıdım daha.
    Lastikler, kıyafetlerde kullanılan kumaşlar, kask ve hatta motor gibi bazı teknik konularda kimileri öyle şeyler söylerler ki şaşarsınız.
    Uzatmıyorum. Bir motosiklet eğitmeninin kask konusunda söyledikleri, hele hele kaskların içlerinde kullanılan malzemeler konusunda kestikleri ahkamlara fazla aldırış etmeyiniz.

Bu adamlar polikarbonat ya da EPS malzeme konusu konuşulurken "doğada herşeyin bir ömrü vardır" gibi subjektif yorumların kimseye faydası olmaz.

Herkes her konuyu bilmek zorunda değil, fikir sahibi olmak zorunda da değil. En güzeli oturup, ciddi kaynaklardan araştırmak ve paylaşmaktır (aynen bu başlığın içinde bazı yazarların yaptığı gibi).
    Yrorumunuz için teşekkürler. aynı fikirleri paylaştığımıza sevindim. Ben bu konularda kendim araştırdığım için. Yabancı forum siteleri, kask üretici firmaların orijinal kendi siteleri, güvenlik sertifikası veren firmaların orijinal kendi siteleri hatta motosiklet ille yetinmedin outdoor sporlarla ilgilibirçok kaskları da inceledim. Örnek veriyim outdoor kaskın içinde de EPS var dış yüzetinde plastik veya fiber malzeme olanlar var. Ve bu kasklar için 30-40 sene kullanımda dahi bir şey olmayacağını yazan kaynaklar var. hiç bir outdıır mağazazsına gittiğinizde size kask ömrü bukadardır demezler.

Ben çok ısrarlı şekilde bir tek şey istiyorum burda karşıt görüşlü arkadaşlardan o da çok basit. Bana kaskın ömrü 5 yıldır diyen ufak ta olsa kanıtlayıcı bir şey gösterin. bu söyledi şu söyledi değil bunu yazan yetkili bir merci. Ben de yanlış biliyormuşum yanlış öğrenmişim der herkesten özrümü dilerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu ile paralel başka bir şey söyleyeyim ömrü var mıdır yok mudur 3-5 yıl mıdır bilemiyorum.
    Fakat her gün motosiklet kullanan birinin kaskı, taktığı süre ile de alakalı olarak bollaşıyor. hem içindeki dolgu maddeleri hem de eps idi sanırım zamanla eski hacmini koruyamıyor. Bunun belirtileri de artık kaskı çıkarıp takarken çok hızlı ve kolay bir şekilde bunu yapabiliyorsak ve daha önceden rahatsız etmeyen rüzgar sesi veya soğuk havalarda yüzümüzde daha çok üşüme hissediyorsak o kask artık bollaşmış ve yavaş yavaş değişim vakti geliyor demektir.
    Ayda 5 kere kafanıza takıyorsanız kaskın ömrü önemli fakat hemen hemen her gün kaskı kullanan biri olarak bu bollaşma süresinin 1,5-2,5 yıl arası bir süre olduğunu söyleyebilirim
    Bu konuyu da yazdım tekrarliyim. Kask bol ise asla takmayın. Ama kask bollaştımı kaskınız çöp oldu anlamına gelmez. iyi marka bir kaskınız varsa o markalar yan yanak pedlerini de ekstra satarlar. bu pedleri yenisi ile değiştirirseniz kaskınız kafanıza eskisi gibi oturacaktır.. Çünkü bu pedlerin darbelere karşı koruyucu özelliği yoktur. Tamaen kaskın kafanıza gerektiği sıkılıkta oturmasını sağlamak ve konforu arttırmaktır. Ortalama olarak söyliyim marka vermeden piyasadaki fiyatı600-700 TL olan bir kaskın 70 TL ye yanak pedi satılmaktadır
    tuzsuzdeli bunu beğendi.
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanak pedleri satılmayanlar için diyelim o zaman

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanak pedleri satılmayanlar için diyelim o zaman
    Yanak pedi yoksa ve kask kafaya bol geliyorsa o kaskı asla kullanmayın deyip bu kaskın bol olma olayını bir noktaya bağlıyalım

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AEA nın bütün videolarını keyifle izlemişimdir. Ve kendisini birçok topicte tebrik etmişimdir. Çünkü türkiyede yapılmayan birşeyler yapmaya ve mücadele etmeye çalışıyor ve motorsikleti insanlara sevdirmeye çalışıyor. Ama o da sonuçta para kazanmak zorunda ve reklamını yapmak için para aldığı firmalara uygun cümleer söylemeli. Kaskın tanıtımını yaparken ne kaskı kötüleyebilir nede kaskınızı değiştirmeyin diyebilir.
    Aynen üstat sen ne demek istediğimi açıkça ifade etmişsin.Adamın dükkanında adamın malını kötülemesi düşünülemez zaten!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Hocam güvenli sürüş eğitmenin atom mühendisi ve kimya ile fizikte doktora falan yapmış anlaşılan.

Yağ için üretici söylüyor kullanim ömrünü arada fark var.

Motor alıyoruz garantisi 2 yıl. Garantisi bitince motorunu atan var mı?

Değiştirmeyin deniyor kimse. Tabiki değiştirin. Enazindan temiz temiz takarsiniz.
    tuzsuzdeli bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Genellemeler bana da doğru gelmiyor. Ancak kask açısından su kadar kullandık,kullanmadik, ömrünü kısaltacak etkenlere maruz birakmadik su kadar daha kullanılabilir diye bir hesaplama yapamıyoruz maalesef..

Bu sebeple genel olarak beş yıldir diye kabullenmistim ben,vu bilgiyi sorgulamadan benimsedim. Ancak su konuyu okuyunca, elimizden gelse de bunun. arastirmasini,incelemesini,ispatini birr sekilde yapabilecek kişi,firmalarin olmasini istedim.. Bu ekipmani ureten kask firmalari, bunun arastirmasina girmeleri halinde, ticari bir kayiplami karsilacaklar da arastirilmiyor, aynı şekilde dayaniklilik için testleri incelemeleri mevcuttken bu kasklarin, neden yine bizim güvenliğimizi etkileyecek bu raf ömrü hakkında net bir soylemde bulunamıyor ya da kanı sahibi olamiyorlar.. Çünkü hesaplamasi zor, kaskin ömrümü azaltan etkilerden biri de güneş isigina maruz kalisidir..bu demek oluyor ki güneşli havada kac saat sürüş yaptiginin dahi etkisi var kask ömrüne. Haliyle sürüş saati daha da ozellesmis oluyor.. bu da tek bir neden degil, bunun gibi nedenlerle beraber bir formülu yok ki bunun, hesaplanabilir olsun.. Genel olarak,beş yıl gibi bir soylemde bulunulmus,kim bulunmus bilmiyorum.. Kask firmalari mi soylemis ?? Valla bn barkin bayoglunun bir videosunda duydum,birkac forumdada okudum.. Ama onlar kimden duymuş bilemem...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bu güvenli sürüşü eğitmeni olupta bu bilgileri size veren eğitmeni inanın çok merak ettim.

hemen merakınızı gideriyorum Yamaha Riding Akademi eğitmenlerinden Rahmi Barutçu

Motosikleti
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam güvenli sürüş eğitmenin atom mühendisi ve kimya ile fizikte doktora falan yapmış anlaşılan.

Yağ için üretici söylüyor kullanim ömrünü arada fark var.

Motor alıyoruz garantisi 2 yıl. Garantisi bitince motorunu atan var mı?

Değiştirmeyin deniyor kimse. Tabiki değiştirin. Enazindan temiz temiz takarsiniz.
    Yorumlarınız için teşekkürler. Fikirlerimiz tamamen aynı

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:42 ----------

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Genellemeler bana da doğru gelmiyor. Ancak kask açısından su kadar kullandık,kullanmadik, ömrünü kısaltacak etkenlere maruz birakmadik su kadar daha kullanılabilir diye bir hesaplama yapamıyoruz maalesef..

Bu sebeple genel olarak beş yıldir diye kabullenmistim ben,vu bilgiyi sorgulamadan benimsedim. Ancak su konuyu okuyunca, elimizden gelse de bunun. arastirmasini,incelemesini,ispatini birr sekilde yapabilecek kişi,firmalarin olmasini istedim.. Bu ekipmani ureten kask firmalari, bunun arastirmasina girmeleri halinde, ticari bir kayiplami karsilacaklar da arastirilmiyor, aynı şekilde dayaniklilik için testleri incelemeleri mevcuttken bu kasklarin, neden yine bizim güvenliğimizi etkileyecek bu raf ömrü hakkında net bir soylemde bulunamıyor ya da kanı sahibi olamiyorlar.. Çünkü hesaplamasi zor, kaskin ömrümü azaltan etkilerden biri de güneş isigina maruz kalisidir..bu demek oluyor ki güneşli havada kac saat sürüş yaptiginin dahi etkisi var kask ömrüne. Haliyle sürüş saati daha da ozellesmis oluyor.. bu da tek bir neden degil, bunun gibi nedenlerle beraber bir formülu yok ki bunun, hesaplanabilir olsun.. Genel olarak,beş yıl gibi bir soylemde bulunulmus,kim bulunmus bilmiyorum.. Kask firmalari mi soylemis ?? Valla bn barkin bayoglunun bir videosunda duydum,birkac forumdada okudum.. Ama onlar kimden duymuş bilemem...
    Zaten işin en ilginç tarafı da şu. Ben konu açsaydım ve sorsaydım kask ömrü ne kadardır diye. Kimi arkadaş 3 kimi 2 kimi max 5 diyecekti ve bu 5 yılın üstüne kimse çıkmayacaktı. Evet ortada bir duyum var herkes konuşuyor. Bende soruyorum bu bilgi nerden aldınız. cevap hep duydum peki ispat bir yetkili tarafından yazı. yok öyle bir yazı ben duydum.

Peki ben bu 3 yıl a kadar düşürülmüş kask ömürleri hakkında çok net birkaç soru sorucam.

Eğer kask ömrü gerçekten 5 yıl ise ve motosiklet sürücüleri için bu kadar hayati önem taşıyan bir güvenlik ekipmanı için üretici firma yazmazmı maksimum 5 sene kullanın diye.

Birçok farklı kıtanın farklı güvenlik standartları ve sertifikaları var. Bu sesrtifikaları veren firmalardan 1 tanesi bile demezmi kask ömrü maksimum 5 yıldır. Biz sertifikamızı veriyoruz ama bu sertidika sadece 5 yıl için geçerli.

Son kullanma tarihi olan her ürünün yasal olarak üstünde bu tarihi belirtmesi gerekmekte iken nasıl olurda 5 sene ömür biçtiğiniz kasklarda böyle bir ibare olmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:51 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hemen merakınızı gideriyorum Yamaha Riding Akademi eğitmenlerinden Rahmi Barutçu
    Kendisi ile olabileek ilk diyaloğumda 3 sene de kask değişmemiz gerektiğinin dayanağını mutlaka sorucam. Bu arada Rahmi barutçunun eğitimlerini Lamatech olarak yapmaktadır
    Yamaha ise kendi şahsına honda gibi bir eğitimi olmadığı için autodrom da Rahmi beyin firmasından destek almakta. Hani Rahmi barutçuya yamaha eğitmeni demek bana biraz haksızlık gibi geldiği için bu bilgiyi de yazma ihtiyacı duydum.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Konuyu biraz hortlatayım. Yarın sabahtan fuara gidip gidip yüksek ihtimal Shoei Gt air 2 alma planım var,umarım kampanyalı güzel bir şey bulurum diyorum, bilgiler çok güzel, onca yıldır bildiğim birkaç yanlışı da gördüm, benim 3 yıllık nolan n87 kaskın aslında çöp olduğunu da şöyle açıklayayım ki diğer arkadaşlarla birlikte bana da ders olsun.

- Kaskı sıfır aldıktan yaklaşık 1 sene sonra eski motorumla bir kaza yapmıştım, yaklaşık 40-50 km civarı hızdayken halk otobüsünün perdelemesi sonucu yol kenarında dörtlüleri yakmış bir vitoya frenlesem de arkadan çarptım ve önce kask kameramın çarpması sonucu kafam camdan içeri girmişti çünkü kamera çene tarafında olduğu için önce çarpmıştı. Gerçekten korkutucu bir kaza, bende çok az bir boyun ağrısı ve motorumda çamurluk kırılması haricinde hiçbir hasar olmadı, aslında ben de bu konuda titiz olduğum halde nasıl olsa çok hız bir kaza değildi, önce kask buji gibi camı patlattı ya da motorda ne kafa demiri ne başka bir önemli sıkıntı olmadı diye önemsememiştim, üstüne 2 sene ve halen bu kaskı kullanıyorum, bir kumar oynuyormuşum resmen, sonuçta kafam içerdeyken o EPS malzeme ezildi ve öyle kaldı.

- bu süre zarfında da neredeyse her gün yaz kış motor kullanıyorum en az günde 1 saat kask takıyorum.

- kaskı sıkça da aynaya takıyorum ancak aynada bekleme süresi sadece 1-2 dakika ama bu da sıkıntılı bir hareket.

- kaskı da herhalde 2-3 defa yere düşürdüm çok önemli görünmese de kaza sonrası olan bu durum belki normal durumdan daha tehlikeli bir şey olabilir.

şimdi bu kaskı acil durumda artçı kaskı olarak kullanacaktım ama onu da düşünemiyorum. Bilgiler için teşekkürler, bilgili olduğumu sandığım konuda baya ihmalkarmışım ya da kendimi kandırmışım, ilk iş fuardan ya da başka bir yerden kask alacağım.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)