Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motoru Ana Caddede Buzda Kaydırıp, Düşünce Kaskın Çok Önemli Bir Başka Faydası !...

Motovento
    REKLAM ALANI
    zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    11 Ocak günü "Ardahan'da Kar ve Buzda -7'de Cub Sürmenin Dayanılmaz Hafifliği" başlığı ile yazdığım mesajdan sonra bir çok arkadaş bu konuda önerilerini yaptılar ve beni uyardılar. Optimum kalitede mont, kask vs. gibi ekipmanlarım olmadan kar ve buzda yola çıkmamamı söylediler. Çok haklılar. Bunların hepsini ciddiye aldım.

Bugün maaş günü. Acil bankaya gitmem gerekti. Sömestr tatili nedeni ile okula minibüsler çalışmıyor. Gidecek araba da bulamadım. Hava sıcaklığının yükselmesinden dolayı değil, araçlar yollardaki kar ve buzu ezdiği için, yollar nispeten temiz. Dün sabah 8.30'da dışarıda hava sıcaklığı -22 derece idi. Bugün de sabah yine -20 derece civarında. Öğleye doğru güneş çıkarsa -10 dereceye falan çıkıyor sıcaklık.

İş Bankasına gittim. İşimi bitirdim ve çıktım. Ancak vizör bankada ısındı. Dışarı çıkınca buğulandı. Temizledim ama yola çıktıktan 10-15 m sonra yine buğulandı.Bankanın yanındaki inişte, yoldaki buzu son anda gördüm. Motorun hızını biraz azaltmak için arka frene hafifçe dokundum. "Vay, sen misin frene basan?". Arka teker hemen kaydı ve ben motoru sol tarafa yatırdım (Daha doğrusu sola düştüm, benim tercihim değildi). Sol dizimi yere çarptım (Dizlik ve korumalı pantolon yok, sadece yağmurluk var). Allah'tan önden ya da arkadan araç gelmiyordu, yoksa arkamdan gelen araç fren yapsa, o da üstüme kayardı. Verilmiş sadakam varmış, motoru kaldırdım ve döndüm.

Kask elbette başımı yere vurmaktan korudu. Ancak kaskın bir başka önemli faydasını o anda keşfettim. Ben toplum içindeyken, bir vesile ile insanlar bana bakarsa, çok sıkılırım. Örneğin sempozyumlarda bildiri sunmak için kürsüye çıkınca, bugüne kadar 40 civarında sözlü sunum yapmama rağmen, yine heyecanlanırım, ağzım dilim kurur, ateş basar, kalp atışım hızlanır vs. Motordan düşünce caddedeki herkes bana baktı. Ama başımda kask olduğu için kimse beni tanımadı. Kaskın bu işe yaracağını hiç düşünmemiştim. O an çok rahatladım. Yaz, kış kaskı bir daha çıkarmamak lazım. Hatta renkli vizör kullanmak lazım ki, gözler bile görülmesin.

Yaşasın kask !...

Not: Henüz debriyajlı motor alamadım ancak BİM'den 1:18 modellerini aldım. Şu anda 1 BMW, 3 Ducati, 1 Harley ve 1 Suzukim var. İnşallah en kısa zamanda bir tane de gerçeğini alırım.

A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    meki 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    çok geçmiş olsun hemşerim allah beterinden saklasın..
    EneS_Turker bunu beğendi.

Leon10Rhyme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Geçenlerdede bir arkadaşımız sevgilisinin evinin önünden geçerken kornaya asılıyorlar gizli buzlanmadan yere kapaklanıyorlar kızın annesi çıkınca kask kafasında olduğu için tanınmıyorlar
    Enes Bakır bunu beğendi.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Geçmiş olsun ağabey.Zor iklime sahip bir yerde yaşıyorsun.Paylaşımlarını görüyorum.Bir kardeş tavsiyesi dinlersen eğer nacizane bir iki bir şey yazacağım.Dediğim gibi iklimden dolayı kışları zor geçiyor doğu illerinde.Bizzat bitlis de bulunduğumdan biliyorum.Hayat felç olma noktasına kadar geliyordu ordada.Siz zaten mecbur kalmasanız motosiklete binmezdiniz o havada ,tehlikenin yüksek olduğu bu gibi iklime sahip yerlerde buğu önleyici mekanizmalar kullanabilirsen bir nebze önünü görmen kolaylaşır diye mantık yürüttüm.Hali hazırda bir çok 9 10 tl lik buğu önleyici spreyler var.Yada kendinden buğu önleyici kasklar.Gidip arai shoei alın demiyorum.Gördüğüm kadarıyla bu sisteme sahip 200 tl civarlarında markalar da var .Yada en mantıklı çözüm eğer kullanmıyorsanız buğu önleyici pinlocklar.

Tekrar geçmiş olsun ,zaten sizin bilginiz vardır da öylesine bilgilendirme amaçlı yazayım dedim.Bazen doğaya karşıda yapacak birşey kalmıyor tabi, ne kadar önlem alırsanız alın içten dıştan buhar engelini yaşarsınız büyük ihtimal.

cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Geçmiş olsun öncelikle, yazınızdan dolayı ufak bi öneride bulunucam.Sanırım sosyal fobisi olan bir insansınız(bahsettiğiniz durumlar üzerine)dediğiniz gibi kaskı bu fobinizi yenmek üzere kullanabilirsiniz.Mesela bir atmden para çekicekken,market gibi bir yere girdiğinizde,toplum önünde göze battığınızı düşündüğünüz durumlarda kaskınızı çıkarmayın,bu sizi rahatlatıcak belki bunun hiç önemli olmadığını farkedip,zamanla bunu yeneceksiniz.Bunu en iyi kendiniz yapabilirsiniz diye düşünüyorum,tekrar geçmiş olsun.

Schizophren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X max 250
    altı çok kalın kışlık botlar arka freni sıkıyoken hissizlik yapabiliyor acaba farketmeden o an buzu görmenin verdiği telaşla arka frene çok mu asıldınız? buğu önleyici sprey kullanmanız ve fabrika çıkış lastik yerine daha kaliteli bi marka ile değiştirmeniz sürüş kalitenizi arttıracaktır. en kötü kazanız böyle olsun

Alıntı cbr1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun öncelikle, yazınızdan dolayı ufak bi öneride bulunucam.Sanırım sosyal fobisi olan bir insansınız(bahsettiğiniz durumlar üzerine)dediğiniz gibi kaskı bu fobinizi yenmek üzere kullanabilirsiniz.Mesela bir atmden para çekicekken,market gibi bir yere girdiğinizde,toplum önünde göze battığınızı düşündüğünüz durumlarda kaskınızı çıkarmayın,bu sizi rahatlatıcak belki bunun hiç önemli olmadığını farkedip,zamanla bunu yeneceksiniz.Bunu en iyi kendiniz yapabilirsiniz diye düşünüyorum,tekrar geçmiş olsun.
    Teşekkür ederim, hiç aklıma gelmemişti. Acıba sempozyumlara da kask ile çıksam, sözlü bildiri sunarken bir faydası olur muki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:11 ----------

Alıntı Schizophren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    altı çok kalın kışlık botlar arka freni sıkıyoken hissizlik yapabiliyor acaba farketmeden o an buzu görmenin verdiği telaşla arka frene çok mu asıldınız? buğu önleyici sprey kullanmanız ve fabrika çıkış lastik yerine daha kaliteli bi marka ile değiştirmeniz sürüş kalitenizi arttıracaktır. en kötü kazanız böyle olsun
    Hayır, arka frene hafif dokundum. Botumun tabanı da oldukça ince. Arka teker de dişli lastik, fabrika değil. "Ardahan'da Kar ve Buzda -7'de Cub Sürmenin Dayanılmaz Hafifliği" başlığı ile yazdığım mesajda görülüyor arka teker. Ancak siz de iyi biliyorsunuz ki, buzda fren ile teker kaymaya başlayınca, kontrol sizden çıkıyor. Tek yapacağınız şey direksiyonu arka tekerin kaydığı yöne kırmak. Bu yöntemin 4 tekerli araçlarda çok faydasını gördüm ama bugün yere yapıştım. Belki de motor konusunda henüz acemi olduğumdan dolayı. Yine de önerilere çok teşekkürler

yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    Valla ne yalan söyleyeyim başta okurken şaşırdım konu akademik kariyere hiç bağlanmamış diye çok şaşırdım, sonra sempozyum vs derken yine bağlandı hocam
    linkinpark20 ve Sopotymer bunu beğendiler.

Enes Bakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX 750F
    Alıntı Leon10Rhyme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerdede bir arkadaşımız sevgilisinin evinin önünden geçerken kornaya asılıyorlar gizli buzlanmadan yere kapaklanıyorlar kızın annesi çıkınca kask kafasında olduğu için tanınmıyorlar
    Aynen o kişi ben oluyorum )
    Eğer bir gün 4 teker istersem, bi motor daha alırım.

idmanyurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache(2007),ybr 125 (2014),(cbr 250 2013)
    geçen gün benimde başıma geldi.çok yavas olmama rağmen motor yattı engel olamadım megerse yer buzmuş

Alıntı yusufozugenc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla ne yalan söyleyeyim başta okurken şaşırdım konu akademik kariyere hiç bağlanmamış diye çok şaşırdım, sonra sempozyum vs derken yine bağlandı hocam
    Orhan Abi'nin yazılarını okumaya başlamadan önce bende bakıyorum ne zaman değinecek o konuya diye
    linkinpark20 bunu beğendi.

Alıntı Sopotymer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orhan Abi'nin yazılarını okumaya başlamadan önce bende bakıyorum ne zaman değinecek o konuya diye
    Madem öyle, bundan sonra "Saf ve temiz bir köylü çocuğuyum, şu anda amelelik yapıyorum" diyeceğim.
    seigen bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Geçmiş olsun Hocam.

Alıntı guven61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Hocam.
    Tüm geçmiş olsun dileklerine teşekkürler.

Sizin tecrübeleriniz sizi hep haklı çıkarıyor. Optimum güvenlik önlemlerini almadan yola çıkmak, kazaya davetiye çıkarmak. "1 tecrübe 1.000 nasihata bedeldir" demişler. Bu bana ders olsun.

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Geçmiş olsun hocam.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Geçmiş olsun sayın hocam.

"Düşme teknikleri" diye bir konu var; bir bulup bakmanızı tavsiye etmek isterim. Özetle, baktık düştük düşeceğiz, bari en az hasarla atlatmak için hızımıza ve düşme yönümüze göre neler yapılmalı/yapılmamalı üzerine ...

Aklımda kalan bir örnek: Yüksek hızda kontrolsüzce düşmek yerine, baktık kurtaramıyoruz, motoru bilerek yatırıp en azından olabildiği kadar kontrollü bir şekilde motosikletten ayrılmak ve önden giden motosikletin arkasında kalmayı başararak yolda kayarak durmak daha emin bir yol olabilir ...

Koruma ekipmanlarınız olmadan şuradan şuraya gitmemenizi önemle tavsiye ederim. Bir beden büyük aldığınızda normal pantolonun, kabanın üstüne rahatlıkla giyip çıkarabilirsiniz.

Vitesli motosiklete geçmeniz koruma ekipmanlarınızı tamamlamanız konusunda ikna edici olabilir. Belki cub tarzında insan bazen "2 dk şuraya bir varıp geleceğim" düşüncesiyle ekipmana önem vermiyor olabilir ...

Güvenli sürüşler dilerim.

Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun sayın hocam.

"Düşme teknikleri" diye bir konu var; bir bulup bakmanızı tavsiye etmek isterim. Özetle, baktık düştük düşeceğiz, bari en az hasarla atlatmak için hızımıza ve düşme yönümüze göre neler yapılmalı/yapılmamalı üzerine ...

Aklımda kalan bir örnek: Yüksek hızda kontrolsüzce düşmek yerine, baktık kurtaramıyoruz, motoru bilerek yatırıp en azından olabildiği kadar kontrollü bir şekilde motosikletten ayrılmak ve önden giden motosikletin arkasında kalmayı başararak yolda kayarak durmak daha emin bir yol olabilir ...

Koruma ekipmanlarınız olmadan şuradan şuraya gitmemenizi önemle tavsiye ederim. Bir beden büyük aldığınızda normal pantolonun, kabanın üstüne rahatlıkla giyip çıkarabilirsiniz.

Vitesli motosiklete geçmeniz koruma ekipmanlarınızı tamamlamanız konusunda ikna edici olabilir. Belki cub tarzında insan bazen "2 dk şuraya bir varıp geleceğim" düşüncesiyle ekipmana önem vermiyor olabilir ...

Güvenli sürüşler dilerim.
    Çok doğru. 2013'de cub motor alınca, ucuz kask üstünde geldi. Diğer ekipmanları önemsemedim. "Nasıl olsa sadece şehir içinde sürüyorum" diye.

hemşehrim geçmiş olsun. sana en kısa zamanda bi enduro alalım. bu arada zilenin neresinden hocam

Alıntı sezerh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hemşehrim geçmiş olsun. sana en kısa zamanda bi enduro alalım. bu arada zilenin neresinden hocam
    Merhaba Sezer,
    Bence motosikletin sınıf ya da tip farkından ziyade ekipman olup olmaması önemli. En kısa zamanda ekipman alıp, sonra motor alacağım.
    Not: Küçüközlü ve Kızılcin Köyleri. Sen neresindensin Zile'nin_?

ben şuan ankaradayım. ama zile merkez. yakın zamanda 1/2 seneye bir ziyaret etmek isterim oraları

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)