Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

lastik yakmak apaçilik midir? neden?

Motovento
    REKLAM ALANI
    atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Selamlar,
    yapmadığım bir şey fakat hep merak etmişimdir.
    sanırım öne ağırlık verip ön fren tutularak yarım debriyaj ile gazlanarak yapılıyor.

peki bunu yapmak apaçilik mi sayılır ? ( yapanı gördüğümde hiç kınamadım şahsen )
    yoksa yerine göre değişir mi?

Ya da,
    Motora zararları nelerdir?
    balatayı sıyıracağına eminim ama başka zararları nelerdir,
    saygılar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    Lastiklerim eskisin bende yapıcağım diğer tecrübeli arkadaşlarım yapma motoru peynir ekmek gibi yersin diyor ama yapıcağım bir de video ya çektikmi
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

koraycbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr
    Cg,ybr,cbf le yapinca apacilik, 600-1000 rr la yapinca show oluyor nedense

Debriyaji nerdeyse 1 saniye bile kullanmiyoruz o yüzden debriyaja bi zarari yok diyebilirim. ( yokuşta iki kişi kalkistan daha az yük biner debriyaja ).

En çok zarar gören kisim lastiklerimizdir, Orta kisim fazla aşınır ve lastik çok yuksek sicakliklara ulasir bu da yapisini bozar.

Ayrıca yuksek devirde yakmak ve motorun fazla isinmasina yol açmak ta diğer zararidir. Hareket halinde olmadigi için motor yeterince soğutulamaz. Bu 10-15 saniyelik mevzu için geçerli değildir.

Amatör ellerde motoru bir kenara birakin kendinize zarar verebilirsiniz ...

Kazasiz, belasiz,masrafsiz surusler

Sabırsız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZXr
    yarım debriyaj o iş arabada oluyor motorda tamamen bırakıyorsun rezil olmayayım benim motorum çinli yarım debriyaj japon motorsikletlerinde oluyor olabilir )

apaçilik konusuna gelirsek benimde yapmadığım birşey ama bana göre hayır değil

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    lastiğe zarar vereceği kesin zaten aklı olan yeni lastikle yapmaz
    garip olan debriyaj kısmı, ve yüksek devir kısmı bunu anlayamadım değil baya karışık geldi. ama tehlikeli ya fren elinden kaçarsa :(

Motosikleti
    2014 Fazer8
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    garip olan debriyaj kısmı, ve yüksek devir kısmı bunu anlayamadım değil baya karışık geldi. ama tehlikeli ya fren elinden kaçarsa :(
    fren elden kaçarsa ya bir bagajda yada duvarda son bulur dahada kötüsü ön kaldırarak seni sırt üstü yere fırlatır ve felç olma ihtimali var o yüzden freni kaçırmıyacaksın

ama bu kötümser olarak saydıklarım yüksek devirde olur

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    apaçilik değildir bence. ekipmansız kullanmak trafiği tehlikeye sokmak kendi hayatını tehlikeye atmak apaçiliktir. yoksa kapalı alanda yapacağın şovun kiğmseye bi apaçiliği olamaz. kapalı alanda istersen motoru.... neyse :D kimse karışamaz işte :D
    zararına gelince.
    -debriyaja zararlı evet. yokuşta kalkmak da sıyırıyor tamam. lastik yakarken bi tık fazla belki az sıyırıyor ama yokuş çıkarken bi amacın var :D lastik yakarken keyfi zarar veriyorsun bunu düşnmek lazım
    -motor rüzgarsız ortamda yüksek devirde çalışıyor aşırı ısınıyor yükleniyor. devir yapıyor. bence o devri otobanda yapabilirsin :D yine aynı şey. keyfi zarar veriyorsun. ki otobanda yapacağın devir lastik yakmak kadar zarar vermez.
    -zincirine dişline yükleniyorsun bi anda debriyaj salıyorsun bi anda gazı kesip tutuyorsun falan. yine kilometre yapraken böyle zarar ver veriyosan :D
    -lastiğe tabi zararlı zaten bizim gibi öyle haybeye hadi lastik aliyim diyemeyen adamlar lastik değiştirecekleri zaman düşünür bu işleri. ben de düşündüm lastik aldığımda yalan yok. sonra arkadaşım tek bi cümle kurdu. saçmalama niye zarar veriyon motoruna dedi. aynen ya skrtet dedim geçtim.
    -ha bi de düşük cc ile yapmak var. abi zaten canı gücü cücük kadar motosikletin. yani onun amacı performans veya şov değil ki bi yerden bi yere götürsün ya da ne biliyim kullanmayı öğretsin falan. niye fıstığın üstüne binip kırbacı vuruyonuz? binin bi unicorn un üstüne de çevirin bileğinizi :D
    nacizane görüşüm saygılar :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:20 ----------

ayrıca madem yapıcaksın fren elden kaçarsa diye düşünmicen. ya düşersem diye motosiklet sürülmez hocam :D
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

sebzelicorba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250r / Yamaha R-25
    Hıdırellezde yakınca süper biz yakınca ooouuvvv.

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    tırsmaya başladım arkadaşlar )
    ben merakıma devam edeyim, yapanı keyifle izlerim ama yapmam. ben trafikte daha arabaların arasından geçemiyorum

Motosikleti
    2014 Fazer8
    tırsmaya başladım arkadaşlar )
    ben merakıma devam edeyim, yapanı keyifle izlerim ama yapmam. ben trafikte daha arabaların arasından geçemiyorum
    en iyisini yaparsın trafiktede arabaların arasından geç açıkta kalma arakadan vurudukları zaman kuş gibi havalanırsın

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Durduğun yerde degilde giderken yapmak daha eylenceli

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    debriyaja fazla bi zararı yok çünkü 1-2 saniye sonra debriyajı tamamen bırakıyosun, şehir içinde daha çok debriyaj kullanıyosun
    lastiklerin anasını ağlatırsın tabiri caizse :D bi de motoru çok ısıtırsın, motor yerinde durduğu için soğumazda, o açıdan bazı parçalar yamulabilir, sakat iş. zaten 2-3 dakika içinde lastik tamamen yanacağı için motor stop edecektir, o yüzden fazla da bi sıkıntı olmaz sanırım

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyaja fazla bi zararı yok çünkü 1-2 saniye sonra debriyajı tamamen bırakıyosun, şehir içinde daha çok debriyaj kullanıyosun
    lastiklerin anasını ağlatırsın tabiri caizse :D bi de motoru çok ısıtırsın, motor yerinde durduğu için soğumazda, o açıdan bazı parçalar yamulabilir, sakat iş. zaten 2-3 dakika içinde lastik tamamen yanacağı için motor stop edecektir, o yüzden fazla da bi sıkıntı olmaz sanırım
    yok hocam arabada lastik yakarken debriyaj balatasını yakan biri olarak :D debriyajı salsan da yer lastiğe ters yönde bi kuvvet uyguluyor ve sen ileri doğru kuvvet uyguluyorsun ne kadar motorun kuvveti fazla olsa da ters kuvvetin yaptığı etki zarar veriyor hareketli tüm organlara debriyaj dahil
    cenkito bunu beğendi.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    Birden bu aklıma geldi :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Debriyajada var debriyaj tasınada var aktarma organlarınada var kozmetik olarakta var var oğlu var kısaca çoğu yere zararı olan bir işlem.
    Anca gerçek bir stunt gösterisi olursa o zaman izlemeye değer diğer türlü boş iş..

brtvrdrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR150
    Bence birseyi insanlar gorsun diye goz onunde yaparsan apacilik olur, kuytu biryerde yalnizca bunu yapmaktan mutluluk duyacagin icin yaparsan istemeden baskalari gorsede sikinti opmaz

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ustune biraz daha koy YBR yak derim.
    EneS_Turker, cenkito, telike ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok fenaydı ))
    Sj's bunu beğendi.

Artes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya o birazda 1000 lik kullananların yanında yapınca ağırlarına gidiyor, o piskolojiyi hiç bilmiyorum 1000liğe sahip olmadım..

Ara gazı onlar açar lastiği onlar yakar, en çok parayı ben verdim ben yaparım, gel kapışalım, bu tarz şeyler, bu tarz piskolojiye sahip olanlar hepimizin çevresinde var

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok hocam arabada lastik yakarken debriyaj balatasını yakan biri olarak :D debriyajı salsan da yer lastiğe ters yönde bi kuvvet uyguluyor ve sen ileri doğru kuvvet uyguluyorsun ne kadar motorun kuvveti fazla olsa da ters kuvvetin yaptığı etki zarar veriyor hareketli tüm organlara debriyaj dahil
    teknik olarak bilmiyorum ben sadece mantık yürüterek yazdım
    telike bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hahahhahah eefsanesi ya ahahaha D:D:D:D
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)