Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosikletine Bu Lpg Sisteminden Taktıran Varmı

Motovento
    REKLAM ALANI

Lpg tankı benzin deposundan daha güvenli, araştırmadan patlar eder şeklinde düşünmeyin. Motora lpg taktırmaya bana göre tek engel depoyu koyabileceğimiz yer olmaması. Topcase kaza anında sakat olabilir çünkü ne kadar sağlam bağlanırsa bağlansın yerinden kurtulup sürücüyü ezebilir.
    keremer bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tür çalışmalarla ilgili birçok paylaşım var. Kullanıcıların memnun olmayan yok gibi.

Bilip bilmeden felaket tellalığı yapanlara aldırış etmemelisin. BMW nin orjinal kitleri var.

Önemli olan teknik konulara dikkat ederek ve emniyetli bir şekilde bilen birinin montajlamasıdır.

Ha ülkemizde buna uygun yasal düzenleme var mı diye sorarsan hayır yok. bunun nedeni de federasyonun bu konuda çalışıp teknik bir analizi devlete sunmamasıdır.
    Yanlış hatırlamıyorsam bir forumda lpg takıp, ruhsata işleten birini okumuştum.
    keremer bunu beğendi.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

mustang256 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    her ne olursa olsun bu ihtimal korkutuyor.
    http://www.haber7.com/trafik-kazalari/haber/1274764-samsunda-korkunc-kaza-6-olu-4-yarali

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Alıntı mustang256 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her ne olursa olsun bu ihtimal korkutuyor.
    http://www.haber7.com/trafik-kazalar...6-olu-4-yarali
    O kırmızı arabadaki merhum benim uzaktan akrabam, hiç konuşmadık görüşmedik ama akrabayız. Toprağı bol olsun.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı keremer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar bu ürün dikatimi çekti aranızda bu http://www.lpgyedekparca.com/motosik...-urun1074.html veya buna benzer lpg sistemi kullanan varsa yorumlarınızı acilen bekliyorum
    hava soğutmalı motosiklete LPG olmaz dostum...motorun içindeki sıcak su ile ısıtılması gerekiyor LPG nin motora gönderilmeden önce..

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    tam trol konusu imis.

1-yasal olarak mumkun mu? TUV, muayene, ruhsata isletme vb...
    2-teknik/guvenlik olarak mumkun mu? yapilabilir mi? LPG tankini nereye koyucan? carpisma, devrilmede ne olacak?
    3-maliyet olarak mumkun mu? benzin son 3 ayda 5TLden 4TLye dustu. LPG taktirma kaca mal olacak? kac yilda kendini amorti edecek?

hadi bakalim....

kamsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    daelim s2 250
    arkadaşım ürün sayfasını okursan eğer bahsi geçen ürünün "motosikletler için özel olarak üretilmiş kuru sistem regülatördür" bilgisini görebilirsin yani hava soğutmalı motosikletlerde de kullanılabilir.
    TV DE DİZİ SEYRETMEYE ALIŞTIRILMIŞ , BİLİNÇ ALTI HER AKŞAM DÜZENLİ YIKANAN EY TÜRK MİLLETİ !...... GAZOZUNA İLAÇ ATILMIŞ HASTA GİBİSİN .

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı kamsea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım ürün sayfasını okursan eğer bahsi geçen ürünün "motosikletler için özel olarak üretilmiş kuru sistem regülatördür" bilgisini görebilirsin yani hava soğutmalı motosikletlerde de kullanılabilir.
    kuru sistem de ısıtma nasıl olur merak ettiğim için şimdi okudum ürün sayfasını, maalesef ayrıntılı açıklama bulamadım..
    LPG nin ısıtılmadan direk motora gönderilmesi birçok sorunun sebebidir..

LPG nin egzost gazıyla ısıtılması denenmişdi,ateşleme sisteminde meydana gelen arızalar egzost sıcaklığını çok artıracağından
    tehlikeli durumlar yaşanması kaçınılmaz olacağı düşünülerek vazgeçildi..

motorlar hararet 40 dereceye gelene kadar benzinle sonra LPG ile sağlıklı çalışabiliyor..
    normal şartlarda bir motor 5 ila 10 km içinde 40 derece civarına gelir buda şehir içi kısa mesafelerde LPG yi gereksiz kılar..

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    motor ve lpg ne bıleyım ıkısı yanyana duramıyor bende bu arada ben ilk defa duydum ama baya taktıran varmış burdan okudugum kadarıyla... benzinini karşılayamıyorsan o zaman daha ufakk cc ye bin derim ben hem araba hem motor için. birde güvenlik bakımından pek doğru gelmedi bana açıkcası. performans kaybı zaten olucak. ee tabi motorun anasını belliceğinide tahmin ediyorum 3 kuruş kar edicem diye 5 kuruşluk masraf çıkartıcagını dusunuyorum...

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ellaksakir ve braveguy bunu beğendiler.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Birçok kişi lpg nin tehlikeli olduğunu savusada o kişilerin hemen hepsinin evinde en az bir tane 12 kiloluk lpg mevcuttur.

Bu ciddi bir çelişkidir.

Çelişkinin kaynağı bilgisizliktir.

Lpg tankları benzin tanklarına kıyasla daha fazla dayanaklıdır ve daha fazla emniyet tertibatı vardır. Lpg tanklarını tehlikeli kılan kullanım süreleri dolmasına rağmen kullanmaya devam edilmesidir.

Yakın bir tarihte tanıdığım biri 20 yaşlarında benzinli bir araç aldı. İlk aracı ilk heves. Benzinliğe girdiğinde depoyu fulletmek lazım ne de olsa yeni almıştı. O da depoyu fulledi. Bilin bakalım ne oldu. Araç sahibi son 10 yıl hep 20 liralık alarak benzin zamlarından kendini korumuş. Deponun üst tarafı delik deşik çürük içinde. Bütün benzin olduğu gibi benzin istasyonuna boşaldı.

Gözümün önünde lpg li araç yandi. gözümün önünde 12 kiloluk tüp contadan kaçırdığı için yandı. Bu yanmaların sonunda herhangi bir patlama olmadı bütün gaz bittiği için patlayacak birşey kalmamıştı.

Herhangi bir darbe halinde lpg tankı buna dayanabilmektedir. Burda asıl faktör darbenin şiddetidir. Bu şiddetli darbeye aracınızın maruz kalacağını düşünüyorsanız eğer aynı darbenin benzin deponuzada gelebileceğini unutmayın. Şu an bir çok araçda plastik benzin deposu kullanmıktadır.

Motosikletin benzin deposu önde ve çarpışma anında ikinci dereceden darbe alsada kafa kafaya çarpışmalarda çok tehlikeli olabilir.

Lpg tankınızı topcase e taktığınızı varsaydığımda arkadan ne çarparsa çarpsın nasıl çarparsa çarpsın o tanka hiçbirşey olmaz.

Hala şüphe ile yaklaşan varsa eğer basınçlı kaplarla ilgili teknik dökümanları okumalarını öneririm.

Değişik montaj şekilleri de olabilmektedir.

search16 ve maxi97 bunu beğendiler.

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    LPG candır, ekonomidir, araçta doğru kullanıldığında güvenlidir, bunları önceki konularda anlattık buradada anlatalım. Baştan ,lpg hakkında bilgisi olmayanların konu hakkında yorum yapmalarına anlam veremiyorum. İnternet yangınlaştı herkez google gibi oldu, ne sorursan cevap veriyor. Neyse, bunun önüne geçilmez ve burada tartışmayada gerek yok.
    Gelelim linkteki lpg kitine. Üzerinde birçok emniyet valfleri var, doğru montajlanırsa gayette iyi bir şekilde kullanılır ve verimlide olur. Ben 3 yıldır araçlardaki sistemin aynısını kullanıyorum. Regülatörümüde egzos gazının bir kısmını kullanarak ısıtıyorum. Kış ayının bu soğuklarında dahi verimli bir şekilde kullanılıyor. Buda hava soğutmalı motorlardada kullanıldığının ispatı. Lpg tankının ve ekipmanların motosiklet üzerinde doğru yerlere montajlanması ve doğru malzemeler kullanılması işin en önemli tarafı. Tankın topcase içinde olması sıkıntı değil, yeterki topcase si şaseye sağlam montajlayın. Olduda kaza yapıldı, o tank yinede patlamaz. Üzerinde emniyet valfi basınç valfi bir dünya ekipman var. Bununla ilgili üreticilerin test videolarıda mevcut.
    Bizim milletimiz zengin, akaryakıt fiyatları nekadar zam görürse görsün ağzını açmaz. Anca klavyeden sallar dururlar. En pahalı akaryakıtı kullanıp ekonominin her türlüsüne karşı çıkabilen milletimiz var. Bmw istenildiğinde motosikletlerine fabrikasyon bu işi yapapıyor, neden hiç sorguladınızmı. Güvenli olmasa sizce bu iş için uğraşırmıydı. Önce bizim at gözlüklerini çıkartıp geniş açıdan bakmayı öğrenmemiz lazım.
    Konu ile ilgili gerçekten bilgi sahibi olmak isteyen varsa özelden bana ulaşabilir, yardımcı olurum.
    cenkito ve maxi97 bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    LPG'nin deposu sandığınız kadar kolay kırılan, patlayan bir şey değildir. Ayrıca yakıtın yanıcılığının da benzinden bir farkı yoktur, ikisi de tek kıvılcımla patlar. Ama bana göre motora taktırmaya değmez. Hele ki enjeksiyonlu son sistem motor kullananlar için bana göre tamamen gereksiz çünkü mevzu sadece yakıt değil, performanstan da ödün vereceksiniz.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Ekonomi nickli arkadaş foruma pek girmiyor bu aralar herhalde :D

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Sadece KURU REGULATÖR var meydanda; tank yok...!
    Diğer parçalar zaten piyasada mevcut olan parçalar.
    'KURU' denmesinin sebebi; arabalardaki regulatör soğutma (radyatördeki) su ile ISITILIYOR. Motosikletlerde ise 'SU' olmadığından böyle bişi yapmışlar.
    Küçük cc ler için değmez. Zaten piyasaya çıkacağı söylenen 7-10 lt GAZ ile menzil ne kadar olur.
    Değişim yaptığımızda tüketim litre bazında %30 artsa bile fiyat bazında %50 azalıyor. Mevcut trafiğe kayıtlı araçların %41 i bu yüzden LPG taktırmış.
    Ancak LPG ile çalışan benzinli motorda güç kaybı oluyor.
    Yani hem masraf edeceksiniz, hem menzil kısalacak, hem de küheylan eşek olacak.
    Değer mi değmez mi siz karar verin.

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece KURU REGULATÖR var meydanda; tank yok...!
    Diğer parçalar zaten piyasada mevcut olan parçalar.
    'KURU' denmesinin sebebi; arabalardaki regulatör soğutma (radyatördeki) su ile ISITILIYOR. Motosikletlerde ise 'SU' olmadığından böyle bişi yapmışlar.
    Küçük cc ler için değmez. Zaten piyasaya çıkacağı söylenen 7-10 lt GAZ ile menzil ne kadar olur.
    Değişim yaptığımızda tüketim litre bazında %30 artsa bile fiyat bazında %50 azalıyor. Mevcut trafiğe kayıtlı araçların %41 i bu yüzden LPG taktırmış.
    Ancak LPG ile çalışan benzinli motorda güç kaybı oluyor.
    Yani hem masraf edeceksiniz, hem menzil kısalacak, hem de küheylan eşek olacak.
    Değer mi değmez mi siz karar verin.
    8 lt gaz ile 290 km 200cc için. Yani 21 tl. Bu tüketim max seviyede ve performanstan ödün vermeden. Min seviyede aynı lt gaz ile 320 km %20 performans kaybı ile. Sanırım yeterli olmuştur hesaplamakta.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:23 ----------

Benzinli kullanımda en düşük limitlerde bile olsa 200 cc 320 km yi 35 - 40 tl gibi rakamlarla gidiyor ki şu anki fiyatlarla. max seviyesindeki kullanımı yazmaya gerek bile yok aradaki farkı anlamak için. 200-250 cc altına takılırmı derseniz takılır.Bunun ekonomisini cbf 150 kullanan ve kuryelik yapan arkadaşlara danışın. Neden benzine para veriyorsunuzki diye söylüyeceklerdir.
    maxi97 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler