Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Satın alma alternatifleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    İyi akşamlar forum ahalisi.
    Düzenli gelirim var, ama sigortam ve bordrom yok, bu yüzden bankalar bana kredi vermiyor. Sonuç olarak -mantıklı- alternatif yöntemler arıyorum, mesela senetle almak gibi.

Motorun satıcısı ile hukuka uygun bir anlaşma nasıl yapabilirim? Daha önce yapmış olan var mı? Yani birlikte bir kâğıt imzalayalım her ay anlaştığımız tutarda anlaştığımız vade ile ödeyeyim mesela.

Genel olarak bu konuda fikir sahibi olan varsa bekliyorum.
    Mamba09 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mr.[T] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX 150-pulsar 200NS-Yamaha NMAX
    o kaskla kimse sana motor vermez kanky

şaka bi yana;(burda ciddileşiyoruz)sıfır alıcaksan bayilerle görüşmen lazım,araya tanıdık adam falan sok.
    2. el alacaksan senetle kimse vermez bence tanıdık olmadıktan sonra

Dipnot:Küçükken ailemi vejetaryen sanıyordum meğerse fakirmişiz.
    GB79 bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı Mr.[T] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o kaskla kimse sana motor vermez kanky

şaka bi yana;(burda ciddileşiyoruz)sıfır alıcaksan bayilerle görüşmen lazım,araya tanıdık adam falan sok.
    2. el alacaksan senetle kimse vermez bence tanıdık olmadıktan sonra

Dipnot:Küçükken ailemi vejetaryen sanıyordum meğerse fakirmişiz.
    Burada bir bayi var SL200 veriyor senetle, ama istediğim motor o değil işte. Lifan 250b veya RKS Cruiser 250 bakıyorum onlarında 0'ına bütçe yetmez. Motoru alsam kask hazır: http://dl.kaankolkoy.net/airoh-j106.png :D

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Çoğu satıcı senet-sepet işleriyle uğraşmaz. Nakit paraya bakar ikinci elde bu işler.

Ancak;

1-Motosiklet bayiliği almış beyaz eşyacıya gidersiniz. Senetle X marka 2 liralık motosikleti,2,5-3 liraya alabilirsiniz. Ki bu alışveriş maddi açıdan hep zarar ettirir.

2- Kredi kartı çıkarıp alabilirsiniz. Artık bankalar kredi kartı almayanı dövüyorlar. (Alanıda söğüşlüyorlar ama o ayrı mesele )

3-Kredi kartı aldınız,limitiniz sıfır bir motosiklete yetmedi. 2.el ilana baktınız ve beğendiniz. Bütçeniz uyuyor ama naktiniz yok. Motor sahibininde bir yere ödemesi var. Siz onun ödemesini yapıyorsunuz,sonra ödemeyi taksite böldürüyorsunuz. O motosikleti veriyor,borçtan kurtuluyor.

Bu 3. ihtimal biraz teferruatlı ama yine de denenebilir
    ENİGMA bunu beğendi.

Mr.[T] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX 150-pulsar 200NS-Yamaha NMAX
    Alıntı kaanklky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada bir bayi var SL200 veriyor senetle, ama istediğim motor o değil işte. Lifan 250b veya RKS Cruiser 250 bakıyorum onlarında 0'ına bütçe yetmez. Motoru alsam kask hazır: http://dl.kaankolkoy.net/airoh-j106.png :D
    kask bombaymış.mert bunu beğendi.adminin dediklerine de
    GB79 bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu satıcı senet-sepet işleriyle uğraşmaz. Nakit paraya bakar ikinci elde bu işler.
    Ancak;
    1-Motosiklet bayiliği almış beyaz eşyacıya gidersiniz. Senetle X marka 2 liralık motosikleti,2,5-3 liraya alabilirsiniz. Ki bu alışveriş maddi açıdan hep zarar ettirir.
    2- Kredi kartı çıkarıp alabilirsiniz. Artık bankalar kredi kartı almayanı dövüyorlar. (Alanıda söğüşlüyorlar ama o ayrı mesele )
    3-Kredi kartı aldınız,limitiniz sıfır bir motosiklete yetmedi. 2.el ilana baktınız ve beğendiniz. Bütçeniz uyuyor ama naktiniz yok. Motor sahibininde bir yere ödemesi var. Siz onun ödemesini yapıyorsunuz,sonra ödemeyi taksite böldürüyorsunuz. O motosikleti veriyor,borçtan kurtuluyor.
    Bu 3. ihtimal biraz teferruatlı ama yine de denenebilir
    Kredi kartım var ama öğrenci kartı malumunuz, limiti 300 lira. Lifan LF250b hep aklımdaydı ama şu şartlarda olmayacak gibi, aslında 2-3 ay sonra elime nakit 6.000TL geçecek ama motosikletlerin fiyatları bu kadar düşmüşken kaçırmak istemiyordum; 2-3 ay sonra para elime geçer, fuar da geçer ve fiyatlar yükselir diye beklemek istemiyorum.
    Mamba09 bunu beğendi.

Survivalsyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar
    Maddi durumunuz yok olabilir.Müslüman iseniz(yanlış anlaşılmasın ama yazmam gerekli) Allah rızası için krediye yönelmeyin.Faiz haramdır.Kur'an-ı Kerim'de Allah açık ve net olarak söylüyor.Geç olsun helal olsun.
    Sabrı öğrenir insan zorluklara katlanarak.
    Hakaret olmadığı sürece hertürlü yorumunuza açığım.
    Bilg.
    Sayg.
    07mehmet07, xismailaydin ve Carbondioxid bunu beğendiler.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı Survivalsyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    Maddi durumunuz yok olabilir.Müslüman iseniz(yanlış anlaşılmasın ama yazmam gerekli) Allah rızası için krediye yönelmeyin.Faiz haramdır.Kur'an-ı Kerim'de Allah açık ve net olarak söylüyor.Geç olsun helal olsun.
    Bilg.
    Sayg.
    Kitapta yazıyor ama bence enflasyon doğrultusunda faiz sorun olmamalı çünkü para değerini kaybediyor (mesela 10 yıl önceki 30.000 tl ye iyi bir araba alınırken şimdi o fiyata araba yok), ha kar etmek için alınan faiz için konuşuyorsak -ki bankalar böyle yapıyor- doğrudur. Yani bu konu tartışılır, tartışalım da isterseniz belki bir yere varırız ama konuyu amacından saptirmayalim. Pm ye acigim.

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitapta yazıyor ama bence enflasyon doğrultusunda faiz sorun olmamalı çünkü para değerini kaybediyor (mesela 10 yıl önceki 30.000 tl ye iyi bir araba alınırken şimdi o fiyata araba yok), ha kar etmek için alınan faiz için konuşuyorsak -ki bankalar böyle yapıyor- doğrudur. Yani bu konu tartışılır, tartışalım da isterseniz belki bir yere varırız ama konuyu amacından saptirmayalim. Pm ye acigim.
    Eğer geri ödeyeceğiniz paranın fazlası aranızdaki akidde faiz olarak geçiyosa amaç veya sebep önemli değildir, içerisinde faiz vardır o para faizli paradır, haliyle de haramdır, şöyle açıklayabilirim; eğer bir içeceğin içerisinde alkol varsa o haramdır adının rakı ya da şarap veya viski olması önemli değildir içeceğin içerisinde alkol vardır ve haramdır, faiz de böyledir geriye ödeyeceğiniz fazla paranın içerisinde faiz varsa haramdır, o yüzden katılım bankaları yani islami bankalar nakit para vermezler çünkü çoğu alim verilen nakit paranın verilenden fazla olarak geri alınması sakıncalıdır faiz olma ihtimali çok yüksektir demiştir hatta faizdir diyenleri bile vardır, bende motor bakıyorum ve katılım bankası aracılığı ile almak istiyorum çünkü onlar galerici gibi aracı mantığı ile çalışıyor satıcıdan kendi satın alıyor ve bu motoru senden ben satın alıyorum diye açıkca söylüyor sana satarkende üzerine kâr payını ekleyip taksitle bu motoru sana şu kadar kârla satıyorum diyor ve satıyor. İşte bu işlem direk alım satım olup ara da kâr edildiği için faize girmiyor. Bazı arkadaşlar "satıyorda babasının hayrınamı satıyor üzerine yine para ekliyor ha faiz ha kâr" diyebilir ama iş öyle değil, ticaretin amacı zaten aldığın paraya satmak değil kâr etmektir, bir malı alıp üzerine kâr payını ekledikten sonra satmaktır yani alıcı ile satıcıya aracılık etmektir, heleki bu satış vadeli bir satışsa kâr oranı daha da artıyor çünkü adam nakit para verip ürünü alıyor ve sana 4 yıl taksitle satıyor haliylede o parayla alım satım yapsa 4 yılda edeceği kârı hesaplayıp sana sunuyor ve senden o parayı alıyor. Yanlışım varsa affola...

Alıntı kaanklky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredi kartım var ama öğrenci kartı malumunuz, limiti 300 lira. Lifan LF250b hep aklımdaydı ama şu şartlarda olmayacak gibi, aslında 2-3 ay sonra elime nakit 6.000TL geçecek ama motosikletlerin fiyatları bu kadar düşmüşken kaçırmak istemiyordum; 2-3 ay sonra para elime geçer, fuar da geçer ve fiyatlar yükselir diye beklemek istemiyorum.

Zamanında alamadığım şeyler yutak'ıma takılsada , öğrendim sonunda , sabır... ve biriktirme ile, elbette sonuca ulaşma geç oluyor, şartlara göre, ama edindiğinde deyiyior usta..

Yeni model çıkar, ilk görüşte aşk tutar, belki daha küçük cc yeni birşeyler çıkar, bunu almam gerek dersin, olurda olur, yazması kolaymı?
    Değil , kendime ait motoru 34 yaşında alan biri için değil.

Hasılı kelam, ; kredi senet sepet geçiniz, sabır = KEŞ İZ KİNK.
    cenkito ve Survivalsyk bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Alıntı 07mehmet07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer geri ödeyeceğiniz paranın fazlası aranızdaki akidde faiz olarak geçiyosa amaç veya sebep önemli değildir, içerisinde faiz vardır o para faizli paradır, haliyle de haramdır, şöyle açıklayabilirim; eğer bir içeceğin içerisinde alkol varsa o haramdır adının rakı ya da şarap veya viski olması önemli değildir içeceğin içerisinde alkol vardır ve haramdır, faiz de böyledir geriye ödeyeceğiniz fazla paranın içerisinde faiz varsa haramdır, o yüzden katılım bankaları yani islami bankalar nakit para vermezler çünkü çoğu alim verilen nakit paranın verilenden fazla olarak geri alınması sakıncalıdır faiz olma ihtimali çok yüksektir demiştir hatta faizdir diyenleri bile vardır, bende motor bakıyorum ve katılım bankası aracılığı ile almak istiyorum çünkü onlar galerici gibi aracı mantığı ile çalışıyor satıcıdan kendi satın alıyor ve bu motoru senden ben satın alıyorum diye açıkca söylüyor sana satarkende üzerine kâr payını ekleyip taksitle bu motoru sana şu kadar kârla satıyorum diyor ve satıyor. İşte bu işlem direk alım satım olup ara da kâr edildiği için faize girmiyor. Bazı arkadaşlar "satıyorda babasının hayrınamı satıyor üzerine yine para ekliyor ha faiz ha kâr" diyebilir ama iş öyle değil, ticaretin amacı zaten aldığın paraya satmak değil kâr etmektir, bir malı alıp üzerine kâr payını ekledikten sonra satmaktır yani alıcı ile satıcıya aracılık etmektir, heleki bu satış vadeli bir satışsa kâr oranı daha da artıyor çünkü adam nakit para verip ürünü alıyor ve sana 4 yıl taksitle satıyor haliylede o parayla alım satım yapsa 4 yılda edeceği kârı hesaplayıp sana sunuyor ve senden o parayı alıyor. Yanlışım varsa affola...
    Bu hiç mantıklı değil , banka kullanma amacı olmadan satın alıp size sattığına göre , sadece alım satım yapmak ticarettir , parası olduğu için kar yapabilmektedir çünkü siz bankada para olduğu için bankaya gidiyorsunuz , parayı kullanarak emeksiz para kazanmak = faizdir , aksini söyleyen kendini kandırır .

Motor forumunda konuyu saptırmak ve siyasi algılanabilecek bir yorum yapmak istemezdim , ama alkolün her türlüsü haram derseniz , parayı satarak ( emek olmadan )para kazanmanın her türlüsü de faizdir .
    Mamba09 ve Survivalsyk bunu beğendiler.

Motosikleti
    mondial mg125, mondial 150 mc
    eminotomotivden alabilirsiniz biraz beklersiniz taksitlerinizi yatırırsınız ödediğiniz miktar hedeflenen paranın yarısına geldiği taktirde paranın tümünü alırsınız ben bu sistemle eminevimden ev aldım yüzlercesinide alırken gördüm güvenilirdir ve ayrıca ödeyemezseniz taksiti geciktirebilir hatta ben vazgeçtim diyip parayı bile geri alabilirsiniz ama para geri alma konusunu biraz araştırabilirsiniz.

faiz konusu dikkat edilmesi gereken araştırılması gereken bir mevzudur.normal bankalar 1000tl para verip 1250 tl para ister eline parayı verir git istediğini al der yeterki bana 1250 ver ama zamanında vermezsen bu 1250 1500 de olur haaa dikkat et der ortada ne mal var ne ticaret var şimdi bunu aklımızın bir köşesine yerleştirelim. Şimdi mesela eminotomotiv 7000tl ye ihtiyacım var motor alıcam tamam kardeşim ben alıyım motoru sen bana öde 7300 tlye ben sana satayım anlaştıkmı anlaştık işde bu anlaşdığından 1 tl bile fazla ödemiceksin çünkü sen 7300 e anlaşdın mal aldın sattın klasik bakkal mantığı veresiye sistem.Ama yinede siz araştırın fakat güvenilir hocalardan alimlerden araştırın Fatih Kalender Cübbeli Hocayı dinleyebilirsiniz. Konu nasılki motor olunca yardıma ihtiyaç olunca bu siteye müracaat ediyorsak motor servisine gidiyorsak din konusundada bilen tecrübeli hocalara gideceğiz Allaha emanet olunuz
    pardus81 bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Alıntı moturmotur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eminotomotivden alabilirsiniz biraz beklersiniz taksitlerinizi yatırırsınız ödediğiniz miktar hedeflenen paranın yarısına geldiği taktirde paranın tümünü alırsınız ben bu sistemle eminevimden ev aldım yüzlercesinide alırken gördüm güvenilirdir ve ayrıca ödeyemezseniz taksiti geciktirebilir hatta ben vazgeçtim diyip parayı bile geri alabilirsiniz ama para geri alma konusunu biraz araştırabilirsiniz.

faiz konusu dikkat edilmesi gereken araştırılması gereken bir mevzudur.normal bankalar 1000tl para verip 1250 tl para ister eline parayı verir git istediğini al der yeterki bana 1250 ver ama zamanında vermezsen bu 1250 1500 de olur haaa dikkat et der ortada ne mal var ne ticaret var şimdi bunu aklımızın bir köşesine yerleştirelim. Şimdi mesela eminotomotiv 7000tl ye ihtiyacım var motor alıcam tamam kardeşim ben alıyım motoru sen bana öde 7300 tlye ben sana satayım anlaştıkmı anlaştık işde bu anlaşdığından 1 tl bile fazla ödemiceksin çünkü sen 7300 e anlaşdın mal aldın sattın klasik bakkal mantığı veresiye sistem.Ama yinede siz araştırın fakat güvenilir hocalardan alimlerden araştırın Fatih Kalender Cübbeli Hocayı dinleyebilirsiniz. Konu nasılki motor olunca yardıma ihtiyaç olunca bu siteye müracaat ediyorsak motor servisine gidiyorsak din konusundada bilen tecrübeli hocalara gideceğiz Allaha emanet olunuz

7300ü ödemeyince ne oluyor peki ? bunları da anlatın , 0 7300 artmıyor mu ? hiç artmıyorsa hiçbir zaman ödemezsen ne olur ? Bunları da açıklayın lütfen ...

Sol elinle sol kulağını göstermek 1i , diğeri de sağ elinle enseden geçirip sol kulağını göstermek ...

Edit : böyle bir tartışmayı cidden uzatmak istemiyorum ama ciddi ciddi buna inanabilirsin tercih ama başkalarının da inanması için forumda yayınlamasına karşıyım.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı Survivalsyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    Bilg.
    Sayg.
    Arkadaşım,

Bunun yeri burası değil ama faizi yemek haramdır, günahı da yiyeyin boynunadır. Veren adam mecbursa neden günah olsun ? Ben de bankaya para yatırıp faiz almam ama kendim kredi alıyorum çünkü mecburum.

Motosikleti
    Honda CBR 250r
    o malum bankalarin birinde 1 yil calistim. Eskiden kalma evraklarda faiz yazisini karalayip, kar payi yaziyorduk
    ne farki var diye sormustum, cevap olarak "farki yok insanlar faiz diyince rahatsiz oluyor" demislerdi
    GB79 bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı moturmotur adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Organizasyon bedeli nedir hocam faizin hallicesimi birde o kadar ay bekliyecem ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:52 ----------

Arkdşlr faiz haram kar payı , dosya masrafı , organizasyon bedeli ,helaldir zaten müşteriye faiz desen yüz ifadesi değişir ama kar payı desen seslenmez faiz vermeden bir şeye sahip oldum diye sevinir

Motosikleti
    Alıntı Dodin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7300ü ödemeyince ne oluyor peki ? bunları da anlatın , 0 7300 artmıyor mu ? hiç artmıyorsa hiçbir zaman ödemezsen ne olur ? Bunları da açıklayın lütfen ...

Sol elinle sol kulağını göstermek 1i , diğeri de sağ elinle enseden geçirip sol kulağını göstermek ...

Edit : böyle bir tartışmayı cidden uzatmak istemiyorum ama ciddi ciddi buna inanabilirsin tercih ama başkalarının da inanması için forumda yayınlamasına karşıyım.
    bak kardeşim benim ödeyeceğim tutar eminevim sitesinde ay ay gün gün belli şimdi bunu iyi anlamanı istiyorum bu aralar para yönünden sıkışığım eminevimi aradım ve parayı geciktireceğimi söyledim ayın 24 ünde yatıracağımı söyledim onlarda kabul etti bilmediğiniz işlerde mantıken yorum yapmayın en azından biraz araştırın yav her önünüze gelene faiz deyip kenara çekilmeyin ki bu çok tehlikeli helale haram harama helal demeyin çok tehlikeli bir mevzudur. Bu iş Alimlerin araştırıp onların tavsiyelerine uymamız gereken bir konudur.

Kar payiymis ha ha hic gulecegim yoktu kendinizi jandiriyosunyz tamam da allahi da kandiracaginizi zannedecek kadar zavallimisiniz ya.bi de alimlere soracakmisiz yok ya kafandaki saksi degil arada bir kullanin

Motosikleti
    Alıntı Tİme_shİft42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Organizasyon bedeli nedir hocam faizin hallicesimi birde o kadar ay bekliyecem ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:52 ----------

Arkdşlr faiz haram kar payı , dosya masrafı , organizasyon bedeli ,helaldir zaten müşteriye faiz desen yüz ifadesi değişir ama kar payı desen seslenmez faiz vermeden bir şeye sahip oldum diye sevinir
    Bakın arkadaşlar banka manka ben bilmem benim bahsettiğim eminevim eminotomotiv sistemi.Organizasyon ücretine faiz demişsin çok cesursun nede güzel gelişi güzel fetvalar verebiliyorsun.Bu konular hassastır Bu işi Alim kişlerin araştırıp onların tavsiyesi dinlenmelidir b
    benim arkadaş bankada çalışıyorda
    eeee organizasyon bedeli harammış. Bu ne cahilliktir. Organizasyon ücreti alıcak tabiki adam gruplar oluşturuyorlar müşterilerle tek tek ilgileniyorlar.Babasının hayrına mı yapıyor bu işleri. Biraz araştırın öğrenin aç telefonu sor aç youtube yi izle öğren tatmin olmadıysan en azından tanıdık bankacısı olan arkadaş tanıdık bi cami vardır yakınlarda bilgili bir İmamsa sende sistemi iyi biliyorsan sana ne şekilde nasıl yapılırsa helal olacağını açıklayabilir hala faiz bankacılığı ile sistemi karıştıran var bu kadarda insan cesur olmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:22 ----------

Alıntı umuttuna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kar payiymis ha ha hic gulecegim yoktu kendinizi jandiriyosunyz tamam da allahi da kandiracaginizi zannedecek kadar zavallimisiniz ya.bi de alimlere soracakmisiz yok ya kafandaki saksi degil arada bir kullanin
    evet kafayı ara sıra kullan tabi soru sormakla bilmediğin işleri öğrenmekle başlayabiliriz mesela bilmediğin bir mevzuda ne şekilde doğru karar alacağını düşünüyorum şuan : bence yanlış sonuca varacaksın
    Ben diyeceğimi dedim benim gördüğüm bildiğim duyduğum sistemde faiz olmayışı sizide bilgilendirdim gerisi size kalmış benim ne sizlerden nede onlardan bir kar beklentim var sadece dini konular çok basite indirgeniyor o ciltlerce kitaplar tefsirler fıkıh ilimler hadis ilimleri sanki boşa yazılmış gibi direk fetvayı basıyorsunuz bu yaptığınız çok yanlış şurda desemki rodajdaki motora 12000 devir çevirttirdim hemen basarsınız feryadı sen neyapıyorsun rodojdaki motora okadar devir çevirtttirilirmi diye ama iş dine geldimi sıfır hassasiyet hemen faiz deyip çekiliyorsunuz hatta karşılaşdığım bazı insanlar hadismi uydurma deyip çekiliyor kenara dini bukadar basitleştirmeyin

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    Buralar karışır en son yöneticiler kapatır

Kolay gelsin herkese

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)