Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kask ömürleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    KILCAL ÇİZİKLEEER ahahaha ya abi kask diz hizasından yere düşmüş adam düşüren arkadaşına demediğini bırakmamış. ölümümün sorumlusu sensin demiş :D böyle bişey duydum kaskı düşüren arkadaşla bizzat konuştum.
    ha son kullanma tarihi var mıdır? yok mudur? bilemem ama
    1-kaza yapımış bir kaskı kullanmayın
    2-kaskınız karınız/kocanız dır! eşinize sahip çıkın
    3-hadi düşürdünüz diyelim kaskı triplere girmeyin arkadaş kılcak çizik ne kazada kaldırıma patlatcaksın o kaskı sen :D kılcak çizik oldu kafamı korimicak :d iyi bari yolda önceki kamyon taş fırlattı kaskına geldi ver 1000lira kask al yeni. hadi bu çok ekstrem durum farklı senaryolar olabilir kamyon taş fırlattı çatladı falan eyvallah çok sert gelebilir ama şöyle bi örnek olsun daha mantıklı enduro yaparken dala çarptın çizildi. aha ölüm riski var yeni kask al. hatta kaskı koruması için bi kask daha al :D neden? dala çarptın kılcak çizik var. kılcal çatlak olabilir.
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam doğadaki herşeyin belirli ömrü olduğu gibi, kaskların içindeki köpük yapının da belli bir ömrü vardır ancak kimisi 5 yıl dayanır kimisi 3 yıl dayanır kimisi 8 yıl dayanır onu bilemem.
    O yüzden genel itibariyle 5 yıl demişler sanırım, o efsane de oradan geliyor.
    Örnek vermek gerekirse motosiklete lastik alacağımız zaman üretim tarihine bakıyoruz dimi? Hiç kullanılmamış olsa bile şu an 2010 üretim tarihli bir lastik kösele haline gelmiştir durduğu yerde.
    Lastik ömrüne bakmamızın bir sebebi var ama.. Yanlış hatırlamıyorsam oksijen ile temas edince sertleşiyordu.. Ancak 2 adet kullanma tarihi var.. 1-fabrika çıkış 2-araca takılma tarihi.. 2010 tarihli fabrika şartlarında beklemiş bir lastik 2013 te üretilip araca takılmış olandan daha iyi durumda olabilir.. Oksijensiz ortamda beklemiş lastiğin son kullanma tarihi 4-5 sene olabiliyor.. Türkiyedeki raflardan 1-2 senelik olandan fazla olanı almamakta fayda var..

http://tires.about.com/od/Tire_Safet...Tire-Aging.htm

Kask için aynı bilgi yok ne yazık ki.. Referans noktanız da yanlış kauçuk ve EPS maddenin formülleri çok farklı.. O zaman plastik poşetleri katalım olaya 100 yıl sürüyor çözünmesi mesela..

Neyse biraz daha araştırdım.. EPS polistrenin genişletilmesiyle elde ediliyor.. %98 hareketsiz hava %2 polistren kısaca EPS denen şey.. Çok iyi bir izolasyon malzemesiymiş aynı zamanda..(köpük çay bardakları var ya işte bundan)

Non-biodegradable
    Discarded polystyrene does not biodegrade for hundreds of years and is resistant to photolysis

Wikipediadan bilgimiz bu da.. Doğada yüzlerce yıl çözünmüyor bu polistren denen malzeme..

http://en.wikipedia.org/wiki/Polystyrene

Daha detaylı açıklamayı anca kimya mühendisleri yapabilir sanıyorum

Ekleme:

http://www.achfoam.com/what-is-eps.aspx

Boşuna kasmışım o kadar adamlar aradığım herşeyi bir başlık altına yazmışlar..

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik ömrüne bakmamızın bir sebebi var ama.. Yanlış hatırlamıyorsam oksijen ile temas edince sertleşiyordu.. Ancak 2 adet kullanma tarihi var.. 1-fabrika çıkış 2-araca takılma tarihi.. 2010 tarihli fabrika şartlarında beklemiş bir lastik 2013 te üretilip araca takılmış olandan daha iyi durumda olabilir.. Oksijensiz ortamda beklemiş lastiğin son kullanma tarihi 4-5 sene olabiliyor.. Türkiyedeki raflardan 1-2 senelik olandan fazla olanı almamakta fayda var..

Kask için aynı bilgi yok ne yazık ki.. Referans noktanız da yanlış kauçuk ve EPS maddenin formülleri çok farklı.. O zaman plastik poşetleri katalım olaya 100 yıl sürüyor çözünmesi mesela..

Neyse biraz daha araştırdım.. EPS polistrenin genişletilmesiyle elde ediliyor.. %98 hareketsiz hava %2 polistren kısaca EPS denen şey.. Çok iyi bir izolasyon malzemesiymiş aynı zamanda..(köpük çay bardakları var ya işte bundan)

Non-biodegradable
    Discarded polystyrene does not biodegrade for hundreds of years and is resistant to photolysis

Wikipediadan bilgimiz bu da.. Doğada yüzlerce yıl çözünmüyor bu polistren denen malzeme..

Ekleme:

Senin yazman iyi oldu çünkü benim vereceğim cevapları benden önce verdin teşekkürler
    Evet lastik üreticileri lastiği üretirken raf ömrü ve maksimum kullanılacak yıl limitini verirler. Ama kask için hiçbir üretici herhangi bir yıl bilgisi vermiyor.
    Kılcal çatlağa gelince o konuyu da araştırmıştım öyle kasklar yere belli seviyelerden düşmesiyle kask çöp olmaz bunu da yazan yine Snell firması. kask ya gerçekten çok sert düşecek. Yada kask için en büyük sorun kafanız içindeyken düşücek . Kafanız içindeyken düşerseniz içindeki köpük tabaka sıkışıyor ve darbe emiciliğini kaybediyor.
    redlion999 bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Non-biodegradable

Ekleme:

hocam ben kesin konuşmadım zaten, sadece mantıklı olarak biraz fikir yürütmeye çalıştım.
    örneği de anlaşılır olması için verdim.
    senin de dediğin gibi 100 yıl da olsa sonuçta plastik poşetin bile bir ömrü var.
    demek istediğim sonuç olarak kaskın içindeki (bilimsel olarak adını bilmiyorum) köpük yapı zamanla bozuluyor.

xbuky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaş insanları anlamıyorum. Kulaktan duyma bilgiyi koşulsuz kabul ediyorlar, ama biri araştırıp bu bilginin tersini söyleyince aboooo...

Özellikle seleden kask düştü, eyvaahh değiştirmem lazım diyen insanları hiç hiç anlamıyorum. ( he bununda ben kanıtını bulamadım değiştirilmesi gerektiğinin, eğer ki varsa kesin bilginiz paylaşın da, kaskımı seleden düşürürsem değiştireyim )

kazasız sürüşler...

Motosikleti
    Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş insanları anlamıyorum. Kulaktan duyma bilgiyi koşulsuz kabul ediyorlar, ama biri araştırıp bu bilginin tersini söyleyince aboooo...

Özellikle seleden kask düştü, eyvaahh değiştirmem lazım diyen insanları hiç hiç anlamıyorum. ( he bununda ben kanıtını bulamadım değiştirilmesi gerektiğinin, eğer ki varsa kesin bilginiz paylaşın da, kaskımı seleden düşürürsem değiştireyim )

kazasız sürüşler...
    Değişmesi gerektiğinin değil ama değişmemesi gerektiğinin kanıtını sana gösterebilirim.
    Kaynak: Snell foundation

"I dropped my helmet! Do I have to go buy a new one?"

Generally the answer is probably not. Helmets are one-use items, but are quite durable otherwise, at least the ones we certify. Frequent dropping or spiking a helmet on the ground, or other hard surfaces may eventually degrade the helmet's performance. Similarly if the helmet falls to the ground at highway speeds unoccupied, the owner must be aware that some degradation may have occurred. In general, the real damage comes when the helmet contacts an object with a head inside. The Foundation recommends that if you are participating in an activity that requires that you wear a helmet, you avoid hitting stuff with your head. It can be difficult to readily determine if a helmet has been damaged, and the protective capabilities compromised without a thorough inspection by a trained professional. Some manufacturers may provide this service or direct you to these others that can perform these inspections. The Foundation recommends that if you suspect your helmet may be compromised, then replace it. If the helmet has been involved in an impact while in use, replace it.

Elimden geldiğince tercüme etmeye çalışiyim özet olarak.

Soru: Kaskımı elimden düşürdüm değiştirmem gerekiyormu.
    Cevap: Genellik cevap muhtemelen değiştirmeniz gerekmez. Kasklar tek kullanımlık üretilmektedirler fakat buna rağmen son derece dayanıklı şekilde üretilirler. Eğer kaskınız sıksık düşüyorsa yada delindiyse yada boş otool hızında yere düştüyse. kaskta hasar meydana gelmiş olabilir. Ama asıl önemli hasar kafanız kaskın içindeyken bir darbe almasıdır. vs vs vs

Yani ay kask elimden bel seviyesinden düştü kılcal çatlaklar oluşu bu çatlaklar büyüdü yarıldı o oldu bu oldu gibi bir şey yok. net ve açık adam yazmış boş otoban hızında düşerse. Ben çok ısrarla bekledim benim yazdıklarıma kanıtlı karşıt görüş gelsin diye ama maalesef henüz hala gelmedi.
    Sebebini söyliyim. Biz videolardan birilerini izliyoruz ve o videodaki kişi ne söylerse doğrudur kabul ediyoruz. Yada 5 yıllık motorcu abimiz arkadaşımız herşeyi doğru bilir zannediyoruz o ne derse onu yapıyoruz. Bu sorunlar zincirleme reaksiyon gidiyor. Kaymağını da önce üretici firma sonrada satıcı firmalar yiyor.
    xbuky, redlion999 ve Pain bunu beğendiler.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Bu 5 sene mevzusu bilinçli olarak çıkarılan bir mevzu. Yani her insana kaskını hangi ortamda nasıl kullanırsa ne kadar gider diye, ya da kaskın tam teknik her şeyini anlatmaktansa 5 yıl deyip geçiyorlar. E bir de kask satmak lazım tabii

Öncelikle iç köpük malzemeyi anlatayım. Bu köpük ısı yalıtımlarında da kullanılan EPS denilen malzemedir. Şimdi bu köpüğün özelliğini yitirmesi denilen şey zamanla köpük malzemenin sönerek düzlem yapısını ve dolayısıyla esnekliğini, kaza anındaki darbe emiciliğini kaybetmesidir. Ancak ham maddeleri aynı olmakla beraber üretim şekillerinin farklı olmasıyla ayrılan 2 çeşit köpük vardır. Biri eps diğer xps dir. Eps zamanla sönmez, üretiminden sonra son haline gelmeden önce bir parça söner, sonra ona hangi şekli verirseniz öyle kalır. Ancak elinizle basarsanız, zorlarsanız falan patlatır şeklini bozarsınız. Xps ise bir süre sonra şişirici gazının hava ile yer değiştirmesi sonucu söner ve düzleminde bozukluk oluşur. Darbe emiciliği özelliğini kaybeder. Kasklarda eps kullanılır.

Dış kabuğu da düzgün kullanım ile 5 yıldan çok daha uzun süre sizi idare edebilir.

Olaya bilimsel ve teknik açıdan yaklaşmak açıdan bunları yazıyoruz, yoksa arkadaşın dediği gibi kaskımızı 5 yıla da bırakmadan değiştirmek iyidir. Ama mesela benim 2007 yılında aldığım Shoei kaskımı toplamda 500km takmamışımdır, hala evde kutusunda duruyor. İddia ediyorum ki bu kask, kazadan koruma anlamında herhangi birinin 2 senedir sürekli kullandığı bir kasktan daha iyi durumda.
    tinerci bunu beğendi.

xbuky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki içini değiştirme durumu oluyor mu kasklarda? İç astar mıdır nedir satılıyor ya

Motosikleti
    Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu 5 sene mevzusu bilinçli olarak çıkarılan bir mevzu. Yani her insana kaskını hangi ortamda nasıl kullanırsa ne kadar gider diye, ya da kaskın tam teknik her şeyini anlatmaktansa 5 yıl deyip geçiyorlar. E bir de kask satmak lazım tabii

Öncelikle iç köpük malzemeyi anlatayım. Bu köpük ısı yalıtımlarında da kullanılan EPS denilen malzemedir. Şimdi bu köpüğün özelliğini yitirmesi denilen şey zamanla köpük malzemenin sönerek düzlem yapısını ve dolayısıyla esnekliğini, kaza anındaki darbe emiciliğini kaybetmesidir. Ancak ham maddeleri aynı olmakla beraber üretim şekillerinin farklı olmasıyla ayrılan 2 çeşit köpük vardır. Biri eps diğer xps dir. Eps zamanla sönmez, üretiminden sonra son haline gelmeden önce bir parça söner, sonra ona hangi şekli verirseniz öyle kalır. Ancak elinizle basarsanız, zorlarsanız falan patlatır şeklini bozarsınız. Xps ise bir süre sonra şişirici gazının hava ile yer değiştirmesi sonucu söner ve düzleminde bozukluk oluşur. Darbe emiciliği özelliğini kaybeder. Kasklarda eps kullanılır.

Dış kabuğu da düzgün kullanım ile 5 yıldan çok daha uzun süre sizi idare edebilir.

Olaya bilimsel ve teknik açıdan yaklaşmak açıdan bunları yazıyoruz, yoksa arkadaşın dediği gibi kaskımızı 5 yıla da bırakmadan değiştirmek iyidir. Ama mesela benim 2007 yılında aldığım Shoei kaskımı toplamda 500km takmamışımdır, hala evde kutusunda duruyor. İddia ediyorum ki bu kask, kazadan koruma anlamında herhangi birinin 2 senedir sürekli kullandığı bir kasktan daha iyi durumda.
    Yorumunuz için çok teşekkürler.Dediklerinize bende aynı şekilde kayılıyorum. Benim de bahsettiğim gibi isteyen isterse her ay kask değiştirsin ama neyin ne olduğunu bilerek özgür iradesi ile yapsın birilerinin verdiği yanlış bilgilere inanıp kensdini zorunlu hissderek değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:36 ----------

Alıntı xbuky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki içini değiştirme durumu oluyor mu kasklarda? İç astar mıdır nedir satılıyor ya
    Kask İç astarının herhangi bir koruyucu etkisi yoktur. İç astarın asıl amacı Eps maddesi ile kafamız arasına yumşak bir alan oluşturup hem konfor sağlamak hemde kaskın kafamıza daha fit bir şekilde uyumunu sağlamaktır. İç astar zamanla yıkadıkça söküp takıldıkça yıpranabilir ve vücut terinden dolayı hijyeni azalabilir. İç astarı değişmeniz hijyen açısından faydalı olur fakat koruyucu etki bakımından size bir kazancı olmaz.
    capozzz bunu beğendi.
    BETTER SWEAT THAN BLEED ( KAN AKMASINDANSA TER AKMASI ÇOK DAHA İYİDİR)
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    hiç kullanılmamış bir kaskın UYGUN DEPOLAMA ŞARTLARINDA bekleme süresi 5 yıldır..

e tabi birde uygunsuz depolama şartları var,adam bunu koymuşsa vitrine sabahdan akşama güneşi yer..

kaskın en önemli bölümü dış kabuğun altındaki katı köpükdür...bu köpük arabalardaki hava yastıkları ile aynı mantıkla darbeyi emer

eğer köpük sertleşmiş ise darbeyi ememez,veya daha önce birkez darbe emmiş ise artık darbe emme özelliği bitmişdir..

motorun selesinden bile yere düşse köpüğün özelliğini bir miktar yitirdiği söylenir..

lakin bırakın garibanı öğrenciyi,parası çok olanın da veya motor eğitmenlerinin de yere düştü diye kaskı çöpe attıklarına şahit olmadım

ortalama bir kask 150 ila 600 tl arası..max 3 hadi 4 yılda bir kaskı yenilemeliyiz çok para değil yahu nerelere harcamıyoruz ki..

vejihi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ninja 250r, Honda CBR 600FA, Yamaha MT-07
    Şimdi öncelikle bu iş siyah-beyaz ya da 1 ile 0 arasındaki bağlantı gibi bir şey değil. Siyahla beyaz arasında grinin binbir tonu 0 ile 1 arasında da sonsuz sayı var. Kaskın kullanım ömrü de pek çok parametreye dayanıyor. Yani 5 yıl %100 performans verir, 5 yılı 1 gün geçtiğinde "aha kafan yere değdiği anda s.çtın" gibi bir durum söz konusu değil.

Misal; bir restoranda, tüm kuryelerin ortak kullandığı, gelişigüzel ortaya atılan çoğu zaman kafaya şapka gibi oturtulan (alttan sigara içmek suretiyle...) defalarca düşürülen, sadece ceza yememek için kullanılan bir aksesuar olarak görülen ve davranılan bir kask ile, çok titiz birisi tarafından kullanılan, her kullanımdan sonra temizlenip, sürekli kuru ortamda kılıfı ile saklanan bir kaskın kullanım ömrünün aynı olmayacağı konusunda da hemfikiriz herhalde.

Bu surumda Snell (bildiğiniz gibi herhangi bir markaya bağlı olmayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur) amca ne demiş bir ona bakalım.

Hatta buraya da alıntı yapayım:

"Why should you replace your helmet every five years?

The five-year replacement recommendation is based on a consensus by both helmet manufacturers and the Snell Foundation. Glues, resins and other materials used in helmet production can affect liner materials. Hair oils, body fluids and cosmetics, as well as normal "wear and tear" all contribute to helmet degradation. Petroleum based products present in cleaners, paints, fuels and other commonly encountered materials may also degrade materials used in many helmets possibly degrading performance. Additionally, experience indicates there will be a noticeable improvement in the protective characteristic of helmets over a five-year period due to advances in materials, designs, production methods and the standards. Thus, the recommendation for five-year helmet replacement is a judgment call stemming from a prudent safety philosophy."

Yani kısaca diyor ki; bu 5 yıllık süre kask üreticilerinin ve bizim ortak verdiğimiz bir "tavsiyedir". Ki bu "recommendation" muhtemelen, "hadi 3 olsun, yok lan 3 çok az kimseye yediremeyiz, tamam lan o zaman 7 olsun, oha o zaman biz nerden ekmek yiyecez, tamam lan tamam orta olsun 5 diyelim..." şeklindeki bir diyalogtan ziyade, belli kullanıcı profillerinin incelenmesi, kaskların maruz kaldığı dış etkenlerin kask üzerindeki etkilerinin araştırılması, kazalarda oluşan (hem kask hem kullanıcılarda) hasarın tespiti ile elde edilen bulguların belli bir sistematik ve bilimsel bir çalışma sonucu oluşturduğu istatistiki verilere dayanmaktadır. (çok şükür ki her yer Türkiye değil)
    Zaten çok kısa bir açıklama da yapmış efendiler, ihtiyacı olan gugıl translate amcadan yardım alsın...

En nihayetinde de demiş ki; bu "tavsiye!" (kanun değil, kural değil) belli bir güvenlik felsefesinin sonucu, ihtiyatlı olmak adına verilmiş bir karara dayanmaktadır. Yani yine ecnebilerin sıkça kullandığı "to be on the safe side" (güvenli tarafta olmak diyebiliriz ya da bizdeki (tam olmasa da) benzer kullanımı olarak, "her ihtimale karşı" olarak çevirebiliriz) mantalitesine dayanıyor.

Yani sen diyebilirsin ki: "Arkadaş! Ben kaskıma gözüm gibi baktım, tüm dış etkenlerden korumak için canımı dişime taktım çalıştım didindim, kendim giymedim ona giydirdim, kendime paraya kıyıp da alamadığım kimyasallarla bakım yaptım, bırak betonu yatağımın üzerine bile düşürmedim, o vakit ben bunu 5 değil 15 sene kafamda taşırım."

Ee olabilir, belki de haklısındır ne diyeyim, sonuçta kimse birebir senin kullanım şeklini ve kullandığın koşulları bilemez, verilen rakamlar, yukarıda da belirttiğim gibi genel bir kanı oluşturmak amacıyla ortalama bir profil, yani uç kullanıcılardan ziyade "yığın"ın bulunduğu alan, göz önüne alınarak ve "to be on the safe side"da olmak için verilen tavsiyeler, değerler. Ama bir yandan da her maddenin bir "kullanım ömrü"nün olduğunu (kullanım ömrü diyorum doğada bilmem kaç bin senede çözünür falan demiyorum) gerçeğini de aklından çıkarma der geçerim. Kafa senin kafan, para senin paran: "use at your own risk".
    mithrelios bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı CHaTaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değişmesi gerektiğinin değil ama değişmemesi gerektiğinin kanıtını sana gösterebilirim.
    Kaynak: Snell foundation

"I dropped my helmet! Do I have to go buy a new one?"

Generally the answer is probably not. Helmets are one-use items, but are quite durable otherwise, at least the ones we certify. Frequent dropping or spiking a helmet on the ground, or other hard surfaces may eventually degrade the helmet's performance. Similarly if the helmet falls to the ground at highway speeds unoccupied, the owner must be aware that some degradation may have occurred. In general, the real damage comes when the helmet contacts an object with a head inside. The Foundation recommends that if you are participating in an activity that requires that you wear a helmet, you avoid hitting stuff with your head. It can be difficult to readily determine if a helmet has been damaged, and the protective capabilities compromised without a thorough inspection by a trained professional. Some manufacturers may provide this service or direct you to these others that can perform these inspections. The Foundation recommends that if you suspect your helmet may be compromised, then replace it. If the helmet has been involved in an impact while in use, replace it.

Elimden geldiğince tercüme etmeye çalışiyim özet olarak.

Soru: Kaskımı elimden düşürdüm değiştirmem gerekiyormu.
    Cevap: Genellik cevap muhtemelen değiştirmeniz gerekmez. Kasklar tek kullanımlık üretilmektedirler fakat buna rağmen son derece dayanıklı şekilde üretilirler. Eğer kaskınız sıksık düşüyorsa yada delindiyse yada boş otool hızında yere düştüyse. kaskta hasar meydana gelmiş olabilir. Ama asıl önemli hasar kafanız kaskın içindeyken bir darbe almasıdır. vs vs vs

Yani ay kask elimden bel seviyesinden düştü kılcal çatlaklar oluşu bu çatlaklar büyüdü yarıldı o oldu bu oldu gibi bir şey yok. net ve açık adam yazmış boş otoban hızında düşerse. Ben çok ısrarla bekledim benim yazdıklarıma kanıtlı karşıt görüş gelsin diye ama maalesef henüz hala gelmedi.
    Sebebini söyliyim. Biz videolardan birilerini izliyoruz ve o videodaki kişi ne söylerse doğrudur kabul ediyoruz. Yada 5 yıllık motorcu abimiz arkadaşımız herşeyi doğru bilir zannediyoruz o ne derse onu yapıyoruz. Bu sorunlar zincirleme reaksiyon gidiyor. Kaymağını da önce üretici firma sonrada satıcı firmalar yiyor.
    Bakın ben burda sneel açıklmasına hiç yorum katmadan tercüme etmiştim elimden geldiği dilimin döndüğünce

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Alıntı vejihi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi öncelikle bu iş siyah-beyaz ya da 1 ile 0 arasındaki bağlantı gibi bir şey değil. Siyahla beyaz arasında grinin binbir tonu 0 ile 1 arasında da sonsuz sayı var. Kaskın kullanım ömrü de pek çok parametreye dayanıyor. Yani 5 yıl %100 performans verir, 5 yılı 1 gün geçtiğinde "aha kafan yere değdiği anda s.çtın" gibi bir durum söz konusu değil.

Misal; bir restoranda, tüm kuryelerin ortak kullandığı, gelişigüzel ortaya atılan çoğu zaman kafaya şapka gibi oturtulan (alttan sigara içmek suretiyle...) defalarca düşürülen, sadece ceza yememek için kullanılan bir aksesuar olarak görülen ve davranılan bir kask ile, çok titiz birisi tarafından kullanılan, her kullanımdan sonra temizlenip, sürekli kuru ortamda kılıfı ile saklanan bir kaskın kullanım ömrünün aynı olmayacağı konusunda da hemfikiriz herhalde.

Bu surumda Snell (bildiğiniz gibi herhangi bir markaya bağlı olmayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur) amca ne demiş bir ona bakalım.

Hatta buraya da alıntı yapayım:

"Why should you replace your helmet every five years?

The five-year replacement recommendation is based on a consensus by both helmet manufacturers and the Snell Foundation. Glues, resins and other materials used in helmet production can affect liner materials. Hair oils, body fluids and cosmetics, as well as normal "wear and tear" all contribute to helmet degradation. Petroleum based products present in cleaners, paints, fuels and other commonly encountered materials may also degrade materials used in many helmets possibly degrading performance. Additionally, experience indicates there will be a noticeable improvement in the protective characteristic of helmets over a five-year period due to advances in materials, designs, production methods and the standards. Thus, the recommendation for five-year helmet replacement is a judgment call stemming from a prudent safety philosophy."

Yani kısaca diyor ki; bu 5 yıllık süre kask üreticilerinin ve bizim ortak verdiğimiz bir "tavsiyedir". Ki bu "recommendation" muhtemelen, "hadi 3 olsun, yok lan 3 çok az kimseye yediremeyiz, tamam lan o zaman 7 olsun, oha o zaman biz nerden ekmek yiyecez, tamam lan tamam orta olsun 5 diyelim..." şeklindeki bir diyalogtan ziyade, belli kullanıcı profillerinin incelenmesi, kaskların maruz kaldığı dış etkenlerin kask üzerindeki etkilerinin araştırılması, kazalarda oluşan (hem kask hem kullanıcılarda) hasarın tespiti ile elde edilen bulguların belli bir sistematik ve bilimsel bir çalışma sonucu oluşturduğu istatistiki verilere dayanmaktadır. (çok şükür ki her yer Türkiye değil)
    Zaten çok kısa bir açıklama da yapmış efendiler, ihtiyacı olan gugıl translate amcadan yardım alsın...

En nihayetinde de demiş ki; bu "tavsiye!" (kanun değil, kural değil) belli bir güvenlik felsefesinin sonucu, ihtiyatlı olmak adına verilmiş bir karara dayanmaktadır. Yani yine ecnebilerin sıkça kullandığı "to be on the safe side" (güvenli tarafta olmak diyebiliriz ya da bizdeki (tam olmasa da) benzer kullanımı olarak, "her ihtimale karşı" olarak çevirebiliriz) mantalitesine dayanıyor.

Yani sen diyebilirsin ki: "Arkadaş! Ben kaskıma gözüm gibi baktım, tüm dış etkenlerden korumak için canımı dişime taktım çalıştım didindim, kendim giymedim ona giydirdim, kendime paraya kıyıp da alamadığım kimyasallarla bakım yaptım, bırak betonu yatağımın üzerine bile düşürmedim, o vakit ben bunu 5 değil 15 sene kafamda taşırım."

Ee olabilir, belki de haklısındır ne diyeyim, sonuçta kimse birebir senin kullanım şeklini ve kullandığın koşulları bilemez, verilen rakamlar, yukarıda da belirttiğim gibi genel bir kanı oluşturmak amacıyla ortalama bir profil, yani uç kullanıcılardan ziyade "yığın"ın bulunduğu alan, göz önüne alınarak ve "to be on the safe side"da olmak için verilen tavsiyeler, değerler. Ama bir yandan da her maddenin bir "kullanım ömrü"nün olduğunu (kullanım ömrü diyorum doğada bilmem kaç bin senede çözünür falan demiyorum) gerçeğini de aklından çıkarma der geçerim. Kafa senin kafan, para senin paran: "use at your own risk".
    Görüyorum ki sizin gibi pekçok kişi bu konuda bilinçlenmiş. Fakat hala hiçbir kaynak belirtmeksizin ki çzellikle istiyorum kaskın ömrü 5 senedir diyen arkadaşlardan bir kanıt henüz halen göremedim. Snell ki özellikle yazmıştım kaskın ömrü biter demiyor. kask koroyuculuğu azalabilir. kaskın ömrü biter de demiyo adamlarr o kadar ucu açık konuşmuşki kask koruyuculuğu azalabilir.5 sene de de zatan kask teknolojisi gelişir siz en iyisi yeni kask alın. Demiş snell. Bu arada snell para amacı gütmüyor değil bu sertifikaları vermek için markadalardan para alıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç kullanılmamış bir kaskın UYGUN DEPOLAMA ŞARTLARINDA bekleme süresi 5 yıldır..

e tabi birde uygunsuz depolama şartları var,adam bunu koymuşsa vitrine sabahdan akşama güneşi yer..

kaskın en önemli bölümü dış kabuğun altındaki katı köpükdür...bu köpük arabalardaki hava yastıkları ile aynı mantıkla darbeyi emer

eğer köpük sertleşmiş ise darbeyi ememez,veya daha önce birkez darbe emmiş ise artık darbe emme özelliği bitmişdir..

motorun selesinden bile yere düşse köpüğün özelliğini bir miktar yitirdiği söylenir..

lakin bırakın garibanı öğrenciyi,parası çok olanın da veya motor eğitmenlerinin de yere düştü diye kaskı çöpe attıklarına şahit olmadım

ortalama bir kask 150 ila 600 tl arası..max 3 hadi 4 yılda bir kaskı yenilemeliyiz çok para değil yahu nerelere harcamıyoruz ki..
    Uygun şartlarda kaskın bekleme süresi 5 senedir demişsiniz. Bu bilgiyi veren kayağı merka ediyorum. Ben bu kadar araştırdım böyle bir bilgiye rastalayamadım. Eğer bize bu kaynağı paylaşırsanız çok mutlu olurum. Ben size pek çok kaynak gösterebilirim ki kaskın faturası kesildikten sonra 5 yıl garanti süresi vardır. garanti diyorum garanti bitmesi demek kask çöp demek te değildir. Motorunuzun garantisi bitince çöpe atmıyorsunuzdur umarım
    tinerci bunu beğendi.
    BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEK EN İYİSİDİR: BİLMEYİP DE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

Motosikleti
    Uygun şartlarda kaskın bekleme süresi 5 senedir demişsiniz. Bu bilgiyi veren kayağı merka ediyorum. Ben bu kadar araştırdım böyle bir bilgiye rastalayamadım. Eğer bize bu kaynağı paylaşırsanız çok mutlu olurum. Ben size pek çok kaynak gösterebilirim ki kaskın faturası kesildikten sonra 5 yıl garanti süresi vardır. garanti diyorum garanti bitmesi demek kask çöp demek te değildir. Motorunuzun garantisi bitince çöpe atmıyorsunuzdur umarım

siz araştırdınız bende bugüne kadar katıldığım motosiklet güvenli sürüş eğitimlerinde bir çok hocadan bunu kulaklarımla bizzat işittim..

ayrıca araştırma dediğiniz eğer google da gezinmek ise şu bilgiye milyon defa rastlarsınız

Motosiklet kaskın yapısı
    Kask içinde, başınızın bir kaza durumunda alacağı darbeyi azaltmak için harika bir malzeme olan polistiren bölüm mevcuttur. Ama malzeme zamanla etkinliğini azaltır.
    Araştırmalar, polistirenin, basit buharlaşma nedeniyle etkinliğini yılda % 2 kaybettiğini göstermiştir. Yani basit bir hesap ile, 5 yıl içinde % 10 , 10 yıl içinde ise % 20 kaybeder.

Kaskınızın ömrünü belirleyen etkenler ve ömrünü uzatacak bazı ipuçları:
    · Kullanmadığınız zamanlarda, karanlık ve kuru bir yerde (örneğin bir dolap) içinde kaskınızı saklayın
    · Mümkün olduğunca yakıt tankı üzerine kaskınızı koymayın (aynaya da takmayın ve eldivenizi,bufunuzu da içine koymayın denilir)
    · Kaskın dışını su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Ancak içine su girmemesine dikkat edin.
    · Kaskını düşürürseniz, bunu önemsemeli ve değiştirmeyi düşünmelisiniz

kask ile motosikletin genelini kıyaslamanızda yanlış örnekleme olmuş hocam..
    motosikletin birçok sarf malzemesi periyodik değiştirilir,kaza yapsanız tamir edilir..

ama kaskı tamir etmek veya 10 yıl kullanıcam diye zorlamak sizcede çok mantıksız değilmi ? bu kadar pahalı birşeymidir bu meret

Motosikleti
    siz araştırdınız bende bugüne kadar katıldığım motosiklet güvenli sürüş eğitimlerinde bir çok hocadan bunu kulaklarımla bizzat işittim..

ayrıca araştırma dediğiniz eğer google da gezinmek ise şu bilgiye milyon defa rastlarsınız

Motosiklet kaskın yapısı
    Kask içinde, başınızın bir kaza durumunda alacağı darbeyi azaltmak için harika bir malzeme olan polistiren bölüm mevcuttur. Ama malzeme zamanla etkinliğini azaltır.
    Araştırmalar, polistirenin, basit buharlaşma nedeniyle etkinliğini yılda % 2 kaybettiğini göstermiştir. Yani basit bir hesap ile, 5 yıl içinde % 10 , 10 yıl içinde ise % 20 kaybeder.

Kaskınızın ömrünü belirleyen etkenler ve ömrünü uzatacak bazı ipuçları:
    · Kullanmadığınız zamanlarda, karanlık ve kuru bir yerde (örneğin bir dolap) içinde kaskınızı saklayın
    · Mümkün olduğunca yakıt tankı üzerine kaskınızı koymayın (aynaya da takmayın ve eldivenizi,bufunuzu da içine koymayın denilir)
    · Kaskın dışını su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Ancak içine su girmemesine dikkat edin.
    · Kaskını düşürürseniz, bunu önemsemeli ve değiştirmeyi düşünmelisiniz

kask ile motosikletin genelini kıyaslamanızda yanlış örnekleme olmuş hocam..
    motosikletin birçok sarf malzemesi periyodik değiştirilir,kaza yapsanız tamir edilir..

ama kaskı tamir etmek veya 10 yıl kullanıcam diye zorlamak sizcede çok mantıksız değilmi ? bu kadar pahalı birşeymidir bu meret
    Benim zamanında araştırdığım bilgilere göre uygun koşullar ile Eps sonsuz ömürlü bir malzemedir. yani her yıl %2 kaybettiğini yetkili biryerden duymadım.
    Sürüş derslerini veren hocalar tabiki bilgilidir ama o kişilerin uzmanlık alanı trafikte ne kadar güvenli ilerleneceğidir. Bana dersen ki eps üreten kimyager bunu dedi yada bu kaskı üreten firma 5 sene sonra kaskını değiştir dedi tamam anlarım. Ama hiçbir kask üreticisi yada güvenlik sertifikası veren firma asla demiyorki üretimden 5 sene sonra kask değiştir. Yada raf ömrü şu kadar bu süre biterse çöp diyen biryer hiç duymadım. Evet kaskı kullanımı hakkında verdiğiniz bilgiler doğru ben de bu bilgilerin aynısını başka konuda vermiştim. Çünkü EPS malzemesinin en büyük özelliği ezildikten sonra geri gelmemesi eğer kaskın içini biryere takar ve bu bölümü ezerseniz o bölge güvenliğini yitirir. Zaten eps malzemesinin de en büyük kullanım sebebidir darbe geldikten sonra geri gelmemesi böylece kafamız kaskın içinde top gibi sekmez
    Ben garantiyi kıyaslamak için yapmadım sadece şunu belirtmek istedim garanti süresinin bitiminin kaskın ömrünün bittiği anlamına gelmez.
    Başka bir topicte yada bu topicte kaskın düşmesi konusunu da yazmıştım. Snell derki kaskınız düştümü kaskınızı değiştirmenize gerek yoktur. Kaskınız kafanız içindeyken düşerse yada boş otoban hızında düşerse kaskınızı değiştirmelisiniz.
    Benim bu topic i açma sebebim tamamen biliçlendirme amaçlı çünkü ortalıkta sürekli kask rafta 2 sene durmuş kaskın 3 sen ömrü kamış gibi laflar doanıyor bu hem satıcıya haksızlık hem alıcıya. Herkes bilinçlensin. ister her ay kaskını değiştirsin ister kaskının güvenliğinin bitiğini düşündüğü zaman. özgür irade ile. birilerinin bize verdiği yanlış bilgiler ile değil

Motosikleti
    aslında kaskın ömrünü tamamladığının en büyük ispatı kafanıza artık bol gelmesidir..

bu demektir ki içerideki köpüğün hacmi küçülmüş yani sertleşmiştir..

satın aldığınızda kafanızı nispeten sıkan kask artık serbestçe oynuyorsa (sağa sola değilde,kaşlarınıza değecek kadar öne geliyorsa) değişim vakti geldi demektir..

yazdıklarıma yine güvenmeyip doğrulama mı isterseniz saygı duyarım

Motosikleti
    aslında kaskın ömrünü tamamladığının en büyük ispatı kafanıza artık bol gelmesidir..

bu demektir ki içerideki köpüğün hacmi küçülmüş yani sertleşmiştir..

satın aldığınızda kafanızı nispeten sıkan kask artık serbestçe oynuyorsa (sağa sola değilde,kaşlarınıza değecek kadar öne geliyorsa) değişim vakti geldi demektir..

yazdıklarıma yine güvenmeyip doğrulama mı isterseniz saygı duyarım
    Ben kimseden ukalalık olsun diye doğrulama istemedim istememde. Ben sadece genel bir yanlış bilgi var ve bunu herkes doğru zannedip söylüyor. Bu sebepden dolayı bu bilgileri nerden aldıklarını merak ederim. tabiki bende yanlış bilgim varsa bu yanlış bilgilerimi doğrulamak isterim. Bence karşı görüşlerin olması da çok güzel. Karşılıklı tartışarak doğruları bulmak bilmeyen insanlara faydalı olmak çok memnun edici bir duygu.

Sizin cevabınıza gelince. evet haklısınız asla kafanıza bol gelen kaskı takmamalısınız. Bol olan bir kaskın güvenliği son derece azdır. Ama kafanıza bol gelme sebebi içinde yanağınıza denk gelen pedlerin yumuşaması ile meydana gelme olasılığı çok yüksektir. Eğer kaskınız çok değerli ise bu yanak pedlerini değiştirdiğinizde büyük olasılıkla kafanıza tekrar uyacaktır.
    tinerci bunu beğendi.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Dostum, uzun yıllar yapı kimyasalları ve ısı yalıtım sıva malzemeleri üretimi ile ilgilendim. Eps denilen malzemenin doğru kullanım ile sınırsız ömrü vardır. Durduğu yerde yoğunluğunu ve şeklini kaybetmez. Eps ile karıştırılan xps denilen malzemede senin dediğin oluyor. Bu ikisinin ham maddeleri aynıdır ama üretim şekilleri değişiktir. Eps elastik olurken, xps serttir, zaten yalıtım malzemesinin sert olması gereken yerde xps kullanılır. Xps nin çok bir darbe emici özelliği de yoktur, darbeyi eps emer dolayısıyla kasklarda eps kullanılır.

Eps "genleştirme" yöntemiyle üretilir, üretiminde kullanılan genleştirici gaz çok kısa sürede hava ile yer değişimi yapar, bu esnada %01 lik bir boyut değişimi yaşar ve bundan sonra eps yapısal ve özellik olarak (dış etkene maruz kalmazsa) bir değişim yaşamaz. Xps ise (haddanede üretilen çelik levha gibi) bir hat boyunca "çektirilerek" üretilir, çektirmede kullanılan gaz xps içinde kalır ve özelliğini o gaz verir, ancak yıllar içinde gaz xps hücrelerinden yavaşça sızar ve hacim daralmasına ve şekil bozukluğuna, dolayısıyla kullanım amacı özelliğini kaybetmesine sebep olur.

Yani doğru depolama halinde eps nin (sadece eps de değil aslında kaskın petrol ürünü olan tüm aksamlarında) kullanım ömrü sınırsızdır. Doğru depolama nedir? => Güneş görmeyecek, oda sıcaklığında, oda neminde, kutusunda ve darbe görmeden.

Ha bütün bu bahsettiklerim işin bilimsel kısmı yani deney ortamında bu mümkün. Ama gerçek hayat deney ortamı gibi olmaz. Kaskı kafana her giydiğinde, otursun diye her şöyle bi çekiştirdiğinde o eps ye dış etken uygulamış oluyorsun. Her güneşe çıktığında, her aşırı ısı değişiminde dış kabuğa zarar vermiş oluyorsun. İşte bu 5 yıl meselesi oradan geliyor, adamlar bir ortalama yapmışlar. Ben almışım 8 yıl önce kaskı, 10 gün kullanmışım sonra kutusunda evde tutmuşum (zaten kullanmayı düşünmüyorum ama), o kask şu an kullandığım kaskımdan daha sağlıklı aslında

Bir de hala mevzuyu anlamayıp "paran ne kıymetliymiş" diyenler var. Burda malzemenin yapısını, hangi şekilde kullanırsan ne olurunu konuşuyoruz, mevzu bu.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    yurt dışı, kask üretici firmalar yada herhangi bir yetkili kaynakta hiç kullanılmasa bile zamanla sertleşir diye bir ibare yok. Bazı test firmaları kullanıldıktan sonra 5 yıl diyor ve malzemenin bozulma sebeplerini ise zaman değil az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı gösteriyor. Bazı namıdeğer kask firmaları da üretildiği değil kaskın ilk kullanıldığı tarihten sonra 5 yıl garanti veriyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:46 ----------

Kaza yapılan kaskın kullanılması gibi bir şey sözkonusu bile olamaz. Ama yine bizlere sürekli söylenen kask elinizden yere düşse bile değiştirmek gerekir tezinin de doğru olmadığını söyleyen birçok kurum var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:49 ----------

Fiberglass malzemenin deforme olacağını ne düşünüyorum ne de inanıyorum. Çünkü denizdeki teknelerin çoğu fiberglass ve kasklardan çok daha kötü koşullardalar ama buna rağmen çok uzun yıllar çatlamadan patlamadan duruyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

Bu kadar emin konuştuğunuza göre bu konuyu destekliyecek birçok veriniz vardır. Çünkü bunun aksini söyleyen birçok yazıyı ben size kaynakları ile paylaşabilirim. eğer sizde karşıt görüşünüzün dayanaklarını bize gösterirseniz memnun oluruz

Rafta duran kask için pek bir bilgim yok birşey diyemem o konuda.
    Fakat 10 yıllık bir kask zamanla eskiyor ve o şekildeki kaskları görüyorsunuz kafada duruşu bile pek güvenli değil o yüzden bende 3 yılda bir kaskımı hep değiştiririm...
    Elden düşürdünüz diye kask değiştirilmez bence. Tabikide bu arada kask 10 - 20 metreden aşağı düşmediyse...
    Kaza yapmış kaska gelirsek eğerki o kask parçalanmamış ve hala tek parça ise evinizdede müsaid alan var ise içindeki pedleri vs çıkartıp güzel bir saksı yapabilirsiniz yada başka bir obje ama birdaha kafanıza takılmamak üzere yeni kask alıncaktır...
    Fiberglass tekne demişsiniz o tekneler her sene deli paralara bakımlara giriyor üzerilerine sürülen ilaçlar bakım ürünleri vs vs derken doğal olarak hiç bir şekilde zarar görmüyor ömrü çok uzun oluyor. Bu bakımların hiçbirini kaskımıza yapmıyoruz ve doğal olarak fiberglass madde aşınmaya başlıyor.

Motosikleti
    Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum, uzun yıllar yapı kimyasalları ve ısı yalıtım sıva malzemeleri üretimi ile ilgilendim. Eps denilen malzemenin doğru kullanım ile sınırsız ömrü vardır. Durduğu yerde yoğunluğunu ve şeklini kaybetmez. Eps ile karıştırılan xps denilen malzemede senin dediğin oluyor. Bu ikisinin ham maddeleri aynıdır ama üretim şekilleri değişiktir. Eps elastik olurken, xps serttir, zaten yalıtım malzemesinin sert olması gereken yerde xps kullanılır. Xps nin çok bir darbe emici özelliği de yoktur, darbeyi eps emer dolayısıyla kasklarda eps kullanılır.

Eps "genleştirme" yöntemiyle üretilir, üretiminde kullanılan genleştirici gaz çok kısa sürede hava ile yer değişimi yapar, bu esnada %01 lik bir boyut değişimi yaşar ve bundan sonra eps yapısal ve özellik olarak (dış etkene maruz kalmazsa) bir değişim yaşamaz. Xps ise (haddanede üretilen çelik levha gibi) bir hat boyunca "çektirilerek" üretilir, çektirmede kullanılan gaz xps içinde kalır ve özelliğini o gaz verir, ancak yıllar içinde gaz xps hücrelerinden yavaşça sızar ve hacim daralmasına ve şekil bozukluğuna, dolayısıyla kullanım amacı özelliğini kaybetmesine sebep olur.

Yani doğru depolama halinde eps nin (sadece eps de değil aslında kaskın petrol ürünü olan tüm aksamlarında) kullanım ömrü sınırsızdır. Doğru depolama nedir? => Güneş görmeyecek, oda sıcaklığında, oda neminde, kutusunda ve darbe görmeden.

Ha bütün bu bahsettiklerim işin bilimsel kısmı yani deney ortamında bu mümkün. Ama gerçek hayat deney ortamı gibi olmaz. Kaskı kafana her giydiğinde, otursun diye her şöyle bi çekiştirdiğinde o eps ye dış etken uygulamış oluyorsun. Her güneşe çıktığında, her aşırı ısı değişiminde dış kabuğa zarar vermiş oluyorsun. İşte bu 5 yıl meselesi oradan geliyor, adamlar bir ortalama yapmışlar. Ben almışım 8 yıl önce kaskı, 10 gün kullanmışım sonra kutusunda evde tutmuşum (zaten kullanmayı düşünmüyorum ama), o kask şu an kullandığım kaskımdan daha sağlıklı aslında

Bir de hala mevzuyu anlamayıp "paran ne kıymetliymiş" diyenler var. Burda malzemenin yapısını, hangi şekilde kullanırsan ne olurunu konuşuyoruz, mevzu bu.
    Eps malzemesi hakkında bu kadar detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Zatan bu EPS malzemesi otomobil sektöründe de kullanılıyor bildiğim kadarı ile darbe emici olarak tamponlarda ve bazı bölgelerinde. Ben bu güne kadar hiç duymadım abi 5 sene geçti senin tamponun ömrü bitti değişelim diyen. heralde bir usta ınu dese kafasına çekici yer .

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:44 ----------

Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rafta duran kask için pek bir bilgim yok birşey diyemem o konuda.
    Fakat 10 yıllık bir kask zamanla eskiyor ve o şekildeki kaskları görüyorsunuz kafada duruşu bile pek güvenli değil o yüzden bende 3 yılda bir kaskımı hep değiştiririm...
    Elden düşürdünüz diye kask değiştirilmez bence. Tabikide bu arada kask 10 - 20 metreden aşağı düşmediyse...
    Kaza yapmış kaska gelirsek eğerki o kask parçalanmamış ve hala tek parça ise evinizdede müsaid alan var ise içindeki pedleri vs çıkartıp güzel bir saksı yapabilirsiniz yada başka bir obje ama birdaha kafanıza takılmamak üzere yeni kask alıncaktır...
    Fiberglass tekne demişsiniz o tekneler her sene deli paralara bakımlara giriyor üzerilerine sürülen ilaçlar bakım ürünleri vs vs derken doğal olarak hiç bir şekilde zarar görmüyor ömrü çok uzun oluyor. Bu bakımların hiçbirini kaskımıza yapmıyoruz ve doğal olarak fiberglass madde aşınmaya başlıyor.
    Ben bu konuyu açarken forumda gördüğüm insanların yanlış bildiği bilgiler ile diğer insanlara bilgi vermeleriydi. kask rafta beklememiş olsun, üretildikten sonra 5 sene ömrü var vs gibi. Şimdi dar bütçeli bir arkadaş iyi bir kaskı 2013 model oduğu için uygun fiyata alabilecekken bu forumlarda okuduğu yanlış bilgiler yüzünden aynı paraya daha az koruyan ama daha yeni üretim bir kask alıyor.

Teknelerde verdiğim örneğe gelince benim 4,50 boyunda 25 beygirlik amatör balık tutmak için yazları kullandığım bir teknem var. buna ne bakım yapılıuyr nede başka bir şey ve bunun gibi sahilde yüzlercesi var. 365 açık havada, yazın sürekli tuzlu suda güneşin altında.dalgalı havada sürekli darbe alarak ilerliyor. Çocuklarım içinde zıplıyor atlıyor. daha ne olsun . onlar bile sapasağlam duruyolar.

Yorumunuz için teşekkürler. Devir büyük firmaların satış taktikleri ile satış yapma devri. Bir insanı en çok ne ile korkutursunuz ya kendi hayatı yada sevdiklerinin hayatı ile korkutursunuz. İşte asıl iş burda bizi kendi hayatımız ile korkutup firmalar satışlarını arttırıyorlar. Bunun yanında ben kasklarımı 2 seneden fazla kullanmam. bazen bir sene bile kullandığım olmuştur.Ama sebebi asla bunun vakti doldu güvenliği biti değil. yeni bir model kask görmüşümdür hoşuma gitmiştir.

Tekrar ana fikrimi söyliyim. Kask hakkındaki doğruları herkes bilsin ondan sonra değiştirmek isteyen 1 ayda değiştirsin isteyen daha uzun yıllar kullansın. Ama bunu kendi özgür iradesi ile yapsın. birilerinin söylediği söylemlerden korkarak değil.
    berkcigdem bunu beğendi.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    o değilde ben kaskıma iyi baktığımı düşünüyorum,genelde araçtan inince ve kullanmadığım zaman kılıfında durur,5 seneyi geçti hala cillop gibi tertemiz.bu süre içinde toplamda 1-2 yıl kullanılmıştır diyebilirim.şimdi insan bu kask varken yeni kask alayım mı,almayayım mı diye içinden geçirmiyor değil tamam istiyorum ama bir yandanda kenara atmayada kıyamıyor insan.
    ayrıca maddiyat faktörüde var,piyasada iyi denilebilecek orta seviye kask lar bile 400-500TL den başlıyor,motosiklet kullanımı için önemli ama bir tarafdan aile ekonomiside önemli

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)